Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere provocata


miri_mik

Recommended Posts

buna mamicilor, in saptamana 38 de sarcina ma pregatesc sa intru si eu in randul vostru. din fericire, nitel mai putin stresata decat acum o saptamana si totusi... urmare a diabetului meu de sarcina descoperit tarzior, cu toate eforturile mele in materie de regim "la sange" si control al glicemiei de mi s-a acrit[:p], bb cel nazdravan a cam crescut si ameninta sa depaseasca 4.5 kg pana la termen. prin urmare, pentru ca medicul meu refuza ipoteza unei cezariene, mi-a propus declansarea travaliului o saptamana inainte de termen, respectiv pe 15.02. plamanii lui bb sunt maturati, are reflexul respiratiei, deci pt bb nu e o problema... insa puteti sa-mi dati niste sfaturi sau macar informatii la ce sa ma astept? nu de alta, dar am citit ca va fi un travaliu putin mai scurt dar mai dureros, si recunosc, nu sunt un monument de curaj... multumesc[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut in noiembrie si si mie mi s-a prous inducerea nasterii. Eu asi fi vrut, dar nu m-a lasat familia.... Oricum doctorul mi-a spus ca dureile sunt mai mari ca la o nastere normala (unde sunt oricum insuportabile) si nu garanteaza ca nasterea se induce in 100% din cazuri. Adica sunt cazuri cand la 8 ore dupa perfuzie inca nu s-a declansat nasterea si efectul perfuziei a trecut. Dar de ce nu vrea sa iti faca cezariana? Mi se pare ca ar fi totusi o sulutie mai buna! Si eu am o prietena care in saptamana 40 avea un bebe de aproape 5kg. Ginecologul s-a incapatanat sa o lase sa nasca natural, tipa s-a tot chinuit si nu a reusit,a trebuit sa ii faca cezariana de urgenta....

 

Mai cauta si tu o a doua parere specializata!

Gogolos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a fost provocata nasterea tot la 38 de saptamani (nici implinite) si la 9 dimineata mi-a rupt apa si la 10.45 deja nascusem...

Nu pot sa spun ca durerile au fost prea mari...suportabile...si cele intense au fost cu 15 minute inainte sa nasc!!!

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]

 

 

 

David[cool]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti pot raspunde la intrebarea initiala ... ci vreau si eu sa te intreb la cate saptamani ai aflat de diabetul indus de sarcina si daca ai urmat vreun tratament vreun tratament pentru asta [flo]

 

Cu nasterea ... daca medicul tau considera ca e mai bine asa ... si ai incredere in el ... nu pot fi probleme ! [flo]

Pot sa-ti zic doar ca bebelina mea s-a grabit si la 38 de saptamani a venit pe lume si e sanatoasa !

 

Iti doresc nastere super rapida fara dureri si bb sanatos ! [flo]

 

 

________________________________________id="red">

Daria & [majoreta]Giulia (2004 08 16)id="red">id="Trebuchet MS">

[floare3] Haideti la bazar sa-l ajutam pe id="red">ALEXid="blue"> !id="red"> [floare3]

[foto] Supercopiii iulie/august 2004id="size2">id="red">id="Times New Roman">[colegi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o nastere provocata. Nu m-am chinuit prea mult, travaliul a fost scurt, dar intens. La 3 am primit o juma de pastilutza (nu stiu ce a fost), la 4 jumate cealalta jumatate si la 6 fara 10 am nascut.

 

_______________________________________________

Ileana, mama deid="size3"> LUCAid="size4">(2 octombrie 2003)id="Lucida Console">id="purple">

 

Jurnalid="purple">id="size4">id="Lucida Console">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by mamagiuliei

