Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nisipuri miscatoare (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

BalMascatid="red">,

 

Opinia ta mai e impartasita de citiva si am raspuns deja la asta:

 

1. "Iubire" nu inseamna, din punctul meu de vedere, negarea problemelor.

Eu nu sint impotriva lui, ci impotriva unei anumite atitudini a lui.

 

Din pacate, mentalitatea asta inca exista, e preganta: [i]lasa ca nu ma inteleg eu cu barbatu', da' daca spun ca nu-i perfect il fac de ris, saracul de el. Il respect prea mult pt. asta.

Mai bine sa sufar in tacere si sa nu dau motiv la birfa.[/i]id="blue">

 

Tu asta ma sfatuiai sa fac?

Chiar ca o atitudine se schimba daca o ascund si o tolerez in tacere?

 

2. Am , avem prieteni - ce te face sa crezi ca n-am discutat si cu ei?

Singurii cu care n-am discutat, nici n-as face-o desi au o experienta indelungata in alec asniciei valuri, sint familiile de baza, care sint partinitoare, si e de inteles.

 

Daca tie ti se pare inadecvat sa postezi aici, de ce o faci?

Ce te opreste sa frecventezi doar "zona artelor" sau "bucataria" sau alte subiecte fara prea multe implicari "rusinos de personale"?

 

In rest:

quote:

Esti foarte egoista.....pana si decizia de a avea un copil....e despre tine. nu conteaza ca nu ai ce sa oferi copilului, ca nu esti echilibrata, un copil nu il faci pt tine, nu este mereu discutia despre tine. il faci cand ii poti oferi stabilitate, dragoste, caldura unei familii, etc....tu insati trebuie sa le afli dinainte de a avea un copil.

 

Nu dau sfaturi, doar sugestii.....viata nu e ce este pe forum, petrece mai putin timp aici, si vei avea mai multa energie si putere sa faci fatza problemelor tale.


id="quote">id="quote">

 

Parerea mea e caq vom rezolva problemele dintre noi pina la aparitia copilului - sint in mare parte amplilficate de infertilitatea pe care fiecare o ia personal.

 

Admitind ca n-ar fi asa, nu stii niciodata ce iti rezerva viata. Mama, de exemplu, a nascut-o pe sora-mea la 3 zile dupa ce taica-meu a plecat din tara.

Si a fost plecat 8 ani.

A fost o decizie survenita brusc - ar fi trebuit sa ce? Sa avorteze cind a aflat asta?

 

Un alt exemplu: mii de cupluri care si-au creat "ce sa ofere" unui copil, si. dupa ani de achizitii si "imbogatire spirituala", copilul n-a mai venit.

Pentru ca era prea tirziu.

 

Nu stiu daca ai copii, probabil da, sau daca n-ai nu ti-i doresti, pentru ca altfel ai vedea ca in rest toate sint probleme care se pot remedia.

 

Iar forumul nu-mi inlocuieste viata sociala, daca asta crezi.

Nu stau izolata intr-un colt, batind la tastatura toata ziua.

Cre' ca nimeni de pe aici n-o face.

 

Overall, asta iar e un mesaj de genul "nu trebuia sa postezi subiectul".

Uite, am facut-o!

Si din motivele si pasajele enumerate anterior, avem amindoi motive sa credem ca am facut bine!

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

Azi am primit 2 vesti bune: problema lui se poate remedia, si a fost - FINALLY - promovat intr-un post mai bun.


id="quote">id="quote">

Sa-nteleg ca, de fapt, asta a fost PROBLEMA! Am citit pe nerasuflate un capitol si un pic si chiar nu mai aveam nimic de adaugat, da' majusculele tale mi-au sarit ochi si m-au facut sa-mi concretizez parerea care, de altfel, mai e si a altora: atitudinea de leader, de provider, de om super-ocupat, de femeie de cariera poate declansa in partener grave frustrari si complexe. Iar faptul ca la el este cauza inferitilitatii voastre nu poate decat sa agraveze starea si sentimentul lui de "rahat". Mai ales daca in certurile voastre exista "picatura chineazeasca". Daca el nu ar fi avut meritul (sau poate norocul) sa fi fost avansat, pun pariu ca situatia ar fi ramas ca la deschiderea topicului. Chiar cred ca Alin are nevoie de femeia lui, de tandretea si afectiunea ei, de apreciere pentru "prajeala" oferita sotiei seara la cina, in urma telefonului acesteia. Poate ca si de-aia a intrat pe chat-uri, poate ca voia (chit ca nu recunoaste) sa-l bage si pe el cineva in seama. Poate ca, dimpotriva, a crezut ca aflnad tu de cele saituri, iti vei aduce din nou aminte de el, macar din gelozie.

Nu pot lua partea nimanui, chiar daca asa pare, da' am considerat sa-i gasesc lui niste circumstante atenuante, pentru ca pe tine te-am vazut destul de ostentativa cateodata.

In concluzie, cre'ca trebuie sa va rezolvati problemele (a se intelege: sa gasiti adevara problema si limba comuna) in aste cateva luni pana la FIV, pentru ca bebelushu ala n-ar merita sa asiste la spectacole gratuite in fiecare seara.

 

Pun pariu c-o s-ajung la ZZ! [:D]id="size1">

 

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, ai intuit bine - asta era una dintre probleme.

Infertilitatea era prima.

Jobul, a doua.

