Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt disperata


Recommended Posts

Buna Corina.Spui in povestea ta ca nu stii ce sa faci si cum sa procedezi pt ca mama ta vrea sa pastrati aparentele(de gura lumii).Pai chiar tu ai spus ca niciodata nu i-a interesat persoana ta.Atunci pe tine de ce te intereseaza si te afecteaza parerea lor?Tu trebuie sa faci cum crezi tu ca e mai bine pentru tine, pentru voi.

In ceea ce-l priveste pe sotul tau, cred ca si el are o problema cu mama lui.Cred ca e "mamos".Ai incercat sa-i propui sa va vedeti doar de ale voastre fara parinti, frati si toate cele?Incearca sa-l convingi sa traiti in prezent si sa va ganditi doar la viitor,nu la trecut.Ai trecut prin multe dar eu cred(din ceea ce spui tu cu afacerile tale) ca esti o femeie puternica ce gaseste in ea puterea sa o ia de la capat.

Poarta o discutie serioasa cu el si mai da o sansa casniciei voastre macar pantru copii.Daca nu accepta sa comunice, atunci nu stiu ce poti face.Poate doar sa divortezi.Pentru ca daca nu exista comunicare si fiecare traieste in lumea lui cu ideile lui...nu veti ajunge la nici un rezultat.

Voi aveti prieteni?Care sa vina pe la voi sau sa mergeti pe la ei?Si asta e important.Chiar daca nu iesiti in oras(desi ar trebui) macar sa aveti cu cine discuta.

Eu zic sa incerci si asa.Multa bafta[pup]

 

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

 

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

corinaczm, nu stiu daca tu chiar vei pune in practica sfaturile pe care fetele ti le dau aici pe forum,dar ma gandesc ca, cu siguranta cele scrise de noi aici te vor face (sper!) sa analizezi mai ´´adanc´´ relatia ta: am citit si eu postarea ta si am vrut sa imi scriu si eu opinia.corina, eu plecam de mult!! din cate am inteles financiar nu prea ai oricum mare ajutor din partea lui,atunci pt ce sa stai langa un asemenea individ?? eu intotdeauna ma spus ca in lumea asta mare feicare poate gasi UN OM!! mai greu poate,dar ....se poate! totul e sa incerci! tu scrii ca nu poti sa-l parasesti pt ca-l iubesti! draga mea,iubirea vizeaza 2 parti, la tine tu esti cea care il iubeti...poate si in felul lui,dar atunci de ce se comporta asa de mizerabil.cand l-ai auzit dicutand cu sora lui despre tine,iar el era de parte ei si nu ta.....[xx(],atunci trebuia sa iti spui punctul de vedere.stii,uneori e bine sa fii mai puternica si sa privesti lucrurile asa cum sunt si nu cum ai vrea sa fie.puteai sa incerci sa-l ameninti cu despartirea,cu divortul si sa vezi cum reactioneaza.de ele mai ulte ori daca individului chiar ii pasa va cauta sa se schimbe,daca nu....nu ai ce pierde.apoi ai scris ca in timpul sarcinii( a doua) te-a lovit.....[bang].asta e chiar prea mult!! eu ma intreb cum poti sa iubesti un asemena om? cum poti sa ai relatii intime cu el? e adevarat ca iubirea are altfel de ´´ratiuni´´,dar totusi....eu zic ca iubirea trebuie impartasita de ambii parteneri,cand doar unul da....poate te-ai implicat asa puternic in aceasta relatie si din cauza lipsei de afectiune din familia ta,dar sa iti scriu ceva, corina, puterea de a razbate in viata,de a reusi se gaseste in tine si poti sa fii fericita!! sunt atatea femei aici pe froum care au avut demnitatea sa renunte la o relatie care era una de ´´cosmar´´ si numai fericite nu erau,iar apoi au cunoscut un om langa care acum sunt fericite si se simt implinite,iar faptul ca ai 2 copii nu trebuie sa te sperie si sa te gandesti ca acum trebuie sa stai cu el din cauza lor.

m-as bucura sa iei aminte la ceea ce ti se scrie aici si sa nu ramana doar niste ...raspunsuri la postarea ta! tare ma deranjeaza cand citesc asemenea postari in care femeiile stau alturi de un ...individ care le trateaza de parca am fii in roma antica cand femeiile erau tratate ca niste bunuri materiale si personale ale barbatilor.fii mai dura chiar cu tine insati si cauta sa nu te lasi insultata de un om doar pt ca....il iubesti! gandeste la ´´rece´´: tu il iubesti,dar el?? tu dai sentimente,dar ce primesti?? nu-ti rispi iubirea pt cineva care nu te merita! pacat ca ai stat 7 ani langa el!! uite,acum privesti inapoi si nu vezi decat certuri,nesimtirea lui, brutalitatea de care a dat dovada fata de tine.crezi ca merita sa iti irosesti intreaga viata langa un asemena om????

