Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutati ma daca puteti...


Recommended Posts

Draga de tine,

 

Chiar ca nimeni nu poate sa te ajute, hotararea o iei singura si iti asumi si responsabilitatea, asta pentru ca nimeni nu cunoaste mai bine decat tine situatia ta, puterea ta, relatia ta.

 

Un om care 6 ani nu s-a decis sa se casatoreasca n-o va face ...chiar daca va aparea un copil.

 

Tu stii daca poti sa cresti decent un copil in cazul in care tatal renunta la el.

 

Iar "gura lumii" nu o inchide nimeni, asa ca ce-ti pasa, doar nu cu "lumea" traiesti.

 

Eu zic ca undeva, sigur exista si "omul" tau.

 

criss

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga mea cititndu-ti postarea m-am gindit ca poate esti vara-mea din galati dar nu ai cum sa fii pt. ca ea a ales sa fac copilul si i-a tras un picior in fund tatalui copilului. Draga mea daca as fi in papucii tai as alege copilul si i-as fince vint stimabilului. Motivul este ca e fatalau. Cum mama draga la 31 ani e moale si depinde de parinti? La 31 ani ar trebnui sa fie in plina cariera si sa te tina el pe tine! Pai unul de-asta iti trebuie tie sa-l stergi tu la fund? Poate ca ti se pare ca-l iubesti acum dar daca va castoriti ti se va acri de moliciunea lui. Vei simti nevoia unui partener, de cineva cu care sa discuti si pe care sa te poti bizuui, de cineva care sa te ajute. Decit un barbat mamaliga, barbat décor mai bine lipsa. Mai putin daca esti masochista si ti-o faci cu mina ta.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg insa cum s-a ajuns la a 3a sarcina si la posibilitata unul al 3lea avort. E prea tarziu acum, dar parerea mea e ca nu trebuia sa ajungeti in situatia asta cand exista atatea metode de contraceptie. Si mai cred ca un bebic trebuie dorit de ambii printi, dar asta nu e o scuza sa te impinga la avort. Tu trebuie sa decizi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Naty, tu ai posibilitatea materiala sa-ti cresti copilul? Daca da si dupa cum ai spus ti-l doresti, fa-l. Insa prietenul tau nu te iubeste cu adevarat, daca de 6 ani sunteti impreuna si tot nu se lasa "prins", n-ai sa-l mai prinzi niciodata. Probabil ca si chiar daca te hotarasti sa faci avort sa te paraseasca imediat, de teama sa nu-i faci vreo surpriza candva. Poate ca el deja se gandeste cum sa te paraseasca, asha ca problema numarul unu e - cum te hotarasti cu sarcina. Ai grija de tine [pup]

 

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="Comic Sans MS">id="size2">id="blue"> cu lacrimi in ochi am citit mesajele voastre si marturisesc,ca nu ma asteptam la atat de multe.va multumesc din suflet ca v ati implicat in problemele mele..lucru pe care nu l mai credeam din partea cuiva.azi am fost la doctor cu el chipurile sa fac doar un control sa vedem ce spune doctorita si cand m ar putea programa.dar numai bine ca doctorita n a venit.oricum voiam sa mi fac un control asa ptr mine sa vad care mai e situatia.problema e ca nu prea as avea posibilitati materiale ptr.a creste acest copil,in primul rand nu lucrez nicaieri,si culmea e ca eu mi am platit singura pana acum ptr.a mi merge vechimea la asigurari,si normal ar fi trebuit sa beneficiez de vreo 8 milioane lunar timp de 2 ani ,eu parca asa stiam,dar din pacate statului i s a parut ca ofera prea mult mamelor ptr.a si creste copii si a reziliat aceasta lege.acu doar cele cu carte de munca primesc acei bani,si in concluzie am platit si degeaba pana acum.sper sa existe totusi si un ajutor ptr.mamele fara nici un loc de munca.oricum din partea mamei am tot sprijinul,dar are si ea un biet salariu cu care tre sa ne intretinem toti trei...e greu,e foarte greu...oricum eu va multumesc din suflet ptr.vorbele frumoase si incerc sa va tin la curent cu ceea ce mi se mai intampla si totodata mai astept gandurile voastre in continoare.pupici si multa fericire...[gravi]

 

naty_blondy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic sa faci copilul, indiferent de ce o sa fie cu relatia voastra - daca ai, desigur, un minim de siguranta materiala.

Cu exceptia celor doua avorturi ale tale, povestile noastre seamana leit.

Numai ca la mine era din anumite puncte de vedere muuuuult mai complicat.

Da,ne iubeam mult, dar el nu voia cu nici un chip copilul.

Eu il voiam din tot sufletul, chiar daca fusese un "accident". Asa ca i-am zis ca eu il iubesc foarte mult, dar fac acest copil orice ar fi, si daca el vrea sa imi fie alaturi bine, daca nu...nu ii cer nimic.