Nu-ti pot raspunde la intrebarea initiala ... ci vreau si eu sa te intreb la cate saptamani ai aflat de diabetul indus de sarcina si daca ai urmat vreun tratament vreun tratament pentru asta [flo]Cu nasterea ... daca medicul tau considera ca e mai bine asa ... si ai incredere in el ... nu pot fi probleme ! [flo]Pot sa-ti zic doar ca bebelina mea s-a grabit si la 38 de saptamani a venit pe lume si e sanatoasa !Iti doresc nastere super rapida fara dureri si bb sanatos ! [flo][bis]multumesc mult pt incurajare. ca sa-ti raspund la intrebare, in saptamana 26 am facut testul de glicemie o'sullivan - sau glicemie provocata, partea urata esta ca rezultatul, din neglijenta l-am aflat in saptamana 31, cand am facut de urgenta o analiza "triunghi" pt determinarea glicemiei dimineata pe stomacul gol, la o jumatate de ora de la doza de glucoza care m-au pus s-o beau, si tot asa pana la 2 ore. rezultatul... diabet de sarcina confirmat. m-au dat pe mana unui diabetolog apoi. o saptamana am mancat de regim cum stiam eu ca s emananca... valori catastrofice de glicemie - pana nu vezi cu ochii tai ce inseamna o portocala pt organism, sau un mar, sau un pahar de suc de portocale... nu crezi. a doua saptamana m-au "amenintat" ca incepe insulina daca nu reusesc sa tin valorile glicemiei in frau (max; admis e 140 iaru eu saream lejer 160-170) din nou regim, cum imi explicase dieteticiana. merge, e greu, dar merge. sunt frustrata, mananc cate foarte putin cam la o ora, iau glicemia in continuare, si daca am fost cuminte imi permit cate un premiu un mar sau o banana ( a cazut mitul bananei care e groaznic de dulce si neindicata in dieta, ha! pe controlatelea) un biscuite fara zahar. dar... la cea mai mica farama de zahar in organism... am o glicemie de ametesc uitandu-ma la aparat:) am totusi un mare noroc ca sunt aici si daca chiar nu pot fara "dulce", gasesc o multime de produse indulcite cu maltitol, fara fructoza, care sunt indicate in regimul diabeticilor.mi s-a spus ca trece dupa sarcina, dar e indicat sa tin regimul in continuare macar 6 saptamani, daca reusesc. ________________________________________id="red">Daria & [majoreta]Giulia (2004 08 16)id="red">id="Trebuchet MS">[floare3] Haideti la bazar sa-l ajutam pe id="red">ALEXid="blue"> !id="red"> [floare3][foto] Supercopiii iulie/august 2004id="size2">id="red">id="Times New Roman">[colegi]


id="quote">id="quote">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

draga Gogolos, sincera sa fiu, preferam o cezariana. poate ca sunt naiva in perceptii, dar decat sa scot un bb de 4 kg si, natural, pe unde se scoate in mod normal, alegeam oricand o taietura. medicul meu insa ma convinge de vreo 3 luni ca nu e varianta ideala (infectii, refacere dificila, riscuri blah bla). nasterea declansata anterior termenului e un fel de compromis. psihologic pt mine e un gand infernal ca bb poa sa treaca de 4 kg (e totusi primul) dar fiind medicul care ma supravegheaza de la conceptie, e cam tarziu sa-l schimb. mai am varianta sa nasc cu moasa...prefer totusi medicul [:D] dar am incredere in el. in plus, daca chiar nu rezist, am sa cer o anestezie epidurala, macar atat:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miri mik id="red">- imi pare rau ca te descurajez, dar in locul tau nu as accepta aceasta varianta, care, dupa parerea mea (si a unor oameni mult mai destepti ca mine) este cea mai periculoasa pentru bb. Ginecologii nu se gandesc intotdeauna cu atentie si la riscurile pe care le are o nastere provocata asupra copilului: suferinta fetala acuta (adica lipsa de oxigenare care afecteaza in principal creierul), traumatisme obstetricale (hematoame, bose etc). Cu atat mai mult cu cat tu ai un diabet gestational.

Este cu totul altceva sa provoci o nastere in cazul unei sarcini care a depasit termenul, decat la 38 saptamani. Nici operatia cezariana nu este bine sa se faca in lipsa debutului de travaliu, dar provocarea unei nasteri! Mai bine astepti pana la termen si daca nu poti naste natural, oricum iti va face cezariana. S-au vazut si copii de 5 kg nascuti natural. Totul este ca travaliul sa debuteze de la sine.

Si inca nu am amintit riscurile unei nasteri provocate la mama: rupturi de col si de vagin, travaliu mai dureros, si multe altele.

Din pacate, am si cazuri concrete de povestit, nu vorbesc numai din carti.

 

Nu vreau sa te sperii, insa daca mai ai intrebari, poti sa-mi trimiti un PM.

 

Alina si Anya (19 oct. 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miri mikid="navy"> , eu am avut nasterea provocata, la ora 13 au inceput contractiile iar la 19.10 am nascut.

nu stiu daca travaliul a fost mai dureros, pentru ca am avut si anestezie epidurala, deci nu am simtit mare lucru.

si eu am fost impotriva inducerii dar vroiam neaparat epidurala; si eu si bb am fost permanent monitorizati.

alegerea este a ta, tinand cont si de sfatul medicului.

nastere usoara si bb sanatos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...