Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

amniocenteza repetata


irinaM

Recommended Posts

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu n-am auzit- asta nu inseamna ca nu exista-dar daca nu e absolut necesar, n-o mai face inca o data. Sint sigura ca dr tau ti-a expus riscurile, dar eu am avut o prietena care a pierdut sarcina dupa o amniocenteza. Tristetea a fost cu atit mai mare cu cit bebelusul era sanatos si analiza a fost doar un fix al dr, sa se asigure ca e totul in regula. Bineinteles, daca exista semne ca bebe ar avea probleme, atunci merita facuta, dar doar asa, ca analiza de rutina, n-are nici un sens.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine, cineva a auzit de repetarea amniocentezei si anume eu. A trebuit sa trec de doua ori prin aceasta procedura ingrozitoare. In primul rand as vrea sa te intreb care a fost motivul pentru care ai facut amniocenteza? De ce ti-a recomnadat-o doctorul?

 

 

 

Simona si bebe Luca

http://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-a iesit triplul test pozitiv, risc crescut pentru trisomia 21, iar ultima ecografie indica mai multe chisturi de plex coroid.tu de ce ai repetat?ai nascut?sunteti bine?

quote:Originally posted by Simo74

Ei bine, cineva a auzit de repetarea amniocentezei si anume eu. A trebuit sa trec de doua ori prin aceasta procedura ingrozitoare. In primul rand as vrea sa te intreb care a fost motivul pentru care ai facut amniocenteza? De ce ti-a recomnadat-o doctorul? Simona si bebe Lucahttp://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos


id="quote">id="quote">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Irina, la mine totul a inceput ca o analiza de rutina datorita faptului ca am un var primar cu SD. Nu ca ar avea vreo relevanta, am aflat ulterior dar nefiind informata la momentul respectiv, am zis sa o fac. Prelevarea de lichid s-a facut la Polizu si apoi am dus mostra la singurul centru de acest gen, banuiesc ca acolo ai fost si tu, dar nici nu mai vreau sa-i dau numele ca mi se face lehamite[xx(]

 

Dupa doua saptamani, am primit urmatorul rezultat: cromozom aditional cu deletia bratelor lungi CARE AR PUTEA FI la perechea 21, concluzia SD. Verdictul marelui dr genetician a fost dur si raspicat: al doilea copil, acesta are mari probleme genetice. Iti dai seama ca in momentul acela ptr mine viata de zi cu zi s-a transformat in iad. Dar pentru prima oara am simtit nevoia sa lupt din rasputeri pentru copilul meu si am inceput sa caut febril alte pareri (ginecologi, genticieni, etc) Am scris chiar la institute sau catedre de genetica din USA, Anglia, Japonia. Peste tot mi se dadea acelasi raspuns: ca ei n-au mai vazut asa ceva si ca am avut ghinionul sa fiu printre putinele cazuri unde rezultatul amniocentezei nu este concludent. Asa ca m-am hotarat sa repet analiza, m-am dus la alt ginecolog pentru repetarea amniocentezei iar pentru interpretarea rezultatului am fost la acelasi centru (din pacate in Bucuresti nu exista decat aceasta optiune), dar sub un alt nume, pentru ca am banuit de la inceput ca analiza a fost un artefact (adica au dat chix) si ei in veci vecilor nu ar fi recunoscut ca au gresit.

 

Dupa alte doua saptamani de cosmar, timp in care sarcina mea ajunsese la 25 de saptamani, am primit rezultatul: CARIOTIP NORMAL. Oricum, eram ferm hotarata ca bebelusul meu se va naste indiferent de ce se intampla. Pana la sfarsitul sarcinii, nu a trecut clipa de la Dumnezeu in care sa nu ma intreb, daca intr-adevar copilasul meu este sanatos sau nu.

 

Dar dupa cum bine vezi, am o minune de copil, perfect sanatos si de o cumintenie greu de imaginat (poate ca Dumnezeu a vrut sa compenseze stresul din sarcina).

 

Te pup si sper sa te ajute povestea mea sa treci peste stresul tau pe care il inteleg foarte bine

 

Simona si bebe Luca

http://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns sa fac cariotipul in urma unei sarcini oprite in evolutie. Rezultatul ( banuiesc ca am fost la acelasi centru "renumit " despre care vorbea Simona) deletie cromozomiala bla , bla ... la urmatoarea sarcina trebuie sa fim foarte atenti , neaparat aminocenteza si sa speram ca va fi bine!La asa rezutat am simtit ca innebunesc si la prima ocazie ( sunt o norocoasa din acest punct de vedere ) am repetat analiza in afara tarii ; rezultatul... CARIOTIP NORMAL ( dupa doua analize pentru ca oamenii chiar si-au luat treaba in serios acolo ianinte sa-mi dea cine stie ce diagnostic!) !

Va las pe voi sa trageti concluziile in ceea ce priveste analizele medicale in Rom!!

