Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunteti de acord cu divortul daca exista copii?


Recommended Posts

ruxijid="red">, si ce faci in cazul in care nu-l mai iubesti sau nu te mai iubeste?

 

Renunti definitiv la a mai iubi pe cineva?

La dragoste? La sex?

La ideea ca ai mai putea fi vreodata fericita?

 

Si ii negi drepturile astea fundamentale si celuilalt om?!

 

Sau ascunzi gunoiul sub presh?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

am 30 de "primaveri".

Nu sint chiar asa tinara, probabil nici tu asa baba cum spui....

[:D]

 

si totusi... n-ai divorta nici macar daca ai avea copiii mari, la casa lor?

 

Daca ai mei ar lua acum decizia asta nu m-ar afecta prea mult.

M-as gindi ca au si ei dreptul sa imbatrinesca langa cine vor.

Tot parintii mei ar fi.

Si i-as vizita pe rind. [flo]

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruxijid="red">...da-mi voie sa te contrazic:da,tatal vitreg se poate purta mai bine cu copilul decat tatal natural...chiar si titulatura de tata 'vitreg' suna deplasat,atata timp cat tatal natural nici copilul nu si-l mai vede,nu mai zic de pensie iar cel 'vitreg' nu stie ce sa-i mai faca pentru ca acest copil sa fie fericit si multumit.Si spun asta din postura unei femei care a stat 10 ani cu un barbat care avea si din hibele ce le-ai insirat tu acolo...si am stat pt copil...si am vazut ca am facut o MAAAAAARE greseala...mai ales cand copilul imi spune,la 7 ani...'mama,tu de ce nu divortezi?'[bang]

Iar acum copilul nici nu mai vrea sa-si vada tatal natural.Si sa nu va ganditi ca eu n-o las.Dimpotriva...dupa divort o duceam eu de manutza la el,altfel...nu venea.Cand am incetat,nici nu a mai cautat-o decat din an in Pasti.Iar acum are 1 an de cand n-a mai vazut-o.

Acum,cand vad cat poate fi de bine....cand ma uit in urma ...zic ca am fost o tampita.Si o relatie buna nu se bazeaza doar pe niste negatzii:'sa nu fie betziv,sa nu vb urat,sa nu..sa nu.Culmea...vazand acum ca poate fi si bine...chiar nu as mai face rabat la nimic si iti spun sincer,decat o casnicie fara iubire,respect,fericire,sex si toate alea...mai bine singura.Habar nu ai cat resimt copiii o relatie tensionata intre parinti.Si sufera.Chiar pe forum citeam cate relatii duse in virtutea inertiei sau cu probleme,afecteaza si copiii.Un tata rau nu e de preferat lipsei lui.

 

Nora__id="red">

 

Comorile Norei__id="red">[comoara]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ruxij

Ca sa raspund la intrebare direct: in principiu nu sunt de acord cu divortul daca exista copii. Sunt insa de acord cu divortul, chiar si daca exista copii in urmatoarele cazuri:1. Sotia sau copiii sunt agresati fizic2. Violenta verbala 3. Bautura4. Un sotz care refuza sa mearga la munca.In celelalte cazuri, legate strict de fericirea personala (ca parca nu ne potrivim bine, ca parca mi-as dori altceva etc.) nu sunt de acord cu divortul atunci cand exista copii. Fericirea lor trece inaintea fericirii noastre si dupa divortz s-ar putea sa iasa mai rau pentru ei. Nu cred ca un tata vitreg se poarta mai bine cu un copil decat tatal natural (in cazul in care punctele 1-4 nu se intampla).


id="quote">id="quote">Voiam sa spun acelasi lucru, plus ceva argumente masculine. Pana la ultima fraza care cred ca nu-ti apartine, nu?http://community.webshots.com/user/tora97"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da.. votez "pentru' divort... si spun asta bazindu ma pe o experienta personala. Am divortat cind Thea avea 1 an, dupa tot atita timp de lupta si de a privi cum lucrurile merg din rau in mai rau... Nu, nu ne agresa (m a lovit o singura data, inainte de a intenta divortul) nu bea, mergea la munca... insa certurile continue, zi de zi, m au adus la epuizare. In plus Thea, "canarul meu" tacuse brusc. A reinceput sa "cinte" dupa ce am plecat din casa aia

Desi uneori, viata copiilor este afectata de un divort, nu uitati ca ei sunt ca niste bureti ce absorb la nivel subliminal toata atmosfera din jurul lor Ei simt totul, oricit teatru ar juca parintii

Am preferat sa mi cresc puiul singura, dar intr o atmosfera linistita Nu mi a fost simplu, dar i am oferit dragoste cit pentru o viata

 

Da, poate fi adevarat ca un tata(mama) vitreg nu poate fi la fel de bun ca un parinte natural, si totusi, uneori, acest parinte poate fi mai bun sau macar la fel

 

De fapt ce inseamna un parinte "bun"? doar sa nu l bata? sa nu l jigneasca? sa i aduca dulciuri? sa i ofere cele necesare traiului?

sau sa i spuna si o vorba buna, sa l ajute sa "zboare", sa i ofere o mingiiere?

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...