Ambele creaza complexe care ne-au complicat viata in 2 in ultimul timp.

 

Am scris cu majuscule pentru ca m-am bucurat sincer pt. el, nu pentru bani, ca nu astia erau esentiali, ci pt. faptul ca acest pas amelioreaza oarecum diferenta perceputa de el intre noi, deci implicit complexele in sensul asta.

 

Mai e un aspect, cu care o sa fiu foarte sincera: eu sint femeie, nu barbat. O sa fac FIV curind, o sa trebuiasca sa stau in pat citeva saptamini. Apoi, daca ma ajuta Dumnezeu sa obtin o sarcina, nu stiu cum o sa fie - daca o sa pot lucra sau nu.

Daca o sa pot sa incep jobu' la mai putin de 2 ani dupa nasterea bb sau nu.

 

Pentru mine, viitorul dpdv profesional e oricum incert din acest motiv.

Lucrez intr-un domeniu in care lucruruile se deruleaza foarte repede, si citiva ani de stat acasa reprezinta un dezastru dpdv al carierei.

Desigur, ma intereseaza mult mai mult un bb decit cariera in acest moment, asa ca e un sacrificiu de care nu prea imi pasa.

Dar cineva trebuie sa "ia fraiele".

Si acela va fi el.

 

Daca traieste cu complexul asta ca "nu e in stare", nu face decit sa agraveze lucrurile pentru amindoi.

Ma bucur ca un eveniment exterior, fara legatura cu mine, i-a dat incredere in fortele proprii. Exact asa cum analizele au demonstrat ca "nu e defect" genetic, ca sa citez, tot asa promovarea asta i-a demonstrat ca "nu e defect" nici profesional, si ar reusi sa aiba grija de familia lui daca eu sint ocupata cu chestii pur femeiesti, si nu mai pot merge o perioada cot la cot cu el.

 

Dupa ce a primit vestile astea, a devenit mai relaxat si mai bine dispus, si ma bucur sa il vad asa.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si eu si, in afara de talentul literar si gramatical al Elisei, nu gasesc nimic pozitiv in discutiile astea. Elise, te admir pentru cata energie consumi sa explici forumistilor ce nu au inteles bine, in locul tau as inchide calculatorul si as dedica aceasta energie familiei. Rezolvarea potentei si a job-ului sotului tau au venit, insa, din alta parte. Cu ce te-au ajutat discutiile de aici?

 

 

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind o femeie este acuzata ca este dominatoare, ca eclipseaza sau ca inhiba, prima tendinta pe care am observat-o este ca ea sa se simta vinovata.

Din proprie experienta, dupa ce mi-am gasit vine si vine peste tot pt bietul "baiat" pe care il "complexez", am realizat ca de vina nu e nimeni.Nici eu ca sint cum sint, nici el ca este cum este.

Adevarul era ca nu imi gasisem perechea pe masura care sa nu devina complexat de personalitatea mea.Fiecare sac isi are petecul.Exista barbati care sint mindrii de nevestele lor si asta, ASTA II RIDICA, nu ii coboara..Ma indoiesc ca menirea in viata a unei femei este sa ridice moralul unui partener atunci cind acestuia ii scade din cauza faptului ca al meu este sus.Asa cum ma mir ca dorinta femeilor in viata este sa fie mame sotilor.

Cred ca nici sotii nu doresc o mama in sinea lor, numai ca unii asta cauta, inconstient..

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, nu am zis ca e un subiect nefondat. Ma surprinde doar ca tu, o persoana care comunica atat de usor cu noi - niste straini, o persoana pe care o plac in mediul asta virtual, ai reusit sa generezi un subiect de 12 pagini ca si cum ai fi o persoana cu orizont redus careia trebuie sa-i repeti de sute de ori si ea tot nu pricepe ce are de facut. Si ma mai surprinde ca te complaci in necazul asta si nu iei taurul de coarne.

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

craciunitzaid="red"> - si care ar fi solutia?

 

Asa e - SHE a surprins esenta - avem probleme care tin de caracterul si temperamentul fiecaruia, de roluld e leader, avem "meciuri de suprematie", agravate de problemele din ultimul timp.

Probleme pe care fiecare le ia personal.

 

Care vezi tu ca e solutia?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

<<lily?

 

Tu ai inteles ce cauta fraza aia la mesaje care nu ajuta cu nimic?!

Mai citeste-o o data.

Fraza aia.

 

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Dumnezeu stie mai bine de ce ingaduie ca unii sa aiba copii, altii nu.

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Matrimonialele sint din alt film. Nu discutam daca o sa iti gasesti tu perechea pe matrimoniale.... (ma abtin sa folosesc aceeasi resemnare ortodoxa si sa spun "Dumnezeu stie mai bine...")..>>

 

Nu am inteles de ce era fraza respectiva scoasa din context? Nu era resemnare (ortodoxa) ! Si daca fraza nu te ajuta cu nimic, imi pare f rau...

Matrimoniale era exact subiectul care m-a facut sa va raspund-tie+sotului tau, deoarece stiti ce presupune sa intri pe asemenea gen de site-uri.

 

Dupa atitea pagini in care se scrie in ideea de a ajuta, se pare ca nici-o opinie nu e convenabila (partilor).

 

Cind 2 oameni nu se mai inteleg, se separa!

 

Va doresc succes, sa aveti un drum lin si insorit! [:)]

 

Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller) id="Comic Sans MS">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...