Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nisipuri miscatoare (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eliseid="red">, sunt convinsa ca subiectul l-ai deschis ca sa asculti si alte pareri, din exterior, pareri obiective... ca ai vrut sa 'vezi' cu alti ochi situatia voastra... Si intr-adevar, subiectul a fost populat din greu de cele mai diverse opinii, unele obiective, altele dure, altele superficiale... Nu stiu care au fost parerile care te-au impresionat, dar sunt sigura ca vei 'cerne' totul prin prisma mintii tale si vei lua ceea ce este mai bun pt relatia ta.

 

*******************************

Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.id="size1">id="Comic Sans MS">id="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru lenaid="red">, tinkid="red"> si ceilalti.... pasaje cu final neasteptat :

 

Impotriva subiectului:

quote:

-Daca ai dori sa salvezi ceva nu ti-ai umili sotul pe un forum public si l-ai pune si pe el sa citeasca...

- parca sunteti copii, zau asa, va certati pe DC

- nu ca n-as avea si io probleme in casnicie, toata lumea are, mai mult sau mai putin, da' sa ajungi sa le rezolvi prin intermediul pc'ului, hai zau asa..

- si mie mi se pare aiurea sa "comunici" cu sotul/sotia prin intermediul DC-ul!

- Am citit si eu putin pe aici, nu reusesc sa inteleg nimic...Ma intrebam cum pot sa afirme ei ca se iubesc, ce iubire e asta, sa iti expui tot in public

- mama draga, io cred ca nu il iubesti deloc, da deloc pe omul asta. Pentru ca de vreo douaj de mesaje incoace nu faci decat sa ii mai torni neshte zoi in cap.

- daca aveti intr-adevar nevoie de consiliere apelati la un profesionist

- Sunteti "bolnavi" si numai un doctor va poate trata.

- Ce faceti voi aici sunt tratamente cu leacuri babesti.


id="quote">id="quote">

 

Pareri despre... vase si importanta lor in cuplu:

quote:- eu nu inteleg cine va spala biberoanele celor 2 copii: cel facut cu sperma donata si cel adoptat. si cine le va face de mancare? probabil ca tot sotul Elisei. pt ca Elise are alt standard de viata!!! si cine va sterge copii la fund?? tot sotul? ca are salariul mai mic???!!!

- chiar nu vad ce e asa de degradant sa ITI speli farfuria in care mananci.

- foarte simplu o rezolva: ea isi spala farfuria, iar lui, cu ocazia asta, i se reduce stresul si e fericit ca i s-a indeplinit dorinta

- Elise, eu am inteles ca nu ti-a cerut nimeni sa speli farfuria altuia, ci propria-ti farfurie. Pentru asta nu trebuie sa fii spalator de vase, ci doar sa ai cei 7 ani de acasa.

Te inseli daca crezi ca fericirea ta nu depinde de asta. Daca nu vezi ca de asta depinde, in primul rand, inseamna ca traiesti intr-un balon de sapun, care o sa se sparga intr-o buna zi.

- Pentru ca nimeni nu vine sa iti faca menajul pe gratis. Elise si sotul ei au facut 3 credite ca sa poate finanta FIV-ul. De unde ar mai avea bani si pentru menajera?

- E un lucru elementar sa strangi dupa tine, care se invata inainte de a intra la scoala


id="quote">id="quote">

 

Simple opinii de ZZ:

quote:

- Elise - mie mi a placut asha de tine, la inceput si mi a fost si mila la un moment dat pentru ca banuiesc oarecum cat de mizerabil de simti cand ti se spune "defecto".

- Pai, parerea mea e ca orice femeie, oricat de winner ar fi, in afara de cazul in care are o orientare sexuala .....ah, gay, are nevoie de un barbat

- cea care stie ce inseamna sa fii super tare profesional dar sa ai inteligenta emotionala a unui gandac.

- Dumnezeu stie mai bine de ce ingaduie ca unii sa aiba copii, altii nu.id="red">

- Alin are nevoie de un umar pe care sa planga si pentru ca nu-l gaseste la Elise il cauta la matrimoniale.


id="quote">id="quote">

 

Deci, la asta ma refeream....

