Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cezariana si viata sexuala


Qamar

Recommended Posts

Singurul disconfort fizic dupa nastere (indiferent de care) este cel dat de lipsa lubrifierii care e destul de fecventa. Este o cauza hormonala. Mie mi-a recomandat dr. o crema speciala cu ceva hormonal (nu mai stiu cum se numea[bang]) de dat local in perioada respectiva. Evident, treaba cu epiziotomia e altceva..aici nu ma bag![:D]

Cam atat![flo2]id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]25 saptamani [baietel] si [zana] Katja(30 martie 2004)id="Comic Sans MS">id="blue">

 

poze cu mami, tati si katjaid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Inaioanaid="red">, in primul rand trebuie sa-ti zic ca e o super scumpa fetitza ta[il], sa-ti traiasca si sa te bucuri si de ea si de bebele din burtica[:)]

cat despre problema asta- zici ca exista remedii (ca sa nu zic 'solutii', 'alifii' si 'unguente' [:D] )- pai daca o sa fie cazul[biz], le aplicam si pe astea..., nu?

merci de raspuns[flo]

 

 

Noe[gravi]33+

 

[pis] Poze cu burticaid="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa lubrifierii apare din cauza lipsei estrogenilor (ca si la menopauza) care se datoreaza lipsei ciclului (din cauza alaptarii de regula).

 

De fapt nu e lipsa ci e mai scazuta. Probabil depinde f f mult de la persoana la persoana.

 

Epiziotomia pe mine m-a deranjat prima saptamana dupa nastere. In rest n-am nici o reclamatie sa-i fac.

 

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noeid="brown">, mersi frumos de aprecieri.[flo2] Iti urez si tie o sarcina minunata in continuare si un bebe perfect![floare3]

 

Apropo de subiect, nu uitati sa cereti medicului sa va recomande anticonceptionale compatibile cu alaptarea (daca alaptati, fireste![:D]). Eu am luat in primele 6 luni dupa nastere pentru ca dupa cezariana, 6 luni nu ai voie sa ramai insarcinata.

Mult succes la [sex]!!! id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]25 saptamani [baietel] si [zana] Katja(30 martie 2004)id="Comic Sans MS">id="blue">

 

poze cu mami, tati si katjaid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inaioanaid="red">, stiu si eu ca trebuie sa avem f mare grija in primele 6 luni...insa vroiam sa te intreb: tu nu te-ai simtit aiurea dupa ce ai luat 'pilulele'?ca eu nu am amintiri foarte roz din vremea cand luam anticonceptionale...pur si simplu nu ma simteam bine, aveam sangerari cand mi-era lumea mai draga...[biz]sper ca astea care merg si cu alaptatul sa fie mai putin concentrate...sau, ma rog, sa le tolereze organismul mai bine...[:)]

 

 

[flo]

 

Noe[gravi]33+

 

[pis] Poze cu burticaid="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am simtit deloc aiurea si de sangerari nici nu se punea problema pentru ca mi-a venit primul ciclu cand Katja avea 8 luni![:D]

Ideea e ca sunt monohormonale (eu am luat Exulton) si ideea e ca nu trebuie sa le iei toata-ziua buna ziua! Adica au efect dupa 24 de ore si le iei doar in perioada in care faci sex. Spre exemplu..pleaca sotul in delegatie...nu mai iei, vine sotul din delegatie...iei cu 24 de ore inainte. [:D]

Nu am avut efecte adverse deloc. Inainte de a ramane insarcinata, am avut probleme cu unele anticonceptionale, le-am schimbat si in final m-am inteles cu unele 3 ani, fara probleme (Mercilon). Oricum...ai si varianta steriletului daca nu o sa ti se potriveasca nimic dar, eu personal, am mari probleme psihice in ceea ce il priveste. Adica nu mi-as pune ever ever![:D] id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]25 saptamani [baietel] si [zana] Katja(30 martie 2004)id="Comic Sans MS">id="blue">

 

poze cu mami, tati si katjaid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anya 20id="red">, si eu o sa am singura grija de bebe (eu si husband), pentru ca toate rudele mele si ale lui sunt in provincie, intr-un fel imi pare rau, pentru ca stiu cat de mult imi placea mie sa stau la bunici ct eram mica [:)] dar intr-un fel e ok, pentru ca, la cat sunt eu de incapatanata, sigur ar iesi cu scantei daca ar incerca cineva sa isi impuna parerea: mama, tata, soacra, socru..oricine [:D]

cat despre anestezie, mie dr meu mi-a zis ca ei practica rahi- anestezia, si desi vroiam si eu peridurala la inceput, mi-am zis ca mai bine o fac pe cea la care sunt ei mai buni, mai experimentati...[biz]

 

merci pt raspuns [flo]

 

Noe[gravi]34+

 

[pis] Poze cu burticaid="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...