Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutati ma daca puteti...


Recommended Posts

Draga mea Naty,

 

nu stiu ce hotarare ai luat poate deja te-ai decis insa eu iti spun din proprie experienta:

cu barbatul cu care sunt acum am 8 ani!!!in primul an am ramas insarcinata si binenteles ca nu se putea vorbi despre un copil asa ca am facut avort dupa care voi plange pana mor si pe lumea cealalta voi fi pedepsita!dar abia de-acum incepe greul!

 

au urma 4ani in care am avut grija sa nu raman insarcinata...insa a aparut o problema!chist ovarian care a trebuit sa il inlatur prin operatie!exista posibilitatea sa raman insarcinata si sa am copilul in paralel urmand ca la nastere eventul sa fac cezariana si mi-ar fi scos si chistul...insa iar nu a putut fi vorba de copii..deci dupa operatie taietura ca la cezariana dar COPIL NU!!!MOTIVUL???avortul facut!!!

cel mai teama mi-era ca nu mai pot avea copii!!!binenteles!

doctorul m-a asigurat ca voi putea avea insa eu neincrezatoare....nu stii niciodata!

si dupa acea operatie a trebuit sa iau anticonceptionale pentru a se vindeca rana si sa nu raman...nu puteam duce o eventuala sarcina cu rana acolo..

 

insa Dumnezeu e mare si S-a indurat de mine!

aaaa , am uitat sa-ti spun ca de la inceput ai mei l-au acceptat f bine, e un om tare bun si la locul lui....insa ai lui nu m-au vrut deloc!pe vremea aia nu aveam facultate si din asta poti sa intelegi tot sper!

peste asta e singurul copil la parinti!

 

 

asa ca acum la 8 ani de cand ne cunoastem (si inca nu suntem casatoriti!!!desi a recunoscut fetita!)avem o fetita de aproape 6 luni!

ce vreau sa-ti spun:

DUMNEZEU E MARE!trebuie doar sa te rogi si sa ai incredere in EL!

1.mama lui s-a intors la 180de grade!!!iubeste fetita din momentul in care a aflat!

2.odata cu fetita eu am primit un job mai bun!stii cum se spune:orice nou-nascut vine cu o paine la subtioara!e f adevarat!

3.totul e schimbat!si el are grija de fetita!si peste zi intreaba de ea la telefon!

asta chiar daca NU NE-AM CASATORIT INCA!!!

 

bineteles ca atunci cand am facut testele nu a crezut pana nu am fost impreuna la ecografie!dupa ce i s-a confirmat si am plecat de-acolo discutii si mutre cat cuprinde!

 

exact asa i-am spus si eu!daca nu vrei ma duc la mama si-mi cresc singura copilul!

inca ceva:mama mea a fost parasita de tata doar pentru ca nu mai vroia al doilea copil adica pe mine,eu mai am un frate mai mare cu 11ani si in toti astia 11 ani mama a facut la avorturi...saraca!

chiar daca era pe vremea lui Ceausescu el era in cadrul armatei asa ca se putea!insa de data asta(cand a ramas cu mine)exista pobilitatea destul de mare sa nu mai supravietuiasca!!!!si sa lase un copil de 11 ani(adica pe frete-miu)singur doar pt ca "sotul"nu mai vroia un copil????????

 

asa ca mama a luat decizia inteleapta si a pastrat copil(pentru asta-i sant recunoscatoare!!![:D])

si la divort a scos-o pe ea vinovata!stii cum era atunci avea putere putea cumpara cu bani tot:doctori,avocati magistrati si tot restu....

 

asa ca draga mea,mama a fost in stare sa creasca 2 copii singura dintr-un salariu de muncitoare!!!!si pe vremea lui Ceausescu era greu!!

Nenorocitu a mai pus-o sa platesca si cheltuielile de judecata!i le oprea direct fabrica din salariu!

 

dar Dumnezeu a ajutat-o!

e inca intre noi!chiar ma ajuta enorm cu copila!

binenteles ca e ajutata si de cealalta bunica!

 

deci sfatul meu:

NU RENUNTA LA COPIL!!!pentru nimic!!!

daca nu te iubeste destul sa poata sa accepte ceva ce e al vostru...nici dupa ce se naste...nu e om!

 

sa-ti dea Dumnezeu intelepciune sa faci alegerea buna!

si nu uita!roaga-te!ai sa vezi ca Dumnezeu are grija de toate!!!

 

m-am intins cam mult dar in povestea ta m-am vazut pe mine!

 

 

Alina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

un copil e darul Dumnezeu!

 

nu face ceva ce ai sa regreti toata viata!deja ai 2...

 

plus de asta sant sentimente pe care le vei simti in momentul in care iti vei vedea prima data copilul, iti vei alapta prima data copilul

sant lucruri pe care doar o mama le intelege!si dupa fiecare clipa alaturi de copilul tau va fi minunata!

 

stii eu ma gandeam ca ne vom desparti!insa in copilul pe care aveam sa-l nasc aveam o parte din barbatul pe care-l iubesc asa ca mi-as fi iubit copilul de 2 ori mai mult!

 

vecinii orice-ai face nu e bine!asa ca ignora-i!!!nu trebuie sa-ti pese de ei prea mult!oricum nu te duci la usa lor sa ceri nimic!asa ca......

