Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nisipuri miscatoare


Recommended Posts

Pai, parerea mea e ca orice femeie, oricat de winner ar fi, in afara de cazul in care are o orientare sexuala .....ah, gay, are nevoie de un barbat, de dragoste, de o familie. Parerea mea - care conteaza cel mai putin evident, este ca te AGATI de relatia asta (pentru ca ti e teama sa fii singura, desi kick ass in viatza profesionala, pentru ca odata, demult v-ati iubit, dar ehei, long time ago cand nu erau farfurii de spalat sau apartamente de impartit)si ca o tratezi ca pe o problema de la job. Iti vorbeste o colega de suferinta, te rog, nu fi defensiva cu mine, cea care stie ce inseamna sa fii super tare profesional dar sa ai inteligenta emotionala a unui gandac.

 

ECSZ: imi retrag afirmatia PC-incorect despre gay. Si ei/ele au nevoie de o familie:D

Eu fac parte din gascha aia de nu e impotriva terapiei voastre pe net btwid="size1">

 


Cine pleaca ultimu' sa stinga luminaid="red">id="size1">

[alcool]Scandinavii stiu de ceid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

annie_xtremeid="red">, cine a spus ca as fi "super tare profesional" ?

Ma simt flatata, da' e o imagine falsa.

 

Imi iau si eu suturi in fund de nu ma vad... stai linistita.

Am si eu un purcoi de sefi care dau pe unde apuca atunci cind nu le convine ceva.

E doar mai bine platit, si mai solicitant ca timp.

 

Nu vad ce are a face cu inteligenta emotionala.

 

 

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by casandra

Dar, daca am inteles eu gresit, si ei isi permit sa plateasca o menajera, cine o opreste pe Elise sa caute o femeie care sa le faca menajul? Din cate inteleg eu, Elise e cea care plateste.


id="quote">id="quote">

 

Casandraid="red">, ca sa nu comentez restul - nu e vorba de bani, ca nu cautam menajera cu studii la Oxford, dat tu ai lua o femeie care sa vina zilnic si sa va trebaluiasca prin casa, impotriva vointei lui?!

 

indiferent cine plateste?!

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg cine va spala biberoanele celor 2 copii: cel facut cu sperma donata si cel adoptat.

si cine le va face de mancare?

 

probabil ca tot sotul Elisei. pt ca Elise are alt standard de viata!!!

 

si cine va sterge copii la fund?? tot sotul? ca are salariul mai mic???!!! si nu e in natura lui Elise sa faca treburi casnice?

sau poate spera ca acesti copii vor reusi ce nu a reusit sotul...sa o domesticeasca?!

 

si mie mi se pare aiurea sa "comunici" cu sotul/sotia prin intermediul DC-ul!

dar daca alta cale nu e, sper ca acest DC sa va aduca impacarea si multumirea de sine!

si mai multa maturitate!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Rosey

Elise spune:

quote:Originally posted by Elise

Dar, la 11-12 noaptea cind ajung acasa, gasesc totul insirat - de la vase, linguri, lingurite, craticioare, ciorapii lui in mijlocul livingului, toate ziarele citite pe jos, pe gresie, si calculatorul mustind de mp3.uri.


