Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)


devylla

Recommended Posts

buna japonici [biz]si eu chinuiala mare cu DC mai aveam putin si[(pc][(pc][(pc]

-GYNA eu toful il folosesc la mancare nu am facut niciodata prajituri [:o)]si nici inghetata....nici nu stiu daca am mancat vreodata prajitura din tofu[:D]oare cum o fi gustul???

poate stie careva dintre JAPONICI[bis]eu una nu stiu[:D]

-gyna mult succes ![;)]

[pup]

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[zana][copil]EMYLI alinarea noastra [foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 298
  • Creat
  • Ultimul răspuns

salutare si felicitari tuturor care sunteti deja/pe cale sa deveniti parinti!

eu sunt kiforu, deocamdata in romania, dar cu sot in hiroshima...si planuri de copii japonezi!

vroiam sa va intreb daca este dificila -din punct de vedere logistic- urmarirea sarcinii si nasterea.

multumesc

numai bine tuturor parintilor fericiti si picilor lor!

[biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gyna,soacra-mea foloseste tofu la desert,o sa o intreb zilele acestea,dar nu-i ceva complicat,nici ea nu se prea pricepe...si o sa o intreb si pe o pritena care face tofu cum se face,ok?Numai sa ai rabdare un picut...Intradevar este bun daca-i pregatit,dar simplu nu prea are gust.Cind il mincam simplu noi punem shoyu,ceapa verde marunta si katsobushi(fetelor,cum explic katsobushi)?

 

Kiforu,bine ai venit ,dar vezi ca aici subiectul este cu bucataria japoneza.Intra la "calatoriile sufletului" vezi ca este un subiect "Viata in Japonia" si acolo poti intreba de ce te intereseaza.Sper ca nu te superi ca ti-am zis.Succes si intoarce grabnica in Japonia linga sotul tau.

 

Fiti fericiti; prietenii dispar cand sunteti nefericiti. - Euripide

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetlor....katsobushi e greu de explicat...din cate stiu eu este din CArnea de peste pusa la uscat pe timp de soare apoi dupa ce se intareste o rade pe un fel de razatoare ...

-KIFORU bine ai venit[asia][asia]

 

azi la pranz am facut OJIA[asia]este salvarea mea simpla si gustoasa[:D]pt diseara trebue sa mai rasfoiesc putin meniul[bis]

 

va [pup] si va doresc o zi buna[bis]

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[zana][copil]EMYLI alinarea noastra [foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hanako,poti sa-mi zici si mie cum faci tu ojia?Si eu fac,mai ales pt Rion,dar de fiecare data imi iese altfel[help]As vrea"un gust al casei"sa nu mai fie de fiecare data alt gust,te rog.

 

PS-n-am dat de soacara-mea ca-i prea devreme

 

 

Fiti fericiti; prietenii dispar cand sunteti nefericiti. - Euripide

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele am niste mirodenii care sant traduse din limba romana in limba japoneza sper sa va fie de folos:

AMIDON-DENPUN

DROJDIE-KOBOU

PATRUNJEL-PASERI

PESMET-PANKO

STAFIDE-HOSHIBUDOU

ANASON-ANISU

BUSUIOC-BAJIRU,MEBOKI,KAMI MEBOKI

DAFIN-foaie de dafin-GEKKEIJU,RORERU

CHIMEN-HIMEUIKYOU-KYARAWEI

MUSTAR NEGRU-KURO GARASHI

SCORTISOARA-HIKKEI,SEIRON HIKKEI,SHINAMAN

NUCUSOARA-HATUMEGU

HREAN-WASABI

TELINA-SERORI

LEUSTEAN-ROBEJJI

CUISOARE-CHOUJI,KUROBU

CIMBRU-TAIMU,JAKOUSOU

MARAR-DIRU,INONDO

ARPAGIC-ASATUKI,CHAIBU,EZONEGI

CREVETI-EBI

CRAP-KOI

STRIDIE-KAKI

SFECLA-TENSAI

GRAU-KOMUGHI

MIGDAL-AMOND

 

am scris si altele nu doar mirodenii , sper sa va fie de folos cele care nu stiu[asia]

 

POZICI [copil]YULIAid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu in club pentru ca imi place subiectul [asia] Am gasit aici multe retete interesante si numai bune mai ales cand e pana de inspiratie. Am vazut ca vorbiti de ojia, noi o facem a doua zi dupa nabe, din supa care a ramas de la nabe si e un deliciu. Mai pun in ea shimeji sau shiitake, spanac, chingensai, depinde de ce am prin frigider, la sfarsit pun deasupra ou batut si negi, capac si lasat un pic la foc mic si e gata!

Voi faceti nabe? Mie imi place pentru ca e usoara, cu multe legume si ma scuteste de efort seara. Aici se face cel mai mult din pui sau rata, peste, kaki... La voi din ce se face?

Azi la amiaza am facut tonkatsu, cu supa de dovleac si orez. Deseara soutl mananca in oras asa ca am scapat, maine la amiaza voi face probabil pui kuwayaki si seara spaghete sau cine stie, deja ma apuca stresul.

 

Adina si bebe Mirai de 4 luni [copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gynaid="blue"> mie imi place foarte mult, sunt fan tofu![pk] Ceea ce faci tu se numeste aici okara. Tofu se face asa cum ai spus din laptele de soia, in care se pune nigari, care ar fi mmm... apa de mare, defapt ce contine: minerale cloruri de magneziu, kaliu, calciu, fier, zinc. E un coagulant natural. Poate lamaia are acelasi efect. Se amesteca, se incalzeste, se strecoara in forme speciale si se lasa la intarit. Okara se foloseste si aici la hamburgeri, la tempura un fel de snitele, biscuiti si altele. Stiu ca un tofu bun depinde foarte mult de calitatea fasolei si de modul de preparare, sunt tot felul de tofu-uri si aici, mai ieftine, mai scumpe, mai moale, mai stors, la cosulet sita... Mi-ai facut pofta!

Tu cum cultivi acolo soia?

Aici se mananca soia si verde, proaspata, primavara, se fierbe in apa cu sare, se numeste eda mame. E buna, merge cu bere [:)] [berica]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare japonici [biz]

-RIARA eu ojia o fac cam asa..:

pun cam doua canite de apa la fiert cu o feliuta de lamaie

cand deja apada in clocot scot lamaia si pun 2-3 lingurite de dashi

si dau focul la mic apoi pun 1ciapa(praz)taiat firisoare mici si pun si jumate de morcov dat pe razatoare ,shitake 2buc..wakame cam doua linguri(mari)

dupa ce sau fiert legumele mai adaug putina apa si daca e nevoie mai pun putin dashi

pun cam 4-5 palete de orez fiert si acopar cu capac cateva minute

apoi pun kani 150gr(kani gata preparat la conserva)

mai las putin la foc mic si apoi pun si un ou si mestic bine ...cam atat[:D]uneori in loc de KAni pun tsuna tot 150gr

trebuie sa iasa mai zamoasa ...daca o lasi prea mult pe foc zeama scade si nu se mai numeste ojia[:D]eu am mai patit[:D]

iar daca pregatesc la emilica pun piept de pui in loc de kani sau (tsuna)

 

va pup[pup][bis]

 

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"

[zana][copil]EMYLI alinarea noastra [foto] poze[yami][foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...