Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere provocata


miri_mik

Recommended Posts

Exista mai multe metode de a declansa o nastere. Eu am beneficiat de una din ele si nu o data ci de trei ori. Pot spune ca am nascut foarte repede, cu dureri nu foarte intense, copilul a fost ok. Acum avem aproape 3 ani si suntem ff bine.

Eu zic ca depinde de fiecare organism in parte.

Nastere usoara!

 

Mirona si BB Andrada (20.03.2003)

 

 

 

 

 

POZE NOI ANDRADA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Anya20

miri mik id="red">- imi pare rau ca te descurajez, dar in locul tau nu as accepta aceasta varianta, care, dupa parerea mea (si a unor oameni mult mai destepti ca mine) este cea mai periculoasa pentru bb. Ginecologii nu se gandesc intotdeauna cu atentie si la riscurile pe care le are o nastere provocata asupra copilului: suferinta fetala acuta (adica lipsa de oxigenare care afecteaza in principal creierul), traumatisme obstetricale (hematoame, bose etc). Cu atat mai mult cu cat tu ai un diabet gestational.Este cu totul altceva sa provoci o nastere in cazul unei sarcini care a depasit termenul, decat la 38 saptamani. Nici operatia cezariana nu este bine sa se faca in lipsa debutului de travaliu, dar provocarea unei nasteri! Mai bine astepti pana la termen si daca nu poti naste natural, oricum iti va face cezariana. S-au vazut si copii de 5 kg nascuti natural. Totul este ca travaliul sa debuteze de la sine. Si inca nu am amintit riscurile unei nasteri provocate la mama: rupturi de col si de vagin, travaliu mai dureros, si multe altele.Din pacate, am si cazuri concrete de povestit, nu vorbesc numai din carti.


id="quote">id="quote">Anya, ai perfecta dreptate. Exact acelasi lucru mi l-a spus si ginecologul meu (si inca cativa carora le-am cerut sfatul mi-au confirmat lucrul asta...), cand eram gravida la un moment dat s-a pus problema ca ar trebui eventual sa nasc ceva mai repede decat termenul la care trebuia sa nasc. Mi-a zis ca in cazul asta imi va face cezariana, in niic un caz nu imi va induce travaliul, exact din cauza riscurilor pe care le-ai enumerat si tu. Din fericire n-a fost cazul de asa ceva, am nascut la termen natural fara probleme.Andra,[mamica]de [pup]printesa [zana](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut nasterea provocata, m-am internat la 10 dimineata si am nascut la 12.25 noaptea, mi-au bagat nu stiu ce in vena pt. inducere, asteptarea a fost lunga pentru ca nu ma dilatam, bebe a fost mare 4.200 kg, nu am simtit nimic pt. ca am avut epidurala, pana la urma l-a scos cu vidextractorul(parca asa ii zice). Ghinionul nostru a fost ca doctorul l-a fortat sa iasa si baiatul are probleme la manuta stanga, adica l-a tras de umar si s-a intins un nerv si nu putea misca mana si facem recuperare de la 2 saptamani si acum are 9 luni si inca mai avem de recuperat. Eu o sa regret toata viata ca am acceptat inducerea, dar daca doctorul asa a decis am mers pe mana lui. La mine nu afost nici o problema sa trebuiasca sa nasc neaparat, mai aveam 3 zile pana la termen, dar doctorul era de garda in ziua aia si m-a chemat sa nasc. Of!

 

Mari si DAVID

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anya, kittycat si mstroie...

acu imi pun intrebari. deocamdata decizia e luata dar nimic nu e batut in cuie. preferam o cezariana, probabil in ignoranta mea, dar cum medicul nu este de acord cu ea decat in caz de urgenta, si intelegand spaimele mele ca bebe ar putea depasi pe buna dreptate 4,5 kg, declansarea inainte de termen e un compromis care ma linisteste. nasc totusi intr-un mediu super igienic, hyper tehnologizat, cu un medic care ne-a ajutat sa facem copilul si cred ca trebuie, mai ales in acest moment, sa-i acord increderea mea. daca nu, risc sa ma aflu inaintea marelui moment cu un psihic gri, care numai benefic nu poate fi unei nasteri, indiferent de cum s-ar produce ea.

in plus, cine stie, poate bb decide sa soseasca mai devreme. daca nu... luni ne mai informam, mai punem intrebari, si miercuri ii dam intalnire lui bb. ce pot sa va spun e ca mi-a explicat ca nu va insista cu inducerea travaliului, daca reactionez bine, bine, daca nu, vom lasa sa treaca atat timp cat e necesar pana se declanseaza natural, pt ca nu are rost sa ne incapatanam atunci cand natura decide ca nu e cazul. (a inceput saptamana 39)

va pup, si-mi tin pumnii[bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miri mikid="red">, mai ai o sansa la cezariana [:D] daca nu iti merge inducerea.

