Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)


devylla

Recommended Posts

Buna fetelor!

 

Off topic: mai stiti careva dintre voi ceva de pineappleid="red">?

Noi mamicile de nov-dec2005 nu mai stim de luni de zile, ne-am ingrijorat sa fie ok, parca avusese ceva pb. cu fetia. Va rugam dc stiti careva despre ea sa imi dati un PM sau sa raspundeti aici.

Multumesc mult!

 

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 298
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetelor!Cum stati cu bucatareala?

Noi cam rar pe la voi,va urmarim din umbra si punem in aplicare retetele voastre.

Am o rugaminte catre Hanako:te rog mai postezi inca odata reteta de pateuri si cea de eclere?(Imi ia o groaza de timp sa le caut in paginile precedente.)

Care-i forma corecta...eclere sau ecleruri?Luminati-ma si pe mine ,va rog!

Pupici si Hanako ,multumesc anticipat!

 

Anca,mami de Shion(21.05.2004) si Anika(16.08.2006)id="red">

Poze cu noi

Pozne si mai noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,imi cer scuze ca eu nu am venit cu nici o reteta pana acum. asta din cauza ca sunt catastrofa la capitolul "bucatarie japoneza". si-asa as vrea sa stiu si eu sa gatesc macar 10% din cate stiti voi! mai ales ca am realizat ca sunt innebunita dupa miso.problema este ca nu stiu in ce combinatii ar merge,cu ce da bine si cu ce nu...[bang]poate cineva sa ma ajute?! va roooooooooog!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIYAKO iti spun ce bag eu deobicei in misoshiru , poti sa combini dupa plac. Tofu, ito konyaku, praz, wakame, enoki sau shimeji, am mai bagat si cartof. ti-am dat denumirile in jp sper sa te descurci , poate mai vine cineva cu vre-o lista care sa te ajute.

Deobicei nu bag prea multe ingrediente ca mi se pare ca o cacialma[xx(]

 

MAMI[gravi]26+ YULIA ( 2002)si BEBE[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Anca ce-ti mai fac bebei?Cea mica e bine?Aveti grija de voi[pup]

Miyako in afara de ce a spus dolphinuta eu mai fac si:vinte cu miso,carne pe porc cu miso,macrou cu miso in diferite moduri,buta jiru.

Daca vrei retetele sa-mi zici.Acum sunt pe fuga.

 

 

 

japonia prin ochii unui amatorid="Comic Sans MS">id="size1">,despre tineid="size1">

 

 


sabina

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Miyako m-am intors cu retetele,le-am mai postat cateva din ele dar pana caut...mai bine le scriu inca o data,deci:

 

Saba no miso:

 

Intrendiente:id="red">

 

-Saba(peste),jumatate

-shouga no usugiri(3-4)

-sake(3 linguri)

-mirin(1 lingura)

-sato(1 lingura)

-shoyu(1 lingura)

-apa(1,1/3 pahare)

-miso(1 lingura)

 

 

Preparare:id="red">

 

-se taie pestele in 2 bucati egale,se face cruce pe mijloc(2-3 mm).

-se pregateste intr-o tigaie,sosul cu shouga,sake,mirin,sato,shoyu,apa,.Cand fierbe se adauga pestele cu taietura in sus.Se pune cu o lingura din sos peste peste pt a-l patrunde.Focul puternic.Dupa ce si-a schimbat pestele putin culoarea,se da focul mijlociu si se pune o folie de aluminui peste tigaie.Se tine asa 5-6 min,dupa care se dezveleste si se mai puen sos peste peste.Se adauga miso peste toata compozitia.Se mai fierge putin in@timp ce se pune cu lingura sos peste peste.Cand sosul se inchieaga si ramane putin in tigaie inseamna ca e gata.

 

Apoi mai poti sa faci saba(macrou) si in felul urmator:

 

Il presari cu putina faine,pregatesti sosul din miso,shoyu,mirin,amesteci compozitia si dai pestele prin ea.

Merge prajit in tigaie cu f putin ulei si pe gratar.

 

Apoi friptura de porc cu misoid="red">

Se procedeaza la fel ca la macrou si prajesti in tigaie la foc mic.Grija mare sa nu se arda sosul...e bine sa lasi la foc mic prima data cu capac sa se inabuseasca si cand carnea s-a patruns poti marii focul.

 

Nasu no miso itame

 

Ingrendiente:id="red">

-vinete(doua potrivite)

-togarashi(merge si pudra)

-ulei de susan

-zahar-1 ling

-mirin-1 ling

-sake-1ling 1/2

-shoyu-1 lingurita

miso-2/3 ling

 

Preparare:id="red">

 

-se taie cozile la vinete,se dau cam 4 coji jos pe lungime,se taie in bucati potrivite pe diagonala.Se pun in apa si se lasa 5 minute.Se praiesc in tigaie cu putin togarashi,cand s-au imuiat se pune sake,mirin,sato,shoyu.Se amesteca bine,pana se mai prajesc ,se adauga miso,se amesteca rapid pana cand se termina sosul.

 

 

 

 

 

 

Sabina Y.

 

japonia prin ochii unui amatorid="Comic Sans MS">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna irina,na k ma bag si eu putin in seama...de la tine am aflat prima oara de ogia!!!nu numai...eu am facut si cu piept de pui,iese supe,am fiert prima oara pieptul de pui,l-am desfacut in firicele mai subtiri,apoi am facut ogia..din apa carnitei...pupici

quote:Originally posted by hanako2004

[biz]buna japonici! [biz]ce aveti azi la meniu?eu pt la amiaza voi face OJIA ca altceva nu-mi vine in minte[xx(]VOI faceti OJIA?aasi vrea sa stiu cum o faceti voi si ce puneti deobicei in OJIA??eu mereu aproape la fel ba cu tsuna ba cu kani si asi vrea sa-i schimb din gust insa nu stiu cu ce ar mai merge[help]poate ma ajuta cineva[help]va pup si va doresc o zi buna[pup]-dolphin IKITERUuu?[:D]sper ca vei trece azi pe la bucatarie [bis]sa ne mai dai si tu ceva ideii[pup]"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"[zana][copil]EMYLI alinarea noastra [foto] poze[yami][foto]


id="quote">id="quote">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ankasandu[bis]bine ai venit pe la noi[asia]

eu am incercat si cu pui(piept de pui )insa samuraiul a zis sa nu mai fac ca nui place[xx(]

acum fac cu (pui) uneori pt emilica[biz]

pt samuras mai mult cu kani [;)]

 

 

POZE malaysia

malaysia2006

 

[colegi][majoreta]

irina[majoreta]EMILY2005.01.06[colegi]

[foto]POZICI NOI[colegi]EMILY sufletelul nostru[zana] poze[papica]

cine se trezeste de dimineata departe ajunge[colegi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...