Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ne pregatim pentru nastere


peanut

Recommended Posts

Eu fiind la prima nastere nu stiu numai ce am citit de prin carti sau de pe net. Aici la noi nici cursuri prenatale nu sunt asa ca trebuie sa ma pregatesc de una singura. Pana acum am facut numai Kegel, dar as vrea sa stiu mai multe despre exercitii de respiratie si gimnastica pentru viitoare mamici. Am auzit ca ceaiul din frunze de zmeura ar fi bun pentru travaliu. Ce altceva am mai putea face? Eu deja imi inchipui cum o sa nasc si incerc "sa traiesc durerile" si asa poate o sa imi fie mai usor. Nastere usoara si bebelusi sanatosi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pai, in primul rind iti doresc sarcina usoara in continuare, nastere usoara si un bb sanatos, voios, mancacios!

Exercitii de respiratie mi-e teama ca nu pot sa explic online [alcool]...sau sa incerc..ce am folosit la final era "respira catre bb"..adica inspiri catre copil..sa se umfle burtica si expiri..si tot asa... la un moment dat ametisem...

Mai invatasem una , da' pe-aia nu pot s-o explic..am folosit-o in faza de inceput..se desfasura pe durata unui minut-cam cit dureaza o contractie.

Eu am baut ceai de frunze de zmeura(Cica-ti face colul moale, flexibil), am facut din sapt.37 acupunctura - cica scurteaza durata travaliului, mai trebuia sa-mi pregatesc sinii pt alaptat-te dai cu zeama de lamaie..brr nu mi-a placut ca ustura si am renuntat.Multi recomanda sa te pülimbi mult ca sa fii in forma..dar eu am avut o burta enorma si abia ma miscam...

Dr mi-a mai dat in scopul unei dilatari mai rapide ceva remedii homeopate..

Dupa atitea pregatiri, urmarea a fost prezentare la spital cu o dilatatie de 3, si un travaliu de vreo 6-7 ore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite eu aici am facut gimnastica si pregatire pentru nastere: http://b e b e l u s u l t a u.ro/cursuri_giulesti.php (nu ma lasa sa scriu linku-ul cum trebuie, intelegi tu)

 

Kinetoterapeuta e o tipa extraordinara, comunicativa, iti spune tot ce vrei sa stii despre nastere si despre sarcina.

Eu de la ea am aflat si ceea ce se petrece la o cezariana, fara sa stiu ca-mi va prinde bine.

 

Nastere usoara!

 


Andreea, mami de [bibe] Tudor - 10.08.2005

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am facut exercitii de respiratie, numai Kegel si am mers mult pe jos. O ora pe zi, indiferent de vreme, pana spre sfarsitul sarcinii, cand oboseam repede si mergeam numai 20-30 de minute. Cand ploua ma plimbam cu umbrela, daca era ger imi puneam fularul la gura (stiu ca nu e tocmai bine, dar simteam ca-mi ingheata plamanii la fiecare inspiratie [:D]). Am aflat dupa nastere ca mersul pe jos ajuta foarte mult, eu ma plimbam numai ca sa iau aer si sa nu "zac" toata ziulica la calculator. Am nascut foarte usor si repede.

 


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.id="red">

Bazar pentru Alex, un baietel diabetic de 1 an

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...