Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul moldovencelor de peste Prut (35)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 298
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pana la urma s-a pus zapada pe copaci. Dar pe jos e mare "tzarfaiala" cum ziceam noi. Nu imi place deloc timpul asta, ma deprima ca e asa urat afara. Rodica vreau si eu cartea aia, te rog. Ti-a ajutat pana acuma? [:)]. Ce pozne mai face Paula( m-a pufnit rasul ca ti-a stins pc-ul). Corneliamai poti, mai poti?. Da-ne un semn in fiecare zi( macar cate o fraza) ca altfel o sa ne gandim ca esti la spital deja. Diana,cred ca o sa imi caut si eu job unde ar trebui sa urc scari. Ca mi-ar trebui niste miscare si nu prea ma trage. Chiar daca ma apuc, ma tine vreo doua zile si gata. Super ca ai slabit, dar pacat ca unul dintre motive e intoxicatia. Ce mai face Natalitza? Nastea, Amelia mai mananca cate putin. Adica nu numai lapte cum a avut o perioada. Dar nu se omoara. Mai sufla, mai sufla, poate inca nu a ajuns pofta de la voi [:D] Natali, ce haios e Vladut. Eu i-am spus Ameliei ca o sa vina Mos Craciun cand o sa fie iarna si azi nu mai stiam cum sa ii spun ca mai e pana atunci. Noi azi am mancat ciorba de perisoare si cartofi cu ciuperci la cuptor. Sotiorul a mancat numai cartofi, dar eu lacoma, am vrut din amandoua si acuma ma simt iar ca o balena. Lilia si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbuntrd20040926_1_Amelia+are.png"]Amelia[/url](26.09.2004)
[url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]poze[/url]
[url="http://community.webshots.com/user/liliatoma"]Incercarile din bucatarie[/url]
Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by LiliaToma
Pana la urma s-a pus zapada pe copaci. Dar pe jos e mare "tzarfaiala" cum ziceam noi. Nu imi place deloc timpul asta, ma deprima ca e asa urat afara. Corneliamai poti, mai poti?. Da-ne un semn in fiecare zi( macar cate o fraza) ca altfel o sa ne gandim ca esti la spital deja. Nastea, Amelia mai mananca cate putin. Adica nu numai lapte cum a avut o perioada. Dar nu se omoara. Mai sufla, mai sufla, poate inca nu a ajuns pofta de la voi [:D] Noi azi am mancat ciorba de perisoare si cartofi cu ciuperci la cuptor. Sotiorul a mancat numai cartofi, dar eu lacoma, am vrut din amandoua si acuma ma simt iar ca o balena. Lilia si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbuntrd20040926_1_Amelia+are.png"]Amelia[/url](26.09.2004)
[url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]poze[/url]
[url="http://community.webshots.com/user/liliatoma"]Incercarile din bucatarie[/url]
Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)
Vai Lilia, ce mincarica gustoasa!!! Imi trimiti si mie putin? Pacat ca pofta de mincare inca nu a ajuns la Amelia, caci tot am suflat, si uite nimic. Cornelia, e acasa, cred ca mai tirziu va intra pe forum. [pup][pup][pup] Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare, intr-adevar inca sint acasa [:D] Ieri seara cind m-am asezat si eu in fata pc-ului, a disparut inetul [xx(], iar azi am fost ocupata cu mobila, in sfirsit au livrat-o si tare imi place cum se potriveste in salon [bis] Deja am zis ca pot sa ma duc linistita la maternitate... despre meniu, ieri am facut cartofi+morcovi la cuptor (inspiratie de la Lilia) si in sfirsit am ajuns si am facut si pirjoale din cartofi - ca deja incepusem sa le visez noaptea [:D]. Iar la cina mincam ce mai este ca tot stau caserole cu cite oleaka de mincare [hot] La noi azi a aruncat doar niste fulgi timizi la amiaza - tare daca nu eram in masina sa-i vad pe parbriz, probabil nu i-as fi observat... In rest e destul de frigusor... Lilia, [:-)))] imi imaginez cite explicatii a trebuit sa-i dai Ameliei, daca ai asociat Mos Craciun cu zapada... Si eu vreau ciuperci... Natali, sa nu uitati sa cumparati sanie baiatului[;)] De fapt, cind am