 

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu trebuie sa ne grabim sa spunem "desparte-te, paraseste-l!"

 

Am vazut ca Mela scria:

quote:

corina, eu plecam de mult!! din cate am inteles financiar nu prea ai oricum mare ajutor din partea lui,atunci pt ce sa stai langa un asemenea individ??


id="quote">id="quote">

 

Cred, ca femeie si... sotie, ca lucrurile nu sint asa albe sau negre niciodata.

Si nu cred ca finantele au vreo contributie aici, pentru ca o tipa care nu pleaca de langa barbat din motive pur financiare nu se numeste nevasta, se numeste altfel.

 

Cred ca, atita timp cit cauti o solutie, n-are nimeni dreptul sa iti spuna "lasa-l!"

Sa il lasi e simplu.

Nu mai e nici o intrebare, nu mai cauti nici un raspuns.

 

Cred ca trebuie sa dam un sfat despre cum sa isi imbunatateasca relatia cu sotul, nu cum sa o distruga de tot.

Da, bun, e lenes, violent, mincinos, etc - si? Orice nas isi are nasul.

Trebuie sa existe ceva bun in fiecare om.

Si trebuie sa existe o cale sa "ii activezi" partea buna.

Daca ne luam drepturi de judecatori si aruncam cu pietre aici, nu rezolvam nimic....

Casnicia lor nu a deveni mai frumoasa daca 100 de femei sustin ca ele ar parasi un asemenea specimen, nici daca spun "vaaai...cum poti sta cu el?".

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

Parerea mea e ca nu trebuie sa ne grabim sa spunem "desparte-te, paraseste-l!"Am vazut ca Mela scria:

quote:corina, eu plecam de mult!! din cate am inteles financiar nu prea ai oricum mare ajutor din partea lui,atunci pt ce sa stai langa un asemenea individ??
id="quote">id="quote">Cred, ca femeie si... sotie, ca lucrurile nu sint asa albe sau negre niciodata.Si nu cred ca finantele au vreo contributie aici, pentru ca o tipa care nu pleaca de langa barbat din motive pur financiare nu se numeste nevasta, se numeste altfel. Cred ca, atita timp cit cauti o solutie, n-are nimeni dreptul sa iti spuna "lasa-l!"Sa il lasi e simplu.Nu mai e nici o intrebare, nu mai cauti nici un raspuns.Cred ca trebuie sa dam un sfat despre cum sa isi imbunatateasca relatia cu sotul, nu cum sa o distruga de tot.Da, bun, e lenes, violent, mincinos, etc - si? Orice nas isi are nasul.Trebuie sa existe ceva bun in fiecare om.Si trebuie sa existe o cale sa "ii activezi" partea buna.Daca ne luam drepturi de judecatori si aruncam cu pietre aici, nu rezolvam nimic....Casnicia lor nu a deveni mai frumoasa daca 100 de femei sustin ca ele ar parasi un asemenea specimen, nici daca spun "vaaai...cum poti sta cu el?".Elise
id="quote">id="quote">Esti aceeasi Elise pe care am citit-o mai demult si care isi parasea sotul dupa ce-i decoperise niste mesaje pe calculator? Nu prea imi vine sa cred.Corina: viata ta a fost intr-adevar grea si numai tu poti decide ce faci de acum inainte. Mai sunt oriunde certuri si neintelegeri, dar cand un barbat isi loveste sotia insarcinata merita castrat (vorba vine!).Magda si Alex(2 anisori si jumatate)http://photos.yahoo.com/magdacorlea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina draga, "va exista calau, atata timp, cat victima permite!" Spui ca te batea cat erai insarcinata, ca la 7 luni jumate te-a bagat in spital... ca a pus viata ta si a copilului tau in pericol; tu alaturi de omul asta mai vrei sa lupti??? Poate sunt eu mai neingaduitoare in fata violentei, dar eu n-o sa inteleg vreodata de ce o femeie alege sa stea langa un barbat care o abuza fizic; in afara de faptul ca e violent, mai e si lenes (scuze) si are impresia ca lui i se cuvine totul si ca nu e datoria lui sa aiba grija de copii, ci ca-ti face tie o favoare; pai daca el nu e in stare sa-si sustina material copiii, atunci sa-si asume rolul de mamica si femeie in casa, in timp ce tu aduci banii si te zbati sa le oferi copiiilor ceea ce au nevoie: o casa, mancare, scutece, etc. si il mai tii si pe el, pe deasupra, asta asa, sa aiba el timp sa te barfeasca cu ma-sa, care dupa parerea mea este o nesimtita; ca femeie ar trebui sa-i atraga atentia, nu sa-i cante-n struna.. Cu banii pe care-i cheltui cu el, poti sa-ti iei o bona, cat timp esti tu la servici si macar cand ajungi acasa, bona n-o sa-ti faca reprosuri, nici scandal, nici n-o sa te loveasca; ba, din contra, o sa ai copiii curati, imbracati, hraniti, casa curata si mancare facuta (asta depinde de intelegerea cu bona, desigur). Dar decat cu el langa tine si atat de nefericita, nu crezi ca ti-ar fi mai bine doar tu cu puisorii tai si linistita, sa vii acasa cu drag, sa nu trebuiasca sa trantesti usa, ca el si ma-sa sa auda ca ai ajuns acasa si sa se opreasca din barfit??? Tu iti stii casa cel mai bine si tu esti singura care poate decide, eu mi-am exprimat aici parerea si iti spun, sincer ca eu nu as putea vreodata ramane langa un barbat daca mi-ar da macar o palma, si 7 copii sa am cu el; Si dragostea aia... ce dragoste mai poti simti ptr. un barbat care te abuza fizic cand i se pune lui musca si psihic zilnic, probabil.

