Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pt. o nastere naturala usoara


angelli

Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetele din Ro ce carti cititi pentru nastere? Eu am gasit pe net ca ceaiurile ajuta la relaxarea muschilor si organelor si ca este foarte importanta si masarea perineului cu ulei d emasline sau de germeni de griu.Concentrarea si respiratia si curajul, adica sa nu ne speriem, dar ce spun eu, nu am trecut prin ast adar vreau sa ma pregatesc.AAAA si kegel, miscarea si o dieta echilibrata.

 

http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, grija cu ceaiul de zmeura, ca va relaxati poate prea mult, nu cumva sa declanseze travaliul! (relaxarea fiind generala, se pot relaxa muschii uterului) Iar ceaiul de coacaze e bun la gust, insa cine are probleme cu constipatia, mai bine sa-l evite!

Plimbati-va cat de mult puteti, daca locuiti la etaje superioare, nu folositi liftul! Mersul pe scari e foarte indicat!

Puteti exersa si respiratiile, nu stiu cat ajuta, insa am fost laudata de moasa, ce frumos respir[:D][:D]

 

[pup]Gabi+Robert 20.05.1997[box]Lili 17.05.2002

pozici poze iarna 2005/2006

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, eu am avut cea mai usoara nastere posibila si nu am facut absolut nimic, nici n-am baut nici un ceai si nici n-am luat vreun curs. Cred ca e pur si simplu genetic si nu poti face nimic altceva decat sa ai grija de tine, sa te hranesti sanatos, sa faci miscare pe cat posibil si sa speri in cat mai bine.

 

Lia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Info despre ceai de zmeur in engleza din pacate(cine nu stie engl sa foloseasca dictionarul online engl-rom):

http://www.pregnancy.com.au/raspberry_leaf.htm

http://konzababy.tripod.com/RRL.htm

http://www.babycentre.co.uk/expert/545986.html

Subliniez ca daca doriti sa beti ceai de zmeur trebuie sa vorbiti cu dr vostru sa vada daca istoria sarcinii va permite.id="black">

Lia-eu am nascut f repede in nici 5 min si contractiile au fost numai dureroase de la dilatatie f mare,era sa nasc acasa pt ca nu am stiut[:I].Si a fost prima nastere.Acum nu stiu daca a fost genetic sau nu,dar tot as bea ceai si la bb 2 si as mai face si ex Kegel[:)]Si mai mult masaj al perineului cu ulei de migdale.

 


[mamica][9cer]de fetita[bibe] cu funditaid="size3">id="purple">id="Book Antiqua">

 

Uite atat suntem de mariid="red">id="size3">[il]

 

 

[foto] POVESTEA MINUNIIid="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa faci toate lucrurile recomandate si pe www.babycenter.com si pe www.ivillage.com pentru ca e bine sa iti mentii sanatatea in general si sa fii in forma in timpul sarcinii. Dar mie-mi place sa cred ca, asa cum spunea si ruxij, genetica, pragul de suportare a durerii si ambitia fiecariea in parte joaca un mare rol.

Eu am avut o sarcina super usoara, am mers, am inotat pina cu doua zile inainte de nastere, am mers la un serviciu unde stateam in picioare cite 4-5 ore, am facut kegel, am baut ceai de zmeura, am avut o alimentatie ca la carte si tot n-am reusit sa nasc natural. Am luat epidural dupa 9 ore de travaliu pentru ca mi s-au parut durerile mari. Probabil ca alte femei mai hotarite in locul meu nu ar fi recurs la epidural, dar eu am ajuns la concluzia ca pragul meu de suportat durerea e foarte jos si asta basta.

Dar daca vrei neaparat sa nasti natural, uite-te pe site-urile indicate mai sus (articolul de pe babycenter despre natural childbirth e foarte bun) incearca si www.askdrsears.com.

Eu zic ca in afara de pragatiri, e vital sa-ti bagi in cap ca asta vrei si ca e cel mai important pentru tine si pentru bebelus. Eu am avut intotdeauna plan B (epiduralul) in minte si in consecinta cind a inceput greul am apelat la el imediat.

Dar ca sa rezum principalele puncte care te pregatesc pentru nastere naturala:

-fii activa: mergi mult pe jos sau inoata

-impune-ti o dieta balansata care sa contina fibra, multe legume si verzituri (maninca ceva verde in fiecare zi!!!), proteine.

-Kegel nu te ajuta neaparat la nasterea naturala, dar iti face muschii pelvieni mai flexibili si ajuta sa nu te rupi. Eu am facut Kegel toata sarcina si nu am avut nevoie de epiziotomie, m-am rupt un doar ff. putin si recuperarea de la cusatura a fost foarte usoara

-invata niste tehnici de relaxare (mie nu mi-au folosit, dar poate tie o sa-ti foloseasca). Metoda Bradley recomanda sa stai intinsa in pat pe o parte si sa-ti relaxezi treptat absolut toti muschii din corp: mina, picior, burta, inclusiv fatza (Eu de-atunci mi-am dat seama ca stau cu fata incordata cam tot timpul), cu buzele intredeschise, lasind sa-ti curga saliva din gura chiar. In acelasi timp inspira cit poti de adinc si expira la fel de adinc.

-respiratie: ce mi-a folosit mie cel mai mult a fost respiratia cu geamat, ca sa zic asa. Inspiri adinc cind incepe contractia si apoi expiri scotind un sunet adinc si lung, pe o tonalitate cit mai joasa. Daca scoti un sunet inalt, nu te ajuta. Alta tehnica de respiratie (cred ca e Lamaze asta) este ca pe expiratie sa scoti sunetele hi-hi-ha.

Si in fine, multi dintre sustinatorii nasterii naturale spun ca trebuie sa te predai durerii, sa nu lupti impotriva ei pentru ca atunci trupul devine tensionat. Eu pot sa-ti spun ca m-am tot predat si ea durerea nu intelgea a naibi ca eu am venit cu [pace]. .

 

[copil] Smaranda, 03.11.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut foarte usor. Cred ca foarte mult conteaza felul in care te pregatesti psihic pentru nastere. Trebuie sa fii constienta ca nu o sa dureze la nesfirsit, si in timpul contractiilor pe mine ma ajutat sa ma concentrez sa respir si mai spuneam in gind din cind Tatal nostru. Am stat calma in pat fara sa ma incordez in timpul contractiilor si travaliul a durat 3 ore. Dupa ce a inceput faza cu "hai impinge" mi sa parut chiar usor fiindca participam si nu mai aveam timp sa ma gindesc la durere.

 

Liliana si Dani

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uf, mai fetelor, cand va aud ca ati nascut usor.... sper sa am si eu o nastere usoara!!!! Oare asa de repede trec toate??? Stresul asta de dinainte ma termina : oare ce face bb? oare e bine, sanatos? oare o sa ma doara la nastere? oare o sa ma chinui mult????

UFFFFFFF!!!id="purple">

 

laurica

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...