id="quote">id="quote">Iar Calin-Alin spune:Este normal ca intr-o relatie, numai sotul sa faca mincare, spalat vase, spalat lucrurile personale(cindva le spalam si pe ale ei si isi batea joc de munca mea, trintindu-le pe jos si calcindu-le in picioare), curatenia in casa, gospodaria in general!id="size1">?Unde e adevarul???!!!!!
id="quote">id="quote">Adevarul este ca ce am scris eu despre relatia mea cu elise, cu spalatul lucrurilor, vaselor, curetenie, etc, a fost cind eu am stat acasa 3 luni si ea se ducea la munca. Eu in timpul ala cautam de lucru, undeva unde sa fiu platit mai bine, cu acordul amindorura. Acum in casa este vraiste peste tot. Timpul ei si timpul meu este ocupat cu serviciul, probleme de conceptie, nervi, suparari, etc, si de-aia poate sintem nervosi tot timpul, nimic nu ne mai multumeste. Eu locuiesc in apartamentul ei, nunta facuta de ai ei parinti(ca a mea mama s-a batut cu pumnul in piept ca suporta jumate si cu o luna inainte m-am certat cu sora mai mare a mea si a mea mama a spus ca nu ma mai finanteaza). A fost foarte frumos pentru mine atunci si este si acum cind mi se spune ca este casa ei. Si sora mea are apartamentul ei si cind era cu fostul sot asistam la certuri intre ei, si ea ii spunea "ia-ti bagajele si pleaca la mama ta"id="black">[bang]Acum vad ca si eu sint in postura fostului meu cumnat[bang].Atit m-am ferit sa nu ajung in pielea fostului cumnat, dar de ce iti este teama, de-aia nu scapi.Cind am cunoscut-o pe Elise, eu eram de o zi demisionat de unde lucrasem. Tocmai ma impacasem cu sora mea dupa 8 ani. Avusesem un SRL cu sora mea si munceam doar eu si la bani era egal, sau mai mult ea. Si din aceasta cauza nu am mai vorbit 8 ani.Am intrat cu sora mea din nou intr-o afacere sistem MLM, ea fiind coordonatoare, si am adus-o pe locul intii cu vinzarea pe bucuresti, si este foarte greu asta. Clientela mea era mare. Cam o jumate de am am trait si eu si Elise din aceste vinzari. M-am certat cu sora din nou din cauza banilor si am cautat altceva sa muncesc. Nu am mai reusit sa lucrez in sistemul MLM din cauza sorei mele, ca facuse in asa fel incit sa nu mai pot lua marfa. In timpul asta Elise a postat pe la mai multe firme cv-ul si a reusit sa se angajeze la o companie multinationala, bine platit. Eu in timpul asta am muncit pe la mai multe firme, si distanta de stat fara munca a fost intre o luna si trei luni, cel mai mult. In timpul asta m-am apucat de apartament ca sa-l facem, din 2 camere sa facem 3. Am mai scris ca sint meticulos si ma misc greu din cauza asta. Am angajat o gramada de mari meseriasi, care fiecare avea materialul lui cu care lucra. Sau dus o gramada de bani, si daca te uiti mai bine zici ca a costat foarte putin. Certuri mereu din cauza marilor meseriasi, a banilor care se duceau pe girla, etc. Eu am lucrat la firme romanesti, cea ce nu pot compensa cu salariul ei. La ea primul cuvint intr-o cearta este salariul ei. Pot spune ca eu in timpul programului meu de servici, mai trec pe acasa, cea ce pentru ea este ceva, nu stiu cum sa spun, intr-un cuvint, ma face trintor. Eu seara poate vin la fel de obosit, seara insemnind dupa ora 21:30. Ea considera ca munca mea este prea usoara, si trebuie sa fac curat in fiecare zi. Si eu vin obosit si cind ajung acasa ma apuc sa fac de mincare, in caz ca nu este facut. Din aceasta cauza fac ceva fugitiv, prajeala care nu este buna de loc, dar nu am timp sa o fac, din cauza ca ea imi da telefon si imi spune ca ii este foame, si