Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)


devylla

Recommended Posts

quote:Originally posted by Elenalove27

salut japonici,din cauza ca sunt insarcinata(dau vina pe sarcina acum)poftesc mult la okonomiyaki , dar aici in zona unde locuiesc eu nu am gasit undeva sa faca okonomiyaki!!! care aveti reteta pliz help! mai manacm eu ceva in japonia dar am uitat cum s enumeste poate ma ajutati voi: sunt rotunde din coca si au in mijloc octopus ! se manaca cu maioneza si soy sos ??? [pofta][pofta][pofta][pofta][pofta]cand eram in japonia mereu cumparam cand mergeam la cumparaturi...dehh sunt 6 ani de zile ...am uitat cum se numeste ..oricum stiu ca nu o sa gasesc aici asa ceva dar macar incerc sa aflu cum se numesc si poate aflu reteta de la voi.[pup][pup][pup][pup]ARIGATOU[asia][japan]Elena[gravi]14+POZE


id="quote">id="quote">Buna!Okinomiyaki nu am facut dar iti zic in mare cum se face:Pe plita "tepanyaki" firigi un pic de carnita cu grasime ,intr-un castron faci un sos din faina,un ou,apa(sa fie ca smantana)in care pui varza tocata marunt si o rastotni pe plita deasupta carni,o intorci si pe partea cealanta si dupa ce s-a facut o ungi cu sos de okinomiyaki ,apoi praf de nori,maioneza daca vrei .[pofta]Cele rotunde din coca cu octopas la mijloc sunt TAKOYAKI[japan]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 298
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Elenaid="red"> pt takoyaki au o faina speciala dar cred ca merg facute si cu faina alba normala.se prepara cu compozitie de clatite(apa,ou,faina)de consistenta smantanei in care adaugi varza taiata fff mic(eu o toc la robot),putin ginger dat prin razatoare si bucatele de tako(caracatita).iti mai trebuie o forma pt bilute(electrica sau care se pune deasupra ochiului de la aragaz)in care torni compozitia.se intorc bilutele cu ajutorul scobitorilor pt a se coace uniform.dupa ce punem soy sos pe ele adaugam si paseri uscat(patrunjel uscat).

 

octy[gravi]10,KENZO(1nov 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna japonici!

 

Ce mai faceti?

Se vede ca a venit vara,pustie zona asta.

dolphinutza stiu ca tu faceai paine.Si cum am reparat mashina de paine...imi veni asa o idee sa incerc din nou.Insa vreau o reteta care a fost deja incercata si daca ase poate cu multe detalii caci is anti-talent la dastea.[:D]

Celelalte fete ce mai faceti?

 

 

japonia prin ochii unui amatorid="Comic Sans MS">id="size1">


sabina

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...