Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tati care isi doresc baietei....


Recommended Posts

quote:Originally posted by Cristina_C
quote:Originally posted by brendamitranDaca el nu poate pricepe ca nimeni nu e vinovat ca e fetita,mai ales copilul,atunci.......ceva e defect la omul astaBRENDA"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)http://community.webshots.com/user/brendamitran
id="quote">id="quote"> Ba chiar el e "vinovat" ca e fetita, ca doar, din punct de vedere genetic, tatal hotaraste sexul copilului(mama are XX si tata XY, nu-i asa?)foarte urat din partea lui ca nu-i atasat de copil- fata sau baiat , nu conteaza. Astfel de barbati nu merita sa aiba familie. pacat, fetita va avea de suferit vazand ca tatal o respinge.Cristina, mama lui Robert, 14 decembrie 2002
id="quote">id="quote">Haideti sa nu fim asa de vehemente ca NUMAI tata, 100% hotaraste sexul copilului!!! E adevarat ca depinde de informatia genetica pe care tata o aduce, dar ganditi-va ca el aduce milioane de asemenea informatii si datorita mediului vaginal al MAMEI supravituiesc unii mai multi ca altii - iar mediul vaginal poate fi mai acid sau mai alcalin in functie de alimentatie, medicamentele pe care mama le ia, bolile mamei etc. Deci, copilul nu il face nici mama, nici tata!!! Il fac impreuna in egala masura!!!Acum revenind la subiect, eu cred ca acel tata inca nu si-a descoperit copilul. Sunt tati care o fac mai devreme sau mai tarziu si sunt altii care nu o fac niciodata!!! Motivele pentru care nu si-a descoperit copilul sunt strict legate de el, de experientele lui anterioare... Dar eu cred ca cu atentie si indemanare mama il poate aduce pe tata mai aproape de copil pentru a-i da ocazia sa descopere ce printesa are. Cred ca ar fi mai bine sa ii dam fetei idei cum sa faca sa creeze asemenea ocazii, decat sa ii zicem ca el nu are suflet si mai bine sa fuga cat mai departe de el. Daca ei se iubesc si au o relatie frumoasa si lucrurile s-au schimbat doar dupa nastere, inseamna ca undeva exista o boala (nu neaparat in sensul rau), o durere ce trebuie vindecata, oblojita cumva. Nu intotdeauna taiatul in carne vie e cea mai buna solutie. Si apoi, noi stim toate astea prin ochii prietenei. Prin ochii mamei sunt sigura ca lucrurile se va putin din alt unghi... Faza cu mersul la spital, eu il inteleg perfect pe tip. Ea are probleme cu sarcina, iar el pierduse inainte un copil. Poate se simte vinovat ca anu a facut destule sau ca prezenta lui a influentat cumva negativ. In plus, cred ca nu vrea sa se ataseze de fetita din cauza fricii de a nu muri si ea ca si celalalt copil al lui. La cat timp a murit cealalta fetita? Cred ca e foarte important. El poate numara zilele sau lunile pana la acea varsta sau, daca varsta a trecut, se asteapta in fiecare zi. Cred ca e groaznic sa traiesti cu teama ca bebele tau poate muri.Hai sa va dau un exemplu despre cineva cunoscut: ea e gravida si amandoi vor baiat. Insa e fata. El face scandal monstru, ea sta pe la parinti, rugaminti, purtat oribil. In fine, ea vine acasa cu promisiunea ca va face si un baiat, el accepta copilul, dar nu se implica aproape deloc. Mama inconstient o acuza pe fetita de ruptura din cuplul lor. Dupa 4-5 ani, veselie mare, vine baiatul mult asteptat. Copii cresc impreuna, desi diferentele se simt tot timpul. Acum acesti copii sunt mari si realizati si cred ca uneori isi acuza parintii de aceste diferente, iar acesti parinti sunt extrem de mandrii de ce copii au - lauda si baiatul, si fata!!!"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu nu as sta cu un astfel de individ. Ce conteaza sexul, baiat sau fata este copilul tau si ar trebui sa-l iubesti neconditionat. Barbatii care gandesc astfel au probleme cu tartacuta, ar trebui tratati si, daca nu sunt rezultate, impuscati. Cum zicea cineva aici, fac umbra pamatului degeaba.