Faza cu paru' verde facea referire la primul tip: in care mi se atragea elegant atentia ca nu e frumos "sa imi rezolv problemele pe DC".

 

De acum incolo in toate postarile va trebui sa imi preaslavesc stapinul sotz, caruia i-am turnat zoaie in cap, si sublima casnicie si ce e rau bag sub presh, ca aici trebe sa-mi curat imaginea?!

 

N-am fost ipocrita in viata mea, sorry, nu devin la 30 de ani!!

Am trecut intentionat peste mesajele gen "vaaaiii... eu n-am asa ceva acasa! ce noroc!"

Sint mesaje optimiste, nu de altceva....[:D]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Caroline

Dupa cate inteleg eu Alin are nevoie de un umar pe care sa planga si pentru ca nu-l gaseste la Elise il cauta la matrimoniale. Are nevoie de un sprijin sa se poata ridica din noroiul in care se afla.


id="quote">id="quote">Eu stiam ca la matrimoniale alte parti anatomice sint in general cautate si nu umarul. Si pe partile alea anatomice nu te poti sprijini...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...si pareri pe care le-am salvat, in cea mai mare parte le-am recitit impreuna si a inteles de ce am preferat sa discut toate aceste lucruri cu voi.

 

Am sperat ca voi obtine un plus de intelepciune care o sa justifice riscul de "a ne turna zoaie in cap", si cred ca am reusit:

 

quote:

- Uneori rezistenta cu orice pret in fata problemelor poate fi la fel de nociva asupra psihicului ca si renuntarea in solutionarea lor.


- ezit sa ma pronunt care gresiti dintre voi doi si, dupa cum sti, nici nu conteaza foarte tare, deoarece rezultatul conteaza (aici rezolvarea problemei). Daca vei fi razboinica, o sa capeti razboi si nu uita ca in razboi se trage cu tot felul de arme.


- Noi nu putem decat sa fim de partea ta, pentru ca stim doar varianta ta. Exista cu siguranta si o varianta a lui si ar fi interesant de ascultat si asta.


- toti suntem egocentristi intr-o masura mai mica sau mai mare, nu cunosc persoana de un altruism pur si inconstient, poate numai sfintii, dar noi oamenii, ne putem autoeduca


- toti purtam “mosteniri” ale unor educatii, preconceptii sau experiente diferite si oricat ni s-ar parea noua de corect sau incorect, celalalt poate gandi diferit


- e doar o reactie inconstienta, conforma unor mentalitati, tipare din copilarie. care se pot schimba. sau macar modifica un pic. dar foarte greu. e intr-adevar, o munca sisifica. si incepe siret, precum cucerirea unei civilizatii. mai intai, prin supunerea ta la tiparele lui. apoi, demontezi incet, incet, partile cele mai slabe..cu cele mai puternice argumente ale tale


-schimbarea asta e un act voit si nu spontan, si nu doar a uneia dintre jumatati


-totul e sa nu va lezati reciproc orgoliile..si sa incercati sa va faceti un pic pe plac reciproc..adica COMPROMISURI de ambele parti..va iubiti, merita...


- Vorbeste-i si fa din el ce faci din noi aici:un bun prieten.


- daca dragostea nu merita, atunci ce merita?daca spui ca te poti aduna din bucati, nu poti face acest act de bravura sa discuti TOT cu el?Cred ca merita o sansa...


- da-i o sansa, Elise, dincolo de cuvinte (am citit si postarile tale, si ale lui) se simte ca inca va iubiti... echilibrati balanta relatiei, va completati unul pe altul... Si poate impreuna veti rasturna toate pronosticurile medicilor!


- L-ai luat de mina vreodata sa-i spui ca nu-l judeci?


-Ia aer, rasufla, vezi daca poti sa te rupi de tine si sa fii un El.Cred ca ai putea.


- Inca ceva: un barbat care isi face cont pe forumul pe care sotia lui isi deschide sufletul este un barbat caruia ii pasa de relatia voastra... parerea mea... si printre randuri (reprosuri) citesc dragoste...


