Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre iubire, teoria chibritului


Recommended Posts

Elena, id="red">

eu cred ca poti acea acelasi sentiment pentru sotz.

Ba chiar poate fi mai intens decit cel pentru frati, surori sau parinti, care se "estompeaza" in timp.

 

De exemplu, daca pe sora-mea o nedreptateste cineva in mod flagrant, ma doare - in acelasi mod, sau chiar mai intens resimt o nedreptate facuta LUI.

 

Pentru ca e al meu.

Pentru ca ma simt responsabila de ce i se intimpla.

Si sint in stare sa ma iau cu toata lumea de git pentru el.

 

Asta ce e?

 

Romantza?

Pasiune?

Atractie fizica?

 

Nu e iubire?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:eu cred ca poti acea acelasi sentiment pentru sotz.

Ba chiar poate fi mai intens decit cel pentru frati, surori sau parinti, care se "estompeaza" in timp.


id="quote">id="quote">

 

[:)] Elize, desigur ca sentimentul poate fi mai intens decat cel pentru frati/parinti si chiar cred ca asa si este la toata lumea la un moment dat si pentru o perioada de timp ! Insa chestia cu "estompatul", hehe, se poate intampla la fel de bine si in cazul iubirii pentru berbant [hot], tocmai pentru ca este vorba de sentiment, iar sentimentele se schimba !! asta este adevarul, fie ca ne place sau nu ! daca dragostea intr-un cuplu se bazeaza numai pe sentimente si emotii, iara nu si pe o determinare, o vointa a lor de a merge impreuna orice ar fi, s-ar putea sa aiba surprize, pentru ca se vor trezi intr-o buna zi ca sentimentele s-au dus, pasiunea s-a stins si ajung sa se intrebe ce cauta ei impreuna!! legamantul pe care il faci la casatorie de a fi alaturi la bine si la rau pentru totdeauna are la baza o decizie, o promisiune, care n.ar avea nici un fundament, nici o acoperire, daca iubirea ar fi numai un sentiment. Parerea mea.

 

quote:Pentru ca e al meu.

Pentru ca ma simt responsabila de ce i se intimpla.

Si sint in stare sa ma iau cu toata lumea de git pentru el.

Asta ce e?

Romantza?

Pasiune?

Atractie fizica?

 

Nu e iubire?


id="quote">id="quote">

 

Pai eu as zice ca e iubire+pasiune [:)], dar nu pot sa definesc cwe fel de iubire este....probabil ca este un amestec de iubire romantica/ sentimentala si agape. Oricum, iti dai seama ca eu, din afara privind si doar din cateva cuvinte chiar n-am cum sa apreciez ce fel de iubire ai tu sau oricine altcineva, dar este clar ca da, este iubire !

 

_________________________

 

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

he he... nici eu nu pot, nici macar pe a mea nu pot sa o definesc asa, pe procente...

 

Bineinteles ca e o amestecatura, dar eu sint convinsa ca il iubesc, in forma cea mai pura si clasica cu putinta.... asa cum imi iubesc mama, sora, tatal...

 

Se adauga atractia, si e firesc, se adauga egoismul meu propriu, e un amalgam dar cred ca iubirea primeaza.

 

Si - acum tot in numele meu vorbesc, cum altfel - n-am reusit niciodata sa imi impun sau "educ" sentimentele : ele sint sau nu sint.

Chestia cu vointa nu e valabila in cazul meu.

 

N-as putea in ruptul capului sa respect juramantul de la cununie daca n-as avea un background sufletesc care sa il sustina.

Faptul ca am decis cu na ni in urma sa fiu langa el.. eh, asta a fost cu n ani in urma!!

Daca eu nu mai simt nimic pentru el, asta e, nici cu arcanu' n-as putea sa ii mai stau alaturi....

 

Mi s-ar parea injust si pentru mine si pentru el sa fiu acolo doar pentru ca am promis.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei si Elenaid="red"> voi ma puneti in incurcatura [:D]

 

Eu cred asa: daca o relatie (casatorie sa zicem) are la baza o relatie de dragoste, iar partenerii se concentreaza si isi canalizeaza fortele, sentimentele spre cresterea relatiei lor, investesc in asta, isi impartasesc nevoile si frustrarile si le depasesc impreuna, e mai greu sa alunece spre a-si cauta implinirea dragostei in afara relatiei.

Si stunci toti sunt fericiti.

 

In filmul respectiv (nu cred ca l-am vazut) sigur e vorba de dragoste intre cei 2, sau e doar pasiune?

Pentru ca dupa parerea mea asta sunt 2 chestii diferite.

 

Flaviaid="purple"> (sotie si mamica fericita)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriu in mare fuga:

 

Elise:

 

quote:n-am reusit niciodata sa imi impun sau "educ" sentimentele : ele sint sau nu sint.
id="quote">id="quote">

 

Pai, asta ziceam si eu; sentimentele nu se pot educa, nu pot fi impuse.

