Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"sotul risipitor" vrea sa se intoarca acasa.....


Recommended Posts

...de fapt e vorba de fostul sot! am scris povestea mea cu ceva timp in urma,am scris si despre perioada divortului........acum scriu despre "asa-zisa"revenire! El e plecat din tara,lucreaza in strainatate,a intentat divort de mine desi el ma inselase si ma mintise ani ca nu are nimic cu nimeni,apoi s-a mutat la amanta ....de la ea a plecat la lucru in strainatate,dar revenind in vacanta ii spune fetitei ca vrea sa se intoarca acasa! mie imi spune ca nu poate sta fara copil,ca-i e dor de fiecare bucatica din viata lui de mai inainte,insa despre ce simt eu,ce ar trebui sa simt eu vis-a-vis de el de ceea ce mi-a facut nu spune nimic! e ca si cum sentimentele mele,sufletul meu nu conteaza! iar eu nu stiu ce sa fac si cum ar trebui sa reactionez........pt. ca ma obisnuisem cu ideea,incercam sa fiu impacata cu mine si cu noua mea viata si iata ca vine,arunca cateva vorbe si gata,totul s-a rezolvat.....din punctul lui de vedere, caci pentru mine situatia s-a incurcat din nou! ma gandesc la copil,stiu ca e tatal ei si cu el ii va fi cel mai bine,ei se iubesc..........sau ma rog asa cred eu! dar in acelasi timp ma gandesc si la mine,daca mai simt ceva,daca as putea trece peste faptul ca are un copil si cu amanta(de care se pare ca nu-i prea pasa de vreme ce o sa plece de la ea),daca as putea sa uit totul si sa ma fac ca nimic nu s-a intamplat! asa ca nu stiu,ce as putea face?! Elena-V.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

prea multe variante nu ar fi........m-am tot gandit si ma tot gandesc si sincer,nu stiu inca daca fac bine ceea ce voi face!

pentru ca am senzatia ca toaa viata mea am ales prost!

asa ca:

1id="red">. o sa vina acasa si eu nu-i pot interzice pt.ca e si casa lui si o sa aiba fiecare viata lui

2id="red">. o sa vina acasa si o sa fim impreuna

3. id="red">nu o sa se intoarca si o sa ramana la individa respectiva

4. id="red">o sa se intoarca acasa,dar o sa plece din nou cand o sa "dea de greu"

la varianta 1id="blue">. e mai greu sa pot avea viata mea cu el acasa pt. ca e vorba si despre un copil mic care inca nu intelege ce se petrece si in plus nu poate fi lasat singur.....

la varianta 2id="blue">.nu stiu cum as putea strege cu buretele anii acestia in care a avut o viata dubla(aici,poate stiti voi daca rana se va vindeca vreodata macar putin.......)

varianta 3id="blue">. daca nu se intoarce se joaca cu sentimentele copilului pt. ca fetita mea ii spune mereu sa vina acasa si ca asta e ultima lui sansa,altfel nu-l mai primeste niciodata in viata ei

si varianta 4. id="blue">e cea de care ma tem cel mai mult,dar in acelasi timp ma gandesc (ca orice om care mai intrezareste undeva la captul tunelului o luminita!)ca s-a invatat lectia si ca isi da seama ce a pierdut.....adica ca a pierdut familia lui!

 

Elena-V.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta,

Uite cum vad eu lucrurile, din afara:

Sotul tau, chiar daca a invatat lectia, nu este o persoana in care poti avea incredere. A parasit nu una, ci doua familii. Nu unul, ci doi copii. Asta e cam mult.

Eu, daca as fi in locul tau, nu as putea sa ma intorc la el, sa ma culc cu el in acelasi pat, sa mananc la aceeasi masa.

Chiar daca are intentia sa se intorca acasa, nu ar trebui sa-i dea sperante copilului pana nu vede daca tu esti de acord cu intoarcerea. O poate face sa sufere inutil.

In nici un caz sa nu-l accepti inapoi pentru ca fetitat ti-o cere. E prea mica sa stie ce e bine pentru ea. Mama mea a facut greseala sa ma intrebe ce vreau eu sa faca, daca sa-l parasesca pe tata sau nu, eu am zis ca nu, ca e tatal meu (eram foarte mica) si asa a facut greseala colosala de a ramane. Din aceasta greseala eu am avut cel mai mult de suferit!

 

Casa e a voastra, adica poate fi supusa unui partaj? Ca inteleg ca de divortat ati divortat deja.

 

J

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incurcate sunt caile Domnului.