fac ceva rapid. Nu i-am cerut sa faca mincare. I-am cerut sa ma ajute si atit. Le dau incolo de farfurii. Acela a fost un exemplu pus la intimplare, care acum imi aduce numai neplaceri in discutiile cu ea si discutiile purtate de ea. Cite-odata nu mai inteleg ce vrea, pur si simplu parca vorbeste chineza sau araba. Sint cu ea, fac analize, ma controlez, vreau sa fac tot posibilul ca sa fie bine si sint inteles invers. Poate am eu o problema, nu zic nu, poate are si ea o problema, dar totul se face cu zbierieturi si nu cu vorba frumoasa. Eu spun cuvinte simple si ea le despica in zece si iese un rahat de zile mari.Ea este o persoana desteapta, acest lucru il recunosc, este mai desteapta decit mine. Eu sint mai dintr-o bucata. Asta sint. Am crescut singur de la virsta de 16 ani, ca am fost crescut mai mult de bunica mea, ca pe bunicul meu il vedeam o data la 2 saptamini. Nu stiu daca am putut sa am un model in viata. Bunica mea a murit cind aveam 16 ani. Bunicul era cu alte femei, imediat dupa mortea bunicii, a intervenit cearta intre mine si el din cauza asta si am ramas singur cu deciziile mele, care la virsta respectiva nu stiam daca sint bune sau rele. Poate sint un prost, nu stiu ce sa mai cred despre mine.Inainte cu 2 ani sa o cunosc pe Elise, am fost cu cineva 3 ani, care a plecat ca dama de consumatie in japonia si dama a ramas. Cam vreo 2 ani nu ma mai interesat o alta femeie. Intre aceasta abstinenta si elise am mai cunoscut pe cineva care mi-a inselat asteptarile mintind incontinuu, facind pe sfinta Maria.Cind am cunoscut-o pe Elise nu am mai incercat sa-mi fac vise, am lasat sa fie totul de la sine. Visele mele facute intotdeauna mi s-au naruit.Si totul a fost ok intre noi, pina cind am incercat sa vedem de ce nu facem copii, si cind am inceput sa depistam de ce, nervii nostri erau la pamint si ne intrebam si ne intrebam, "DE CE TOCMAI NOI"id="black">. Acum ne certam din cel mai mic fleac. Intotdeauna m-am ferit de certuri si discutii si vad ca numai de asta am parte, si avem parte. Urasc certurile, vreau intelegere, si nu stiu cum sa fac ca sa nu mai ajungem la certuri. Ma gindeam ca sa fiu mut, dar nu pot.Imi este frica sa mai deschid o discutie, ca sa nu mai fie interpretata altfel. Poate am un mod de a discuta care deranjeaza, dar nu imi dau seama cu ce gresesc. Nu mai stiu de unde sa mai tai si unde sa mai pun un cuvint. Ma simt imprastiat in mii de bucatele, pe care nu reusesc sa la mai adun, parca nu mai am aceasta forta. Ma simt de parca nu as mai fi eu, ma simt ca dracu. Ma simt de parca mi-as fi pierdut EU-L. Cite-odata simt ca nu mai pot gindi mai departe, desi ma fortez, parca am o bariera in fata mintii. Cred ca cit de curind voi ajunge la balamuc. Vreau sa fac multe, dar in final nu reusesc sa fac ceva. Parca totul este impotriva mea. Parca totul se naruie in fata mea. Intr-un final, ma simt ca un rahat, si cred ca am ajuns un rahat.Cred ca intr-un final totul se va narui.Acum ma simt ca un taur comunal, din cauza certurilor cu ea, spunindu-mi ca ea poate creste si singura acest copil pe care il dorim amindoi. Eu am crescut fara tata si copilul meu nu vreau sa creasca fara tata. Numai cine a crescut fara un tata stie ce inseamna asta. Imi este frica de ea ca este egoista in aceasta privinta.Nici nu stiu ce sa mai cred, si imi este frica sa-mi fac planuri de viitor, caci nu vor fi asa cum le-am gindit.calin-alin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elise si Calin Alin,

