Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nisipuri miscatoare


Recommended Posts

Dupa cate inteleg eu Alin are nevoie de un umar pe care sa planga si pentru ca nu-l gaseste la Elise il cauta la matrimoniale. Are nevoie de un sprijin sa se poata ridica din noroiul in care se afla.

Elise este profesional "pe val" si putin egoista, nu doreste sa lase garda mai jos pentru a se apropia de Alin.... si in felul asta distanta creste mereu.

Alin, parerea mea este ca tu sa incerci sa te ridici singur de jos, ca nu poti conta pe Elise acum - ea este dominata doar de gandul de a-si face propriul copil si tu nu contezi prea mult in ecuatia asta. A intrat in criza de timp. Sfatul meu este sa ii redai libertatea. Daca o iubesti, sa ai puterea sa-i dai drumul, iar tu sa-ti aduni fortele sa recapeti incredere si stima fata de tine. Cauta sa nu depinzi de nimeni, ia-ti o camera cu chirie si reconstruieste-te ca personalitate. Aduna tot ce a mai ramas bun in tine si iesi din pozitia de a cinci-a roata la caruta cuiva.

Odata refacut poti reveni de pe pozitii egale in relatia cu Elise, si daca dragoste a fost, iti vei recapata locul pierdut alaturi de ea. Daca nu, asta-i viata - merge inainte.

 

Succes!

 

 

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi

Cu fruntea-n pulberea amara,

Si de re-nvii in cantecul de azi,

E c-ai murit in plansetul de-aseara.

(Radu Gyr)id="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu ma tot intreb daca nu au obosit amandoi, daca nu ar fi mai bine sa lase totul sa vina de la sine. Doar din ce am citit tot ce s-a postat pe subiectul asta si ma simt stoarsa, ce sa mai spun de ei doi. Cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc.

Elise e o piatra tare, dar si pietrele sunt sapate de apa, nu? Calin-Alin ar putea sa-i moaie sufletul putin, sa ii arate ca o iubeste, sa lase in saracie "farfuriile" si sa o priveasca ca pe FEMEIA lui, cred ca asta isi doreste ea.

Si, sincer cred ca asta isi doreste si el, sa redevina BARBATUL din viata ei.

 

 

"Le-as dovedi oamenilor cat gresesc gandind ca inceteaza sa iubeasca atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc numai cand inceteaza sa iubeasca." Gabriel Garcia Marquez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma Calin-Alin, dar te plingi incontinuu pt. treburi ce nu sint legate de Elise. Ca ai crescut singurel, ca ai avut un bunic patimas, ca ti-a murit bunica,ca nu-ti agsesti jobb mai bine platit, ca esti obsit, si mai stiu eu cite, nu au ca vina SOTIA de linga tine care se pare ca-ti trece cu vederea una alta.Faptul ca in pofida trecutului tau, certurilor familiale, etc etc, esti un tip care nu a dat in patima alcoolului, drogului, violentei, ar trebui sa te bucure si sa te faca sa te vezi ca un invingator.Am senzatia ca astepti de la sotia ta sa te ridice pe niste culmi(numai tu stii care) spirituale la care nu poti ajunge singur.Gaseste niste literatura de specialitate.Vinovat de starea ta psihica in care te afli, esti numai si numai tu caci inteleg ca nu Elise sta pe chaturi cu straini si nu Elise te-a imbrincit de ai cazut in dorsal si nici Elise nu iti spune ca nu esti bun de nimic.

Ea simplu, iti cere sa ii permiti sa fie FEMEIE!

Tu stii de ce anume are voie o femeie ?Nu?banuiam..ca daca-ti poti raspunde la intrebare, ma indoiesc ca esti asa de guraliv si plingaret precum o ia o pauzare( asta este partea noastra tare, hahah) si nu poti oferi minimum de recompensa.

I-ati responsabilitatea unui mascul de casa si fi tare unde trebuie sa fii tare! Si cel mai important este sa oferi un umar celei de linga tine!De acolo sa pleci.lasa plngaretzurile si blablabla-ul pt FEMEI!

 

 

In momentul in care transformi femeia de linga tine in mascul, TU VEI FI NEFERICITUL.Gindeste-te la asta.Altfel, cauta-ti un Colonel in armata(femeie), se pare ca asta iti doresti si de asta ai nevoie, sa stea careva cu biciul pe tine iar Elise pare cu totul alt gen de femeie chiar daca demonstreaza ca se descurca asa..in felul ei..

