Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)


devylla

Recommended Posts

Salutare fetele [asia]

MIYAKO bine ai venit si spor la bucatarie , am venit si eu cu o reteta nu stiu daca a mai fost scrisa.

 

DASHI MAKI TAMAGOid="red">

 

6 oua , 90ml dashi,1 lingura zahar, 1 lingura shyoiu, 1 ling osake, putina sare si ulei

MOD DE PREPARAREid="red">

 

In supa dashi se amesteca cu 1 ling osake, zahar, shyoiu si putina sare.Se amesteca ouale cu supa dashi pana se omogenizeaza.intre timp se incinge tigaia( la foc potrivit) se unge cu un servetel cu ulei si se pune 1 polonic din compozitia de oua. Se lasa sa se rumeneasca si se ruleaza cu atentie fiind f frageda , dupa ce ati rulat se lasa in partea de sus a tigaii si se unge din nou tigaia cu ulei , se pune apoi al 2-lea polanic din compozitia de oua si se lasa la rumenit se ia prima parte de rulada si se ruleaza cu a 2-a parte si tot asa pana se termina toata compozitia.

 

Dupa ce ati facut toata rulada se ia si se pune pe un pad de bambus si se ruleaza f strans ca AICI se lasa la racit si apoi se taie . Si finalul AICI

POFTA BUNAid="red"> si va astept cu noi retete [pup]

 

MAMI[gravi]24+ YULIA ( 2002)si BEBE[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 298
  • Creat
  • Ultimul răspuns

buna fetele din japonia,

ma bag si eu peste voi,nu va deranjez mult doar cu o intrebare.

Ajung in japonia 25 dolari pe zi, ca sa iti cumperi mancare?

intreb asta, si am intrebat si la privat doua dintre voi, dar nu stiu daca o sa primiti,deci intreb asta pt ca sotului meu i s-a propus un contract de munca in japonia, pt inceput, apoi in coreea,si pe langa salariu i se ofera zilnic echivalentul a 25 de dolari,cu care sa isi asigure hrana, transportul...

suntem in deriva,aca sa accepte sau nu, pt ca desi i se asigura o camera cu baie,nu stiu daca am avea posibilitatea sa venim si noi, restul fam macar o luna sa vedem japonia,daca ne-am descurca...oricum, in primul rand nu stim ce poti face cu 25 $pe zi, daca poi manca 3 mese sau doar micul dejun...

astept cu nerabdare raspunsul vostru,pt ca trebuie sa stim daca oferta e buna sau nu.

hai a va multumesc de pe acum mult,

cristina, mama lui eric si norris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

norris din punctul meu de vedere ajung banii de trei mese pe zi,asta bineinteles mancare cumparata si uneori gatita.Ei au in magazine de obicei semi-preparate si preparate,si poti manca linistit trei mese pe zi.

 

 

japonia prin ochii unui amatorid="Comic Sans MS">id="size1">,despre tineid="size1">

 

 


sabina

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna japonici[biz]

MIyakoid="red">bine ai venit[bum]si sedere placuta[pup]

fetelor cam de multisor nam mai scris nika pe aici[cusca]dar sincer mai mereu eram singurica pe aici(bineinteles si dolphinas si devylla)

speram sa mai vina fete si sa venim zilnic cu retete noi si sfaturi[pup]

o zi buna

 

 

POZE malaysia

malaysia2006

 

[colegi][majoreta]

irina[majoreta]EMILY2005.01.06[colegi]

[foto]POZICI NOI[colegi]EMILY sufletelul nostru[zana] poze[papica]

cine se trezeste de dimineata departe ajunge[colegi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult devyla,pt raspuns,daca poti sa imi mai spui cate ceva despre modul de lucru acolo,pt cei veniti cu contract de munca,ti-as multumi tare mult.poate imi trimiti un pm cu mai multe date despre viata in japonia, te rog mult.

chiar si alte fete daca vor sa ma mai informeze,le-as aprecia mult.

hai ca va pup si mai vorbim

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FRIED RICE (CHEAHAN ) Ai nevoie de urmatoarele : 2 oua ,orez fiert ,sare ,ulei ,crabi 2 picioare , letas 2 frunze rupte si shoyu

Preparare : intr-o tigaie incinza pui puti ulei ,oul batut si orezul - toate se amesteca repede si bine. Dupa ce ati amestecat bine oul cu orezul adaugati o lingura de sos de soia (shoyu) sare carnea de crabi si letas salata .Se mai amesteca putin apoi este gata. Pofta buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] id="blue">[left[/left] CARRY - o ceapa taiata

- usturoi taiat feliute

- carne porc taiata cuburi

- ciuperci si asparagus

- sos carry ( eu folosesc sosul chutney - este un sos praf )

Preparare : ceapa se taie mic se caleste si apoi se adauga o lingura de sos carry - se amesteca bine

Se scoate din tigaie dupa ce se caleste .

In aceiasi tigaie dupa ce scoti ceapa pui usturoiul taiat feliute si carnea de porc sau (vita ) dupa ce se caleste bine se scoate din tigaie

Pui apoi ciupercile si asparagus in tigaie la calit .

Intr-o oala adaugi 600 ml apa ,ceapa calita, ciupercile cu asparagus calite si carnea cu usturoiul calite si ele .

Toate se fierba in oala sub presiune timp de 20 min (sau oala normala ) iar dupa 20 min adaugi restul de sos carry si mai fierbi 10 sau 20 min.[papica] Pofta buna iese un carry superrrrrrrrrrr bun

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dolphinas....vreu si eu reteta de la NAS no MISO ITAMEid="red">

onegaishimasu[pup]

multumim mult de reteta de la DIPLOMAT[pofta]zilele astea o sa incerc si eu[pup]

 

POZE malaysia

malaysia2006

 

[colegi][majoreta]

irina[majoreta]EMILY2005.01.06[colegi]

[foto]POZICI NOI[colegi]EMILY sufletelul nostru[zana] poze[papica]

cine se trezeste de dimineata departe ajunge[colegi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reteta de TORT DIPLOMAT

 

1 cana zahar, 1 cana lapte, 6 galbenusuri, 400g frisca , 3 pliculete zahar vanilat,6 albusuri, 3-4 pliculete gelatina( zeracin) 1pliculet are 5 g, fructe capsuni, capsuni kiwi etc.

MOD DE PREPARARE

 

intr-o craticioara se pun galbenusurile si zaharul se amesteca cu laptele la foc potrivit pana devine ca o ciulama, se bate bine frisca spuma apoi albusurile si se amesteca cu frisca, zaharul vanilat, si compozitia de galbenusuri, se ia gelatina( zeracinn) si se dizolva in apa calduta ( apa nu f mult, cateva linguri) apoi se pune peste toata compozitia obtinuta din frisca.se pun rondele de ananas pe fundul tavi si cu alte fructe se orneaza dupa plac se toarna compozitia se da la frigider apoi a doua zi se rastoarna pe tava.

 

Eu am facut torturile din jumatate de compozitie si am pus si bucati de ananas inauntru ( fructe dupa plac) Spor la gatit si pupici

 

MAMI[gravi]24+ YULIA ( 2002)si BEBE[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...