Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)


devylla

Recommended Posts

  • Răspunsuri 298
  • Creat
  • Ultimul răspuns

IONELA Roxana eu colorez ouale cam asa:

fierbouale separat si separat pui cojile de ceapa(ROSIE)poate

sa fie si chiar ceapa normala ..apoi adaugi in ciaiul de ciapa doua linguri de otet

dupa ce ouale sau fiert le pui in ciaiul de ciapa unul cate unul pana se coloreaza..oul sa nu atinga ciapa ca iese patat[biz]

eu apoi le dau luciul cu ulei

eu le voi face din siara asta [hot]

la meniu voi face sarmalute,fripturica de miel

salata de biof,salata de vinete,pascuta cu branzica si cu smantana

piftelute si salata de piftelute..si ceva prajiturele negrese sau saratele[grasa]

va pup [pup]si va doresc o zi buna si spor la gatit la toate bucataresele

pt azi am pregatit lui papa tonkatsu si kare rice..hihihi

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[zana][copil]EMYLI alinarea noastra [foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maaama hanako ca de obicei faci masa mare...bine...tu ai si de ce!La mine cum nu mananca lumea nu are rost sa ma zbat.Urayamashii ne!

De unde ai gasit miel in japan?Ca ori stau intr-un orash unde nu gasesc nimik,ori nush ce sa mai cred.Si ceapa rosie nu am vazut...sunt samishii pan la urma o sa le colorez cu acoarele...Shokubeni e colorantul alimentar...si mie mi-au iesit ouole roz bombon cu el...si yo le vreau roshii[q]

 

 

japonia prin ochii unui amatorid="Comic Sans MS">id="size1">


sabina

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga hanako2004id="red">multam faine![pup]; am sa-mi scot la imprimanta retetta vopsirii oualelor;

draga mea tu tot ce ai scris acolo ca faci de pasti, pe toate le pregatesti???; sa nu-mi spui ca singurica ca lesin; parc-ar fi un batalion la tine acasa[wow]; si samuraiul serveste mancare rom.???, daca da esti o femeie fericita, caci la mine nici vf.-ul betelor nu le inmoaie;

 

eu nici nu stiu ce-am sa pregatesc de pasti; d-acar fi dupa samuraiul meu n-ar trebui sa fac nik, ca n-are rost sa ma zbat pe langa aragaz; daca are orez si sashimi si daca fac supa bine, daca nu nu-i bai, caci serveste de-aia instant, si totul se rezolva[alcool]; si mai este o maaaare probl. eu deobicei totul pregatesc sambata, inainte cu o zi, caci asa proceda si a mea mamica, sa fie totul proaspat, dar la mine ii belea mare cu soata, caci sambata este liber de la kaisha, si nu pot face nik[alcool][bang], nu suporta sa stam in casuca, il zgaraie pe creier copkii si il apuca crizutele, asa ca de fiecare data il apuca plecarile lungi, numa` sambata[alcool], si eu intot-deauna tre` sa-mi fac treaba numa` pe fuga, in stress, si intrand in-oapte, aproape de dimineata, precum liliecii, in fiecare an si de craciun si de pasti dereticand pana la zori[alcool][bang];

stiu ca nu este bine sa colorezi ouale maine, dar parca de azi mi se par prea multe zile pana la pasti; nu se invechesc???; si c-am cate oua colorati voi?

 

eu mai citisem pe-aici ca se mai coloreaza ouale si cu hartie creponata, dar metoda nu o stiu, voi o stiti, a-ti auzit?;@eu am gasit ceva hartie creponata, dar este ceva mai groasa decat a noastra din tara, ati vazut cumva la ei?

