Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutati ma daca puteti...


Recommended Posts

am o relatie cu cineva de 6 ani.ne iubim foarte mult dar el e o fire mai slaba...eu am 28 de ani iar el 31.parintii lui nu au acceptat de la inceput relatia noastra si datorita acestui fapt el nu a vrut sa avem alte obligatii unul fata de celalat,cum ar fi casatoria sau copii.depinde foarte mult material mai ales de parintii lui si este prea las sa si i a viata in propriile maini.am ramas insarcinata de doua ori pana acum dar binenteles ca nici nu a vrut sa auda de copii.m am complacut asa in situatia asta sperand ca intr un tarziu va rasari soarele si se va trezi si el la realitata.dar nimic...acum am ramas din nou insarcinata dupa mult timp,dar el e foc si para si nu e de acord cu nasterea acestui copil.l am amenintat ca renunt definitiv la el daca ma duce iar la doctor,dar prefera sa sufere dupa mine decat sa nasc acest copil.mi as lua lucrurile si as pleca la mama dar ma gandesc sa nu vina dupa mine pe acolo si sa ma stie toata scara...mentionez ca sunt si intr o situati mai delicata acum,deoarece mi a murit si tatal acum 3 luni,si va dati seama ce fel ma simt...sunt disperata,vreau acest copil din tot sufletul,il vreau si pe el...nu stiu incotro sa mai apuc..va rog ajutati ma daca puteti...[gravi] naty_blondy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Initial creeata de naty_blondy

l-am amenintat ca renunt definitiv la el daca ma duce iar la doctor,dar prefera sa sufere dupa mine decat sa nasc acest copil...mentionez ca sunt si intr o situati mai delicata acum,deoarece mi a murit si tatal acum 3 luni...sunt disperata,vreau acest copil din tot sufletul,il vreau si pe el...


id="quote">id="quote">

dar prefera sa sufere dupa mine decat sa nasc acest copil... [V] Si tu, scumpa mea, tu, ce preferi ? Sa avortezi la cererea lui, de fiecare data cand DD iti da un bebe ? Asta, daca iti va mai da... Tu stii cate femei sunt pe forumul asta, care isi doresc cu disperare un bebelus ? Iar tu ce faci ? Renunti la 2 bebei, poate si la cel de acum, pt ca asa vrea domnu' ???

Eu una, abia astept un bebe, ma rog ca dupa ce voi renunta la pilule, sa pot spune tuturor "SUNT INSARCINATA" ! Iar tie ti-e rusine de gura vecinilor ? Da' ce, vecinii aia n-au copii, nu stiu cum se fac ? De ce ti-e rusine ? Ca ai fi mama singura ? Ca ai fi MAMA ?? Sau ca ai fi SINGURA, fara cel langa care, dupa cum vad eu lucrurile, nu vei putea fi MAMA ?

Am mai spus lucrul acesta: se spune ca daca o persoana din familie moare si apare un bebe, e bine sa tii sarcina, pt ca si sufletul celui dus e in bebe.

Parerea mea e sa fii tu tare si sa tii bebeul, pe care zici ca il vrei din tot sufletul. Si... sa mai iei si alta decizie: pe domnu' slab, sa-l lasi cu parintii lui !

 

Raza de soare, curand sotie de pui alintat

 

 

Sunt un om, care

cunoscand necazul,

pretuieste fericirea,

iertarea,

iubirea...

 

 

Foto

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natyid="blue">, fa un exercitiu de imaginatie si pune pe cite o foaie de hirtie povestea ta in 2 variante, asa cum te-ai vedea peste un an-doi.

 

Prima in care ai renuntat deja la copil si l-ai pastrat in acest fel pe barbatul ( slab din fire, cum l-ai descris tu) si a doua in care nu ai renuntat la copil si barbatul te-a parasit. Reciteste-le si vezi in care dintre ele "arati" mai fericita.

 

Apoi mai fa o varianta, a 3-a, in care tu nu ai renuntat la copil si nici el nu te-a parasit pentru ca pe parcurs a realizat ca te iubeste si-l iubeste si pe micutz, pentru ca e al vostru si pentru ca aparitia lui pe lume l-a indemnat sa ia o hotarirea suprema ca e cazul ca la 30 de ani sa nu mai depinda de familia lui ci sa-si alcatuiasca alta familie, pentru care sa lupte.

 

Uneori e nevoie de situatii extraordinare pentru schimbari radicale.

 

Parerea mea este ca el e un barbat comod care se sperie de provocari noi deoarece i se pare ca i-ar strica echilibrul.

 

Daca aceasta a treia varianta ti se pare absolut imposibila, inseamna ca in subconstient il percepi ca fiind incapabil sa-si ia viata in propriile miini si atunci imi permit sa te intreb daca esti pregatita sa-ti petreci intreaga viata linga acest barbat?

 

Si, daca da...atunci ramine sa alegi dintre cele doua variante si sa speri ca ai ales-o pe cea buna.

 

Iar acum, iti pot spune ce as alege eu: as pastra copilul.

In afara ca as salva o viata inocenta si m-as pregati sa intru in cea mai frumoasa poveste din viata mea: povestea in care devin mama, aceasta "fortare" ( asa cum ar percepe-o el) m-ar ajuta sa ma lamuresc si in privinta lui ca partener pe care te poti baza sau nu. Poate ca la inceput, alegerea mea ar fi considerata o amenintare pentru echilibrul lui dar cu siguranta asta l-ar obliga sa se gindeasca mai bine.

 

Daca m-ar parasi ( cu tot scandalul din lume...), m-as gindi ca am cistigat un copil si am pierdut un partener pe care oricum nu puteam sa-mi sprijin umarul la greu.

