Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nisipuri miscatoare


Recommended Posts

Elise,

inteleg...intru-citva...nu am reusit sa citesc tot...poate sotul tau a obosit ...

pai cred ca i-ai oferit f mult sotului tau-mai mult ca o mama copilului :-)

asa s-a invatat tatal meu sa stea si sa astepte totul de la mama lui, de la sotie, de la mine fiica lui cind a ramas in somaj! Avea 43 de ani, dar s-a complacut sa astepte...nici ajutor de somaj nu s-a deranjat sa isi ridice! cind il rugam tacea...

ce e drept s-a invatat omul sa gateasca, pt ca e gurmand [:D]

 

 

Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller) id="Comic Sans MS">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ninge asa frumos....

 

si iar mi-e sila sa ma duc acasa peste 'nspe ore, gindindu-ma la dezastrul pe care il gasesc, la lamentarile lui si mai nou discutii pe subiectul asta, cu "indatoririle".

 

de ce nu mi-o fi facut "job description" de cind ne-am cunoscut, ca sa stiu si eu la ce sa ma astept ?!

 

Atunci pe amindoi ne interesa sa fim iubiti, si atit.

 

Eu am ramas la faza asta, nu-i pretind decit sa ma sprijine si sa ma iubeasca.

Lucru pe care nu-l mai face.

iar el a evoluat (sau involuat) spre ...ce se vede.

 

ce-o fi viata asta asa de trista....[:(]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

Eu am ramas la faza asta, nu-i pretind decit sa ma sprijine si sa ma iubeasca.Lucru pe care nu-l mai face.iar el a evoluat (sau involuat) spre ...ce se vede.


id="quote">id="quote">Mda, concluzia ar fi ca tu vrei sentimente, iar el vrea servicii.Asa e??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca da.

 

poate asta trebuia sa fac si eu de la inceput, sa pretind servicii: poate sint defecta ca n-am facut-o.

 

dar asta sint.

defecta sau nu.

am nevoie de sufletul lui, nu de bani, de casa, de menaj, de situatie sociala, nici macar nu am nevoie sa imi faca copii, e o ineptie da' si pe aia pot sa ii fac tot singura.

 

am nevoie sa fie langa mine.

atit.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise - mie mi a placut asha de tine, la inceput si mi a fost si mila la un moment dat pentru ca banuiesc oarecum cat de mizerabil de simti cand ti se spune "defecto".

Dar, mama draga, io cred ca nu il iubesti deloc, da deloc pe omul asta. Pentru ca de vreo douaj de mesaje incoace nu faci decat sa ii mai torni neshte zoi in cap. Reciteste si tu ce ai scris: ca tu, femeie cu job super tare, super inteligenta, un "asset" il "iubesti de nu mai poti" pe "dansul" care este un puturos, un plangacios, un semi-ratat profesional (nu pun de la mine, e citat din mesajele tale). Pai Elise, dak esti asha tare de ce mai stai cu el,mama? IO n am priceput niciodata chestia asta...daca el e chiar asha cum spui, crezi ca ai sa il schimbi? Si dak ai sa il schimbi, crezi ca ai sa ai vre o satisfactie?

Fa-ti sau fa-i bagajele, fa-ti un copil si vezi-ti de viatza ta. Odata ce ai gandit despre partenerul tau de viatza (ai gandit, nu ai spus) ca e un loser - s a dus orice urma de respect...si fara respect...stii si tu povestea.

Io nu te judec, am avut parte de o experienta similara, dar la un moment dat am obosit sa port IO pantalonii in relatie si am plecat. Diferenta e ofcourse, ca nu aveam verigheta ceea ce a facut lucrurile mult mai simple.

 


Cine pleaca ultimu' sa stinga luminaid="red">id="size1">

[alcool]Scandinavii stiu de ceid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise,ai vrut sa ai niste pareri obiective din exterior asa ca am sa-mi spun si eu parerea.

