Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum trecem peste o despartire dureroasa?


Recommended Posts

Fetele, sunt bine, am ajuns azi dimineatza la parintzii mei si mi-am revazut bebelusul. Cand l-am adus aici, abia statea in funduletz, acum se ridica singur in picioare, sprijinit de marginea patutzului, si atata se leagana cu el, de-l muta din loc. Chiar imi povestea mama ca zilele trecute, l-a gasit tata... in fotoliu. E drept ca patutzul lui e lipit de acel fotoliu, dar cum a escaladat marginea patutzului, numai bebe stie. [aerob] Ce mai, am copil atomic! De taica'su nu m-am despartit in conditii prea bune. L-am prins iar cu minciuna si asta m-a enervat la culme. Imi pare rau pt ca, inainte cu o seara, chiar am reusit sa comunicam excelent, limitandu-ne la a discuta desprec opil, dar ieri... parca recazusem in iad... I-am sters numerele de tel. din agenda, ca sa nu mai fiu tentata sa-l sun sau sa-i dau bip. Bine ca nu i le stiu pe de rost... sunt curioasa daca va suna din proprie initiativa, sa ne intrebe de sanatate. Ma simt iar slaba, dar ma gandesc ca distantza asta o sa ma ajute sa ma remontez. Cel mai important lucru este ca e bebe sanatos si ca pot sa fiu langa el, sa ma joc cu el, sa radem impreuna, sa ne simtim bine. Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mara,am citit acum povestea ta si m-a impresionat foarte mult.Sunt multe femei care se confrunta cu astfel de probleme ,dar putine care au curajul sa le recunoasca.Fii mandra ca ai avut curajul sa recunosti starea de fapt si sa poti sa ei decizia sa iti contiui viata ,pentru tine si bebelusul tau.Copilul tau are nevoie de o mama fericita asa ca scoate-l pe tatal lui cat mai repede din planurile tale de viitor.E greu sa te schimi peste noapte ..e greu sa treci peste asa lovitura ...dar incepe prin a-ti acorda tie mai multa atentie.Schimba-ti frizura...culoarea parului...machiajul...stilul vestimentar...iesi cu prietenele tale in lume.Fa in asa fel incat sa nu mai ai timp de ex-ul.Daca te suna sa intrebe de copil,nu-i arata ca esti suparata.Fii indiferenta fata de el,caci un intelept spunea..."nimic nu doare mai mult decat sa vezi ca acolo unde odata insemnai totul...azi nu mai insemni nimic."Plateste-i ce ti-a facut cu indiferenta si orgolul lui de mascul va avea de suferit.Fiecare din noi avem undeva in lume un suflet pereche...doar ca uneori il descoperim dupa ce am risipit timp acordand sanse cui nu ne merita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mara cred ca vrand nevrand ai inceput sa-ti faci iar sperante legat de el. Si bineinteles sa sfarsesti prin a fi dezamagita. Incearca sa nu mai astepti nimic de la el. Nici macar sa se intereseze de voi. Nu poti influenta lucrul asta cu forta sau prin presiuni. Asteptand ceva de la el, privesti inca in urma. Priveste inainte doar (nu uita lectiile pe care le-ai inteles) si vei afla daca in directia aceea se va afla si el. Asteptand ceva de la el, esti dependenta de el. Nu iti poate oferi el mai mult decat iti poti oferi tu singura. Incearca sa te oferi tie insati pe tine insati, nu pe cea pe care o vezi prin ochii lui, pe iubita lui, pe mama copilului lui. Astea sunt doar niste haine pe care le imbraci. Nu le confunda cu totalitatea ta ca om. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, sunt momente in care nu pot sa-mi explic ce se intampla cu mine... Nu sunt in stare sa scriu nimik acum, de parca in capul meu ar fi vid... Cum nu stiu ce sa va mai scriu despre mine, am sa va scriu de altii... Ca si cand nu mi-ar ajunge probleme mele, s-au mai trezit si cateva amice sa mi se confeseze ca au probleme. Una s-a revoltat ca tipul care o satisface din cand in cand, cand nu e ocupat cu alte domnisoare, i-a promis ca vine la ea la ora x, dar de trei zile nu i-a mai dat nici un semn de viatza. Alteia i-a cashunat ca vrea sa si-o traga cu seful, care sef e burtos, insurat si cu copii, dar ce conteaza??? Ea cica il iubeste! si nu-i pasa daca o va barfi dupa aceea tot biroul... Am refuzat sa mai vorbesc cu ele si rezulta acum ca sunt invidioasa ca ele isi traiesc viatza si eu nu. In fine, nu ma mai obosesc sa le dau replica. Stau insa si ma mir asa ca proasta! Doamne Dumnezeule, in ce lume traim! Cum pot femeile sa se complaca in niste relatii in care nu primesc altceva decat placere fizica??? Chiar atat de greu sa fie sa-ti stapanesti hormonii? Eu una m-as simti mizerabil sa ma trezesc dimineata langa un strain care s-a bucurat de trupul meu din cauza ca n-am stiut sa spun NU... Ma doare asa de tare capul - mama ei de racelala! Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mara draga, eu sunt convinsa ca toate aceste femei se mint cu maiestrie si habar nu au ca DE FAPT ele tot iubire cauta, insa o cauta in locul gresit si atunci isi propun a priori sa se implice doar fizic, crezand ca astfel vor avea situatia sub control. [bang] Ce autogol! Am avut si eu o astfel de prietena, care dupa mai multe dezamagiri se fixase pe un coleg de servici, caruia ii spusese ca ea nu cauta decat o aventura, ca-l place fizic si atata tot, deci sa nu isi faca sperante la mai mult (ca si cum barbatii isi fac asemenea sperante cand "prada" li se ofera pe degeaba), dupa care ... surpriza ... tipul a acceptat "oferta" ei de sex lejer, iar ea in 3 saptamani era moarta-coapta de indragostita de el si ma suna pe mine disperata sa-i spun cum sa-l faca sa se indragosteasca de ea. [bang] Daca nu ar fi fost de plans, ar fi fost de ras. Iar fetele astea care iti flutura tie pe la nas "avantajele" unor asemenea aventuri sunt de fapt de plans, de compatimit... Tu ai grija de sufletelul tau ranit si asteapta cu speranta sa intalnesti pe cineva care va sti sa te iubeasca din toate punctele de vedere. Inca mai exista si astfel de barbati, nu-ti pierde speranta! Sarbatori fericite! Felicia Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de femei care se mint pe ele insele: am descoperit cu vreo 5 ani in urma o carte fantastica, din care o sa-mi permit sa va citez in continuare. Imi aduc aminte ca la vremea primei lecturi, cuvintele de mai jos au avut asupra mea efectul unei caramizi care ma lovise in moalele capului. "Abia multi ani mai tarziu aveam sa inteleg ca singuratatea celor parasiti nu e chinuitoare din iubire, ci tocmai din pricina acelei singuratati. Si ca e bun in acele ore oricine e alaturi de noi si ca atunci se fac si cele mai mari greseli: nu suporti acel gol care se face in suflet si nu alegi pe cel care vine sa-l umple [...]. In natura sunt insa ierburi pe care nu le mananca nici oamenii, nici animalele, nici pasarile. Au un singur merit: cresc din pamant, fixeaza tzarana sa n-o ia ploile". (Marin Preda - "Viatza ca o prada") Abia acum constientizez: sunt lucruri pe care le citim, lucruri care ne impresioneaza si pe care, mai tarziu, credem ca le-am uitat. Insa nu este deloc asa. Cuvintele mari lucreaza in noi, ne modeleaza si ne imping inconstient sa alegem. Multumesc lui Dumnezeu ca la mine inca functioneaza mecanismul selectiei. Ma ajuta, ce-i drept, si meseria - selectez informatii, le rescriu intr-o forma cat mai adecvata pentru public si incerc pe cat posibil sa subliniez esentialul. In aceste momente, simt nevoia sa multumesc tuturor celor care mi-au zis candva, o vorba mare si care, fara sa stie, au contribuit in mod pozitiv la evolutia mea ca om. Chiar si aici, pe forum, s-au spus vorbe mari. De aceea voi continua sa va citesc, sa va cer sfatul, voua, strainilor care dau dovada de sensibilitate si intelepciune. Sarbatori fericite! Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se stie ca scrisul, confesiunile in jurnal, au efect de terapie. De aceea am ales sa ma destainui aici, alaturi de voi. Dar se aproprie Craciunul si nu mai vreau sa vorbesc despre mine. Vreau sa va fac un mic cadou. De fapt, e o invitatie la lectura. Sunt "ganduri bune" desprinse din Patericul egiptean. Daca va plac, daca va ajuta, o sa postez in fiecare zi cateva citate. "Traia odata un calugar, care suferea de tot felul de boli. Ba il durea una, ba il durea alta. Si uite ca intr-un an i-a mers mai bine, bolile l-au chinuit mai putin. Si atunci calugarul mult s-a intristat si a plans. A ridicat ochii spre cer si a intrebat: "Doamne, pentru ce m-ai parasit? De ce nu ma mai incerci?"" "Vai omului aceluia care are numele mai mare decat fapta"! "Prefer un om care a pacatuit si stie ca a pacatuit si se pocaieste decat altul care a pacatuit si crede despre sine ca este drept". "De vei fi bolnav si vei cere cuiva ceva si nu iti va da, zi asa in gandul tau: daca as fi fost eu vrednic sa mi se dea ce am poftit, i-ar fi dat Dumnezeu gandul sa-mi dea. Se vede insa ca nu am fost vrednic." POATE CA OMUL DE ASTAZI NU AUDE, NU VEDE, NU INTELEGE DECAT CEEA CE LOVESTE, CEEA CE ESTE TARE, CLAR SI EVIDENT. Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mara, ti-am urmarit povestea, si-mi pare rau pt incercarea prin care treci. Vroiam sa-ti multumesc pt ca in ciuda numeroaselor probleme cu care te lupti, ai gasit energie ca sa ne daruiesti o bucatica din sufletul tau. Ai mare dreptate in ceea ce afirmi:"Cuvintele mari lucreaza in noi, ne modeleaza si ne imping inconstient sa alegem."[flo] Astept cu nerabdare urmatoarele "ganduri bune" desprinse din Patericul egiptean. Sarbatori fericite! Mona & Briana (8.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gand bun (II) "Erau doi vecini, unul bun si altul rau. Cel bun se scula dis-de-dimineata, culegea un bughet de flori si le arunca in curta vecinului. Acesta aproape imediat isi arunca zoaiele peste gard. Azi asa, maine asa, un alt vecin care vedea tot il intreaba pe cel bun: de ce arunci flori cand el iti raspunde cu zoaie? Omul bun a suras si a raspuns: fiecare da celuilalt ce are". "Dragostea scoate afara frica". "Nu trebuie sa lucram lucrul care ne odihneste". "Trei lucruri cere Dumnezeu de la omul care are Sfantul botez: credinta dreapta de la suflet, adevarul de la limba si infrangerea patimilor, adica curatenie de la trup". Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Mai sunt cateva ceasuri din acest an si vreau sa las in urma tot ce a fost urat. In ciuda suferintei din ultimele noua luni, trebuie sa recunosc ca acest an mi-a adus cea mai mare bucurie pe care o poate trai o femie: bucuria de a deveni mama. Si pentru asta ii multumesc lui Dumnezeeu. Apoi va multumesc voua, celor care m-ati ascultat si care ati fost alaturi de mine, atunci cand simtea sa imi pierd mintile si sufletul. Sa fiti iubiti, sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire alaturi de cei dragi! LA MULTI ANI! Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...