Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

judecati-ma ,varog


Recommended Posts

quote:Originally posted by cl

Eu inteleg ca fiecare are nevoie de spatiul lui privat, dar cand dai peste ceva intamplator sau te suna una la telefon si-ti spune ca e "prietena lui de la Cuca Macaii"...WOW! Nu cred ca celalalt partener va sta cu mainile incrucisate, ci va incepe sa cerceteze, sa vada ce se intampla. Si daca tot vorbiti de violarea intimitatii, atunci cand cineva angajeaza un detectiv particular sa-i urmareasca consortul/consoarta, sa-i urmareasca fiecare pas, intalnire, sa-i asculte convorbirile telefonice, cum se numeste? Nu tot violarea intimitatii???? Aaaaa, pardon, in cazul respectiv ei/ele au mainile "curate", ca deh, detectivul isi "murdareste" mainile...ClaudiaPS Unii sunt chiar lipsiti de imaginatie! Lasi tu contul si parola pe calculatorul nevestei!!!! Nu putea sa intre pe alt calculator??? Si parola e numarul masinii!!!! Altceva n-a gasit? Scuze, dar nu m-am putut abtine.Viorica, eu nu cred ca esti paranoica. Acum de voi depinde cum veti rezolva situatia aceasta.


id="quote">id="quote">Claudia, intre a verifica(viola),(mama ce-mi place termenul asta [:D]) corespondenta care nu iti apartine si angajarea unui detectiv particular este maaaare deosebire. Intradevar conform legislatiei in vigoare (nah ca iar m-apuca[:)]) si un detectiv particular are o misiune nu tocmai usoara pentru ca este probabil estrem de usor sa depaseasca limitele admise de lege care se refera (culmea) tocmai la dreptul legal la intimitate, spatiu privat etc etc.Daca ai urmarit emisiuni cu si despre detectivi probabil ai remarcat faptul ca investigatiile private realizate sunt doar in spatii publice singurele efectuate in saptiile private fiind efectuate doar si numai doar cu acordul proprietarului acelui spatiu.Dar daca o tinem pe partea legala unele fapte dintre cele descrise mai sus la o adica pot fi trase in judecata chiar daca este vorba de un sot si/sau o sotie legea nu face referire la acest aspect ci la violarea corespondentei private, etc etc.Eh? Cum vi se pare la o adica?Marius Perneshome page - www.marius.rdsor.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu m-as supara ingrozitor sa puna mina cineva pe calculatorul meu, pe geanta mea, pe telefonul meu...eu am nevoie de spatiu personal chiar daca nu am nimic de ascuns iar daca as avea, ar fi si mai rau.

Insa eu chiar sint paranoica in privinta intimitatii mele. Nimeni nu maninca din farfuria mea, nu pune mina pe pixul meu, nu intra in camera mea, decit daca vreau eu...

Nu e o chestie de egoism, vreau doar sa mi se ceara voie ( sint de moda veche, in privinta asta) si daca mi se cere voie in mod politicos, o fac cu toata inima, sint foarte generoasa si accept sa mi se cotrobaiasca peste tot, messenger, telefon, etc...La rindul meu nu intru pe nicaieri fara sa mi se explice ca e in regula sa o fac.

Subliniez ca inteleg ca exista si situatii altminteri si nu vad nimic rau in asta, fiecare are principiile sale, functie de logica, educatie, idealuri, traditii, componente psihologice...etc.

De aceea o inteleg pe deplin pe Vioricaid="blue">, eu nu as fi facut asa in locul ei desi banuiesc ca i s-a deschis fereastra de mssenger cu cimpul de "remember my ID and password" bifata si aproape ca nu si-a dat seama cind a deschis-o...dar asta e alta poveste...

Dar daca tot s-a intimplat, imi permit sa-i dau un sfat: nu-i taia capul, supara-te, da, fa scene, da si pune intrebari, da, dar nu impinge totul la extrem, e adevarat ca asta inseamna mai mult decit sa te uiti intr-o revista pentru adulti, insa in ultima vreme chat-ul cu diverse "lolite" apetisante de pe net seamana mai mult cu un joc virtual cu punctaje, in general cei care o fac in virtual nu sint pregatiti sa o faca in realitate, psihologic vorbind nu sint pregatiti...

Cei predispusi la infidelitate, gata sa-si dea pantalonii jos cu adevarat, o fac in mediul inconjurator si real, nu se mai incurca cu chat-urile...merg direct la tinta. Asta e parerea mea.

 

p.s. si prietena mea l-a urmarit pe sotul ei ...prin pelerinajele lui pe net, i-a scotocit buzunarele, i-a inregistrat telefoanele, i-a copiat discutiile pe messenger. Si? Azi sint divortati ( ca prostii, dupa parerea mea, situatia s-a incordat la maximum...fara rost, am sfatuit-o sa o lase balta dar nu...ea a vrut singe...! a vrut sa stie tot!) sint deprimati si tristi, copilul se plimba de la unul la altul... si-si pierd timpul cu cite cineva in speranta de a-si reface viata?