- elise, nu e lupta de orgolii, fir-ar sa fie, e casnicia voastra!! dar daca voi o vedeti ca pe o lupta, atunci imi permit sa-ti reamintesc ca nu cel ce lupta mai agresiv castiga.


- dar stiu ce am aflat io in atatia ani de viata?: ca dreptatea e mereu undeva la mijloc.


- Pur si simplu astea au fost etapele necesare ca sa ajungem aici. Fara aceste framintari si experiente dureroase, nu ne-am fi inteles unul pe altul atit de bine.

Deci, considerati ca si in cazul vostru aceasta etapa este necesara, etapa in care se reechilibreaza fortele cuplului vostru, etapa care purifica sentimente si naste idei pentru viitor.


- eu nu sunt de partea nimanui, sunt doar de partea iubirii…repet, schimbarea se face cu amandoua jumatatile...


- Dar le propun un exercitiu...Elise, tocmai ai aflat ca sotul tau mai are o luna cel mult de trait...Poate asta iti schimba putin perspectiva, poate reusesti sa il vezi altfel...E valabil si pentru tine Calin...


- Eu stiu ce inseamna sa iti spuna cineva ca parca ai avea cancer, mai stiu si cum este sa te simti in mod nedrept "defecta" si sa nu poti avea copilul nascut de tine. In aceste momente incepi sa gandesti in alb si negru, poate un pic de gri. Nu mai conteaza nici ce a zis X, nici ce imbraci, nici ce mananci, nimic. Iti doresti umil sa redevi normal, iti doresti sa te resimti bine in propria ta piele si sa ai un loc de adapost unde sa iti fie bine si sa simti iubire.


- S-a discutat aici pe forum despre cartea scrisa de Gary Chapman intitulata „Cele cinci limbaje ale iubirii”. Autorul demonstreaza prin numeroase exemple practice ca nepotrivirea „de caracter” este in realitate in majoritatea covarsitoare a cazurilor, o neintelegere a modului in care iubirea este exprimata de partener. La fel cum este posibil si chiar probabil ca doua persoane care vorbesc limbi diferite sa nu inteleaga ce vrea celalalt sa exprime, putem fi complet inchisi fata de sentimentele celuilalt doar pentru ca vin printr-un alt canal decat cel prin care le asteptam. In mod obisnuit, ne exprimam afectiunea in conformitate cu tiparele afective pe care le-am deprins in copilarie. Modul cum am fost iubiti atunci determina limbajul principal in care ne exprimam iubirea si in timpul vietii. Dar acesta poate ramane neinteles de fiinta iubita, care poate ca are nevoie de o alta exprimare. De aceea este important sa fim atenti la nevoile sale si sa i le implinim, avand grija ca rezervorul sau afectiv sa nu se goleasca periculos de mult.


- Eu ma tot intreb daca nu au obosit amandoi, daca nu ar fi mai bine sa lase totul sa vina de la sine. Doar din ce am citit tot ce s-a postat pe subiectul asta si ma simt stoarsa, ce sa mai spun de ei doi. Cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc.

Elise e o piatra tare, dar si pietrele sunt sapate de apa, nu? Calin-Alin ar putea sa-i moaie sufletul putin, sa ii arate ca o iubeste, sa lase in saracie "farfuriile" si sa o priveasca ca pe FEMEIA lui, cred ca asta isi doreste ea.

Si, sincer cred ca asta isi doreste si el, sa redevina BARBATUL din viata ei.


-Faptul ca in pofida trecutului tau, certurilor familiale, etc etc, esti un tip care nu a dat in patima alcoolului, drogului, violentei, ar trebui sa te bucure si sa te faca sa te vezi ca un invingator


-Inainte de a spune parerea mea, atrag atentia ca in cuplurile sterile sau, ma rog, cu probleme de fertilitate situatia sta putin diferit...Echilibrul psihologic al cuplului poate fi fragil de foarte multe ori din cauza problemelor medicale si partenerii unui astfel de cuplu trebuie sa fie foarte diplomati unul cu altul pentru a nu-si rani sentimentele. Asadar problemele se judeca usor diferit fata de situatiile tipice.