Orice decizi, sper ca vei fii fericita.

 

________________________

Winners don't quit; quitters don't win.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

forteid="red"> - DACA VOR SA SALVEZE RELATIA, da.

 

Orice femeie stie daca mai are ceva de salvat in casnicia ei sau nu.

Daca mai vrea, sau nu, sa incerce un compromis.

Daca ea considera ca are, mi se pare injust sa-i spun eu, un outsider, "nu, nu mai e nimic de recuperat, lasa-l".

 

alexandrueduard, id="red">

 

 

quote:Originally posted by alexandrueduard

 

Esti aceeasi Elise pe care am citit-o mai demult si care isi parasea sotul dupa ce-i decoperise niste mesaje pe calculator? Nu prea imi vine sa cred.


id="quote">id="quote">

da, eu sint Elise, care a luat o pauza dupa ce a considerat ca sotul o inseala - tu?

Nice to meet u, anyway....[:D]

Vezi opinia mea mai sus.

 

Si pe mine cam toata lumea m-a sfatuit "lasa-l...." etc.

Spun lucrul asta din proprie experienta.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corina atata vreme cat tu accepti sa te bata tu esti cea care perpetueaza starea de lucruri...nu exista nici o scuza pentru abuz, nici macar una...cu copii, fara copii...citeste ce au scris fetele la subiectul cu abuzul domestic.

 

asa cum te bate pe tine, vor urma copii vostri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

forteid="red"> - DACA VOR SA SALVEZE RELATIA, da.Orice femeie stie daca mai are ceva de salvat in casnicia ei sau nu.Daca mai vrea, sau nu, sa incerce un compromis.Daca ea considera ca are, mi se pare injust sa-i spun eu, un outsider, "nu, nu mai e nimic de recuperat, lasa-l".alexandrueduard, id="red">

quote:Originally posted by alexandrueduardEsti aceeasi Elise pe care am citit-o mai demult si care isi parasea sotul dupa ce-i decoperise niste mesaje pe calculator? Nu prea imi vine sa cred.
id="quote">id="quote">da, eu sint Elise, care a luat o pauza dupa ce a considerat ca sotul o inseala - tu? Nice to meet u, anyway....[:D]Vezi opinia mea mai sus. Si pe mine cam toata lumea m-a sfatuit "lasa-l...." etc.Spun lucrul asta din proprie experienta.Elise
id="quote">id="quote">atata vreme corina cat iti postezi parerea pe un forum public, unde nu toata lumea gandeste la unison iti asumi si riscul de auzi alte pareri decat pe cele care probabil vrei sa le auzi...aceasta perioada prin care treci se cheama denial...si anume preferi sa auzi altceva decat ceea ce este in realitate...altfel nu te expuneai in public, corect?? asta referitor la ceea ce spune elise.si mai ales citeste povestile fetelor invingatoare de la abuzul domestic...fiindca tu din pacate esti o persoana abuzata fizic in primul rand.succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...