Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (60)


Recommended Posts

Buna dimineata..sau salamualecum! RAluca,degeaba strigai tu ca nu se auzea pana in Egipt! Ieri am ajuns acasa,a fost frumos dar putin.Ne-am dat seama ca ne-ar fi trebuit cate o saptamana ptr fiecare obiectiv vizitat si nu cateva ore cum a fost. Deci,pot spune ca am "trecut in revista" Luxorul cu Valea Regilor,Templul Hatsepsut,Colosii lui Mnemnon,Nilul,Karnak(orasul templelor dedicate zeului Amon),Cairo cu Muzeul de Egiptologie,piramidele din Giza,Sfinxul,am vizitat un atelier de alabasrtu,unul de papirusuri si o parfumerie..,am facut scufundari (sotul) la reciful de corali,snorkeling(sotul si copilul)balaceala (eu)in Marea Rosie,enterocolita tot eu...[bang]..si m-am saturat de tiganeli si de cersetorii..bacsisul este un obicei,o parte din viata lor,se ofera(cere) ptr orice serviciu(sant arab..nu-mi dai un ban ca m-ai vazut?) E mare mizerie ,in Cairo cel putin,eu l-am numit orasul contrastelor,ai un hotel(de ex) Hilton,mare inalt,5 stele(care apropo ar fi cam 2/3 la noi) iar linga el,lipit de zidul lui,o "baraca" sau mai bine zis bordei cu o curte plina de gunoaie. Multe case neterminate ,majoritatea nezugravite in exterior,cica din cauza ca nu se plateste impozit pe casa daca nu e terminata..,in afara oraselor mari sant oameni care traiesc intre patru pereti de trestie,fara acoperis,la un loc cu capra sau animalul din dotare. Am niste poze,nu cate as fi vrut ptr-ca nu ai voie sa filmezi si sa fotografiezi exact unde e mai interesant,am sa incerc sa le pun. Am fost nemultumita de ghid,un roman/ungur care nu prea stia romaneste si abia-si gasea cuvintele de adormeai pana termina ce avea de zis si care ne zicea cateva cuvinte in fata obiectivelor turistice si apoi ne lasa juma de ora sa le vizitam...iar in Muzeul de Egiptologie,ne-a fugarit de colo colo , ne-a zis doua cuvinte despre doua statui apoi ne-a lasat sa vizitam singuri..si era plin acolo de grupulete mici cu ghizi care nu mai taceau din gura.Ma mai lipeam si eu cate 5 minute de un grup de asta ,prea mult nu reuseam ca eram pe fuga. Pacat..as fi stat o zi intreaga numai acolo,sa nu mai spun de Valea Regilor,acolo mi-ar fi trebuit o saptamana sa vizitez fiecare mormant si sa intru in fiecare "gaura"in care au descoperit cate ceva,sau de templul din Karnak,unde am stat doar doua ore si unde as fi stat din nou,cel putin o zi..sau la Piramide,am avut 35 de minute sa vedem piramidele..am reusit sa vizitam piramida lui Kefren si sa facem un tur de onoare piramidei lui Khufu(Cheops). In concluzie,Egiptul este o tara in care ai ce vizita..dar trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si o doza de nesimtire sa poti face fata celor ce roiesc in jurul obiectivelor. Mi-ar place sa revin,as avea ce vizita chiar daca as sta o luna de zile acolo,dar .. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ei,nu ma pricep la povestit,spun si eu cate ceva din amintiri.. Sa va mai zic..am mancat mango , guave ,smochine,curmale si inca un fruct care seamana cu o rosie si care nu stiu cum se cheama. Am mancat miel preparat in stil beduin,orez cu tot felul de adaosuri,patiserie (o multime de prajiturele insiropate sau nu),susan,inghetata foarte buna ,tarte cu smochine,banane,stafide,nuca si alte seminte,paine de porumb,niste turtite dintr-un fel de faina ca grisul insa mai inchise la culoare-mi-au placut in mod deosebit-insa nu stiu cum se numesc,crabi,creveti,calamari,ton si inca un peste ce semana la gust cu carnea de porc,kebab,falafel si inca o multime