fost data trecuta la noi la Metro deja era plin de jucarii p/u brad, beteala, schiuri +++ Rodica, si eu vreau cartea [flo]. Nu ma supar deloc, kiar din contra v-as ruga sa-mi recomandati din experienta voastra, ca eu iau ceea ce mi se pare bun si uneori mai scump, insa "practica bate gramatica" [;)] Imi imaginez cum te simteai cind cetateana minora ti-a facut-o [flo] Alina, sinteti tare dragute amindoua, dar Deanna e mai dulce [;)], are si matura si gentuta si palarie asortata, de unde gasiti asa costume [cool]? Stiu ca si anul trecut tot avea un costumas super si de Craciun la fel [il] Diana, dupa ce nasc cred c-o sa eliberez scarile spre etajul doi ca sa am unde face miscare [;)] Scrie mai multe despre voi si cea mai buna metoda e sa-l lasi pe sot (desigur ajutat fiind de tine) sa-si dea seama singur ca e mai bine sa va mutati la ai tai... Ca daca le zici la barbati din prima parerea ta (fara a ajunge ei insasi la aceasta concluzie) li se pare ca nu ai dreptate, dar cind ajung singuri - e altceva [hot] fug sa-mi mai fac un ceai ca ma zgiriie rau in git... we placut la toate [gravi] lia_c [url="http://family.webshots.com/album/554313072MSSysz?vhost=family"] lucrusoare baby [/url]
[url="http://community.webshots.com/user/lia_c_"] de-ale mele[/url]
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!wow ninge la voi ?super ,pacat ca nu ninge si la noi sa se bucure puiu de zapada si sanie .. Aici e un magazin Party City ,care in ajunul halloweenului vinde tot felul de costume si accesorii ,de acolo l-am si cumparat .Pacat ca n-o sai mai vina si la anul si va trebui sa-i cumpar altul.SArbatoarea asta e asteptata mult de copii,ca se imbraca in personajele favorite.Nu stiu daca am scris ca Deannei i-a fost frica sa intre la 2 case ca erau foarte scary,una din ele avea in fata casei un glob luminos cu un cap in mijloc care vorbea si in alta stapinii casei erau mascati in vrajitoare cu haine negre si cu masti urite foc[:D] Nati -Vladut poate v-a zis ce vrea sa-i aduca Mosul de Craciun?Am vrut sa fac ieri vinata marinata dar nu aveam asa de multe si pina la sfirsit am facuto cu bacon .Sincer mai mult mi-a placut cum a iesit cu sunca . Rodica e buna cartea ?Ce mai face smechera de Paula ? Lilia hai ca ma rosesc la atitea complimente ,mersi.Bine ca a inceput Amelia sa manince mai bine.Si la noi e mai bine acum.Cum faci cartofii cu maioneza ?doar ii ungi si ii dai la cuptor ? Diana eh eu credeam ca daca Md scoate petrol va fi pentru tara si cu pret mai accesibil pentru toti.Lasa ca va mutati voi la casa voastra si poate atunci nu va fi sotul influentat de parinti. Vio unde esti ?cum ai ajuns ? Cristina ce mai face Vladut ? Crinia Luci invata 2 limbi ?cum merge la voi cu vorbitul ? Nastea ,mersi si pupici micului mincacios. Ludmila mai scrie cum la tine. Alina ati scapat de raceala ? Cornelia ei acuma poti sa te duci linistita la maternitate,daca ti-au adus mobila.Ai mai gasit pompa de care vorbeai ? ma duc ca ma chiama datoria de mama [;)] [url="http://community.webshots.com/user/DeaChristine"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor. In sfarsit pot sa scriu si eu ceva. Vladut doarme cu tati acum si eu mi-am permis sa beau azi o cafea si am mai si dormit ziua putin alaturi de Vlad asa ca nu am somn acum. desi ar fi bine sa dorm ca degraba iar se trezeste "sirena" sa-i dau de mancare. Si cine stie cand o sa adoarma. Mersi la toate fetele care ati intrebat de noi, scuze ca nu scriu nominal dar nu stiu cat timp am la dispozitie. Eu nu prea am lapte si Vlad era mai tot timpul flamand si plangea, aproape ca nu dormea, atipea pe vreo 15 minute si iar se trezea si vroia sa manance, asa ca am inceput sa-i dau completare lapte praf, iar el, desteptu' mamei, nu a mai vrut sa suga san, asa ca acum ii dau lapte praf si in paralel ma mulg sa-i dau lapte de-al meu, care acum, din