Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)


devylla

Recommended Posts

ma bucur ca va place semnatura mea , maine , poimaine poate vad si pe la voi [:D]

Am fost la doct marti si am 4 sapt si 3 zile deci prin ianuarie am sa nasc ( nasol ca e frig) brrr. data viitoare ma mai duc pe 6 iunie si cred ca imi face si analizele.

Am fost la cumparaturi fetele si trag astazi o mancarica de cartofi cu castraveciori acri ca nu mai pot de pofta , painea e deja la cuptor [papica] Voi ce mai faceti astazi de papica?

ma gandeam sa fac si ceva bun , dar parca mi-e nu stiu cum de prea mult stat in picioare asa ca next. MAI VREAU SI EU RETETE NOI nu mai scrie chiar nimeni offf .........hai ca va las ma duc la bucatarie sa fac mancarica , ca s-o termin pana vine yuli de la gradinita , ca de cateori intra pe usa imi zice ca ii este foame ( cred ca nici nu mananca bine acolo ) Hai fetele ca am fugit chu chu[pup]

 

POZICI [copil]YULIAid="red"> siBEBEid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 298
  • Creat
  • Ultimul răspuns

dolphin cand ai timp scrie si tu reteta cu cartofi si castraveti acri

ca mi-ai lasat gura punga[pofta]

eu azi am facut tonkatsu si kushikatsu cu salata de daikon..pentru diseara inca nu stiu ce voi gati...sa vad ce preferinte are samurasul meu[:D]

retete noi am mai invatat cateva o sa-mi fac timp sa le scriu si voua

poate reusesc diseara sa le scriu cand emi face nani[:D]

o zi buna si spor la gatit[yami]

 

 

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by kokoro

ohayou la toate fetele [bis]tonkatsu ce inseamna ?cum se prepara OMRICE?inka nu gatit ,am sa incep de simbata .FETELOR AM O INTREBARE CUM POT AFISEZ UN ALBUM <AM VAZUT CA MAI TOATE AVETI POZE...........eu nu stiu cum sa fac[:(]


id="quote">id="quote">kokoro tonkatsu e unfel de snitel.Se prepara din carne de porc...dat prin ou si pesmet si se prajeste in ulei multOM RICECeapa taiata marunt, morcov taiat marunt putina carne taiata marunt si un ardei taiat marunt!Calesti legumele in putin ulei si cand sunt aproape calite adogi carnea pe care o calesti si cand s-a calit amesteci cu orezul fiert si cu ketchup. Pui sare si piper pentru gust.Imbraci in ou si rulezi...normal se face in forma de stera...daca nu poti ruleaza.Daca vrei sa afisezi un album cu poze...fa-ti la yahoo photos.daca nu sti cum intreaba-ma!japonia prin ochii unui amatorid="Comic Sans MS">id="size1">
sabina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ,am citit retetele voastre,le-am si scris deja,eu gatesc mai mult mancare romanesca si koreana ,sotul fiind korean,manac si la restaurant la el caci face o mancare super buna.Am sa va scriu si eu o reteta care am incercat-o acum 2 zile .

Takenoko(bambus) -se gaseste la super market -bucata asa mai mare bagata in vid (se gaseste de fapt mai peste tot) ,shoiu,dashi,mirin,catsubushi,apa.

MDP

se spala takenoko se taie cubulete mici ,se pune intr-o cratita,apoi apa ,sa depaseasca f.putin takenoko.se lasa sa fiarba 1min,se pune dashi,shoiu ,mirin,catsubushi,se lasa sa mai fiarba 10 min -15 sa nu scada supa foarte mult,se stinge focul se lasa sa se raceasca (in acest timp ,takenoko isi v-a lua gustul din supa ca sa zic asa,apoi mai dati o data in fiert si asta e tot.Mie imi place foarte mult ,mi se pare ca takenoko are gust de parfum asa ,nu stiu asa mi se pare mie ,voi ce parere aveti?[:D]

 

lidia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]buna japonici

am sa va scriu o reteta pe care am luato de la tv[ttv]

eu am testato de cateva ori si a fost super buna[pofta]pt ca sotul a fost super incantat de omletica (am facut si astazi insa am schimbat putin gustul)

 

 

kani omletsu(reteta originala)

 

-3-4 oua

-200gr kani...(kan KANI)(kani la conserva)

-ciapa (verde)

-white crim 30gr

-sare si piper dupa gust

-10-20gr lapte dulce

mod de prep: ciapa verde taiata marunt si pusa la calit cu carnea de kani

-separat faci omleta din oua ...puneti sare si piper dupa gust

si 10 grame de white crim

faci omleta si puneti compozitia de kani si ceapa ..(la fel ca omu rice)in forma de stera sau o rulezi..

apoi separat pui laptele dulce la fier cu restul de white crim si dati focul la flacara mica mestecati bine (lasati pe foc cam 3minute)

apoi cu o lingura stropiti omleta.....pofta buna

se serveste cald (cu orez)

 

eu azi am facut insa am mai adaugat si cipercute (conservate)le-am

calit odata cu kani si ciapa(verde)a fost super gustoasa[pofta]

 

o zi buna tuturor[asia][japan]

mai am cateva retete o sa-mi fac timp sa le scriu[asia][pup]

 

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut fetele!Am lipsit putin dar am venit sa mai invat cite ceva de la voi.

Dolphin faci piinica de casa?Mama,ce fain![pofta]Daca te rog [asia] imi scrii si mie cum o faci.Mi e pofta de mor de miros de piine calda...

Hanako,cum faci salata de daikon?

Ce alte supe mai stiti?

Pupici...A,si apropo!Si eu ma gambarisesc sa fiu asa[gravi].Poate in curind...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA picasso

salata de daikon :curat daikonul de coaja il dau pe razatore

(pe partea cea mai mica)apoi pun shoyu si gata

merge la kushikatsu..tonkatsu

o alta salata ar mai fi cu daikon

morcov si ceapa

dai totul pe razatoare (pe partea care iese suptire si lungi)

pui seminte de goma,otet(dupa gust)putina abura si o lingura de goma abura

merge cu peste copt...tebasaki....etc

spor la gatit[yami]

si iti doresc ca dorinta ta sa se indeplineasca[gravi]mult succes si gambare[greutati][xinpat][sex][sm]hihihihi

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna va scriu si eu o reteta pt inghetata(bunica o facea foarte des)

pt 4 porti

500gr lapte batut(iaurd)

20gr zahar

lamaie( data pe razatoare)

esente de care doriti(coloranti)insa fara coloranti este si mai naturala

zahar valinat

puneti laptele batut intr-un castron puneti zaharul si dati la mixter cam 3-5 minute apoi pe rand adaugati si restul de ing..apoi mai dati putin la mixter

daca credeti ca nu este suficent de dulce mai puteti adauga(dupa gustul dum)

apoi puneti compozitia in paharele si le bagati la concelator

dupa 3 ore inghetata este numai buna de savurat

bofta buna

durata de prep 20min

 

 

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[foto][zana][copil][foto]EMILY comoara noastra [foto] [zana][foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...