 

Asa cum au remarcat mai multi cititori argumentele voastre se bat cap in cap de cele mai multe ori. Pentru a ajunge cumva la adevar cred ca trebuie sa combinam cele spuse de voi pentru ca mi-e greu sa cred ca numai unul singur are dreptate, cat timp intr-o casnicie sunt 2 persoane implicate.

Sunt multi de "daca" in casnicia vostra si se pare ca amandoi sunteti f. incapatanati.

Inteleg ca Elise are salariul mai mare decat sotul. Si eu cand am lucrat in R am avut o perioada cand castigam mult mai bine decat sotul, dar niciodata nu am facut caz de asta. Consider ca daca suntem o familie nu are importanta cine si cat castiga. Muncim pentru amandoi. Daca cel care castiga mai mult mereu subliniza acest lucru este normal ca in timp sa apara scantei. Acesta ar fi un aspect.

Calin, tu ai raspuns de cateva ori, dar NICIODATA nu ai raspuns concret de ce nu esti de acord sa angajati o menajera? Nu cred ca trebuie sa vina in fiecare zi, poate de 2-3 ori/saptamana cateva ore este mai mult decat suficient. Iar pentru munca asta nu cred ca trebuie sa ii dati sute de $. Ma scuzati, dar nu mai stiu preturile din R, poate gresesc. Si ma tot gandesc: cata mizerie pot face 2 oameni intr-o casa??? Nu aveti copil, nu pisica ori catel, de unde atata mizerie??? Dezordine???? Aaaa, asta este deja cu totul diferit.

Aici fiecare ar trebui sa faca efortul sa isi puna hainele la loc, revistele la locul lor, etc, fiecare stie ce si unde ar trebui lasate lucrurile, iar prapadita aia de farfurie de care s-a tot legat toata lumea o lasati in chiuveta si o spala femeia cand vine.

Cat despre gatit, asa cum spunea Rufus, cred ca si Elise ar putea sa gateasca ceva sambata sau duminica, asa pentru masa de pranz, genul de masa romantica pe care o iei cu iubitul/sotul/sotia.

Va incrancenati prea mult pe partea materiala si din cate inteleg nu este cazul vostru.

Elise, tu ai postat un mesaj in care ai spus cam ce si cum s-a intamplat in mariajul vostru. Scuza-ma, dar eu inteleg de acolo ca sotul tau are numai defecte: pana la urma DE CE v-ati casatorit???

Te casatoresti cu cineva, la bine si la greu, pentru toata viata, asa vrem sa credem toti, pentru ca ne simtim bine alaturi de persoana respectiva, avem incredere in ea/el, are simtul umorului, lista este luuunga, depinde de gusturile fiecaruia. Dar tu de ce te-ai casatorit cu Alin?

Si tu Aline de ce te-ai casatorit cu Elise ???

Daca nu va raspundeti voi insiva SINCER la aceasta intrebare va chinuiti degeaba!!!

Apoi copilul: am si eu o fetita si am facut ceva tratament ca sa raman insarcinata. Deci stiu ce greu este sa astepti sa se intample minunea. In cazul vostru este infinit mai greu, nu cred ca pot sa ma gandesc macar ce simtiti...

De ce nu luati in calcul adoptia? Eu l-am intrebat pe sotul meu daca ar fi divortat de mine in cazul in care nu puteam sa fac copii si mi-a spus ca nu, nici nu se punea problema, insa categoric am fi adoptat.

Iar intrebari de genul "de ce mi se intampla tocmai mie?" este greu de dat raspunsul...

Dar voi nu vedeti deloc partea buna a lucrurilor: sunteti sanatosi (sau asa am inteles), aveti un apartament (SI NU ARE IMPORTANTA PE NUMELE CUI ESTE), macar unul dintre voi are un serviciu bun, celalat isi poate cauta etc.

Ceva este intotdeauna "rau" ca pentru a echilibra "binele" din viata voastra. Ganditi-va cati oameni nenorociti sunt care nu au un acoperis deasupra capului, nu au sansa unui serviciu bun, alearga prin spitale ori au copiii grav bolnavi. Voi ati uitat efectiv sa va bucurati de viata, sa va bucurati unul de altul. Nici nu vreti sa va desparititi, dar nici nu faceti nimic pentru a ajunge la un consens.

Cred ca efectiv au inceput sa va placa "impunsaturile" astea zilnice, ca altfel nu imi explic de unde aveti atata energie numai pentru cearta, dar nu aveti deloc energie pentru a va intelege!!!

Si intr-o casnicie nu exista mandrie...

Exista daruire si iubire! Iar certurile, ei, toata lumea se mai cerat, dar se impaca!!! dar voua se pare ca va place numai sa va certati...trist, ca la 30 de ani irositi atata energie pe ce...Pe cine are dreptate?

Va doresc numai bine si intelepciune,

 

Carolyne si bobocelul Veronica

Mai toata lumea v-a dat sfaturi sa fiti mai intelagator unul fata de celalalt, doar de voi depinde!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicityid="red"> - le va spala cine va sta acasa ci copiii.

Probabil, eu.

Pentru ca barbatii nu alapteaza.

Nu-mi anuntesc sa fi amintit undeva de standardul meu de viata ca nu-mi permite, asa ca o iau ca pe o remarca rautacioasa si atit.