cauza ca nu suge, e mai putin decat a fost. Maxim 20 ml reusesc sa scot o data din amandoi sani. Koroce "jizni malina". Ziua nu prea doarme mult oricum. Ca sa doarma macar 1,5 ore la rans trebuie sa stau langa el culcata si cand tresare sau se foieste sa-l linistesc cu nani-nani. aproape ca nu mai am timp de nimic. Mancare nu fac, curatenia foarte putin, ma mai ajuta sotul cand poate, ca si el lucreza, plimba cainele. Abia astept sa creasca bebeul mai marisor si sa nu mai depindem asa tare unul de altul. Poze nu am pus cu el inca. Acum am timp, dar cablul de la aparat e in camera unde doarme Vladut si nu ma bag sa nu se trezeasca. O data tot le pun eu. Bunica o plecat deja, ca are si ea lucru ei. Cealalta bunica nu stiu daca e bine sa vina, ca o sa ma streseze foarte tare, si asa ma streseaza la telefon, sa duc copilu' la nervopatolog, oculist, ortoped, cardiolog... Poate ca asa trebuie, dar nu cred ca la un copil de 2 saptamani. Cred ca stie doctorita lu Vlad mai bine cand si la ce medici sa-l duc. Asa ca daca vine mama soacra, nu stiu daca o sa-mi fie de mare folos. Va pup si mai intru eu cand pot. http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_goji/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, eu va trimit cu drag la toate cartea, dar nu va garantez ca e ceva bun, ca de o saptamina sta deschis la pag. 4[:D] Si sa fie clar, copilu meu e cel mai cuminte din lume! si cel mai frumos si cel mai, cel mai[:D], asa ca nu am sa povestesc nici o prostie[fum] Acum pe bune, am mare noroc, cu un copil cuminte, nu-mi prea face probleme, mici deranjamente de genul se trezeste devreme (pe la 8,30, eu de capul meu m-as trezi la 11) si incepe sa traga de mine "coala, coala", cere non-stop "bobo" si... nu mai stiu sa spun la asa ora tirzie. Cristina, ce m-a distrat faza cu dusul la medici[:D], un lucru e bun - distanta! Multa sanatate si putere, e crincena perioada asta, eu dormeam pe mine non-stop. Cornelus, apropo de pompe. Am fost dupa niste nebunii in Felicia si am vazut mai multe modele. Nu am retinut pretul, dar incepea cam de la 300... Ma bucur ca esti multumita de mobila. astept poze!!! Lili, balena, cine?? Eu am facut azi mincare, cartofi fierti "v mundire", taiati felii, pus sos, cascaval ras si la cuptor, mmmmm... bun. Copchilu o mincat mai mult ca mine[:D] Nastea, vrei zapada? iti trimit eu si zapada si frig, ca io vreau cald[beach] Rodica si PAULA (02.09.04)
[url="http://community.webshots.com/user/lucrari"] asta fac in timpul liber[/url] [:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nastea am vrut sa iau ceva naturist, ceva ciaiuri dar spre surprinderea mea la farmacii nu au ceaiuri pentru asa ceva. De aceea beau numai multa apa si ceai din maciesi. Cornelia mai poti? Vad ca esti harnica foc, probabil ca asa sunt toate femeile inainte de a naste, isi iau revansa pentru toata perioada ce urmeaza (legat de curatenie, gatit si altele prin casa, ca dupa vine altceva ...mai greu dar si foarte placut). Mamanati am vazut-o pe Camelus, e o dulceata si ce mare s-a facut...ptiu sa nu fie de deochi. Ce mai face ea? Povesteste-ne mai mult, dar sotul e cu voi? Natalia in sfirsit si pe la voi zapada, nu numai la noi...la noi azi dimineata la fel a nins si a tinut pina seara dar dupa s-a topit. Davina mi-a placut rochita, dar si fetita cea frumusica in ea si linga ea. Sunteti ambele superbe. Lucian daca sincer nu vorbeste nimica, nu am mai spus pe aicea, dar e si o preocupare de-a mea. El vorbeste mult insa in limba lui, si mai mult consoane. Nu incheaga silabele. Poate ca ar fi si o cauza ca sunt doua limbi. Noi acasa vorbim in romana dar la gradi in engleza. Din cite am vazut el intelege ce ii spun educatoarele, dar stii cum ei acuma reactioneaza la tembrul vocii si cred ca de aceea el intelege. Educatoarea mi-a spus ca el incearca sa repete ceea ce zice