Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce incepem o relatie?


Recommended Posts

Prostii,nu o facem ca sintem datorii nici fata de noi,nici ca sa procream,o facem unii pentru ca s-au saturat sa fie singuri,altii din oportunism,altii pentru ca la un moment dat cred ca dragostea aia fulgeratoare o sa dureze toata viata,altele o fac in graba ptr ca daca au trecut de 25 ani cred ca or sa ramana fete batrane,altii pentru ca a fi insurat da bine e o ipostaza a seriozitatii,altii din plictiseala,altii ca asa vor parintii si din ce in ce mai putini o fac dupa ce relatia a ajuns in stadiul in care respectul,increderea si atmosfera din cuplu a indicat ca sint facuti sa traiasca impreuna si legalizeaza relatia.Si de multe ori tocmai actul ala strica totul.Asta ar fi un subiect interesant,de ce se schimba totul,sau daca nu totul,multe lucruri dupa ce doi oameni se casatoresc dupa o lunga relatie?!

 

Life`s a bitch and then you dieid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

o incepem din curiozitate sau poate din dragoste sau poate de impulsul momentului,sau fara sa vrem,sau fortuit,sau nu stiu...sunt n motive [:D]

dupa mine important este sa "picam" pe "motivul" cel mai bun ca sa putem duce relatia pana la capat[alcool]

 

ange,mamica de 2 ori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca ne indragostim asta e clar. Pentru mine conteaza mai mult ce se intampla dupa indragosteala asta. De multe ori te indragostesti fara sa stii exact de cine, adica fara sa cunosti persoana respectiva. Si unii merg asa in virtutea inertiei pana cand, dupa ce le-au disparut fluturasii si starea de exaltare, realizeaza ca persoana respectiva este mai mult sau mai putin un necunoscut. Unii merg inainte, lovindu-se cu capul de toti peretii si altii renunta, unii incearca sa mai faca ceva gandindu-se ca poate totusi...

Din punctul meu de vedere, nu indragostetile fulgeratoare, incununate cu o casatorie dupa 1 an de cunoastere au cele mai mari sanse de reusita. Eu m-am indragostit 100% de cel care-mi este sot acum abia dupa ce ne-am cunoscut binisor in calitate de simpli amici. Ieseam impreuna cu altii in diverse locuri si vorbeam foarte multe despre cate-n luna si in stele. Nu a fost ceva de genul, l-am vazut si m-a dat pe spate. Dragostea noastra are un fond foarte stabil. Am descoperit in timp ca ne potrivim excelent si ca ne simtim atat de bine impreuna incat am inceput sa iesim doar in doi. Eram atrasi unul de celalalt din toate punctele de vedere. Dar pana sa ne casatorim au trecut 6 ani in care am ajuns sa ne cunoastem foarte bine si sa stim exact ce il face fericit pe celalalt. Acum lucram la asta si ne imbunatatim relatia, nu am stagnat. Cred ca prietenia si sinceritatea de a ne arata asa cum suntem de la bun inceput ne-au ajutat sa nu ne creem o imagine falsa de care sa fim dezamagiti mai tarziu. Ne iubim foarte mult, dar asa cum spunea cineva mai sus, intr-o casatorie nu e suficienta doar dragostea.

 

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de numai_eu

Si am ajuns acum sa ma intreb de ce ne indragostim, de ce alegem sa incercam o relatie cu persoana respectiva? Pana la urma de ce ne casatorim unii dintre noi?


id="quote">id="quote">

 

Ne indragostim pentru ca suntem dependenti in totalitate de iubire.

Ne casatorim pentru ca dragostea are nevoie de concretizarea angajamentului. E adevarat ca sunt si oameni care se casatoresc fara sa se angajeze, asa cum sunt si oameni care se angajeaza fara sa se casatoreasca. Dar, atunci cand te-ai angajat intr-o casatorie, gandesti mult mai profund atunci cand apar problemele si ne fortam sa facem eforturi suplimentare pentru trainicia lui. Cand coabitezi cu cineva , probabil nu vrei sa risti si ai la indemana o portita de scapare (constient sau nu), pentru ca divortul este mult mai complicat decat sa-ti faci valiza si sa pleci.

Pentru mine, casatoria este o forma de libertate. Ma credeti sau nu, eu asa simt!

 


"Rugaciune: Doamne, Tu stii mai bine chiar si de cat mine ca am inceput sa imbatranesc. Te rog fereste-ma sa devin prea plicticos in vorbire crezand ca eu am solutia cea mai buna pentru toate problemele din toate discutiile. Nu ma lasa sa cred ca este datoria mea sa ma amestec in toate situatiile tuturor cunoscutilor. Invata-ma sfanta lectie ca s-ar putea sa ma mai insel si eu. Fa-ma intelept, dar nu acru; saritor, dar nu dominant; demn, dar nu arogant, caci as vrea, Doamne, sa-mi pot pastra macar cativa prieteni pana la capat."id="size1">id="green">

Henyid="size2">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...