 

Tu pretinzi ca doresti sa-ti salvezi casnicia.Sincer mie nu mi se pare.Tu de fapt doresti, ca noi sa-ti dam tie dreptate si sa te ajutam sa-l convingi pe sotul tau sa se conformeze asteptarilor tale.

 

Daca ai dori sa salvezi ceva nu ti-ai umili sotul pe un forum public si l-ai pune si pe el sa citeasca...

 

Atitudinea ta ,in general,e una de superioritate,atitudine cu care iti tratezi si sotul...carui barbat crezi ca-i place asa ceva?Oare e realist sa astepti tandrete si intelegere de la un barbat pe care initial l-ai umilit?Poate ai sa-mi spui ca ai descris doar adevarul...si totusi adevarul spus pe un ton nepotrivit poate sa doara amarnic si poate sa distruga...

 

Nu,nu-i tin partea lui Calin.Incerc sa fiu obiectiva privind din exterior.

 

Problema voastra nu e nici pe departe acea "farfurie"pe care tu nu vrei sa o speli...in general cand apare o situatie de criza oamenii ajung sa se certe din nimicuri si de cele mai multe ori pierd din vedere ca adevaratele motive sunt cu totul altele mult mai profunde:lipsa de respect,lipsa de apreciere,conflictele nerezolvate etc...

Daca intradevar vrei sa mai salvezi ceva cauta sa vezi adevaratele motive pentru care va certati.

 

Nici mie nu mi se pare ca va mai iubiti,pentru ca daca v-ati iubi a-ti fi mai toleranti si mai dispusi sa faceti compromisuri...Tu il vezi si il descrii pe el in culori sure si la fel face si el...fiecare asteapta de la celalalt ceva...

 

Daca intradevar mai exista intre voi o farama de iubire lasati orgoliile la o parte,lasati intepaturile,lasati asteptarile nerealiste pt ca nu va fac decat rau...Axati-va pe partile pozitive ale partenerului,apreciati-va unul pe altul,fiti buni unul cu altul,treceti cu vederea nimicurile gen"vaicareli",iubiti-va unul pe altul fara sa asteptati ceva in schimb...faceti toate astea in mod voluntar,chiar daca sufletul va e amortit de certuri si resentimente.Dupa o perioada veti vedea ca veti vedea rezultatele .

 

Elise,solutia la starea ta de deprimare(cunosc poveastea ta)stii care este?Sa iesi din carapace si sa DARUIESTI!!!!Desi pare paradaoxal,concentrindu-te asupra partenerului,incercand sa-l intelegi si sa-l iubesti,te va ajuta sa iesi din acea stare...Asteptand ca el sa te sustina,sa te inteleaga,sa te accepte,sa te iubeasca nu faci decat sa adancesti prapastia dintre voi si mai ales nu faci decat sa te scufunzi mai tare in deprimare...

 

Numai bine,

 

 

 

"Cand o usa a fericirii se inchide,o alta se deschide;dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi"Helen Keller

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, cred ca ai facut destule.

Personal nu as suporta sa vin acasa sa string mizeria nimanui.Urasc sa string mizeria dupa propri-mi odrasle, mai crincen as uri dupa un om matur!

Asa, ca ultima incercare in situatia ta, i-as spune clar si raspicat:"baga-ti mintile-n cap baiete si nu te mai boci intr-una ca ma duci la disperare"!

 

A facut armata sotul tau?ca nu pare...Du-l de mina sa vada ce grea e viata altora si poate asa apreciaza eforturile facute de tine in urma anilor si mai ales, prietenul ce-i esti..

 

Eu nu as mai pierde timpul ci l-as lasa singur o perioada sa cugete...

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

------------

Elise:

Nu sint spalator de vase.

Si fericirea mea nu depinde de asta

------------

Elise, eu am inteles ca nu ti-a cerut nimeni sa speli farfuria altuia, ci propria-ti farfurie. Pentru asta nu trebuie sa fii spalator de vase, ci doar sa ai cei 7 ani de acasa.

