Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum trecem peste o despartire dureroasa?


Recommended Posts

Noe, [pup]! Sa stii ca nu sunt chiar asa de strong, cel putin mie una nu mie se pare. Chiar azi de dimineatza am bocit nitzel, pentru ca am vrut sa ma bag 10 min. langa el, in pat, in sufragerie si m-a intrebat "de ce?". I-am zis ceva de genul "pentru ca, sper deosebire de tine, eu sunt singura si simt uneori nevoia sa stau cu un prieten bun!". N-a mai zis nimik. Iti dai seama ca mi-a picat greu la stomac toata faza, asa ca, inainte sa plece de acasa, l-am intrebat ce fel de statut am eu pentru el, daca nici macar prietena de suflet nu vrea sa-i fiu. Mi-a trantit-o sec, ca "e o intrebare aiurea" si nu mi-a dat nici un raspuns. Iar eu, ca proasta, inainte sa iasa pe usa, l-am luat in brate si mi-am ingropat fata in pieptul lui: "Tu chiar nu-ti dai seama ca eu nu mai am pe nimeni?" Plangeam deja. N-a schitat nici un gest, a ramas impietrit, un munte de indiferentza. Acum e plecat la Hunedoara pentru vrea 2,3 zile, cu partenera de afaceri si cu inca o persoana. A treaba multa acolo, stiu sigur asta, pentru ca aseara a printat in fata mea mailul de la clientii care il asteapta acolo, plus necesarul pentru lucrare. Simt cum ma pierd din nou si asta nu e deloc bine, nici pentru mine, nici pentru bebe! Daca i-as gasi o bona, sa stea cu el 3, 4 ore, sa pot sa ma duc si eu la cursurile de master, as mai uite un pic de toata nebuna asta. Ma gandesc din ce in ce mai serios sa duc copilul la mama, la Constantza, ca sa pot iesi si eu in lume, dar ceva dincolo de ratiune ma face determina sa strang din dinti si sa sper ca poate, intr-o zi, lucrurile vor reintra in normal. Ma gandesc ca daca il tin pe bebe langa mine, o sa fie mai bine si pentru cel mic si pentru taica'su, care s-a obisnuit cu el si de fiecare data cand vine aasa, nici nu-si da geaca jos, intra direct in dormitor, la noi, sa vada ce facem. Ciudat e ca, daca eu sunt in sufragerie, nu se grabeste asa de tare sa intre la copil si intra in vorba cu mine. Doamne, mai bine sa nu despic firul in 14! I-am promis lui bebe inca de cand era in burtik ca va avea o familie fericita! Ca eu si tati il iubim deja foarte mult si ca vom fi mereu alaturi de el! Nu mai am nimik de pierdut daca lupt in continuare! Si poate ca nu voi castiga nimik de pe urma efortului, dar voi fi cu sufletul impacat, in ceea ce ma priveste, ca am facut tot posibilul sa salvez ceea ce acum pare imposibil de salvat! Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mara - imi permit sa intru si eu aici si sa-ti dau un sfat: NU-l inghesui! Nici cu atentie, nici cu o imbratisare... deloc-deloc-deloc! Cu cat el va simti ca tu te "indepartezi" cu atat va cauta sa se apropie. Incearca sa-l "ademenesti" indepartandu-te. Renunta la imbratisari, la lipit de el... Omul tau pare confuz, obosit si habar nu are ce simte cu adevarat. Nu plange, nu te lamenta nu-i spune cat de singura esti... El are nevoie de cineva puternic si razbatator acum... si absolut din intamplare partenera lui de afaceri este imaginea unei persoane puternice. Fii PUTERNICA - cl putin de suprafata - chiar daca in sufletul tau simti ca tot cerul se darama asupra capului tau! Daca el te vede stapana pe situatie atunci la tine va veni sa-ti impartaseasca grijile lui si la tine se va intoarce cu dragoste sa-ti vorbeasca despre visele lui de viitor. Demonstreaza-i ca are pe cine se baza 100%. Cu lacrimi si plans il indepartezi. Modelul