Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

violenta in familie


Recommended Posts

am vazut stirea aseara si imaginile; ceea ce i s-a intamplat femeii a fost O R I B I L

Tocmai de aceea femeile trebuie sa vorbeasca daca au parte de un astfel de tratament!!

 

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie [8**]cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!id="size2">id="Comic Sans MS">
id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Da, violenta in familie e groaznic si ce e cel mai dureros e ca aceste femei tac si rabda toate loviturile si insultele si isi continuie viata cu un asa barbat, daca se poate numi barbat.

Parerea mea este ca barbatul care ridica mina la o femeie nu este barbat.El vrea doar sa-si demonstreze ca el este mai puternic, dar as vrea eu sa-l vad asa de curajos in fata unui barbat mai puternic ca el de 2-3 ori[haibat], cred ca primul lucru si-ar face pe vine[b)][ups]

Barbatii care-si lovesc sotiile sint niste ratati.

Fetelor care indurati asa ceva, daca va stimati pe voi insiva datii papucii ratatului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu stirea respectiva si am ramas marcata.

 

Sa nu mai vorbim ca fata respectiva era o fiinta firava si finuta (asa parea din imaginile respective) de 19 ani, iar el era ditamai namila si avea si aproape 40 de ani (si ma gandesc daca nu cumva erau impreuna dinainte ca fata sa fi implinit 18 ani, ceea ce ar insemna si corupere de minori). Doamne, parca o aud pe biata fata cul il ruga "Nu mai da...!" [q][q][q]

 

Dar, si mai socant a fost faptul ca in ciuda imaginilor foarte clare si a declaratiei victimei, barbatul a fost eliberat (culmea, de caz s-a ocupat o judecatoare, care a decis ca respectivul nu-i un pericol pentru comunitate [:(!] [bang]!!), si recunoscuse chiar el, foarte senin, in fata instantei, ca i-a aplicat o "corectie"... Iar tatal victimei parea foarte impacat cu situatia [haibat]!

 

Bineinteles ca biata fata a disparut fara urma, si probabil se ascunde terorizata pe undeva, pentru ca barbatul respectiv cred ca e un mare psihopat si ar fi in stare s-o caute peste tot!

 

Ieri am inteles ca in urma mediatizarii intense a cazului s-ar fi reluat procesul, sau ceva de genul asta... Oricum, cinste justitiei [8][bruta]!

 

Uite-asa se perpetueaza pe la noi niste mentalitati pe cat de invechite pe atat de daunatoare! Chiar ma intreb daca si cand se vor schimba!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate situatia nu este mai buna nici in Franta.

Cand am fost sa vad un avocat si am vrut sa il dau in judecata, e drept ca dupa ceva timp, ca ai voie trei ani, avocatul mi-a spus ca nu are sens pentru procurorul republicii nici nu il va lua in seama din cauza ca sunt prea multe cazuri de femei batute.

Ca a vazut barbati care, desi venea femeia cu capul spart si plina de vanatai, spuneau ca si le-a facut singura.

Iar ca sa ii interzici sa isi vada copilul, trebuie sa astepti sa il bata si pe el, ca daca si-a batut nevasta insarcinata nu inseamna ca si-a batut copilul!

Ca se poate trezi vreo asistenta sociala care sa spuna ca iar face bine bietului tata violent sa isi vada copilul ca l-ar mai linisti si l-ar ajuta. Adica tratezi problemele tatalui pe spatele copilului ? Pai ce vina are copilul ala !?

 

Eu zic ca problema e atitudinea societatii.

 

Sa nu va zic de la cati nu am auzit comentarii de genul: "Trebuie ca i-ai facut ceva de te-a batut".

sau "Iarta-l ca se mai intampla. Saracu'" Si in mare parte erau comentarii venite de la femei!

 

 

Atata timp cat femeile accepta asta, nimic nu se va schimba. Depinde de noi, mamele de acum sa ii educam altfel pe copii nostri si sa ii invatam ca violenta nu este acceptabila.

 

 

Sanziana & Marina (03/10/2004)

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph

 

 

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mii de ani, baietii au fost cresuti pentru a fi capabili sa ucida cu sange rece.

Daca te uiti la istoria, sa zicem, a poporului roman, ce ai putea spune in cateva cuvinte? Ne-am batut cu turcii, cu tatarii, cu si cu.

Intr-o viata de om erai nevoit, de multe ori, sa pui mana pe topor, coasa, ce aveai in batatura, si sa pleci la lupta. Acolo, fie erai ucis, fie ucideai. Sentimentele de empatie erau refulate. Ca sa poti supravietui dupa atari experiente, trebuia sa iti inabusi sensibilitatile. Baietii pentru asta erau crescuti, din frageda pruncie. Doar asa puteau supravietui. Femeile, desigur, le incurajau manifestarile violente, pentru ca aceasta violenta le asigura supravietuirea, lor si a copiilor.

In timp, Slava Domnului, lucrurile s-au schimbat. Nu mai facem copii doar pentru a avea cine sa lupte in continuare, pericolul nu mai este iminent. Putem trai in pace, fara violenta. Dar mentalitatile, inradacinate in mii de ani, sunt greu de schimbat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...