De la ce? De la niste discutii pe net? Absolut stupid.

Vioricaid="blue">, fii fata desteapta, nu lasa pe nimeni sa judece, judeca doar tu!

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista o vorba, "m-am maritat/insurat, n-am murit", cred ca ar trebui aplicata mai des. O fi casatoria o institutie, dar fara incredere si fara free will parerea mea e ca e dusa de mult.

Nu caut in portofelul sotului meu, nu ii citesc emailurile si nu caut sa stiu ce parola are la messenger, mi se pare umilitor...daca nu il respect pe el, familia mea, atunci pe cine naiba mai respect? oi fi plina de sine sau inchipuita, dar eu nu as vrea sa stea barbatul cu mine de obligatie.

Plus ca poti sa ii citesti toate mesajele, sa ii deschizi toate plicurile si sa ii pastrezi loguri la toate chaturile, probabilitatea sa te trezesti cu telefonul de la Cuca Macaii e exact aceeasi...nu au disparut hotii cand s-au infiintat vardistii, nu?

Knowledge is power....pai daca ai de-a face cu unul meserias, pe computerul comun poate sa vrajeasca la infinit si sa nu stii, si la urma urmei nu e corect, cel care stie calculatoare mai bine e mai "nevinovat" in casnicie? Daca impricinatii isi pun cate un dual boot windows-linux si chatuiesc din consola, intrebarea mea e ce se fac impricinatele, traiesc fericite mai departe sau se duc la cursuri de sisteme de operare? [:D]

A nu se intelege ca le iau apararea barbatilor, avem si acolo exemple slava Domnului, ca baiatul ala de ieri, cat s-o fi stresat el daca il inseala nevasta, ca doar si-a cumparat kilozzi, geez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu va judec pe amindoi pt. o chestie: in Romania se face asa ceva la servici??? La noi nici macar nu indraznim sa stam pe msg. pt. ca nu sintem platiti sa stam la chat… In plus exista software de urmarire a activitatii pe computere. Lumea nu-si permite sa “stea” pe net pt. ca asta e caz de desfacerea contractului de munca. Daca sotul tau ar fi fost aici si ar fi facut asta ar fi zburat din firma a doua zi. Acum daca ar fi fost sotul meu ar fi zburat si din casa a doua zi!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="Verdana">Dragilor, eu chiar sint inmarmurita in clipa de fata cum de este posibil sa va ginditi (unii dintre voi) ca - intre doua persoane care impart acelasi pat, aceeasi masa pe care maninca, acelasi aer pe care-l respira, acelasi timp care se scurge pentru noi toti la fel - sa mai fie loc de "violarea corespondentei"??? [mariaj]

Da' n-am inteles, cum ramine cu ceea ce afli dupa ce violezi corespondenta??? ... In cunostinta de cauza, desigur ca doar nu te apuci acum sa-l spionezi pe respectivul 24/24. Sint de principiul ca, de incepi sa-ti faci nervi cit casa in directia asta, apai ii faci in urma unor chestii suspicioase pe care le simti in legatura cu respectivul barbat.

Deci, voi evitati sa raspundeti la problema numero 1: "de ce unii barbati e porci si ne pun in asemenea situatii penibile"? [cit] ...Lasati deoparte acum mijloacele care ne-au dus la aceasta concluzie (extrem de evidenta, dealtfel) si raspundeti la intrebarea de mai sus. Esentialul este asta, nu faptul ca respectiva "corespondenta a fost violata".

 

Si nu-s deloc convinsa ca cei care-si fac cunostinte/amante pe net nu-s mai predispusi ca altii sa treaca la "actiune". Chiar nu vad ce i-ar retine... Bun-simtul?... Nope. Ala nu-l mai au demult.

 

Desigur, nu este o idee nemaipomenita sa taci si sa accepti acest tratament din partea respectivului barbat. La fel cum nu este deloc genial sa prelungesti o relatie cu un asemenea individ daca continua sa se poarte ca un porc, continua chat-atul pe net, continua sa te mihneasca pina-n strafundurile fiintei tale cu al sau comportament de 2 bani, etc. Cu orice risc! Viata este prea scurta sa ne-o pierdem cu toti neghiobii. Mai bine iti iei copilul si ti-l cresti singura, departe de asemenea exemple... teribil de "pozitive".