pe care-l cauta acum ca sa-si poata urma drumul in viata este o femeie puternica, razbatatoare, calma, hotarata care este capabila sa infrunte problemele vietii cu ratiune si rabdare. Incearca sa fii sigura pe tine si concentreaza-te asupra celui mic. Nu-l duce pe bb la mama ta - profita acum de faptul ca ai posibilitatea sa-l vezi crescand si concentreaza-te asupra lui. In cativa ani, cand vei lucra iti va fii dor sa-ti vezi copilul si cateva minute in plus pe zii... Sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti vezi familia re-unita! Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maraaaaa, ce mai astepti? Fa-i vant pe usa! Aoleu, tu ai recitit ce scrii aici? Pai sigur, pentru el nu-i momentul potrivit pentru clarificari cu tine, are alte prioritati si acasa situatia e foarte comoda! Daca lucrurile stau asa cum le descrii tu, e clar ca se foloseste de tine si nu da doi bani pe voi, pe tine si pe bb. Am alergie la d-astia. Te rog, da-l afara si incearca sa te refaci psihic. Nu merita sa-ti distrugi sanatatea pentru el. Fii tare pentru bb si accepta faptul ca, desi nu te bate (de parca asta ar fi un merit), nu te mai iubeste. Chestia cu bagatul in pat cu un prieten drag mi-a trimis fiori reci pe sira spinarii. Stiu ca suferi mult, stiu ce simti, dar nu te mai umili, nu ai pt cine. Barbatii ne trimit semnale suficient de clare, doar sa vrem noi sa le vedem... Curaj si vei vedea ca in curand iti va fi mult mai bine fara [porc] in casa. Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina Ajutati-l pe Andrei sa traiasca! [URL]http://www.point.ro/andrei/[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare vede din punctul lui de vedere. La mine s-a intamplat la fel cand era copilul mic, s-a marit distanta. M-am umilit, mult....apoi mi-am vazut de copil, el....de firma . Diastanta s-a marit, a fost partenera cu care statea toata ziua, si i-a fost mai la indemana sa se simta bine cu cineva fara probleme. M-am rugat de multe ori pt putina atentie, nimic..apoi a plecat ca "il stresam eu", acum am depus actele. Ideea e sa te nu te umilesti, sa incerci sa ii fi de ajutor, aproape si sa nu te culci pe-o ureche cu "partenera de afaceri", adica prudenta. zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ce spunea Zepellina, ca sotului i-a fost mai usor sa se simta bine cu cineva fara probleme: daca ai putea, poate ar fi interesant sa-l lasi singur cu copilul vreo 3 zile, dar sa fie fara ajutor, nu sa-l lase la mama si el sa-si vada de viata nestingherit, nuuuu, sa trebuiasca sa stea si sa vada de un copil de 6 luni timp de 3 zile, el personal sau sa-l ajute partenera daca e amatoare, iar tu sa trebuiasca sa faci ceva esential, nu stiu, sa te internezi ptr niste analize complicate, sa te duci urgent la ai tai ca e cineva bolnav, si normal tu ai sta prin spitale, n-ai putea sa ai grija de copil, ceva asa important si care sa nu-ti poata fi reprosat, sa nu para ca ai facut-o special. Sa vezi tu daca dupa 3 zile in care ar vedea cum e si viata ta, nu si-ar mai schimba domnul perspectiva. E usor cind viata ta continua neschimbata dupa nasterea copilului, in afara casei, iar cind te intorci partenera nu mai insa ca inainte, e nervoasa, neingrijita, obosita, stresata... normal ca pentru el e un mister, normal ca e plictisit si satul, normal ca vrea liniste. si un alt lucru pe care ai putea sa-l faci ca sa-i arati (indirect) ca viata unui cuplu nu se termina cind apare copilul: ar fi bine sa va