 

Casatoria ( sau relatia, in general) este o calatorie peste ape, munti, cimpii inflorite dar si peste teren accidentat, prin furtuna, prin ingheturi, deci nu e chiar o floare la ureche. Trebuie sa ne gindim bine cu ce "tovaras" de drum alegem sa o facem.

 

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga naty,poate nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi ,pantru ca si eu la randul meu am cerut sfatul fetelor,dar totusi imi permit sa-ti spun cateva vorbe.copilul este cel mai pretios dar pe care dumnezeu ni-l face in viata,este sensul vietii,nimicnu se compara cu aceasta imensa bucurie de a da nasterela o bucatica din tine-la o minune ,la un copil ,in schimb cel de langa tine ,nu apreciaza aceasta minune e un egoist ,ai poti pune o intrebare,parintii lui cand au hotarit sa faca un copil s-au comportat in acelasi mod?acest barbat inca nu este matur,inca suge lapte de la mama,poate peste 15 ani va creste si-l va judeca cel mic lacare a renuntat si constiinta ,dar tu trebuie sa te intrebi daca poti sa astepti acesti ani?

draga mea dumnezeu sa-ti dea curaj sa mergi mai departe,si ai grija de micut,sa auzim numai de bine....ps.vecinii vorbesc oricum...dar nimeni nu este in masura sa ne judece decit cel de sus...[bis]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cool]Pentru Daniela (parca as fi scris eu , asa de bine ai zis)!

Naty , un copil este darul cel mai de pret pe care-l poate primi o femeie, inchipuie-ti pentru o clipa cum te-ai simti cand pentru prima data copilul tau o sa-ti spuna MAMA.

Eu zic ca trebuie sa ocrotesti mica fiinta care face parte din tine, tu esti toata nadejdea lui, nu renunta la el, nu-l ucide, sa stii ca el simte tot, asa ca incepe sa-l IUBESTI, si arata-i asta daruindu-i VIATA.

Fie ca Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si inima sa alegi ce-i mai bine pentru tine si pentru copilul tau!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doamne naty imi dau seama in ce situatie esti si crede-ma ca de-as fi in locul tau nici macar o clipa nu m-as putea gandi la "acel barbat"care ti-a omorat si si-a omorat deja primii 2 copii ai vostri....ala e un monstru si cum mai zici ca e si slab din fire nu inteleg cum de mai poti acum sa stai in dubii si sa te mai gandesti la el....el s-a gandit la tine prin ce ai trecut tu cu 2 avorturi???!!!sau se gandeste acu ca mai urmeaza sa faci unul???? eu nu te inteleg !!! dar tu la tine nu te gandesti un pic?? cum au mai zis fetele intra un pic pe forum aici la aspirante si vezi cate femei se chinuie si ar pupa pamantul sa ramana gravide[;)]....eu mai mult de atat nu iti pot spune adik nu-ti pot da un sfat pentru ca e viata ta si tu decizi ce faci cu ea dar m-am implicat aici in subiect pentru ca eu am aproape varsta ta si imi doresc mult un copil deocamdata nu a aparut dar il astept mai mult ca pe orice[olala]

astept sa ne spui ce ai hotarat[pup]

bafta si daca te hotarasti [gravi] sa dea Dzeu sa ai o sarcina usoara si [copil] sau [copil][copil] sanatos(i)[hop]

 

Nushulica si finutza [copil] Ingrid(11.12.2005)[hop]id="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa alegi intre copil si barbat, nu iti pot da sfaturi obiective, pentru ca eu am ales deja: copilul.

 

 

Dar vreau sa iti atrag atentia asupra unui lucru. Uneori e de ajuns un avort ca sa devii sterila. Tu ai deja 2 la activ. Nu vreau sa te sperii, dar un al treilea avort poate duce si la asa ceva.

 

Esti dispusa sa renunti la copiii pe toata viata pentru el ?

 

Sanziana & Marina (03/10/2004)

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph

 

 

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de naty_blondy

.ne iubim foarte mult dar el e o fire mai slaba...

 

naty_blondy


id="quote">id="quote">

 

Subscriu la tot ce au spus fetele mai sus.

 

As adauga doar ca unui om care la 31 de ani inca depinde material si emotional de fusta mamei si nu e in stare sa-si asume raspunderea unei sotii, a unui copil si a vietii proprii, unui asemenea om, deci, nu merita sa-i scarifici nimic.

Mai ales visul, fericirea si implinirea de a avea un copil.

E greu sa te rupi, stiu bine, dar intr-o asemenea relatie, ruptura va veni oricum mai devreme sau mai tarziu.

Din pacate timpul curge diferit pentru un barbat si o femeie.

Crezi sa nu, intr-un anume fel, deja timpul se scurge in defavoarea ta.

Sunt deja ani pe care tu i-ai daruit si pe care se pare ca nu-i merita.

 

Iulia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce are "toata scara" cu problema voastra, chiar daca pricep despre ce vorbesti. E bine ca anumite probleme sa le judeci fara frica de gura lumii. Daca "te stie toata scara" este vina lui, nu a ta.

Eu insa nu te sfatuiesc sa nasti un copil condamnat inca inainte de aparitie sa nu aiba tata. Asta este insa o simpla parere, pe care o spun tuturor, pentru ca eu cred in ea.

Exista insa si o a 4-a varianta, in care nu nasti si renunti si la pretin pentru ca, in opinia mea, el nu prea te iubeste "foarte mult" asa cum o faci tu. In aceasta a 4-a varianta, gasesti si tu pe cineva de treaba, cu care sa faci un copil dorit de ambii parinti si la care in certificat, la tata, este un nume si nu o linie...

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...