Te inseli daca crezi ca fericirea ta nu depinde de asta. Daca nu vezi ca de asta depinde, in primul rand, inseamna ca traiesti intr-un balon de sapun, care o sa se sparga intr-o buna zi.

 

 

--------------

libelula:

Majoritatea barbatilor puternici pe care ii cunosc ar face orice pentru a avea langa ei o femeie ca Elise. O femeie care sa le fie partener, egal, alaturi de care sa cladeasca o relatie.

---------------

Partenerul cui este Elise? Tie ti se pare ca il trateaza pe sotul ei ca pe un partener, cu drepturi egale, sau doar ca pe cel caruia ii este provider?

 

---------------

libelula:

Nu inteleg nici in ruptul capului de ce nu vrei sa va luati o menajera

---------------

Pentru ca nimeni nu vine sa iti faca menajul pe gratis. Elise si sotul ei au facut 3 credite ca sa poate finanta FIV-ul. De unde ar mai avea bani si pentru menajera?

Dar, daca am inteles eu gresit, si ei isi permit sa plateasca o menajera, cine o opreste pe Elise sa caute o femeie care sa le faca menajul? Din cate inteleg eu, Elise e cea care plateste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerile sint impartite.

 

annie_xtremeid="red"> - daca eram atit de sigura ca asa e, eu sint winner si el e loser, ce rost mai avea subiectul asta?

Dupa parerea ta?

 

Cine cere o confirmare pentru o certitudine?

 

Problema e urmatoarea: il iubesc, dar nu-l mai inteleg, nu ma mai intelege.

Vorbim limbi diferite.

 

Avem, brusc, modele diferite.

Nu exista corect sau gresit aici: exista diferenta.

Pe care incerc sa o diminuez.

 

Iar intentia mea nu e sa ponegresc - banuiesc ca nici a lui, nu stiu - ci sa spun ce ma doare, de fapt. Adica sa spun adevarul.

Ar fi mai bine sa il ascundem sub pres si sa pretindem ca sintem 2 oameni fericiti?

Stiu, asta e abordarea multor familii: ce nu spui nu exista.

 

Eu, sincer, prefer sa ne si porcaim pe net, daca asta ne ajuta sa ne gasim echilibrul.

Sa ne ofticam - si pe mine m-au "atins" unele postari, si pe el altele, si la sfarsitul zilei sa punem in balanta cu ce raminem.

 

Si, da, ne iubim.

Si sintem, uneori fericiti.

Dar prea rar, in ultimul timp.

Probabil "din greseala". Sau din inertie.

 

Nu o sa ne despartim - nu acum, cel putin.

Poate, daca vom ajunge la capatul sacului... o sa o facem.

Dar pina atunci incercam sa gasim un limbaj comun.

 

Nu cred ca numai noi trecem prin diferende care par ireconciliabile.

Probabil multi altii o fac, sau au facut-o...

 

Poate chiar e " o etapa spre echilibru", asa cum spunea cineva.

Poate.

Sper.

 

Puteam sa tac... dar asta e un mod in care incerc sa lupt.

Sa caut adevarul.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise spune:

quote:Originally posted by Elise

Dar, la 11-12 noaptea cind ajung acasa, gasesc totul insirat - de la vase, linguri, lingurite, craticioare, ciorapii lui in mijlocul livingului, toate ziarele citite pe jos, pe gresie, si calculatorul mustind de mp3.uri.


id="quote">id="quote">Iar Calin-Alin spune:Este normal ca intr-o relatie, numai sotul sa faca mincare, spalat vase, spalat lucrurile personale(cindva le spalam si pe ale ei si isi batea joc de munca mea, trintindu-le pe jos si calcindu-le in picioare), curatenia in casa, gospodaria in general!id="size1">?Unde e adevarul???!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...