 

Si pt cei care de la un timp considera ca cei doi isi "spala rufele pe net".Mi se pare o mare rautate sa spuneti asta, puteti sari la alte subiecte, legate de bucatarie, scutece, etc.Cine va obliga?Mi se pare cruda remarca chiar daca asta vi se pare, e ca si cu pozele Muhamedane, libertate libertate, dar nu e rau sa ne tinem gura citeodata ca sa nu ranim..

 

 

.

 

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elise, buna Alin

 

Am citit postarile voastre si imi suna foarte cunoscuta experienta prin care treceti voi. Parca ma uit in oglinda...

 

Inainte de a spune parerea mea, atrag atentia ca in cuplurile sterile sau, ma rog, cu probleme de fertilitate situatia sta putin diferit...Echilibrul psihologic al cuplului poate fi fragil de foarte multe ori din cauza problemelor medicale si partenerii unui astfel de cuplu trebuie sa fie foarte diplomati unul cu altul pentru a nu-si rani sentimentele. Asadar problemele se judeca usor diferit fata de situatiile tipice.

Elise, te felicit ca nu ai cazut prada primului impuls, acela de a renunta. Numai faptul ca vrei sa gasesti o solutie e deja un pas urias. Si oricum a treia propozitie scrisa de tine in prima postare este: il iubesc. Pana poti zice asta nu-i totul pierdut !

 

Am sa-ti spun ca si eu sunt scorpion ca si tine si inteleg ce simti. Mai mult decat atat. Noi suntem casatoriti de 8 ani.Eu am 31 de ani, el 38 de ani. Din primul an am aflat ca avem probleme si o sa avem greu un copil. Mai intai am avut eu probleme, apoi el-oligospermie. Nu mai are rost sa intru in detalii. Am sta pana maine aici...Cert e ca am umblat pe la tot felul de medici: verdictul a fost: cuplu fara speranta. Nu ne-am lasat si am fost si pe la medici homeopati, bioenergeticieni, etc...tot nimic. Acum 2 ani eu am facut o depresie urata din cauza asta si cam intr-o saptamana am hotarat ca nu mai merge asa; trebuie sa-mi vad de job, sa realizez totusi ceva. Totul a mers bine, am promovat in continuu, ma simteam foarte bine, apreciata, respectata, etc...Veneam tot mai tarziu acasa si ma afundam tot mai mult in lucru.In plus, la lucru aveam atmosfera care-mi placea: colegi de varsta mea, tineri, veselie, atmosfera faina...acasa: liniste, prea multa liniste, monotonie, si aproape singuratate. Acum un an am inceput sa simt ca ceva se "rupe". Am continuat asa, din cand in cand discutand amadoi...insa nu mai erau discutiile de altadata. Nu ne mai regaseam deloc unul pe altul. Eu vroiam sa iesim seara, sa ne intalnim cu prieteni, sa avem activitate; el vroia sa stam acasa,la televizor, si era mai mereu posomorat. Nu odata am avut discutii aprinse si ma tot gandeam pentru ce ...

Pana nu de mult cand o prietena, o adevarata prietena mi-a dat un sfat bun ( prietenii la nevoie se cunosc, si pe buna dreptate! ) Am sa va spun si voua acelasi lucru.

 

Elise, spui ca ai incercat de toate, incearca si asta, mai rau de atat nu poate sa fie: acorda-i atentia de care are nevoie, el e topit de dorul tau, nu la modul fizic, ci la modul ca-i e dor de Elise ce-a de la inceput. Cand mergi acasa, fii atenta la el, vorbeste-i si ai sa fii surprinsa de reactie. Nu te asptepta (ca mine...) la rezolvarea problemei din prima zi, ai sa vezi schimbarile dupa 3-4 zile. Nu incerca sa fugi de el (Iar mie imi vine sa ma bag si in frigider, numai sa nu-l mai aud) ca el dupa tine vine, pe tine te iubeste si cu tine vrea sa vorbeasca despre ce-l doare. Sterilitatea la barbati este un mare ghimpe in ogoliul lor. Fii tandra, intelegatoare si buna. Stiu ca poti si n-o sa-ti para rau.

Cand sotul meu a trecut prin depresie mereu l-am incurajat si i-am spus "o sa fie bine", trecem impreuna si prin asta. Acuma in ce fel exact si cum, nu stiu sa spun, insa sunt absolut convinsa ca o sa fie bine la un moment dat, daca nu ne lasam. La noi depresia a fost "in valuri". Odata eu, odata el. Parca nu se mai termina. A durat cam un an jumatate-doi.

