Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt disperata


Recommended Posts

Nadiaid="red">,

 

parerea mea (care ar putea fi gresita, ca a oricatrui muritor [:D]):

Corina intreaba, din prima fraza, ce sa faca:

quote: Sunt complet dezorientata si nu mai stiu ce sa fac.


id="quote">id="quote">

 

Mie mi se pare de common sense sa evalueze in prima faza ce se mai poate face, si daca mai poate sa salveze o casnicie cu 2 copii.

Nu m-as repezi sa spun "fugi!"

Asta e cel mai simplu, nu?

Sa fugi...

 

Mie mi se pare ca e o femeie care a luptat pentru relatia ei - si daca a trecut peste momente atit de proaste (peste care, da, eu n-as fi trecut la momentul respectiv) poate ca are acum taria si intuitia sa aduca oaia cea neagra pe calea cea buna.

Pentru ca eu cred ca asta ar fi finalul cel mai fericit.

Nu alta familie destramata.

 

Daca nu se poate, si dumnealui se incapatineaza sa fie violent si mojic in continuare, bineinteles ca trebuie sa il lase si sa plece.

 

Elise

 

PS: Melaid="red">, scuza-ma, dar pentru cazurile astea pe care le-ai enumerat tu eu nu prea am compatimire:

 

quote:.si am facut referire la acest punct pt ca multe femei in romania (dar nu numai)se vad la un moment dat nevoite sa stea langa un ´´monstru´´ pt ca singure cu 2,3 copii nu se pot descurca.din pacate sunt cazuri
id="quote">id="quote">

 

Pur si simplu banii nu sint un motiv.

As prefera sa muncesc orice, cit timp am 2 maini si picioare, in loc sa imi pling de mila ca...vezi Doamne, am nevoie de banii lui, nu pot sa plec.

Desigur, asta e offtopic si n-are legatura cu Corina, care e o femeie pe picioarele ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

da, eu asa as face.

si chiar pe subiectul asta am spus-o.

dar atunci.

nu la un an dupa.

 

eu am inteles de la Corina ca ne-a povestit istoria dintre ei, ca sa intelegem backgroundul, dar cauta intrebari la situatia actuala:

 

quote:Nici acum nu ma ajuta cu nimic in casa, nu lucreaza nicaieri nici nu vrea sa se angajeze, spune intr-una ca ma ajuta pe mine, dar azi are chef de lucru maine nu… Se trezeste la 9, e vesnic obosit din cauza mea si a certurilor cu mine va sa zica nu are chef de lucru. Cand a-I afacerea tan u iti poti permite sa lucrezi doar cand a-I chef. Acum afacerea pe care am inceput-o incepe sa se cristalizeze si lucrurile sa se mai aseze din punct de vedere material. Problema e ca eu nu mai pot sa-l support, nu ma pot abtine sa nu-I reprosez o gramada de lucruri iar nici macar nu isi da silinat sa faca ceva. Nu vreau foarte mult dar macar sa imbrace copii, sa nu ii gasesc in pijama si desculti cand vin acasa dupaamiaza, sa spele o farfurie, sa duca gunoiul… macar atat..


id="quote">id="quote">

 

Problema actuala asta e:

quote:Nu vreau foarte mult dar macar sa imbrace copii, sa nu ii gasesc in pijama si desculti cand vin acasa dupaamiaza, sa spele o farfurie, sa duca gunoiul… macar atat..


id="quote">id="quote">

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cate sfaturi sau cine...poate spune ce e mai bine de facut in situatii din acestea...cert e ca persoanele implicate pot lua cele mai bune decizii...eu una iti doresc numai bine si fie ca viata sa iti aduca ceea ce iti doresti!

Povestea ta e complicata si deja ai luat niste decizii pe care eu nu le-as fi luat in locul tau, de exemplu nu as fi facut al doilea copil in cazul in care nu ma intelegeam cu sotul meu!