vedeti cu prieteni care au si ei copii mici, si care se descurca, puterea exemplului e mare, daca el sta in schimb doar cu prieteni care n-au vreun "bolovan de 6 luni" [:D] de git, normal ca i se va parea ca are o viata ingrozitoare, toti il vor lua peste picior, si el ar incerca sa scape cumva. oricum sa renunti la el si sa pleci nu e o solutie, nici ptr tine, nici ptr copil, incearca sa refaci lucrurile intre voi. parerea mea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa joace un rol? De ce sa fie nesincera? Asta e primul pas spre destramarea si a ultimei cai de comunicare. Stiu ca e greu si dureros [V][V][V]... dar eu o intzeleg... El nu mai este un copil... Este (sau ar trebui sa fie) un om matur. Trebuie sa auda ADEVARUL. Nu cu falsitate si minciuna creezi si pastrezi o relatzie autentica.... [V] Si..desi nu il cunosc, am senzatia ca este imposibil sa il lase indiferent aceste marturisiri sincere ce i le faci. E imposibil sa raman "un munte de indiferentza". Asta vrea el sa para, fiindca inca nu a gasit raspunsul... Inca nu stie ce ar trebui sa faca cu viatza lui...si se teme sa ii dea vreo sperantza, ca lucrurile vor redeveni cum au fost si cum le-au visat...
quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU
Mara - imi permit sa intru si eu aici si sa-ti dau un sfat: NU-l inghesui! Nici cu atentie, nici cu o imbratisare... deloc-deloc-deloc! Cu cat el va simti ca tu te "indepartezi" cu atat va cauta sa se apropie. Incearca sa-l "ademenesti" indepartandu-te. Renunta la imbratisari, la lipit de el... Omul tau pare confuz, obosit si habar nu are ce simte cu adevarat. Nu plange, nu te lamenta nu-i spune cat de singura esti... El are nevoie de cineva puternic si razbatator acum... si absolut din intamplare partenera lui de afaceri este imaginea unei persoane puternice. Fii PUTERNICA - cl putin de suprafata - chiar daca in sufletul tau simti ca tot cerul se darama asupra capului tau! Daca el te vede stapana pe situatie atunci la tine va veni sa-ti impartaseasca grijile lui si la tine se va intoarce cu dragoste sa-ti vorbeasca despre visele lui de viitor. Demonstreaza-i ca are pe cine se baza 100%. Cu lacrimi si plans il indepartezi. Modelul pe care-l cauta acum ca sa-si poata urma drumul in viata este o femeie puternica, razbatatoare, calma, hotarata care este capabila sa infrunte problemele vietii cu ratiune si rabdare. Incearca sa fii sigura pe tine si concentreaza-te asupra celui mic. Nu-l duce pe bb la mama ta - profita acum de faptul ca ai posibilitatea sa-l vezi crescand si concentreaza-te asupra lui. In cativa ani, cand vei lucra iti va fii dor sa-ti vezi copilul si cateva minute in plus pe zii... Sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti vezi familia re-unita! Lorelai
[url="http://daisyPath.com/days/060729/0/1/+0/0/.png"]Nunta noastra: 29 iulie 2006[/url] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e asa usor... Gandeste-te ca e tatal copilasului lor, ca este omul pe care l-a iubit, care a iubit-o, cu care s-a logodit, pe care ea inca il iubeste si pe care si el cred ca o mai iubeste ...numai ca trece printr-o perioada fff dificila, pentru care... e adevarat ca trebuie blamat... numai ca aici, nu vrem neparat sa pedepsim vinovatul! Nu asta conteaza: sa ii scoatem ochii si sa il pedepsim. El trebuie readus cu picioarele pe pamant... Aici MULT MAI IMPORTANT este ca acesta familie sa se reuneasca. Eu, din descrerile Marei, simt ca acest final nu este fara sperantza...