 

Alin,iti inteleg supararile si in mare parte ai dreptate si tu. Cand sotul meu mi-a zis: "tu ai uitat de mine" l-am contrazis. In realitate asta se intampla insa. Aminteste-i Elisei de tine dar cu lucruri bune. Problema medicala chiar daca e la tine, in sine e problema amadorura. Orgoliul masculin sufera ca nu poate participa la inmultirea speciei insa o femeie sufera pentru ca instinctul matern nu-si mai are rostul...sa stii ca nu poti simti in pantec miscarile copilului este mai mult decat cumplit. Impartiti suferinta, nu lasa pe umerii Elisei si greutatea ta pentru ca-i prea mult si mergeti mai departe.Chiar daca ea e mai puternica are nevoie si ea de un sprijin. N-o determina sa-l caute in alta parte! E foarte important!

Ati ajuns la o margine de prapastie tocmai din cauza uzurii nervilor, a depresiei generate de problema sterilitatii, a programului total diferit insa acum e cazul sa va intoarceti.

Se spune ca in spatele fiecarei femei puternice sta un barbat puternic. Alin, ai o femei puternica langa tine. Aduna-ti gandurile si fii puternic pentru ea. Scorpionii nu suporta barbatii slabi, fii puternic chiar si-n zilele tale mai slabe :)

 

La un moment dat noi am vrut sa adoptam un copil insa noua lege ne-a cam speriat, ar insemna sa mai stam cam 3-4 ani. Acum ne-am decis sa facem inseminare cu donator.

Avantaje sustinute de medici:

1.Pentru psihicul unui cuplu steril inseamna enorm ca macar unul din parteneri sa fie implinit din acest punct de vedere.

2.Donatorul se alege in functie de grupa voastra sanguina, si de alte aspecte pe care le cereti.

3. Copii rezultati seamana cu parintii, chiar si cu tatal "nebiologic". E aceiasi situatie ca si la copii adoptati care dupa o vreme preiau trasaturile parintilor adoptivi.

 

Daca pot sa va ajut in vreun fel legat de subiectul asta, puteti sa-mi scrieti pe mail. Cu mare drag, va spun tot ce doriti.

 

 

In concluzie, solutia nu e sa va despartiti ci sa faceti cat mai multe lucruri impreuna, sa va regasiti, sa treceti peste asta impreuna, tineti pasul unul dupa celalalt, vorbiti-va si imbratisati-va cat mai des.

Mie mi-a placut tare mult mesajul lui Arhistefy, foarte adevarat !

Va doresc din tot sufletul sa reusiti.id="blue">

 

Rabdarea este cheia fericirii !!

Mariaa.id="blue">

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, unde au ajuns discutiile... Ma intreb oare daca au vreun sens... Ca daca ar reusi sa va ajute sa va reveniti cu picioarele pe pamant si sa decideti ce e mai bine pentru voi as fi incantata sa mai citesc vreo 3-4 episoade. [:D]

 

Sper sa gasiti o rezolvare a problemelor si sa ajungeti la un consens. Inca ceva: nu mai aruncati cu pietre unul in celalalt. Nu mai conteaza care a gresit mai mult, ci e important sa fiti in stare sa treceti peste toate cate s-au intamplat si sa mergeti mai departe...

 

 

 

Ioana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moanaid="red">

 

Iti multumesc ca ai raspuns, dar solutia intr-o casnicie nu este despartirea temporara. Nu stiu daca ai citit mesajele mele anterioare, dar despartirea nu este o solutie pentru cei ce vor sa lupte pentru relatia lor. Poate pentru tine casatoria este doar formala, la noi este din dragoste. Noi ne-am luat din dragoste, noi sintem, cred, in opinia altora, mai invechiti. Despartirea este doar pentru cei lasi, care nu lupta pentru dragostea lor, daca este.

Faza cu chat-ul pe matrimoniale. Pur si simplu am intrat de curiozitate sa vad cine este pe acolo si dupa ce am vazut l-am anulat. Asta a fost tot din partea mea. Poza mi-am postat-o datorita faptului ca nu mai puteam sa accesez contul, si mi-am postat poza la cerinta site-ului. Am fost si contactat de citeva tipe, dar nu le-am dat concursul. La cele cu poze indecente le-am scris ca sa fac misto de ele. Una chiar s-a luat de mine ca ea nu este prostituata, si i-am scris ca alea nu sint poze postate de o fata cuminte.

Asta a fost tot, si marea greseala a mea este ca nu am apucat sa-i spun lui elise si a aflat de la calculatorul care era deschis cu messengerul meu. Nu m-am ascuns si nu aveam nimic de ascuns.

