Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Probleme de cuplu


Recommended Posts

Va scriu ca sa va cer un sfat. Am un prieten de 37 de ani care are un baiat dintr-o relatie anterioara. Baiatul are 8 ani si este de nestapinit si rasfatat de tatal lui din cale afara. Pur si simplu nu i se refuza nimic. Prietenul meu s-a casatorit de un an, cu o fata de 22 de ani. La ora actuala au o fetita de 2 luni si locuiesc in apartamentul ei. Recent au descoperit ca mama baiatului este o degenerata. Baiatul a fost luat de catre ei, dat la scoala etc. Problema este ca el nu isi lasa deloc sotia sa fie autoritara fata de acest baietel. Baietelului ii este dor de mama lui, sufera din aceasta cauza, iar tatal lui ii inghite orice face, din acest motiv. Dupa citeva certuri ea, sotia, a renuntat sa se mai implice in educatia baiatului. Sustine ca are copilul ei (fetita) pe care sa si-l educe cum crede de cuviinta. Baiatul evolueaza in rau. Cind bunica lui(mama prietenului meu) i-a spus ca sa se potoleasca si sa nu mai faca timpenii, el si-a dat jos pantalonii si a spus "minca-mi-ai....". Iar biata femeie a fost ingrozita si nu a mai putut dormi in acea noapte. Acest copil o sa creasca si deja este o mare problema intre ei doi. El nu vrea sa-l faca sa sufere,pentru ca oricum considera ca a fost traumatizat pina acum de mama degenerata. Este copilul lui si vrea sa-i asigure o viata buna, dar nu isi da seama ca prin acest comportament isi indeparteaza sotia, care isi focuseaza acum toata atentia doar asupra bebeului. Stiu ca fiecare cuplu are regulile proprii. Dar cred ca ei gresesc, iar eu nu stiu ce sa fac. Sa incerc sa vorbesc cu el? Si care ar fi solutia? calin-alin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mama draga baietelul mai poate fi educat, dar trebuie sa aiba tatal puterea sa inteleaga ce e bine pt micut, bunicii ar trebui sa stea de vorba cu tatal si sa-l convinga sa se implice in educatia lui. faptul ca are ce-i trebuie nu e de ajuns, educatia e musai altfel ajunge drogat sau delincvent ceea ce nu cred ca l-ar incanta pe tata...trebuie sa ceara sfatul unui bun psoholog si pedagog si daca actuala mama il pedepseste el sa nu fie impotriva si mai ales sa nu arate asta in fata copilului. Trebuie, spre binele micutului sa invete sa spuna si nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta este marea problema. Tatal baiatului nu stie sa spuna nu, nu vrea sa-i spuna nu. Atit timp cit il vede fericit pe fiul lui totul este bine, si vad ca nu il intereseza de restul, si de parerile altora

Exemplu: astazi a fost botezul fetitei lor. Prietenul meu il intreaba pe fiul lui daca vrea sa se tavaleasca pe sub mese, si copilul a spus da. El i-a spus "Tavaleste-te tata"

Baiatul a facut nenumarate nebunii si prostii, dar era in continuare bravat de tatal lui.

Cred ca pina la urma, chiar daca prietenia mea cu el se va rupe de la asta, consider ca trebuie sa-i spun, ca altfel isi pericliteaza casnicia.

Sotia lui il iubeste mult. Din cauza ca se ingrasase in timpul sarcinii, ea a considerat ca imediat dupa nastere trebuie sa faca cura de slabire ca altfel sotul ei nu o sa o mai iubeasca si acea fetita nu a vazut pieptul lui masa deloc. O hraneste doar cu lapte praf. El inainte de a ramine ea insarcinata, o tinea la un regim drastic ca sa nu puna pe ea kilograme, ea fiind o gurmanda.

Unde mai pui ca el munceste din cind in cind, curatenie in casa ioc, etc,etc. El mai face rost de banii facind unele comisioane si servicii.

Sint mai multe de povestit dar sint obosit acum. O sa mai scriu despre ei.

 

calin-alin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca tatal copilului are mari probleme. Si daca el nu constientizeaza acest lucru, asa va fi si fiul sau. Ar trebui sa discuti cu parintii prietenului tau si sa incerce ei sa intervina. Si daca nici ei nu reusesc nimic...mi-e mila de bietul copil!

Am si eu o mica curizitate: de ce a fost luat copilul de la mama lui? Poate ca-i era mult mai bine acolo. Nu te supara ca te intreb, dar comportamentul prietenului tau ma pune mult pe ganduri (si aici ma refer si la comportamentul lui fata de sotia lui; mai important era ca puiul lui sa fie hranit la san, decat o sotie supla; supletea o putea avea si mai tarziu, ca nu intrau zilele-n sac!).

 

Claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba are 37 ani ca prietenul asta al tau nu are minte nici de 2 ani!

Pun pariu pe ce vrei ca relatia lor n-o sa dureze. Stai nitel sa se destepte nevasta-sa, ca sa vezi ce il lasa cu curu'n balta pe fraier! Acu e inca mica si naiva, da mai vedem peste citiva ani cind s-o satura de mofturile lui Mucea Sef...

 

Daca tatal nu pricepe ca e imperativ sa-si disciplineze odrasla, atunci cine s-o faca?? Ce asteapta? Sa-i vina intr-o zi puslamalei ideea de a-si sugruma sora vitrega sau a da foc la casa?