Acum, lasand gluma la o parte, asa a patit mama mea cand trebuia sa apar eu. I-a inceput travaliul, nu se dilata, a primit oxitocina si calciu si nu-mai-stiu-ce, s-a chinuit vreo 24 de ore, cu dureri foarte mari, dupa care i-au facut cezariana de urgenta [:D]

Normal ca e mai bine pentru tine sa nasti cu medic decat cu moasa, mai ales ca acolo - spre deosebire de Romania - iti monitorizeaza copilul tot timpul - si la cel mai mic semn de suferinta fetala se repliaza si trec la cezariana.

40 de saptamani +/- 2 saptamani se considera termen, din cate stiu.

In rest, sunt de acord cu Anya20id="red"> [flo]

 

Gandeste pozitiv! Nastere usoara si bb sanatos!

 

mariid="red">, n-am stiut ca medicul tau te-a declansat...[:(] Pacatosi medicii astia romani, care una-doua cand au garda se apuca sa faca declansari, ca sa nu se mai deranjeze daca pacientelor le vine sorocul noaptea [bang].

 

Christina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 printese pe care le-am nascut prin nastere provocata la 38 de saptamanai . Nu au avut nici o problema pana acuma , au fost si sunt sanatoase " tun " . Prima nastere a durat 3 ore , iar a doua tot cam asa , dar am optat pentru epidurala , deci la a 2 a nu am avut nu stiu ce dureri . La prima au fost intr-adevar dureri mari , dar au trecut . Nu te speria de marimea lui BB , ca au mai fost cazuri in care au fost peste 4 kg si nici macar nu a trebuit sa le "taie" pe mamici . Dr. are dreptate cu cezariana , daca D-zeu te-a inzestrat cu harul de a naste natural si B e sanatos nu merita sa treci prin operatie numai asa ... Si refacerea e mult mai grea , plus ca nu poti sa te ocupi singura de BB ... sunt mai multe neajunsuri . Acuma daca nu e nici o alta solutie , asta e ... faci cezariana .

Iti dau un ex. Am o prietena care acum 1 saptamana a nascut al 2 lea copil prin cezariana . Ea a vrut din toata inima sa nasca natural , dar prima nastere fiind tot o cezariana nu a putut sa nasca al 2 copil , decat tot asa . Si asta din cauza ca la prima nastere asa a hotarat dr. , tot pe motiv ca e copilul mare . Si ea regreta si in ziua de azi faptul ca a nu a putut sa nasca natural , deoarece foarte greu si-a revenit dupa cezariana , o tot doare burta , cand se schimba vremea simte intens operatia , de BB nu a putut sa aiba grija singurica ... mai multe .

Oricum hotararea finala tu o iei , dar eu in locul tau as merge pe nastere naturala , eventual vorbeste cu dr. pentru epidurala , daca iti este frica .

 

Nastere cat mai usoara si multa , multa sanatate tie si lui BB !!!

 

albumele noastre

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anacezara,iti multumesc pt incurajari. epidurala e aici foarte la moda, un fel de ritual. nu foarte multe femei renunta la ea. deci probabil ca nici eu:) n-am spus categoric da, vreau anestezie, dar nici nu vreau sa fac pe martira:) of, doamne, ce greu trec zilele:)

quote:Originally posted by anacezara

Eu am 2 printese pe care le-am nascut prin nastere provocata la 38 de saptamanai . Nu au avut nici o problema pana acuma , au fost si sunt sanatoase " tun " . Prima nastere a durat 3 ore , iar a doua tot cam asa , dar am optat pentru epidurala , deci la a 2 a nu am avut nu stiu ce dureri . La prima au fost intr-adevar dureri mari , dar au trecut . Nu te speria de marimea lui BB , ca au mai fost cazuri in care au fost peste 4 kg si nici macar nu a trebuit sa le "taie" pe mamici . Dr. are dreptate cu cezariana , daca D-zeu te-a inzestrat cu harul de a naste natural si B e sanatos nu merita sa treci prin operatie numai asa ... Si refacerea e mult mai grea , plus ca nu poti sa te ocupi singura de BB ... sunt mai multe neajunsuri . Acuma daca nu e nici o alta solutie , asta e ... faci cezariana . Iti dau un ex. Am o prietena care acum 1 saptamana a nascut al 2 lea copil prin cezariana . Ea a vrut din toata inima sa nasca natural , dar prima nastere fiind tot o cezariana nu a putut sa nasca al 2 copil , decat tot asa . Si asta din cauza ca la prima nastere asa a hotarat dr. , tot pe motiv ca e copilul mare . Si ea regreta si in ziua de azi faptul ca a nu a putut sa nasca natural , deoarece foarte greu si-a revenit dupa cezariana , o tot doare burta , cand se schimba vremea simte intens operatia , de BB nu a putut sa aiba grija singurica ... mai multe . Oricum hotararea finala tu o iei , dar eu in locul tau as merge pe nastere naturala , eventual vorbeste cu dr. pentru epidurala , daca iti este frica .Nastere cat mai usoara si multa , multa sanatate tie si lui BB !!!albumele noastre