 

 

N.B. Corespondenta este violata in situatii limita, cind nu exista alta cale de a afla ce naiba se intimpla in creierul unui barbat. Io inca nu am intilnit tipul ala de om care sa-mi spuna verde-n fata: "da, femeie, m-am saturat de tine si de cicaleala ta nonstop si mi-am gasit o fufa pe net. Fufa care ma extaziaza virtual. Ura si la gara!"

 

Se pare ca nici macar barbatii nu mai sint "barbati" in adevaratul sens al cuvintului. [8)]

 

 

============

What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anca74

id="Verdana">Dragilor, eu chiar sint inmarmurita in clipa de fata cum de este posibil sa va ginditi (unii dintre voi) ca - intre doua persoane care impart acelasi pat, aceeasi masa pe care maninca, acelasi aer pe care-l respira, acelasi timp care se scurge pentru noi toti la fel - sa mai fie loc de "violarea corespondentei"??? [mariaj] Da' n-am inteles, cum ramine cu ceea ce afli dupa ce violezi corespondenta??? ... In cunostinta de cauza, desigur ca doar nu te apuci acum sa-l spionezi pe respectivul 24/24. Sint de principiul ca, de incepi sa-ti faci nervi cit casa in directia asta, apai ii faci in urma unor chestii suspicioase pe care le simti in legatura cu respectivul barbat. Deci, voi evitati sa raspundeti la problema numero 1: "de ce unii barbati e porci si ne pun in asemenea situatii penibile"? [cit] ...Lasati deoparte acum mijloacele care ne-au dus la aceasta concluzie (extrem de evidenta, dealtfel) si raspundeti la intrebarea de mai sus. Esentialul este asta, nu faptul ca respectiva "corespondenta a fost violata".Si nu-s deloc convinsa ca cei care-si fac cunostinte/amante pe net nu-s mai predispusi ca altii sa treaca la "actiune". Chiar nu vad ce i-ar retine... Bun-simtul?... Nope. Ala nu-l mai au demult. Desigur, nu este o idee nemaipomenita sa taci si sa accepti acest tratament din partea respectivului barbat. La fel cum nu este deloc genial sa prelungesti o relatie cu un asemenea individ daca continua sa se poarte ca un porc, continua chat-atul pe net, continua sa te mihneasca pina-n strafundurile fiintei tale cu al sau comportament de 2 bani, etc. Cu orice risc! Viata este prea scurta sa ne-o pierdem cu toti neghiobii. Mai bine iti iei copilul si ti-l cresti singura, departe de asemenea exemple... teribil de "pozitive".N.B. Corespondenta este violata in situatii limita, cind nu exista alta cale de a afla ce naiba se intimpla in creierul unui barbat. Io inca nu am intilnit tipul ala de om care sa-mi spuna verde-n fata: "da, femeie, m-am saturat de tine si de cicaleala ta nonstop si mi-am gasit o fufa pe net. Fufa care ma extaziaza virtual. Ura si la gara!" Se pare ca nici macar barbatii nu mai sint "barbati" in adevaratul sens al cuvintului. [8)]============What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.id="navy">


id="quote">id="quote">Anca, eu subscriu la tot ce ai zis tu,ca tare bine ai mai zis-o!One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adrienne12

Eu va judec pe amindoi pt. o chestie: in Romania se face asa ceva la servici??? La noi nici macar nu indraznim sa stam pe msg. pt. ca nu sintem platiti sa stam la chat… In plus exista software de urmarire a activitatii pe computere. Lumea nu-si permite sa “stea” pe net pt. ca asta e caz de desfacerea contractului de munca. Daca sotul tau ar fi fost aici si ar fi facut asta ar fi zburat din firma a doua zi. Acum daca ar fi fost sotul meu ar fi zburat si din casa a doua zi!


id="quote">id="quote">Hai sa-ti dau un exemplu, la fosta mea firma ma plictiseam de moarte si mai toata ziua pierdeam vremea pe forum sau pe messenger[:D]Nimanui nu-i pasa. Efectiv nu aveam ce sa fac.La noul serviciu este exact cum ai spus tu ca e in USA si am atat de mult de lucru si imi place ce fac incat nu am nici timp si nici nu am cum sa mai stau pe forum sau la taclale cu prietenii. Drept sa zic asa mi se pare normal, nu suntem platiti ca sa ne rezolvam problemele personale sau sa pierdem vremea. Precizez ca acum sunt acasa [:D]Si la ultima fraza a ta subscriu.It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.id="navy">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Jocelyn
quote:Originally posted by adrienne12

Eu va judec pe amindoi pt. o chestie: in Romania se face asa ceva la servici??? La noi nici macar nu indraznim sa stam pe msg. pt. ca nu sintem platiti sa stam la chat… In plus exista software de urmarire a activitatii pe computere. Lumea nu-si permite sa “stea” pe net pt. ca asta e caz de desfacerea contractului de munca. Daca sotul tau ar fi fost aici si ar fi facut asta ar fi zburat din firma a doua zi. Acum daca ar fi fost sotul meu ar fi zburat si din casa a doua zi!