 

Alina

mamica [mamica]de Diana aproape 6 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele prietene ieri am fost din nou la doctor si ce credeti???? am deja 3 luni de sarcina!!!!!!doctorita la care fusesem prima data se inselase cu sarcina iar eu de fapt aveam mai mult.va dati seama cand a auzit el ce scandal a inceput...spunandu mi chiar ca am aranjat eu ceva,ca asta am urmarit,etc.a inceput sa mi spuna acum ca mergem la bucuresti la cei mai buni doctori si tot se va rezolva aceasta situatie...acum stau si ma gandesc daca de fapt m a iubit vreodata acest om...daca el e in stare sa mi riste si viata mea ptr a fi el fericit.am plans mult ,am citit mesajele voastre,care m au incurajat foarte tare,si va multumesc din suflet ptr.tot.am vazut ca nu as fi singura cu probleme de genu asta si Dumnezeu poate ma va ajuta si pe mine.DECIZIA MEA E LUATA DEJA,VOI PASTRA ACEST COPIL CU ORICE PRET!!!!zilele acestea vreau sa plec la mama si sa l parasesc...iar dupa aia DUMNEZEU CU MILA.sa vad cum voi putea sa plec din casa,sa reusesc sa mi iau si cateva lucruri de imbracat.voi incerca sa va tin la curent cu viata mea,cu toate ca n am calculator la mama dar gasesc eu o modalitate.astept in continoare vesti de la voi si va pup dulce.aveti grija de voi si fiti fericite!!!!!![gravi]

 

naty_blondy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Dumnezeu a vrut sa se intample asa, sa ai mai mult de 3 luni de sarcina. Cum adica sa mergeti la Bucuresti, aceeasi lege ar fi, adica avortul interzis dupa 10 saptamani de sarcina. A, si parerea mea este ca ar trebui sa mergi la mama ta, nu sa stai in stres alaturi de el, asa poate are timp sa reflecte mai mult la situatie si la faptul ca are o responsabilitate. Sunt inconjurata de prietene care lupta cu sterilitatea, chiar nu vede cat se chinuiesc alte cupluri sa aibe copii, ce sacrificii materiale si psihice. Si eu am socrii care nu au fost de acord sa facem copilul, dar eram casatoriti si la casa noastra si nu am tinut cont de parerea lor, le-am explicat ca nu a fost un accident ci ca ne doream foarte mult un copil. A, pe fetita noastra o iubesc la nebunie, socrul cel putin vine zilnic s-o vada.

Cum te-am putea ajuta, in afara de sfaturi [:D], poate mai ai nevoie si de altceva, sa nu eziti sa spui. Asteptam vesti despre cum decurge sarcina!

 

O sa fii mamica [s]!

[flo][pup]Felicitari pentru sarcina, un bebelus sanatos si frumos!

 

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

naty_blondyid="red">tare ma bucur pentru decizia ta![flo]

asa cum zicea si Otiliavid="red"> nu ezita sa ne spui daca ai nevoie de cevaesti inconjurata de prietene aici!si eu cred ca asa a vrut Dumnezeu!ti-am zis ca El le aranjeaza pe toate!ai incredere!ma voi ruga si eu pentru linistea ta!

 

sa-ti mai zic ceva!si al meu tot asa a reactionat!si mi-am zis in sinea mea ca nu poate sa-mi "ia" copilul din mine atata timp cat eu sant lucida!(mi-era frica sa mai beau sau sa mananc langa el!imi faceam tot felul de idei!!)nu ti-am spus dar eu nu eram in tara cand am aflat de sarcina!si nu aveam unde sa plec la prieteni sau asa ceva...singura solutie era sa ma intorc la mama!in tara adica...si as fi facut-o fara nici o strangere de inima!decat sa stau langa un om care nu ma iubeste(sau ma iubeste doar cat ii place lui) si sa stau in stres nu era bine pentru copil!

te felicit inca odata pentru alegerea ta![pup]

tinem legatura si sa ne spui cum iti merge !

 

Alina mamica[mamica] de Diana aproape 6 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Naty, felicitari pentru decizie.

Pleaca de langa el si nu mai privi in urma.

 

Suntem din acelasi oras, daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, fie doar si cu o vorba buna, sau cu orice crezi ca ai nevoie, trimite-mi un PM cu numarul tau de telefon.

 

Multa sanatate, ai grija de tine si de bebe.

Si daca simti nevoia, astept oricand un semn de la tine.

 

 

[pup]

 

Iulia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Naty, ia citeste aici:

 

Incepand cu 1 ianuarie 2007, drepturile pentru sustinerea cresterii copiilor se vor acorda astfel:

Lunar se va plati indemnizatia pentru cresterea copilului, in cuantum de 6 milioane lei lunar, persoanelor care realizeaza venituri supuse impozitului pe venit. In situatia in care beneficiarii indemnizatiei renunta la concediul de crestere a copilului, vor primi un stimulent de 100 de lei RON pana la implinirea varstei de 2, respectiv 3 ani de catre copil.

 

Alocatia de stat pentru copii, acordata lunar, va fi in cuantum de 200 de lei RON (2 milioane lei vechi) pana la implinirea de catre copii a varstei de 2 ani sau 3 ani, in situatia copiilor cu handicap. id="brown">

 

Conform acestei reglementari, sfera beneficiarilor va fi mai larga. De acest drept vor beneficia si persoanele care nu sunt asigurate in sistemul public de pensii, precum si cele care nu desfasoara activitate.

 

Deci, nu mai e vorba de umilitoarea alocatie pt copii de 230.000 lei.

Ma bucur mult ca pastrezi copilul

 

Simona [gravi] 34+ si bebe [baietel] Raducu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...