Acest mesaj este si pentru Libelulaid="red">, care m-a intrebat in mod expres.

 

 

fdoinaid="red">

 

Sosetele mele(cele purtate) sint la baie pe jos linga masina de spalat. Intr-adevar alea nepurtate mai stau si in dormitor pe jos, dar dupa sifonier si sub pat nu au ce sa caute[:D].

 

 

aiurasid="red">

 

Exemplul cu farfuria a fost ca o metafora la tot ce este intre noi.

Eu simt ca nu contribuie suficient la treburile casei, cind sintem acasa amindoi.

In legatura cu "biserica si manastirea", nu cred ca religia aproba fiv-ul si ca sint de acord cu asa ceva. Sigur am fi incercat, dar s-a spus pas.

 

Psihologie am citit si facut amindoi, dar doctorul pe el nu se poate face bine.

 

 

Arhistefyid="red">

 

Mi-a placut foarte mult ce ai scris. Esti de nota zece.

Noi in general sintem 2 firi rebele. Ne-am dresat singuri, inainte de-a ne cunoaste, si citeodata, mai mereu consideram ca atunci cind spune unul dintre noi sa faca ceva se considera dresaj. Prin intermediul acestor postari vrem sa ajungem ca, din parerile altora despre cea ce se intimpla intre noi, sa tragem propriile concluzii care sa ne ajute sa modificam ce este de modificat.

 

 

Lily si Caroline id="red">

 

Noi nu ne-am casatorit ca sa avem acte. Ne-am casatorit din dragoste cind totul si aproape toata lumea era impotriva noastra. Chat-ul la mine a fost doar ceva din curiozitate, sa vad cine este pe acolo postat, nu pentru noi cuceriri. Am cucerit pe cineva si nu mai am nevoie. Sotii vostri credeti ca nu sint postati pe acele chat-uri?id="brown">. Am o gramada de prieteni casatoriti care intra pe acele matrimoniale, si nu cu gindul de a agata, ci din curiozitate, sau sa faca misto de cele postate cu poze indecente. Cind nu mai ai ce face pe internet si te uiti la calculator fara motiv, atunci cauti pe internet de toate, sau ti se deschid ferestre cu matrimoniale cind accesezi altceva. Nu vi s-a intimplat niciodata? Aici intervine curiozitatea de a afla ce este pe acolo.

 

 

Sheid="red">

 

Sa stii ca sint destul de mascul, dar se mai intimpla ca intr-un barbat sa mai zaca un pic de femeie, ca doar din femeie sintem facuti noi barbatii.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Calin-Alin

Moanaid="red">Iti multumesc ca ai raspuns, dar solutia intr-o casnicie nu este despartirea temporara. Nu stiu daca ai citit mesajele mele anterioare, dar despartirea nu este o solutie pentru cei ce vor sa lupte pentru relatia lor. Poate pentru tine casatoria este doar formala, la noi este din dragoste. Noi ne-am luat din dragoste, noi sintem, cred, in opinia altora, mai invechiti. Despartirea este doar pentru cei lasi, care nu lupta pentru dragostea lor, daca este.Faza cu chat-ul pe matrimoniale. Pur si simplu am intrat de curiozitate sa vad cine este pe acolo si dupa ce am vazut l-am anulat. Asta a fost tot din partea mea. Poza mi-am postat-o datorita faptului ca nu mai puteam sa accesez contul, si mi-am postat poza la cerinta site-ului. Am fost si contactat de citeva tipe, dar nu le-am dat concursul. La cele cu poze indecente le-am scris ca sa fac misto de ele. Una chiar s-a luat de mine ca ea nu este prostituata, si i-am scris ca alea nu sint poze postate de o fata cuminte.Asta a fost tot, si marea greseala a mea este ca nu am apucat sa-i spun lui elise si a aflat de la calculatorul care era deschis cu messengerul meu. Nu m-am ascuns si nu aveam nimic de ascuns.Acest mesaj este si pentru Libelulaid="red">, care m-a intrebat in mod expres.fdoinaid="red">Sosetele mele(cele purtate) sint la baie pe jos linga masina de spalat. Intr-adevar alea nepurtate mai stau si in dormitor pe jos, dar dupa sifonier si sub pat nu au ce sa caute[:D].aiurasid="red">Exemplul cu farfuria a fost ca o metafora la tot ce este intre noi.calin-alin


id="quote">id="quote">Si cind te lasi de metafore si iti iei femeia de mina si iti zici in sinea ta:fir-as sa fiu, ma HOTARASC SA MEARGA, costa cit o costa!!!!!!!"??????si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...