-Cand mergi acasa, fii atenta la el, vorbeste-i si ai sa fii surprinsa de reactie. Nu te asptepta (ca mine...) la rezolvarea problemei din prima zi, ai sa vezi schimbarile dupa 3-4 zile. Nu incerca sa fugi de el (Iar mie imi vine sa ma bag si in frigider, numai sa nu-l mai aud) ca el dupa tine vine, pe tine te iubeste si cu tine vrea sa vorbeasca despre ce-l doare. Sterilitatea la barbati este un mare ghimpe in ogoliul lor. Fii tandra, intelegatoare si buna. Stiu ca poti si n-o sa-ti para rau.

Ati ajuns la o margine de prapastie tocmai din cauza uzurii nervilor, a depresiei generate de problema sterilitatii, a programului total diferit insa acum e cazul sa va intoarceti.

Se spune ca in spatele fiecarei femei puternice sta un barbat puternic. Alin, ai o femei puternica langa tine. Aduna-ti gandurile si fii puternic pentru ea. Scorpionii nu suporta barbatii slabi, fii puternic chiar si-n zilele tale mai slabe :) In concluzie, solutia nu e sa va despartiti ci sa faceti cat mai multe lucruri impreuna, sa va regasiti, sa treceti peste asta impreuna, tineti pasul unul dupa celalalt, vorbiti-va si imbratisati-va cat mai des.


- Inca ceva: nu mai aruncati cu pietre unul in celalalt. Nu mai conteaza care a gresit mai mult, ci e important sa fiti in stare sa treceti peste toate cate s-au intamplat si sa mergeti mai departe...


-In tine ai sa gasesti puterea si determinarea sa mergi mai departe cu optimism. Pentru ca viata este frumoasa, iar cea in doi este superba... Just take it! Is in your hands


- copilul are nevoie de caldura, de familie, nu de un "set de parinti" perfecti cand sunt luati separat, dar dezastru impreuna....


- Nu are nici o importanta in acest context ca pretentiile/problemele unuia dintre voi i se par minore celuilalt sau la jumatate dintre cititorii acestui topic. Ce conteaza este ca pentru persoana in cauza, fie ea Calin sau Elise, acele lucruri sunt esentiale si nu poate trece peste ele. Normal ca fiecaruia dintre voi i se pare ca are dreptate. Daca vreti sa rezolvati problema, trebuie sa va intalniti undeva la jumatatea drumului. Chiar daca un compromis vi se pare penibil sau vi se pare ca va injoseste, daca o faceti cu dragoste, se poate face



id="quote">id="quote">

[floare3][floare3][floare3]

 

Va multumesc tuturor pentru postari, putem continua discutia daca vreti dar eu, asa cum spuneam, mi-am atins scopul, mi-am incarcat "rezervorul cu afectiune" si sper sa reusim sa depasim problemele de acum.

Sint sigura ca vor mai fi si alte hopuri...dar cu timpul devenim mai intelepti, nu?

 

Azi am primit 2 vesti bune: problema lui se poate remedia, si a fost - FINALLY - promovat intr-un post mai bun.

[pup]

 

 

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INTOTDEAUNA dupa ploaie apare si soarele !

Eu cred ca ati avut de castigat amandoi din toata chestia asta.

Si stiti ceva, poate nu suna prea frumos sau moral, dar pana la urma "scopul scuza mijloacele"!

Eu nu cred ca v-ati pus degeaba "zoaiele in cap".

 

Pupici. (pt. amandoi, ca meritati!)

 

 

 

 

"Le-as dovedi oamenilor cat gresesc gandind ca inceteaza sa iubeasca atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc numai cand inceteaza sa iubeasca." Gabriel Garcia Marquez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliseid="red">id="size2">, [flo]

 

Sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa apara un copilas [copil] in viata voastra! O sa vezi cum se schimba apoi TOTUL, in BINE!

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

 

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...