 

quote:Chestia cu vointa nu e valabila in cazul meu.
id="quote">id="quote">

 

Uit,e sa-ti spun ceva, care este feelingul meu cu privire la tine si casnicia, pentru ca am citit si eu cate putin din problemele tale: e foarte posibil sa gresesc, pentru ca in lumea asta virtuala e foarte greu sa-ti formezi o parere corecta, dar ce cred eu este ca tu de fapt chiar VREI, chiar ai ALES sa iti iubesti sotul ![:)] in ciuda faptului ca nu esti deloc multumita de unele aspecte ale comportamentului lui, in ciuda faptului ca probabil uneori iti vine sa il strangi de gat atit de tare te suparara/enerveaza cateodata, tu ai ales sa il iubesti in continuare; desigur ca ai si sentimente pentru el, cum am zis, eu vad iubirea intr-o casniciei mai degraba un amestec intre sentimente si vointa. Cam asa se vede pe monitoru meu :)), dar bieninteles e foarte posibil sa ma insel.

 

Flavia [pup], sa stii ca si eu sunt in aceeasi incurcatura ca si tine [:D], pentru ca sunt total de acord cu ce spui tu, insa se pare ca exista si momente (ca cea din filmu´ de care ziceam) in care pur si simplu situatia scapa de sub control.

 

_________________________

 

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si de ce sa nu admitem ca una si aceeasi dragoste(pt. aceeasi persoana adeka) poate trece prin toate cele 3 tipuri de dragoste,astfel,fiecare din ele devenind o etapa.la inceputul relatiei va fi eros,mai apoi-phileo-mai ales cand partenerul sufera de o boala sau de orice altceva si agape-mai la batranete asa.bineinteles ca poti sa simti simultan 2 sau chiar 3 feluri de iubire.

situatia poate scapa de sub control in momentul in care nu ai destula vointa(apropos de "act de vointa") si autocontrol.barbati si femei doritori sunt garla.as mai dezvlota dar nu mai am timp.:-)

 

...if you know what I mean.(proverb american :-D)id="Book Antiqua">id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ortansa

si de ce sa nu admitem ca una si aceeasi dragoste(pt. aceeasi persoana adeka) poate trece prin toate cele 3 tipuri de dragoste,astfel,fiecare din ele devenind o etapa.la inceputul relatiei va fi eros,mai apoi-phileo-mai ales cand partenerul sufera de o boala sau de orice altceva si agape-mai la batranete asa.bineinteles ca poti sa simti simultan 2 sau chiar 3 feluri de iubire.situatia poate scapa de sub control in momentul in care nu ai destula vointa(apropos de "act de vointa") si autocontrol.barbati si femei doritori sunt garla.as mai dezvlota dar nu mai am timp.:-)...if you know what I mean.(proverb american :-D)id="Book Antiqua">id="red">


id="quote">id="quote">Cooorect !! Ai dreptate !!Te asteptam sa mai scrii cand ai timp ! [flo]Lena, ca de obicei, ai scris asa de frumos ! [il] [asia]_________________________"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ortansa

si de ce sa nu admitem ca una si aceeasi dragoste(pt. aceeasi persoana adeka) poate trece prin toate cele 3 tipuri de dragoste,astfel,fiecare din ele devenind o etapa.la inceputul relatiei va fi eros,mai apoi-phileo-mai ales cand partenerul sufera de o boala sau de orice altceva si agape-mai la batranete asa.bineinteles ca poti sa simti simultan 2 sau chiar 3 feluri de iubire.


id="quote">id="quote">dar de ce putem numi eros-ul iubire?Mie mi se pare ca are cu totul alt sens....Elena:
quote:Uit,e sa-ti spun ceva, care este feelingul meu cu privire la tine si casnicia, pentru ca am citit si eu cate putin din problemele tale: e foarte posibil sa gresesc, pentru ca in lumea asta virtuala e foarte greu sa-ti formezi o parere corecta, dar ce cred eu este ca tu de fapt chiar VREI, chiar ai ALES sa iti iubesti sotul ! in ciuda faptului ca nu esti deloc multumita de unele aspecte ale comportamentului lui, in ciuda faptului ca probabil uneori iti vine sa il strangi de gat atit de tare te suparara/enerveaza cateodata, tu ai ales sa il iubesti in continuare; desigur ca ai si sentimente pentru el, cum am zis, eu vad iubirea intr-o casniciei mai degraba un amestec intre sentimente si vointa. Cam asa se vede pe monitoru meu :)), dar bieninteles e foarte posibil sa ma insel.
id="quote">id="quote">E ceva mai complicat. [:D]Pot sa aleg ce fac: daca lupt sau nu pentru o relatie.Daca ramin sau plec.Daca ma despart sau nu.Pot sa imi aleg actiunile.Dar alegerea actiunii depinde de ce simt in ambele situatii.Nu invers.Nu ceea ce simt e determinat de actiunea pe care am ales-o. Pot sa spun ca am ales sa nu plec pentru ca il iubesc.Dar nu pot sa spun ca nu-l mai iubesc pentru ca am ales sa plec.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragostea,iubirea,...dumnezeu ne-a facut din iubire pentru acest pamant,noi la randul nostru iubim pamintul ,cerul,apa,casa familia vecinul de casa ,sotul ,copilul care ai dam viata .suntem nascuti cu aceasta emotie dar care o simtim manifestanduse diferit in toate aceste cazuri.IN momentul casatoriei ,acest sentiment creste mai mult in interiorul nostru,pentru ca simtim ca cel de langa noi are acelas fluturas in stomac ,dar trebuiesc alimentate unul pe celalaltpentru ca altfel zilele trec anii se duc si moare.se ajunge la comoditate ,traim de a avea pe cineva de a ne tine de urat .va [bis]sarut dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...