quote:
Originally posted by RaluD
Maraaaaa, ce mai astepti? Fa-i vant pe usa! Aoleu, tu ai recitit ce scrii aici? Pai sigur, pentru el nu-i momentul potrivit pentru clarificari cu tine, are alte prioritati si acasa situatia e foarte comoda! Daca lucrurile stau asa cum le descrii tu, e clar ca se foloseste de tine si nu da doi bani pe voi, pe tine si pe bb. Am alergie la d-astia. Te rog, da-l afara si incearca sa te refaci psihic. Nu merita sa-ti distrugi sanatatea pentru el. Fii tare pentru bb si accepta faptul ca, desi nu te bate (de parca asta ar fi un merit), nu te mai iubeste. Chestia cu bagatul in pat cu un prieten drag mi-a trimis fiori reci pe sira spinarii. Stiu ca suferi mult, stiu ce simti, dar nu te mai umili, nu ai pt cine. Barbatii ne trimit semnale suficient de clare, doar sa vrem noi sa le vedem... Curaj si vei vedea ca in curand iti va fi mult mai bine fara [porc] in casa. Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina Ajutati-l pe Andrei sa traiasca! [URL]http://www.point.ro/andrei/[/URL]
[url="http://daisyPath.com/days/060729/0/1/+0/0/.png"]Nunta noastra: 29 iulie 2006[/url] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu intzeleg pentru ce atatea tertipuri pentru ca un om matur si responsabil (fie femeie, fie barbat...) sa intzelega ceva ce este de bun simtz! Ce e greu de intzeles?... Ca un copil necesita multa atentzie si grija...? Eu nu cred ca el nu constientizeaza aceste aspecte ci este doar foarte ocupat cu serviciul... Si ..... in plus, a aparut acesta ispita, care l-a derutat cu totul... si noua postura de cap al familiei l-a speriat. Si chiar daca sa zicem ca acest scenariu l-ar face sa intzeleaga cu ce se confrunta Mara, cum ar schimba asta faptul ca el "nu stie daca o mai iubeste, nu stie ce simte..."
quote:
Originally posted by Andra_
Apropo de ce spunea Zepellina, ca sotului i-a fost mai usor sa se simta bine cu cineva fara probleme: daca ai putea, poate ar fi interesant sa-l lasi singur cu copilul vreo 3 zile, dar sa fie fara ajutor, nu sa-l lase la mama si el sa-si vada de viata nestingherit, nuuuu, sa trebuiasca sa stea si sa vada de un copil de 6 luni timp de 3 zile, el personal sau sa-l ajute partenera daca e amatoare, iar tu sa trebuiasca sa faci ceva esential, nu stiu, sa te internezi ptr niste analize complicate, sa te duci urgent la ai tai ca e cineva bolnav, si normal tu ai sta prin spitale, n-ai putea sa ai grija de copil, ceva asa important si care sa nu-ti poata fi reprosat, sa nu para ca ai facut-o special. Sa vezi tu daca dupa 3 zile in care ar vedea cum e si viata ta, nu si-ar mai schimba domnul perspectiva. E usor cind viata ta continua neschimbata dupa nasterea copilului, in afara casei, iar cind te intorci partenera nu mai insa ca inainte, e nervoasa, neingrijita, obosita, stresata... normal ca pentru el e un mister, normal ca e plictisit si satul, normal ca vrea liniste. si un alt lucru pe care ai putea sa-l faci ca sa-i arati (indirect) ca viata unui cuplu nu se termina cind apare copilul: ar fi bine sa va vedeti cu prieteni care au si ei copii mici, si care se descurca, puterea exemplului e mare, daca el sta in schimb doar cu prieteni care n-au vreun "bolovan de 6 luni" [:D] de git, normal ca i se va parea ca are o viata ingrozitoare, toti il vor lua peste picior, si el ar incerca sa scape cumva. oricum sa renunti la el si sa pleci nu e o solutie, nici ptr tine, nici ptr copil, incearca sa refaci lucrurile intre voi. parerea mea...
[url="http://daisyPath.com/days/060729/0/1/+0/0/.png"]Nunta noastra: 29 iulie 2006[/url] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...