Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nedumerire


Recommended Posts

Elise, nu vorbim de situatii in care sotul se imbolnaveste, in care devine dependent de jocuri pe calculator (dar depinde si la asta din urma pana unde merge si daca vrea sa-si revina, sunt barbati care si-au abandonat familiile din cauza asta) ci de situatii grave in care sa zicem incepe sa se drogheze si te trezesti ca vinde tot din casa sau devine alcoolic violent. Si atunci cum sa o sfatuiesc eu pe o femeie, stai acolo si suporta si incearca sa-l schimbi daca el se comporta ca un animal?? Nu e vorba de o casnicie paradita ca nu mai incape egoismul amandurora si el isi lasa sosetele in frigider si ea nu pune capacul la pasta de dinti, ci de relatii abuzive, chinuitoare. Pai femeia care sta in aceste conditii nu are respect nici pentru ea, ce crezi ca mai poate face? Asta se numeste tot dependenta fiindca se lasa abuzate de parteneri bolnavi si in felul asta o iau si ele razna. Tu nu vezi cate familii distruse? Dar stau tot impreuna. Se ranesc in continuu, reciproc. La ce le foloseste?

 

Depinde prin ce balarii o ia, eu asa cred. Relatia cu sotul nu e ca relatia cu propriul copil, cel putin asa vad lucrurile acum, cand nu am copil. Sa spuna fetele care au copii daca am dreptate sau nu. Sotul e un adult responsabil de faptele sale, nu se compara cu un copil. Daca adultul o ia razna si tu incerci tot ce poti si ajungi in acelasi punct ce faci, stai acolo si suferi ca un caine? Asta mi se pare prostie, nu altruism sau dragoste.

 

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

forteid="blue">, ce este iubirea? Ce este dragostea? Cum tragi o limita intre cele doua? Cum le diferentiezi? Ce este patologic?

Ce se intimpla dupa cei trei ani in care "dopamina" isi face de cap? Iubirea moare, sta, devine neimpartasita?

Se transforma in rutina, in infidelitate, in ce?

Crede-ma, sint de acord cu citeva dintre ideile iar pe restul le pot intelege dar pur si simplu nu-mi place "tonul" dispretuitor cu care spui ca iubirea neimpartasita tine de patologic, nu mi se pare in regula asta.

 

Cit despre "te iubesc numai daca si tu ma iubesti....si daca ma meriti"...hm, nu-mi place deloc cum suna!

 

Citez:

„Si chiar dacã mi-as împãrti toatã averea pentru hrana sãracilor, chiar dacã mi-as da trupul sã fie ars, si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic.

 

Dragostea este îndelung rãbdãtoare, este plinã de bunãtate: dragostea nu pizma o pazaste; dragostea nu se laudã, nu se umflã de mândrie,

 

nu se poartã necuviincios, nu cautã folosul sãu, nu se mânie, nu se gândeste la rãu,

 

nu se bucurã de nelegiuire, ci se bucurã de adevãr,

 

acoperã totul, crede totul, nãdãjduieste totul, suferã totul.

 

Acum dar rãmân aceste trei: credinta, nãdejdea si dragostea: dar cea mai mare dintre ele este dragostea"

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si cu toate astea Dumnezeu ne indeamna "fiti blanzi ca porumbeii si intelepti ca serpii" -ei, ce va spune voua chestia asta? Mie imi spune ca trebuie sa existe un echilibru si nu cred ca trebuie sa suporti ORICE din iubire.

 

Teoretizam atat... mai fetelor, voi cat puteti iubi un partener care nu "merita" sa zicem, care v-ar insela, care v-ar bate, care va jigneste, care abuzeaza fizic sau psihic de voi? Daca voi puteti, no comment, eu n-as putea si mi se pare cu totul anormala o astfel de relatie.