Mult noroc!id="Comic Sans MS">id="navy">

 

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

 

[flo]Oana & Marius

Wedding Day

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da intradevar, am facut in viata foarte multe alegeri proaste pentru mine, doar din dorinta de a le face altora pe plac, parintilor, sotului etc. Ca l-am facut pe al doilea copil nu imi pare deloc rau e un scump, foarte dulce cuminte, grasun si e al meu.

Eu sunt dispusa sa mai fac o ultima incercare, avand in vedere ca si el e dispus sa faca ce il rog eu de 6 ani, adica sa ne schimbam apartamentul.POate veti spune ca sunt nebuna dar pe langa toate problemele eu mai am una cea legata de apartamentul asta, in care stam, de multe ori am avut impresia ca parca e blestemat. Nu imi gaseam nicaieri locul nu ma simteam bine, aveam vesnic o stare de disconfort. Credeti-ma nu e un moft, dar e o stare ciudata... Dupa cum v-am mai spus apartamentul asta e marul discordiei dintre sotul meu si sora lui, pe care parintii au desmostenit-o, pe motivul ca bunurile parintilor revin primului nascut, o tampenie[bang][bang] Cumnatul meu, din alte surse am aflat ca umbla cu tot felul de prostii, asa ca eu cred ca e bine sa te feresti, poate veti spune ca aberez dar s-au intamplat atatea lucruri ciudate. Acum avem 3 camere dar una dintre camere dint-un moft al sotului meu este depozit de componente electronice si prostii, deci locuim in doua. DAca reusim sa-l vindem sa luam unul cu doua camere, imi raman bani suficieti sa-l pun la punct super, ceea ce cred ca la fiecare femeie ii da o stare de bine, vom avea bani in plus pentru afacere, implicit si un profit mai mare, avand in vedere ca acum afacerea a inceput sa mearga bine si pe langa asta scapam de orice stres dat de datorii, deci ramanem complet fara datorii. Una dintre scuzele sotului meu pentru starea luie faptul ca el nu poate sa traiasca cu datori, ca faptul ca stie ca avem datorii il inhiba, etc. POate, vom vedea ce se va intaplma, din punctul meu de vedere asta e ultima sansa pe care o dau relatiei asteia, daca nici acum nu merge, asta e fiecare cu viata lui si bai, bai. Voi ce credeti, s-ar putea sa fie bine?

Apropo, deseara va fi pentru prima data cand merge el in strainatate dupa marfa, ar fi super daca s-ar descurca cred ca i-ar face bine si lui, el pare incantat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by corinaczm

Da intradevar, am facut in viata foarte multe alegeri proaste pentru mine, doar din dorinta de a le face altora pe plac, parintilor, sotului etc. Ca l-am facut pe al doilea copil nu imi pare deloc rau e un scump, foarte dulce cuminte, grasun si e al meu.


id="quote">id="quote">Sa-ti traiasca!Bravo! Ultimul lucru pe lumea asta e sa-ti para rau ca ai facut un copil. Un copil e o binecuvantare de la Dumnezeu si asa trebuie sa ne vedem copiii. Probabil ca asa gandesc toate femeile in situatia mea (care incearca, dar inca-nimic).________________________Winners don't quit; quitters don't win.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"POate, vom vedea ce se va intaplma, din punctul meu de vedere asta e ultima sansa pe care o dau relatiei asteia, daca nici acum nu merge, asta e fiecare cu viata lui si bai, bai."

 

Corina, mi se pare ca ai luat o decizie buna, insa sa te tii de ea.

 

Iti urez sucess si sa-ti fie tie cat mai bine!

 

Miresica [zana] de 15 iulieid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat bombi, ca ea tot asa se va simtii, dar spune-mi ce sa fac? Eu sper ca un nou inceput in alta parte, in alta casa, sa de-a o nota de prospetime si sa imbunatateasca relatia mea cu sotul meu. Cumnatamea eu cred ca ar fi trebuit sa faca galagie atunci cand s-a hotarat ca apartamentul ramane la intaiul nascut, iar asta a fost inainte ca noi sa ne casatorim. Crede-ma as face orice ca relatia mea cu sotul meu sa mearga foarte bine si copii sa fie fericiti si noi, fireste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...