 

devylaid="red"> eu am gasit carne de oaie, nu de miel, sau uneori mai gasesc si de capra; am un magazin chiar fff. aproape deschis recent, de unde imi pot procura carnita, si mis taaaare fericita, ca mie imi place la nebunie, si dupa mine s-a dresat si samuraiul, si chiar si cucuiata nr. 1, caci cea mica oricum nu prea stie ea ce ii indes in plisc[:D], ea balboteaza tot, iar ce mare haleste orice, de la sashimi pana la bricoli, orice numa` sa nu usture si sa nu fie acre[:D]; carnea de oaie, capra, miel este ffff. buna, mai buna decat cea de porc sau vita; nu contine colesterol, este ffff. usor de digerat; eu mai cumparam de la magazinele braziliene si-mi umpleam congelatorul, si o terminam rapid[:D]

 

ma gandeam sa fac de pasti un drob, o pascuta sau ceva cozonaci, sau am mai vazut o reteta cu tortul ou, o salata de beoufe, ciorba as hali[pofta][pofta][pofta]dar nu-ma ptr. mine nu-mi pre-ami vine sa fac, oua si nu mai stiu ce, dar cand ma gandesc ca am probl. cu timpul imi vine.......[q][bang]

 

spor la treaba bucatareselor si multi pupici[pup]

 

mamica celor doua cucuiete.

http://photos.yahoo.com/nlroxana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

devvyla poti face si cu cojile de la ciapa normala ..adevaru ca nu sunt prea rosi ci mai sters insa sunt naturale[:D]carnea de miel am gasito la un magazin international doar cateva bucati de costita si bulanasele[:D]

ionela roxana eu mancarea o fac cu mama (o sa le facem in timpul nopti ca daca emilica e treaza vrea sa ne ajute si ea[:D]

noi suntem cu familia mare e si frate-miu si mai avem si multi invitati de pasti[bis]

pt samuraiul cel mare trebuie sa-i fac sarmale separat (fara orez)

hihihihi nu mananca din toate insa piftelute si salata biof chiar ii place [:D]

va pup si va doresc o zi buna[bis]

pe curand[pup]

 

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[zana][copil]EMYLI alinarea noastra [foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna japonici[bis]

ce faceti?ati facut pregetirile pt pasti?

noi suntem la bucatarie de asta nopte[:D]sarmalele si friptura sunt deja gata..pascuta e la cuptoras [cheers]mai avem outele si aperitivele de pregatit si gata[bis]

va pup[pup]si va doresc un paste fericit alaturi de cei dragi[bis]

spor la gatit [bis][yami][asia]

[japan]

pe curand

[asia][asia][asia]

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[zana][copil]EMYLI alinarea noastra [foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PASTE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI!!![iepu][pup]id="red">id="size4">

 

 

 

eu dupa cum v-am mai spus cu crizele samuraiului, si-acum sunt la bucatarie[bang], astept sa mi sa coaca pasca!, si gata[bis]; am facut totul pe fuga si pe diagonala, si-am obosit groaznoc!!![bang]

 

mamica celor doua cucuiete.

http://photos.yahoo.com/nlroxana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

[si-eu]BUNA JAPONICI

pe aici nu mai trece nimeni?

tare departe lam gasit[soc]

hai sa trecem la treaba ca am lenevit prea mult[nani][curat]

pe unde sunteti?

zilele astea am cam profitat de restaurante si

daidokorul meu a fost cam samishi[:p]

de azi sunt magime si i-mi fac shigoto de sotie[^]

azi pentru masa de pranz am sa scap mai usor voi face OJIA

iar pentru diseara voi face nabe .....

hai ca va las si pe voi eu trec la treaba[rufe][vase][spala]

va pup[pup]si va doresc o zi buna

 

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.hanako cam toata lumea a lasat subiectul asta[:)]

 

Insa ma bucur ca ai mai scris.

Nici eu nu am gatit zilele astea deloc.Azi nu stiu ce sa fac...mi-a ramas multa mancare de ieri si poate incerc sa il pacalesc pe al meu...ca nu prea mananca mancare mai veche de o zi.Da pacat de ea sa o arunc nu?[:I]

In ultima perioada nu prea m-am chinuit cu mancarea si gatitul...nici timp nu mai am ca sa testez mancare noua...si de deserturi nici nu mai zic....de parte ce am facut pasca si atat.

Mie imi e dor de dolphina,nu am mai vazut-o de mult.Stie cineva de ea?

Pup

 

japonia prin ochii unui amatorid="Comic Sans MS">id="size1">


sabina

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...