ea, insa acasa nu zice nimica din ceea ce invata la gradi. Dar la voi cum? Deanne zice ceva si in ce limba? Doroti felicitari pentru ca ai slabit. Rodica cum va mai simtiti? I-au trecut mucusorii Paulei? Lilia ce frumos zice Amelia, si imi place ca e vorbareata. As vrea si eu sa inteleg ce zice Lucian, dar...Imi place de fiecare data frazele pe care le pronunta mai stilcit ca copii... Mai citesc si mai revin, dar pina una alta va doresc cele bune [mamica] Karina mamica lui [copil] LUCIAN (23 februarie 2005) [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8411.png"] Oare cit avem?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina nu prea bine ca a trecut Vlad la lapte praf, totusi trebuia sa insisti cu sinul, ca la inceput e cam putin lapte, dar cu cit mai mult ii dai sinul cu atit mai mult vine laptele. Eu prima luna tipam de durere si nici lapte nu prea aveam, insa nu am cedat si nici lapte praf nu am introdus, si a venit si laptele si gurguii s-au adaptat. Pune pozele Cornelia astept si eu pozele cu mobila. De la ce companie ati luat mobila? Ce culoare? Davina si Lucian a fost imbracat de Haloween in costum de ratoi, ceva mai caldut, ca la noi era cam frig. Dar si costumul mi-a placut mult de tot , e din plus si e o culoare galbena foarte placuta. Imi placea cum ii statea lui Lucian. Nu am fost cu Treak or treaty ca e cam micut si ma temeam sa nu sa se sperie de altii deghizati cu masti strasnice. Rodica vreau si eu cartea. Si sa stii ca am si eu un baiat care intruna imi stinge calculatorul, chiar si acuma eu scriu mesajele in picioare, cu tastiera pe monitor ca asta micu sa nu butoneze. Nastea ce virsta are baiatul? Ce ti-as trimite eu zapada si tu sa-mi trimiti mie caldura si soare... [mamica] Karina mamica lui [copil] LUCIAN (23 februarie 2005) [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8411.png"] Oare cit avem?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu salata cu vinete. Acuma e la frigider de aseara, inca nu am apucat sa o gust.Mai mult m-au atras prajiturile de la Natalia [:p], mmm tare bune( vezi, Nastea, daca ai sta mai aproape poate ai avea si tu ceva sanse la cartofii mei[:p][:D]) Cornelia, cum faci parjoalele de cartofi? Parca am facut si eu candva ca am vazut la Lucia in poze. Dar nu mai tin minte cum. Sa tina mobila cat va doriti voi( pana o sa va plictisiti si o sa vreti voi sa o schimbati :) ) Corina, nu ai poze cu Lucian-ratoi? [:)]. Cred ca era tare haios. Cat despre vorbit, eu zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Eu stiu ca cei care aud doua limbi, vorbesc mult mai greu. In plus baieteii fata de fetite iar vorbesc mai greu.Am mai spus eu parca, sotul meu cica nu a vorbit pana la 3 ani. Doar arata ce vroia. Dar la 3 ani cand a inceput, spunea totul foarte bine si fara stalcit si greseli( el glumeste ca de asta nu a vorbit ca a ascultat pana a stiut ca poate spune corect ca sa nu se faca de rusine) Amelia seamana cu mine, vorbareata si trancanitoare. Cristina, stiu ce inseamna sa nu ai timp de nimic. Asa a fost si la mine( de fapt nici acuma nu am timp mai mult, dar tot e mai bine ca la inceput). Nu reuseam sa fac nimic-nimic si le " invidiez" pe unele fete care spun ca de plictiseala joaca" Solitaire" pe calculator. Rodica, hehe, nu am zis ca sunt ca o balena, dar ma simt [:D]. Inchipuie-ti ca dupa asta, a venit Vali cu prajiturelele transmise de Natalia. Am si uitat ca ma simteam balena, erau asa de buuune. Si zici ca a mancat copilul mai mult ca tine? [:p] Bravo copil, nu ca al meu. Lilia si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbuntrd20040926_1_Amelia+are.png"]Amelia[/url](26.09.2004)
[url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]poze[/url]
[url="http://community.webshots.com/user/liliatoma"]Incercarile din bucatarie[/url]
Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...