id="quote">id="quote">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a provocat nasterea la aproape 42 saptamani. M-am internat la ora 9.00 dimineata si la 9.00 seara abia aveam dilatatia 5. Bebe deja avea probleme asa ca mi-au facut cezariana de urgenta. Dar cele 12 ore au fost un cosmar, contractiile au inceput rapid dupa inceperea perfuziei si au fost cumplite. Bebe a avut 4050g.

 

Cornelia, [mamica] de [aerob]Eduard(21 06 2004) si [gravi]16+[baietel]

POZE EDUARD & MAMI & TATI& ECOGRAFII BB2

Pagina de web a lui Eduard

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-au provocat nasterea la aproape 42 de saptamani. M-ar mai fi lasat cateva zile, dar incepusem sa am tensiunea constant mare, asa ca s-au hotarat.

 

Cervixul era abia 1 cm dilatat si nu era "ripened" (muiat, sau cum s-o zice pe romaneste, imi pare rau ca nu stiu, n-am nascut decat in Canada!). Asa ca in ziua Z-1, dimineata, mi s-a introdus in vagin un fel de mic tamponel imbibat cu un gel continand prostaglandine, cu scopul de a muia cervixul. In seara aceleoasi zile am mai primit o portie. Mi-au zis ca de multe ori asta e de ajuns ca sa declanseze contractiile, dar in caz ca nu se intampla nimic, urma sa ma duc a doua zi, ziua Z, sa faca inducerea propriu-zisa.

 

Cam la 4 ore dupa a doua portie de gel am inceput sa am contractii, destul de zdravene si direct la interval de 5-6 minute. Am sunat la spital, dar li s-a parut ca vorbeam prea bine ca sa ma doara prea tare! Si mi-au zis sa ma odihnesc si sa ma asigur ca sunt la intervale regulate. Peste vreo inca doua ore am dat telefon sa intreb daca ar trebui sa-l simt pe bebe miscand sau nu, ca mi se parea ca nu=l simt. Asa ca m-au chemat rapid sa ma monitorizeze si au constatat ca am contractii tare bune. Am inteles ca teoretic din acel punct lucrurile ar fi putut sa fie lasate sa evolueze natural, dar doctorita a vrut sa evite o eventuala stagnare a travaliului si mi=au instalat si o linie intravenoasa cu oxitocina - dar chiar n-a fost nevoie de ea.

 

Eu nu am vrut epidurala - aveam doua amice care, cu epidurala, au avut nevoie ambele de forceps, si mi-era groaza de forceps. Durerile au fost rele, dar m=au invatat cum sa respir si asta a ajutat. Partea neprevazuta (pt mine) a fost ca am impins la dilatatie maxima timp de 2 ore jumatate si bebe nu iesea si cu toata incrancenarea mea, am istovit. Doctorita, care stia ca nu vroiam forceps, mi=a spus cu mare delicatete ca "un pic" ar fi foarte de ajutor, ca bebe e pe directia cea buna si nu e nevoie de nici o rotatie, ci doar sa-l ajute un pic. Asa ca am zis da, si bebelusa a aparut in sfarsit, cu bine.

 

Intregul travaliu, de la prima contractie pana la expulzie, a durat 11 ore. Nici eu nu intentionam sa fac pe martira si ma gandeam ca daca durerile devin chiar groaznice, si mai am timp, cer epidurala.

Dar am putut fara. Asistentele au fost grozave, mi-au dat asa un sentiment de siguranta, ca totul e sub control, si sotul era langa mine, pur si simplu am simtit ca pot. Evident, ulterior m-am gandit ca, daca as fi avut epidurala, as fi fost mai odihnita si poate scapam fara forceps. Doar ca nu se stie niciodata.

 

Trebuie sa ai incredere in doctor si in fortele tale. O sa fie totul bine. Incearca sa-ti gasesti ceva pasionant de facut, ca sa treaca timpul mai usor. Iesi la plimbare. Si, mai stii, poate un pic de [xinpat] declanseaza travaliul - noi am incercat, ca cica sperma contine prostaglandine precum gelul folosit pentru pregatirea cervixului. N-am avut insa succes[:D].

 

Mult curaj, bebe o sa vina cu bine! [floare3]

 

Berzei chioare ii face Dumnezeu cuib

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...