 

Apropo de diferenta pe care o fac parintii intre proprii copii-soacra mea are doi baieti, dar pe cel mic l-a iubit de la inceput mai mult, diferentele s-au simtit mereu si inca se simt. Si nu am observat numai eu(sotul meu este cel mai putin iubit), ci mai toti cei care ii viziteaza. O urasc in primul rand pentru asta, apoi pentru multe altele...

 

 

va pup

 

cherry

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare ca un barbat normal ar trece, totusi, peste "deceptia" provocata de faptul ca nu s-a nimenit sa fie ce vroia el.

 

Prin "barbat normal" inteleg pe cineva care realizeaza ca nu isi cumpara o masina, ci isi ia copilul din maternitate - copilul LUI, care va perpetua specia LUI mai departe...

 

De ce spun ca ar trece peste?

Pentru ca ei se ataseaza de copil abia cind il vad.

Spre deosebire de mama, care "il simte" cu 9 luni inainte, pentru tati burta nevestei nu e corelata neaparat cu notiunea de tata.

 

Ei incep sa isi iubeasca copiii abia dupa ce ii vad gangurind, uitindu-se in ochii lor, dupa ce ii vad crescand, si depinzind de ei.

 

Si se ataseaza "nominal", de copilul ACELA, nu de ce isi imagina inainte ca ar face fata si n-ar face baiatul... si invers.

 

Astea sint motivele pentru care tind sa cred ca majoritatea tatilor nu ramin blocati in faza de respingere a nou nascutului, pentru ca nu "corespunde criteriilor".

Poate multi au reactia asta in prima faza, dar le trece.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:Originally posted by carla2005

Si sotul meu ma ingrijoreaza cu obsesia fata de baietei! E de-a dreptul enervant, o tine un si buna ca nu suporta fetele ca sunt smiorcaite, ca nu stiu cum mai sunt! Deocamdata nu avem copii, dar pe viitor sper sa avem, si eu chiar vreau o fetita!


id="quote">id="quote">Si al meu la fel... el baiat ... eu fata... cred ca sunt foarte putini cei care vor fata... nu-i inteleg... desi se spune ca fetele ii iubesc mai mult pe tati... deci...Nunta noastraPoze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nu stiu de ce....dar parca inteleg barbatii care isi doresc baietii. De ce? Ei bine, l-am intrebat pe sotul meu care isi dorea baiat, bineinteles, care sunt motivele si el mi-a zis ca va avea si el cu cine sa mearga sa vada un meci de fotbal, sa bea o bere, sa discute ca intre baieti....si inca ceva pentru ca nu stie cum sa se poate daca va avea fetita...cu fetita copila, fetita adolescenta, fetita femeie...

Tatal meu....la fel si-a dorit foarte mult sa aiba baiat, acum are 2, dar tot pe fata lui o iubeste cel mai mult (adica pe mine :)) ).

 

Acum referitor la sotul prietenei tale eu nu as fii atat de categorica in a zice ca nu-si va iubii fetita. Eu imi doresc din suflet sa vina acel moment in care sa-si indrepte ochii spre cea mica, sa apara acea scanteie care sa-l faca sa simta ca este tata si ca este mandru ca are o fetita asa ca ea.

 

Pupicei,

 

 

 

 

Lory si bebe Rares 15.07.2005

http://pg.photos.yahoo.com/ph/loryoprea/my_photos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cand am fost internata in maternitate si la noi era o femeie care a fost BATUTA de sot dupa ce a nascut a doua fetita . M-am simtit groaznic, mai ales ca eu aveam un baietel si la noi chiar nu a contat ce va fi.

A venit , a injurat-o , a imbrancit-o si a luat-o la pumni. Si nu era un om chiar fara educatie era inginer si sotia profesoara. A zis ca lui nu-i mai trebuie fete . femeia aceea a plecat singura acasa ca nici n-a venit sa o ia.

