Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cezariana la cerere in Canada/Ontario


Sori1980

Recommended Posts

Da, vreau sa confirm si eu ca in Ontario se face cezariana la cerere (sa zicem la cerere). Medicul iti cere la inceput un motiv bine intemeiat, unii incearca sa te convinga ca e mai bine sa ai o nastere naturala dar, in final, indiferent daca motivul tau e bine intemeiat sau nu, daca insisti si esti tare pe pozitie, ti se aproba cezariana.

Va spun asta din experienta proprie (eu nu am avut un motiv bine intemeiat) si mi s-a acceptat cezariana fara prea multe explicatii. Mai mult cunosc un caz concret unde o prietena de-a mea a spus doctorei de la inceput ca daca nu ii face cezariana cauta alt medic si dupa o pleduarie de convingere sa nasca natural, doctora a acceptat sa-i faca cezariana. Prietena mea nu a avut nici un motiv doar ca avea 36 de ani si voia cezariana, iar varsta nu se condiera a fi un motiv intemeiat pt cezariana.

Deci vreau sa subliniez ca daca cezariana e ceea ce vrei in final o obtii. Va mai sfatuiesc insa sa dicutati cu medicul vostru inca de la inceputul sarcinii depre modalitatea de nastere, pt ca mai spre sfarsit, mai au si motivul cum ca nu mai gasesc loc de programare pt ceazriana si va pune pe o lista de asteptare, plus ca nu mai ai posibilitatea sa-l schimbi si sa cauti alt medic in cazul in care va refuza cezariana categoric.

Un motiv bun de a cere cezariana spuneti ca sunteti impotriva folosirii forcepsului la nastere deoarece aveti experiente urate in familie. ( O tipa a zis ca ea a fost nascuta folosindu-se forcepsul si un nerv la fata i-a fost atins astfel ca a avut nevoie de tratament intensiv pt ca sa-si revina cand era bebica-intamplare care chiar asa a fost).

 

 

 

 

Moni[gravi]30+ cu [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...