id="quote">id="quote">Hai sa-ti dau un exemplu, la fosta mea firma ma plictiseam de moarte si mai toata ziua pierdeam vremea pe forum sau pe messenger[:D]Nimanui nu-i pasa. Efectiv nu aveam ce sa fac.La noul serviciu este exact cum ai spus tu ca e in USA si am atat de mult de lucru si imi place ce fac incat nu am nici timp si nici nu am cum sa mai stau pe forum sau la taclale cu prietenii. Drept sa zic asa mi se pare normal, nu suntem platiti ca sa ne rezolvam problemele personale sau sa pierdem vremea. Precizez ca acum sunt acasa [:D]
id="quote">id="quote">cred ca Viorica are afacerea proprie, parca asa am retinut eu....Si, oricum, treaba cu messul depinde de la caz la caz: nu stiu cum e la voi, dar eu sint evaluata bianual in functie de performante - nu sta nimeni in coasta mea sa vada cu ce ma ocup. Ar fi chiar culmea! Daca obtin rezultate, si am un bun time management [:D] pot sa vin si 2 ore pe zi.Daca nu, pot sa mosmondesc la treburile importante ale companiei [:D] zi si noapte, tot degeaba.ElisePS:
quote:Insa eu chiar sint paranoica in privinta intimitatii mele. Nimeni nu maninca din farfuria mea, nu pune mina pe pixul meu, nu intra in camera mea, decit daca vreau eu...
id="quote">id="quote">Danielaaaa.... tu sau stai singura, sau v-asti impartit pixurile, farfuriile, linguritele....camerele.... [:-)))][:-)))]Hartia igienica a cui e?Ca asta-i mai personalo-intima decit pixu'... cred eu... sau, ma rog, depinde de pix....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa intru in polemica. Pot doar sa impart cu voi ce mi s-a intamplat mie. Suntem impreuna de 9 ani si casatoriti de vreo 5. Nu am avut nici un motiv sa banuiesc nimic in tot acesti ani decat ca asa cum se intampla cu orice cuplu uneori sunt zile mai bune alteori mai putin bune.

Acum 2 saptamani am remarcat ca sta cam mult pe net (joaca sah) si mi se parea ca e cam irascibil cand intram la el in camera sa intreb ceva. Asa ca am pus History sa inregistreze 2 zile si am aflat ca intra la diverse site-uri de dating online. De aici am tot scormonit pana cand am aflat ca acum 3 ani m-a inselat o data cu o tipa gasita pe mirc si ca de cateva luni intra pe mirc discuta cu gagici le ia numerele de telefon ba cu una s-a si vazut.

concluzia : daca esti fericita in casnicie si poti sa traiesti cu indoiala, fa-o, constienta ca va avea alt mail pe care nu-l vei mai gasi. Daca nu, ca mine, simti nevoia viscerala de a afla adevarul, mergi mai departe dar pregateste-te psihic pentru ce e mai rau.

 

ce sa mai spun, au fost cele mai grele momente din viata mea, am fost devastata, am plecat de acasa dar dupa cateva zile de insistente plansete si regrete eterne m-am hotarat sa ma intorc sa vad daca pot sa trec peste si sa merge mai departe. Este ingrozitor de greu dar nu regret ca am aflat. Adevarul te elibereaza, doar minciunile te tin captiv.

 

" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adrienne12

Eu va judec pe amindoi pt. o chestie: in Romania se face asa ceva la servici??? La noi nici macar nu indraznim sa stam pe msg. pt. ca nu sintem platiti sa stam la chat… In plus exista software de urmarire a activitatii pe computere. Lumea nu-si permite sa “stea” pe net pt. ca asta e caz de desfacerea contractului de munca. Daca sotul tau ar fi fost aici si ar fi facut asta ar fi zburat din firma a doua zi. Acum daca ar fi fost sotul meu ar fi zburat si din casa a doua zi!


id="quote">id="quote">Ei, vezi tu, asta e diferenta intre noi si americani. Dar avem si circumstante: noi am descoperit recent internetul ca sa ne distram, in timp ce ei sunt satui de joaca si mai preocupati de munca.Problema pusa de Marius este de genul celor care ne impart exact in doua tabere: pro si contra. Inclin sa-i dau dreptate, ce spune este in primul rand de bun simt. Dar...pana la mine. Intru cu pofta in intimitatile sotiei, fara sa caut ceva anume, ci asa, just in case...si trebuie sa va spun ca si ea face la fel. Nu ne suparam, chiar daca asta denota un oarecare procent de neincredere (pe care, evident, nu-l recunoastem[:)]) Paza buna...poze multe cu noi"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...