 

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by

Cit despre "te iubesc numai daca si tu ma iubesti....si daca ma meriti"...hm, nu-mi place deloc cum suna!


id="quote">id="quote">eu cred totusi ca asa ar trebui sa fie,asa e corect si normal sa fie intr-un cuplu.de ex. eu il iubesc pe el,daca el nu ma iubeste,nu mai are rost sa formam un cuplu,cat de dureros ar fi pt. mine."daca ma meriti" inseamna ca esti constient de calitatile mele,le apreciezi,sunt in concordanta cu nevoile tale,le respecti,le valorifici.si viceversa.pt. mine dragostea tine de fluturasii la stomac,iubirea tine de dragoste + respect,incredere blabla.bineinteles,in timp unele scad in intensitate(vezi dragostea) desi nu e regula sa se intample asa,altele cresc odata cu trecerea timpului-vezi respectul,increderea etc.patologic este atunci cand intr-o relatie unul isi da seama ca nu-l iubeste pe celalalt,ii spune franc in fata chestia asta,la care celalalt se agata de relatie cu orice pret,nu renunta in ruptul capului,nu intelege cum e posibil sa i se intample asa ceva,recurge la mijloace neortodoxe pt. a-l pastra pe celalat langa el.mai este patologic si atunci cand fizic nu te simti bine langa persoana "iubita"(esti batut/a,abuzat/a etc),dar te incapatanezi sa crezi ca il/o iubesti,nu ai cea mai mica intentia de a te desparti si-ti faci rau pur si simplu.parerea mea....if you know what I mean.(proverb american :-D)id="Book Antiqua">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, si eu cred in "legenda" cu jumatatea... abia cind poti, fara sa-ti propui asta, sa il privesti pe celalat ca EGALUL tau - nu tu esti mai presus, nu el e mai presus - abia atunci poti spune ca ti-ai intilnit jumatatea.

 

Pina atunci, consider ca poti fi doar cu un om care pe care il apreciezi si cu care te intelegi bine.

Asa cum te-ai mai intelege bine cu alte citeva mii [:D].

Atit.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

Cred ca toti sintem de acord ca nu-ti poti parasi copilul daca se imbolnaveste sau "se defecteaza" de-a lungul timpului.

In schimb imediat sintem tentati sa spunem "lasa-l" daca sotzul o ia prin balarii?

 

O mama care face eforturi pentru copilul sau nu e considerata defecta. Sau tu crezi ca e, din moment ce pentru tine oricum tu esti pe primul plan?

In schimb o sotie care incearca sa repare o casnicie paradita e considerata fraiera, abuzata, martira, si sfatuita sa-l lase imediat!

 

Mie asta mi se pare prejudecata.

Si un egoism cras.

 

Elise


id="quote">id="quote">

 

Faci confuzii mari si grave, dar n-o sa dezvolt aici.

Doar ca sa-ti amintesc: pe sotul tau nu-l infiezi, doar te casatoresti cu el.

Si vorbesc de luat jucariile si plecat nu pentru ca partenerul s-a imbolnavit sau i s-a intimplat mai stiu eu ce, ci in cazuri in care "egoul" lui hiperdezvoltat nu-l lasa sa aiba o relatie normala, in care trebuie neaparat sa se suie pe soclu si sa fie adulat, sau cind isi acopera urechile si nu mai aude nici o chemare la ratiune.

Asta e, uneori trebuie sa stii si cind sa pleci.

 

P.S. partea bolduita o consider o simpla rautate gratuita.

Have a nice life. Cu viitorul copil si incertul tata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

forte,

 

quote:Eu am fost invatata ca eu sint prima persoana care trebuie sa conteze in ochii mei. Principiu de baza de la care pleaca totul.
id="quote">id="quote">

 

Am facut paralela cu copiii tocmai ca sa vezi cit de meschin suna afirmatia asta: "eu sint prima persoana..." in raport cu iubirea adevarata.

 

In relatia cu copiii, asta scandalizeaza, nu?[:D]

Da' relatia cu omul pe care cica il iubesti suna normal...

 

quod erat demonstrandum?

 

 

incerta mama[:D]

Elise

 

 

PS: si era vorba de "cazuri in care "egoul" lui hiperdezvoltat nu-l lasa sa aiba o relatie normala"?

Zau?

Chiar asa?[:-)))]

De cind?

Ca bietu' subiectu' asta a inceput timid, cu faptul ca ne iubim dupa merite sau nu sotii nostri, aia obisnuiti, cu ego micut si relatii normale.

Cu care "doar ne-am casatorit".

 

Oricum, n-am nimic cu tine. Chiar te compatimesc oarecum. id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...