Stii ceva? Sunt 5 ani de atunci. Si e inca aici, alaturi... NU e perfect, ca rareori e, dar am un copil absolut minunat si sunt fericita ca am ales asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru tine si pentru viitorii tai copii este bine sa fii intr-o relatie stabila, ambii parteneri sa aiba conceptii asemanatoare despre familie, copii, stare materiala. ai inca timp sa gasesti un partener matur care sa te iubesca si sa isi doreasca un copil impreuna cu tine. iti vorbesc din experienta. eu am facut un baietel super sanatos (are doi ani acum), la varsta de 36 de ani si dupa multe avorturi.

daca o relatie scartie, un copil, nedorit de catre unul dintre parteneri, ii indeparteaza si mai mult.

oricat de mult ti-ai dori un copil acum asigura-te intai ca tu esti fericita, ai aceleasi idei de viata ca si partenerul tau ca impreuna sa cresteti un copil fericit.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,parca ma vad pe mine in tine,acum 7 ani,cand am ramas insarcinata cu primul meu copil,parintii prietenului meu voiau cu orice pret sa avortez,sa nu ma casatoresc cu fiul lor,care avea 24 de ani atunci(iar eu 20),a fost foarte greu,niciunul nu aveam servici,parintii lui au spus ca il desmostenesc daca se insoara cu mine,iar noi ne-am casatorit,ne-am mutat la mama mea,dar in final el nu a mai suportat presiunile parintilor lui,care abia asteptau sa se intoarca acasa .Il sunau sa il preseze,sa divorteze Nu le placea de mine pentru ca familia mea era destul de saraca (noi eram 4 fete),eu nu aveam studii superioare ,pt. ei conta averea desi erau foarte bogati,si singur la parinti.asa ca m-a parasit cand aveam 5 luni de sarcina.

A fost greu,eram tanara,nu aveam nici un ajutor,pe fostul sot nu l-am mai vazut de cand m-a parasit decat cand eram in parc cu puiul meu care avea 3 luni,iar el se plimba cu o fata de mana .

Atat de nesimtit a fost incat stiind de la sora mea ca am nascut nu a venit nici macar o data sa il vada in spital sau acasa.,si apoi am divortat cand copilul avea 9 luni.Nici in ziua de azi nu inteleg de ce si-a ai dorit un copil,daca tot m-a parasit.Pana la urma cred ca a fost o competitie intre el si parintii lui,de a le demonstra ca el poate face ce vrea cu viata lui,numai ca la mijloc a fost un copil.

cel mai greu a fost financiar,dar parintii mei m-au ajutat cum au putut ei,apoi am inceput sa imi caut de lucru,faceam scoala.

Tot timpul plangeam dupa ce m-a parasit ,dar cand l-am nascut pe baietel,mi-a trecut,m-am vindecat,nu mai imi doream nimic altceva decat sa fiu cu copilasul meu iubit.

Dumnezeu m-a ajutat,si dupa atata suferinta cata am indurat,mi-a dat fericire si un tatic bun pt. copilasul meu.

Va fi foarte greu,dar Dumnezeu o sa iti ajute,sfatul meu este sa iti pastrezi copilul,ca este cel mai de pret lucru din viata umana.

Vei vedea ca totul va fi bine,daca nu va fi el tatal pentru copilas,va fi altul,care va avea grija si il va ocroti,asa cum ar face-o un tata adevarat.

 

Explica-i ca esti la o varsta la care inca mai poti avea copii sanatosi,ca ti-l doresti foarte mult,ca este o parte din voi,sange sin sangele vostru,ca nu poti sa il ucizi,ca orice ar fi ,el sa iti fie alaturi,macar pana se naste copilul.

Iti doresc mult curaj,multa fericire,si intelepciune.

te rog sa ne mai scrii.Iti tin pumnii.[pup]

 

cezara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Naty, nu te supara pe mine ca sunt prea dura, dar prietenul atu este un om de nimic, avand in vedere comportamentul lui. Are 31 de ani si se pare ca nu este capabil sa ia o decizie care-i va schimba viata-sa dai nastere unui copil. De ce nu vrea copilul, ii este teama de responsabilitati?

Fetele au dreptate, ai facut deja doua avorturi, acum ar fi al treilea. Chiar merita sa risti sa nu mai poti avea copii? Gandeste-te ca poate, peste un an-doi, va dori si el un bb, daca nu vei mai putea face, ce va fi in sufletul tau? Eu nu-ti dau nici un sfat, decizia iti apartine, iti zic doar sa te gandesti de o suta de ori inainte de a lua o decizie.

Iti doresc sa fii inteleapta si sa iei decizia corecta.

[pup] si numai bine

 

cherry

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...