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[Dragele mele,(Simona si Cristina)va multumesc foarte mult pentru ca mi-ati impartasit din experienta voastra,cred ca stiti si prin ce trec...credeam ca sunt unica ghinionista...eu nu am avut nici un rezultat la prima amniocenteza, m-am infuriat si mi-au trimis un e-mail prin care mi-au spus sa repet analiza fara sa o mai platesc...m-as bucura sa se fi impiedicat cu proba mea pe scari, dar sa fie copilul bine, daca mi-ar spune cineva ca trebuie sa o mai fac de zece ori...as face-o!am doar 32 de ani, e primul copil, foarte dorit si am deja 23s.Spuneti-mi, va rog, la eco SD-ul nu da nici un semnal de alarma?am sa fac o 4D + morfologie,cred ca inainte de a primi rezultatul,oare o sa plec mai lamurita de acolo?va urez numai bine,si sper sa mai vorbim quote]Originally posted by Simo74

Draga Irina, la mine totul a inceput ca o analiza de rutina datorita faptului ca am un var primar cu SD. Nu ca ar avea vreo relevanta, am aflat ulterior dar nefiind informata la momentul respectiv, am zis sa o fac. Prelevarea de lichid s-a facut la Polizu si apoi am dus mostra la singurul centru de acest gen, banuiesc ca acolo ai fost si tu, dar nici nu mai vreau sa-i dau numele ca mi se face lehamite[xx(]Dupa doua saptamani, am primit urmatorul rezultat: cromozom aditional cu deletia bratelor lungi CARE AR PUTEA FI la perechea 21, concluzia SD. Verdictul marelui dr genetician a fost dur si raspicat: al doilea copil, acesta are mari probleme genetice. Iti dai seama ca in momentul acela ptr mine viata de zi cu zi s-a transformat in iad. Dar pentru prima oara am simtit nevoia sa lupt din rasputeri pentru copilul meu si am inceput sa caut febril alte pareri (ginecologi, genticieni, etc) Am scris chiar la institute sau catedre de genetica din USA, Anglia, Japonia. Peste tot mi se dadea acelasi raspuns: ca ei n-au mai vazut asa ceva si ca am avut ghinionul sa fiu printre putinele cazuri unde rezultatul amniocentezei nu este concludent. Asa ca m-am hotarat sa repet analiza, m-am dus la alt ginecolog pentru repetarea amniocentezei iar pentru interpretarea rezultatului am fost la acelasi centru (din pacate in Bucuresti nu exista decat aceasta optiune), dar sub un alt nume, pentru ca am banuit de la inceput ca analiza a fost un artefact (adica au dat chix) si ei in veci vecilor nu ar fi recunoscut ca au gresit.Dupa alte doua saptamani de cosmar, timp in care sarcina mea ajunsese la 25 de saptamani, am primit rezultatul: CARIOTIP NORMAL. Oricum, eram ferm hotarata ca bebelusul meu se va naste indiferent de ce se intampla. Pana la sfarsitul sarcinii, nu a trecut clipa de la Dumnezeu in care sa nu ma intreb, daca intr-adevar copilasul meu este sanatos sau nu. Dar dupa cum bine vezi, am o minune de copil, perfect sanatos si de o cumintenie greu de imaginat (poate ca Dumnezeu a vrut sa compenseze stresul din sarcina).Te pup si sper sa te ajute povestea mea sa treci peste stresul tau pe care il inteleg foarte bineSimona si bebe Lucahttp://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Draga Irina,Eu nu am facut amniocenteza.La ecografie mi-au aparut si mie mai multe formatiuni chistice de plex coroid( cea mai mare avand 5.5 mm) La tine ce dimensiuni aveau?

Am facut triplul test si astept cu nerabdare rezultatul.mygirl de pe DC a trecut prin aceeasi chestie (cu chisturile)dar ele s-au dus de la sine si are o fetita sanataoasa si minunata acum.

Tu unde ai facut amniocenteza, la ce medic?

Lili(17 saptamani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am auzit (aici in State) ca e posibil ca ceva sa nu se dezvolte si sa trebuiasca repetata analiza (scuze ca e asa vaga explicatia, nu mai tin minte exact). Adica in cele aprox 2 sapt in care ei asteapta acolo sa se dezvolte celulele e posibil sa nu se intimple. Imi pare tare rau ca trebuie s-o repeti, ce stress...

 

Cit despre "semne" la ecografie - pot sa fie (de ex lungimea femurului e unul, dar exista mai multe), sint asa numitele "soft" si "hard" markers pt DS. (fetita mea a avut o "pata alba" pe inima, care ar fi putut fi soft marker, si de aceea am facut amnioI. DAR exista si copii nascuti cu DS care au avut ecografii perfect normale...

Iti tin pumnii, incearca sa nu te stresezi (prea tare), sarcina usoara si un bebe sanatos!

 

Mami de David (18 sept 2000) si Adina (11 mai 2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...