 

 

Carolyneid="red">

cred ca spune lucruri contradictorii pentru ca vorbim fiecare alta limba, asa cum bine a spus.

Eu spun ceva, el intelege altceva si, probabil, si invers.

 

Factorul comun e stressul.

Fiecare il gestioneaza si il justifica in felul lui.

 

Nici eu nu ma regasesc in ce a scris el, probabil nici el in ce am scris eu.

 

E o discutie intre surzi pe care nu stiu daca are rost sa o continui sau pur si simplu sa ne ignoram o perioada si sa las timpul sa treaca.

Poate ca timpul vindeca toate ranile.

 

Eu, cred ca si el, am spus adevarul...

Diferenta dintre REALITATEA mea si REALITATEA lui e pur si simplu prea mare.

 

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De doua zile citesc topicul asta si nu ma incumet sa raspund. Mi se pare ca unii au dat raspunsuri foarte rautacioase si nu inteleg de ce, mai ales cu privire la Elise. Incerc, pe cat posibil sa fiu obiectiva in expunerea opiniilor mele:

 

1. Nu prea s-a amintit de momentul recent cand sotul Elisei isi cauta partenere de conversatie (cel putin) pe internet si avea agenda plina cu astfel de contacte si in consecinta a fost dat afara din casa. Toate celelalte lucruri palesc, dupa parerea mea, cand e vorba de asta. Greseala ta Elise a fost ca l-ai primit inapoi. L-ai primit fiindca il iubesti fiindca nu cred ca ai alt motiv. Deci pe de o parte barbatul se plange de una, de alta, ca totul s-a naruit cand au aflat ca nu pot avea copii (ceea ce e totusi foarte trist) si in acelasi timp vorbeste cu fete pe chat (nu mai tin minte daca s-a si intalnit cu ele sau nu). Credeti ca s-a trecut usor peste asta?

2. Eu tind sa-i dau dreptate aproape in totalitate Elisei. De ce? Pentru ca Alin si acum se plange ca se simte ca un rahat, scuze, expresia lui si de ce simte asa? Din vina cui? Sa ma scuzati, dar un barbat care munceste toata ziua si este ocupat si se gandeste cum sa o faca pe sotia lui fericita nu are timp nici de lamentari si nici nu are cum sa se simta asa fiindca daca isi dedica timpul si atentia lucrurilor care merita, se va simti folositor. Ori gandesc eu anapoda? E valabil si viceversa.

3. Treaba cu menajera... eu inteleg asa, cand doi oameni muncesc foarte mult si vor sa aiba timp pentru ei si isi permit, platesc o menajera si cu asta basta. Nu cred deloc ca Elise e vreo lenesa, am ajuns si eu la 22:30 acasa de la al doilea job, plecata de la 8 de-acasa si evident ca nu mai esti in stare sa faci nimic.

4. Problema copiilor... asta ar fi ultimul punct de discutat, asta dupa ce se rezolva celelalte in casnicia voastra. Calin, Elise are nevoie de un barbat, din toate mesajele ei asta reiese. Deci si tu vii la 9:30 acasa? Muncesti toata ziua? Aici Elise spune cu totul altceva, hotarati-va. Si nu pricep de ce nu ai dat examenul de la scoala de soferi. Chiar ca ma intreb si eu ca She daca ai facut armata sau daca "ai dat de greu" vreodata.

 

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep de loc cum pot sa aiba amandoi dreptate, cum pot sa fie doua realitati diferite...adevarate.

Praf in ochi.

Cum am mai spus, nu stiu cine are dreptate (nici macar cand cei doi vorbesc de acelasi lucru concret), asa ca nu ma risc.

Observ insa ca ambii au lucruri (spuse de celalalt) pe care nu le comenteaza, le trateaza cu omisiune.

Observ, de asemenea, ca nu le convine cand cineva le spune ceva mai transant (in special Elise).

Oameni buni, daca tot ati decis sa va dezbracati in public, de ce nu mergeti pana la capat? Raspundeti afirmatiilor celuilalt, macar pentru noi, sa nu ne mai dam degeaba cu parerea.

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...