 

Ce bataie sora cu moartea ii dadeam pentru faza aia cu pantalonii in vine! [mariaj]

 

Datoria ta e sa-i spui ca nu face bine, dar mi-e teama ca vorbesti la pereti. E major si vaccinat, cum draku nu-si da seama in ce rahat e?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga eu am copil de 19 ani care a fost cumnite cind era mic si nu-ti spun ce probleme mi-a facut cind a crescut... nici nu vreau sa imi amintesc. Asa cum spui tu, la 17 ani copilul asta o va bate pe bunica, il va scuipa pe taica-su si va fugi de=acasa cu banii familiei sa cumpere droguri asta daca nu va ajunge delincvent mai devreme si la 17 ani sa fie in puscarie. Cu riscul de a-l pierde de prieten trebuie sa-i spui. voi n-aveti la tv o emisiune de genul Nanny 911 in care guvernate vin acasa sa ajute disciplinarea copiilor scapati din mina? Atita timp cit el si sotia lui nu vor actiona unitar in fata copilului nu vor face NIMIC cu el.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Calin-Alin

Sotia lui il iubeste mult. Din cauza ca se ingrasase in timpul sarcinii, ea a considerat ca imediat dupa nastere trebuie sa faca cura de slabire ca altfel sotul ei nu o sa o mai iubeasca si acea fetita nu a vazut pieptul lui masa deloc. O hraneste doar cu lapte praf. calin-alin


id="quote">id="quote">off topic. Nu mi se pare cu nimic exemplificativa aceasta precizare. Iertare, dar copilul trebuie sa fie pe primul plan. Laptele matern e cel mai important, nu kilogramele ei in plus. Nu-ti arati iubirea pedepsindu-ti copilul. On topic. Multi parinti incearca sa suplineasca printr-un rasfatz execesiv lipsa celuilalt. Total eronat. Dorul de maica-sa nu-i va trece asa. Merita o discutie cu el. Doar ca risti sa ti-o taie cu "Nu e treaba ta. E copilul meu si-l cresc cum vreau". S-apoi scrii ca el si-a intrebat copilul "Vrei sa te tavalesti pe sub masa?" Cam ciudat. La cum s-a pus problema, ma mir ca nu s-au tavalit amandoi.anca...SIGUR intr-o zi[gravi][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Uite eu am avut un caz similar in familie. Un var de-al tatalui a divortat, si-a luat copilul cu el pt ca mama era dependenta de bautura. Si evident s-a recasatorit. Din cea de-a doua casatorie au rezultat doi copii. El pe fiul din prima casatorie il alinta excesiv. Putea sa dea foc la casa si ta-su se mandrea cu el. A vrut probabil sa suplineasca lipsa mamei, printr-o "toleranta" excesiva! Insa...

La 20 de ani baiatul a inceput sa-i faca probleme. Era un tip inteligent, dar atat de preocupat de alte "chestii" incat a ajuns de n ori la politie! Si, fiind adunati toti la sarbatori, tata-sau ii zice baiatului: Mai Adi tata, dar de ce ma faci tu pe mine de rusine? Cu ce ti-am gresit eu? Ca toata viata ti-am dat tot ce ai vrut! Si baiatul i-a zis: Mi-ai asigurat tot, dar nu mi-ai oferit nimic! Nici o lectie, nici o vorba, nici o morala...doar bani,libertate si huzur!Acum nu-mi cere sa te respect!.....

Morala:....depinde cat tii tu la prietenul tau! Eu i-as spune ca greseste, cu riscul ruperii relatiei. Poate ca fiul sau are nevoie de multe alte lucruri, dar va simti mai tarziu lucrul acesta. Dar atunci va fi tardiv si el va deveni un om imposibil de schimbat. Genul...sunt cel mai tare din parcare! Ufff....nu prea am fost coerenta, dar vroiam sa-ti arat ca mai sunt cazuri. Si din pacate eu nu stiu nici unul cu happy-end!

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La felul in care gandeste omul asta, e clar imatur. Baiatul lui are o problema mare. A fost despartit de mama lui, posibil degenerata, asa cum spui, insa cred ca nu i se poate nega dreptul la vizita, in prezenta tatalui, daca altfel nu se poate. Nu stiu amanunte, dar e totusi mama lui si copilului ii e dor de ea. De aici si comportamentul lui, asa stie el sa-si exprime suferinta. E urat ce-a facut, insa probabil ca a vazut asta undeva, ceea ce inseamna ca educatia lui a avut de suferit. Si sufera in continuare, daca tatal nu intelege ca e spre binele copilului lui sa lase rasfatul si sa aduca baiatul pe drumul cel bun. Nici cu mama vitrega nu mi-e rusine, daca a ales sa faca pe plac sotului deranjat vizual, in detrimentul alaptarii naturale a fetitei.

Iar prietenul tau trebuie sa inteleaga ca are o familie, iar sotia lui e mama vitrega a baiatului. Daca ea isi doreste sa se apropie de el, tatal sa faciliteze aceasta apropiere si s-o incurajeze.

 

http://community.webshots.com/user/freediaro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alma

 

Nu am vrut sa spun despre ea de ce este degenerata. Ea traieste cu un tilhar de drumul mare si am inteles ca ii cauta pe amindoi politia, si ea se ascunde acum. Cit timp erau linistiti si nu ii cautau politia, tilharul respectiv, cind se imbata isi dadea pantalonii jos si spunea, ce a repetat si baiatul in fata bunicii. Si de cite ori lua prietenul meu baiatul de la ea, era flamind, speriat, etc. De asta se poarta cu el asa, si ii accepta orice.

 

calin-alin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...