Mai avem niste prieteni care au o fetita -acum mare in clasa 1 si o zgatie mica de 3 ani. Si la ei a fost mare tragedie cu cea mica , mai ales ca inaceeasi perioada eu eram gravida cu baietelul, ma simteam tare prost. Acum s-a obisnuit cu ideea ar mai vrea un copil dar numai daca e sigur baiat.Mie mi se pare o prostie sa vrei un copil pt. sexul lui. Am credinta ca , chiar copiii cei nedoriti ajung sa fie mai apropiati de parinti decat cei care sunt stapanii familiei.

 

E un subiect trist. Nasterea unui copil trebuie sa fie un moment de fericire nu de tristete pe un motiv asa de pueril ca nu-i baiat. Ce sa mai zicem de parintii care afla la nastere ca au copii cu malformatii, cu probleme , care ii oau acasa si se0ngrijesc de cei mici ca de cel mai bun si mai perfect copil din lume .Vorba unei cunostinte care nu poate sa aiba copii ,,Da si Dumnezeu copii la cine nu merita

 

ligeea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va povestesc eu, o mama care a vrut din tot sufletul o fetita. Inca din adolescenta mi-am dorit tare mult trei copii, mi s-a parut extraordinar sa ai trei copii, familia perfecta. La prima sarcina ne-am dorit tare mult baietel si va dati seama ca nu am vrut sa stim ce este si a fost o surpriza maxima cand l-am nascut, mai ales ca toata lumea ne tot spunea ca va fi fetita - asa a venit pe lume Bogdan. Nici la a doua sarcina nu am vrut sa stim ce este, cu toate ca am banuit ca va fi tot baietel, dar bucuria a fost la fel cand s-a nascut - asa a venit pe lume Vlad. Acum, la a treia sarcina, pe care am asteptat-o cateva luni, eram convinsa aproape 100% ca va fi fetita, de data asta am mers la eco si ... surpriza ...baietel. Cand am aflat am fost necajita, nu stiu exact cat de mult am fost din cauza ca am aflat ca va fi baietel sau ca am aflat ca am toxoplasmoza si ca poate afecta bebele. Dupa 1, 2 zile mi-a trecut cu faptul ca este baietel, eram fericita, doar sa fie bebe sanatos si mi-am dat seama ca cel mai mult conteaza sanatatea, nu ca nu as fi vrut fetita, dar in primul rand conteaza sa fie sanatos, mai ales ca este un copil dorit si asteptat, nu l-am dorit doar pt. a face o fetita, am vrut trei copii. Acum astept saptamana viitoare rezultatul amniocentezei care ma va asigura ca bebele nu a fost afectat de toxoplasmoza si atunci ma voi putea bucura la maxim de copii mei si de viitorul baietel al nostru. Si de multe ori ma gandesc ca asta o fi fost vre-un plan al lui Dumnezeu cu noi.

Cat desprew tatii care nu se implica in cresterea copiilor sunt tare dezamagita, cred ca de la nastere ar trebui sa se implice. Sotul meu ma ajuta si m-a ajutat tot timpul, el a fost cel care mi-a ridicat moralul si imi spunea cat de frumos va fi cu trei baieti, chiar daca si el a vrut fata, ca sunt copii nostri si ca ii vom iubii indiferent de sex.

Asa ca, iubiti-va copii neconditionat!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

http://community.webshots.com/user/mcrmiki

Miha[gravi]&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

chiar trebuie sa ai ceva la capatana [batcap]ca sa nu iti iubesti copilul indiferent de sexul sau. nu are nici o vina ca a aparut pe lume.

problema care se pune este ca unii dintre barbati nu vor sau nu pot sa inteleaga ca ce "au pus" aia iese.

privit din punct de vedere medical, barbatul este cel care vine cu acel cromozom X sau Y pt. ca femeia vine intotdeauna numai cu X. astfel, daca perechea de cromozomi este XX va fi fata, iar daca este XY va fi baiat.

e o chestiune anatomica, dar ce sa ii faci e mai greu pt. unii.[alcool]

poate ca sotul prietenei tale ar trebui sa incerce o a treia partenera ca poate ... va fi baiat.[bang]

 

ai dreptate ligeea, e un subiect trist. pacat ca exista si astfel de indivizi care mai trebuie si suportati pe deasupra.

 

"Doamne, multi iti sar gardul cand poarta e deschisa!"

 

mamitza lui Papitza[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...