Poate te ajut cu ceva. stii ca am fost in vara intr-o situaie similara cat de cat. la noi era diferit ca eu stiam nu a trait dublu a ales-o pe ea o perioada de cateva luni si cand a vazut ca ma pierde a realizat totul. stii ca eu ma perpeleam ca nu imi venea sa cred ce se intampla ca am fost mereu un cuplu exemplu.nu ii gasesc scuze dar devenisem isterica el era mandru si nu comunicam deloc atunci. e, de cand a revenit acasa i-a fost foarte greu ca eu ii reprosam ii aminteam, il intrebam, dar a fost foarte rabdator mi-a explicat ca nici el nu stie de ce a facut asta, ce a fost cert e ca ma iubeste doar pe mine si face orice sa revenim la viata de dinainte.ca pentru el nu a existat.am povestit mult, am aflat multe lucruri pe care nu le stiam doar mi le imaginam. e greu nu zice nimeni dar nu imposibil. si uite sunt atatea luni de cand suntem impreuna .e perfect. e mai bine ca inainte . e mult mai iubitor si atent e super schimbat mereu imi spune ca a vazut "moartea" ca nu vrea decat sa uit si sa fiu fericita.si face totul pentru asta.

sa stii ca sunt momente cand chiar uit dar sunt momente cand imi amintesc dar e langa mine si trec de ele cu el alaturi spunandu-mi intruna ca ce a fost a fost si veci nu va mai face. o sa facem si un copil , pe care il planuisem mai demult dar de care nu era sigur acum el e cel ce insista eu am fost mai rezervata, l-am tot testat daca pot spune asa...dar daca el e schimbat si a realizat ce inseamna familia eu cred ca sunt sanse.

orice cuplu trece prin greutati. puterea de a trece peste o gasesti daca exista dragoste. La noi a mers.stiu ca poate suntem fericit ca ni s-a data doua sansa, poate am fost eu desteapta si am iertat(nu ma credeam in stare). de uitat nu am uitat dar nici nu vreau. a fost o lectie pe care ne-a dat-o viata.

cred ca amandoi ne-am maturizat si apreciem altfel ce avem.

Multa lume mi-a zis ca sunt proasta ca il iert dar nu traiesti cu lumea. tu stii ce vrei de la viata. pentru mine familia e totul. am luptat pentru asta si am invins. stiu sigur asta

Situatia ta e alta ca are un copil cu "dansa" dar daca el va vrea pe tine si copilul tau poate s-a trezit. stiu ca greselile sunt mari dar daca tu il mai iubesti si el pe tine se poate.

Crede-ma. la noi a mers. si suntem mai uniti ca niciodata.

ce m-am intins :) dar am vrut sa fiu cat mai clara. sorry daca am batut campii. dar pe mine m-au ajutat atunci fetele de aici chiar daca erau multe pareri. pana laurma tu si doar tu decizi.

Sper sa se rezolve si la tine cumva, cum vrei tu.

sa te gandesti doar la tne.

te pup mult si multa putere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

E greu sa dai sfaturi in astfel de situatii, dar incerc sa ma pun in pielea ta si sa ma gandesc ce as face eu in situatia asta. Nu cred ca as mai putea trai cu un om care m-a inselat si ma mintit atata vreme si apoi zici ca vrea sa se intoarca la copil, dar daca intr-o zi o sa- si doreasca sa fie si cu copilu celeilalte, ca doar tot al lui e , nu stiu daca se merita mai ales ca sunteti divortati, cat de cat te-ai obisnuit cu noua viata, daca tu ca persoana nu ai insemnat atunci ceva pentru el se va shimba ceva de acum incolo? ma indoiesc, eu l-as lasa sa stea cu copilu cat vrea, dar nu mi-as mai dori sa am alt fel de relatie cu el, stiu ca e greu fiindca te gandesti la copil si ai face orice sa-i fie mai bine copilului, roagate la Doamne Doamne sa-ti dea gandul cel bun

 

 

 

 

Cris mama lui Andreea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu..nasoala situatie! Sfaturi nu cred sa existe, pt ca majoritatea ar fi subiective. Tu si doar tu esti singura sa afle raspunsul. Insa, asa cum ti-au spus si fetele, gandeste-te la tine! Copilul? E persoana cea mai importanta, dar daca a parasit-o o data crezi ca nu o mai poate face? In definitiv pe copilul amantei are de gand sa-l abandoneze acum...

Mie mi se pare un joc murdar si dublu ce face el. Dar, ma rog, e doar parerea mea.

Decizia iti apartine! Nu uita sa cantaresti bine toate aspectele si apoi sa iei o decizie in consecinta! E ciudat..se joaca cu vietile a doi copii-culmea ai lui- si cu vietile a doua femei. Pentru mine e prea mult, insa.....

Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sufletul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...