de "chestii" ca niste paste care nu stiu din ce erau facute ca astia de la hotel nu stiau sa puna etichete sa stim ce anume mancam.. Prin bazar,a primit sotul o propunere de nu stiu cate sute de camile ptr nevasta lui...:),am fost confundati la un moment dat cu arabi,adica intr-un magazin a inceput sa vb cu noi in araba si s-a mirat tare ca nu santem arabi..cica semanam..hihi..nu mai stiu ce sa scorneasca sa te atraga in magazin,am primit si o propunere sa scriem in romana ceva reclama ptr marfa lui..doar doar sa te faca sa intri la el in magazin si sa cumperi ceva. Toata lumea voia sa stim de unde santem si cum ne cheama,imi venea sa-mi pun o pancarta pe care sa scriu Romania ca sa nu mai dau din gura la fiecare pas.. Intr-un magazin am gasit un vanzator care era ortodox si care m-a imbratisat cu foc cand a auzit ca si eu sant tot ortodoxa,ocazie cu care ne-a facut un pret bun la ce voiam sa cumparam. Apropo de preturi,pretul real era ceva mai jos de jumatate din ce-ti spunea prima data,ptr un hanorac de bumbac,am negociat de la 85 de dolari pana la 20..cu tot "circul" din partea vanzatorului(fratele meu,ma saracesti,eu ce mai castig,la pretul asta l-am cumparat eu,am nevasta acasa si copii,nu se poate ,ti-l dau cu atat dar sa nu mai intri in magazinul meu) ca pana la urma sa-ti dea si cadou ptr copil sau sa fuga dupa tine daca te razgandesti si pleci ca nu-ti convine pretul..sa te intorci sa cumperi de la el cu ce pret vrei tu.. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce mai stiti de adusca? cum se mai simte?
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/"]Bubulina[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, cu povestirea ta m-ai facut sa imi reamintesc de luna mea de miere..m-as reintoarce cu placere in Egipt..discrepantele sunt mari, saracie, mizerie, totusi oamenii sunt calzi, primitori si f f buni negustori:)
[url="http://community.webshots.com/album/561130825oRPPwZ"]Poze[/url] Cristina [mamica] fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, bine-ai venit.N-am avut habar ca ai plecat... Sper si eu sa vad odata si odata Egiptul (si multe alte tari). Mi-ai starnit si mie amintirile, foarte frumoase de altfel, dar din Istambul. Si acolo e acelasi amestec de lux si mizerie, multe, multe obiective de vizitat si acelasi stil de a face comert... Animony, multumesc de aprecierile pt Romagic, sper sa vii si tu cu cea mica si sa ne cunoastem in curand. Iata site-ul nostru cel nou, nu e gata inca, dar se poate arunca o privire: www.romagic.home.ro Sper sa revad cat mai multe doamne si cat mai multi puiuti pe data de 31 oct, incepand cu orele 18.00. Deci pana acum si-au anuntat prezenta Gabi si Aime, da? Adi, merge o bostaniada dupa excursia in Egipt? Liliana si Ralu sper sa veniti si voi, chiar daca nu aveti puiuti. Si toate fetele noi, pentru a ne cunoaste intre noi[:D] Sper sa vina si Noricelu' cel scump la vorba si doarnic de o cuconada adevarata ( o sa vina si vremea aia, nu-i asa?). Ei,nu mai fac prezenta, va astept pe toate, toate, OK? Hai, ca odata-n an e BOSTANIADA noastra!... Danna, mami de printese
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana..o sa incercam sa venim si noi...Bostaniada e la Romagic? Any si Ioana-Catalina (12.02.2006) [url="http://www.dropshots.com/anymony/"] poze Ioana-Catalina [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90273"]Povestea nasterii Ioanei-Catalina[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b"]Iubirea noastra Ioana-Catalina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...