Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce mi se intampla?!


Recommended Posts

Buna, sunt noua aici. Simt nevoia sa povestesc, chiar daca nu veti avea timp sa-mi raspundeti..va multumesc ca sunteti pe aici. Anul trecut in vara am cunoscut pe cel care urma sa-mi devina sot.Eu locuiam in Londra, el in Germania. Ne-am vazut de 2 ori si a treia oara mi-am strans bagajele pentru ca venise sa ma ia cu el. Dupa 2 luni ne-am casatorit. Il iubesc, e un prieten foarte bun, un om cu mult bun simt, un barbat rabdator si intelept. Si el ma iubeste. A mai fost casatorit, cand ne-am cunoscut era divortat de 3 ani. Avem acum 28 respectiv 34 de ani. De cand suntem impreuna.. nu am facut niciodata dragoste la initiativa lui. Nici macar in saptamana de miere, pentru care am postit cuminti 40 de zile inainte, fara sex. Mereu trebuie sa cer sau sa semnalez ca as vrea sa facem dragoste si in cam 10% din cazuri.. am ceva sanse. Ma simt foarte prost. Va rog nu incercati sa-mi spuneti ca poate nu sunt tandra sau romantica...am incercat multe (lumanari, vinuri, surprize, baitza) dar de foarte multe ori a ras de mine si m-a ridiculizat. Prima data cand am facut baie impreuna (si ULTIMA) a mers cam asa... el statea in cada cu capul pe spate si ochii inchisi, eu l-am mangaiat pe brat. A deschis ochii si cand m-a vazut a spus "ce e cu privirea asta turbata la tine?". Culmea, am gasit un CD cu poze ale unor femei cu care fusese el impreuna.. foarte romantic era pe atunci sotul meu... si foarte pasional (nu figura si el in poze, erau doar fete in diferite ipostaze erotice pe aici prin casa). Pe mine nu s-a pus niciodata in discutie sa ma fotografieze. Nu il pot provoca cu nimic. Il complexez? Il obosesc ? Habar nu am! Dar nu-l pot scoate din ritmul lui... care ,din pacate, in ultimele 6 luni a insemnat sa facem dragoste de 2 ori. Ne dorim copii, asa spunem amandoi, iar el le zice prietenilor "ea nu are rabdare, crede ca un copil vine cand vrem noi". Sigur ca in primul rand tre sa vrei..si sa te porti ca atare. Nu-l provoaca nimic, pe lenjerie nu tre sa dam bani (sustine peste tot asta) ca si asa o dezbraci cand ai treaba... la culcare daca il tin in brate (amandoi stand pe o parte, el cu spatele la mine, eu cu bratul peste el) e foarte fericit. Ma simt ca o mama, si nu am asteptat asta de la viata de cuplu. Cand se face ora de culcare incepe sa se vaiete si toate il dor. Cateodata adorm plangand dupa ce schimbam 2 vorbe. Stie ca ma nemultumeste asta. Si atat! Nu am "pretentii" prea mari, parerea mea... Daca am face dragoste 1 data, de 2 ori pe saptamana ar fi OK. Vreau doar sa ma simt iubita si importanta pt el. Am fost virgina pana la 25 de ani, nu pun accent nefiresc de mare pe viata sexuala, dar ma simt prost asa cum imi merge acuma. Prin octombrie m-am mutat in sufragerie pe canapea, am crezut ca ii va lipsi prezenta mea si va cauta sa discutam sau sa ma castige. De unde?! Am dormit pana la Craciun singura, cand am avut musafiri si a trebuit sa eliberez canapeaua. I-am spus in perioada aia ca imi voi gasi pe altcineva, si mi-a zis sa-i comunic ce vreau pana implinim 1 an de la casatorie, pt ca putem divorta f usor. Poate credeti ca e un tip rece. Nu e asa! Vine acasa de la munca, vrea sa-l primesc in brate, imi strecoara mainile pe sub tricou si imi saluta sanii (sa vada daca il mai cunosc, citat) ma pisca mereu prin casa, e copilaros si jucaus. Dar de ce imi spune deseori daca ne sarutam in pat seara " eu ma culc, daca iti trebuie ceva, IA-TI!" ?? Sa fie de vina faptul ca s-a ingrasat in ultima vreme si e cam greoi? Are 1,75cm si vreo suta de kg. Sa fie asta ritmul lui? Cat pot sa rezist asa?...inca nu m-am integrat in viata sociala de aici, nu am un serviciu, nu am curaj sa ies din casa, nu am sanse sa ma descurc profesional (sunt licentiat in litere)... ca femeie sanse sa am un copil nu sunt... ca sotie nu ma simt iubita si apreciata.Plang deseori si mi se izbeste de tample o singura intrebare "ce am facut cu viata mea?!" Trebuie sa inchei pentru ca emotiile imi afecteaza coerenta. Va imbratisez si va doresc tot binele [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Am doar cateva cuvinte chiar daca sunt dure:

Wake up! Divorteaza! Pentru el e o joaca dar pentru tine e viata ce ti se scurge printre degete. Inapoi nu o sa mai ai ziua de azi, iar maine seara o vei mai fi pierdut si ziua de maine. Esti tanara dar nu uita de ceasul care face TIc TIC si este impotriva ta cu fiecare minut scurs. Nu-ti irosi viata pentru ca nu ai viitor cu el. Cauta-ti perechea. Actuala persoana este doar o gluma de prost gust. Tot ceea ce iti doresti este normal iar tot ceea ce ti se intampla este de prost gust si fara viitor.

 

Nu vreau sa fiu cinic ca si sotul tau pentru ca cinism este rapsunsul lui dar:

"A trecut 1 an?"

 

Si du-te acasa nu-ti irosi viata pe teren strain tie. Cauta-ti locul potrivit pentru ca TU ai un loc potrivit, atata doar ca ai sperat la altceva ce s-a dovedit a fi un vis urat.

 

Wake up! Paseste inainte cu curaj!

 

Marius Pernes

home page - www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bobocel, e...revoltator de anormal, nu anormal!

 

ma pune pe ginduri replica "daca vrei ceva, ia-ti!"

Daca tot te-a indemnat... atunci ascultat-i sfatul si IA-TI!

 

in locul tau chiar mi-as lua ce-mi trebuie.

As face rost de niste catuse, l-as lega de pat si m-as servi, daca tot m-a invitat sa o fac.

Sa vedem daca ii convine... poate da, poate nu.

 

Daca nu-i convine... asta e.

Nu poti intemeia o familie pe baza abstinentei.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

Nu poti intemeia o familie pe baza abstinentei.

 

Elise


id="quote">id="quote">

 

Nu zi hop pina n-ai sarit...Aici trebuie chemat domnul gdan62id="blue"> pentru consiliere. Cred ca are el contract cu Sfintul Duh si-l cheama in anumite cazuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc ca sunteti asa activi :)

Marius, am o curiozitate legata de stilul in care ti-ai formulat parerea. Ce varsta ai? Sau ... cum reusesti sa fii asa categoric?

Elise, e frumos ce spui..si a mers ceva vreme "sa-mi iau" .. dar cum te-ai simti ca sotie sa iti rogi sau sa iti obligi cu lacrimi sotul sa faceti dragoste,un sot care spune ca te iubeste. Nu mai am chef sa fac dragoste cu el acuma.. undeva acolo exista un blocaj, nu vreau sa trec prin tot aperitivul corespunzator. Prefer sa ma detasez putin, si o fac sincer..nu pt ca mi-as fi impus sa fac pe dura.

Si poate o mai fac dintr-un motiv, dar nu e acum momentul sa vorbim despre asta. Pe scurt, in inima si in mintea mea sunt multe semne de intrebare si un gust acru de dezamagire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Draga bobocel,

Eu nu pot decit sa-ti dau o parere dar pe care s-o analizezi din prisma sotului. Eu constat pe zi ce trece ca pasiunea in loc sa apara in casnicie, mai rau se duce. Poate nu e si cazul vostru daca asa a fost de la inceput ... dar la noi cel putin, timpul a marit distanta (mai ales cea din pat), iar eu cel putin stau la pinda si undeva in sufletul meu chiar astept sa ma insele sau sa faca ceva pt. a putea divorta.

De discutat nu puteti discuta... deschis si la obiect? Eu una am incercat abordarea directa, dar sootul meu in comparatie cu tine considera ca poate supravietui familia si fara dragoste ...

Incearca, parerea mea, sa stati de vorba si daca nu vezi nici o evolutie .... poti incerca sa cauti ce ai nevoie, sa faci ceva... sa iei niste decizii...

Cit despre greutate ... eu nu stiu sa aiba o legatura cu ritmul, poate cu pozitia...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by forte
quote:Originally posted by EliseNu poti intemeia o familie pe baza abstinentei.Elise
id="quote">id="quote"> Nu zi hop pina n-ai sarit...Aici trebuie chemat domnul gdan62id="blue"> pentru consiliere. Cred ca are el contract cu Sfintul Duh si-l cheama in anumite cazuri.
id="quote">id="quote">Ce sa sar, forteid="red">? [:D]Sfantu Duh n-are nimic cu [xinpat]...cel putin in cazul meu....[ispita]ElisePS: la asta te referi, cumva?
quote:Exista in viata momente si momente, mai bune sau mai rele, n-ai cum sa le prevezi. Si m-am gandit sa va intreb pe voi colegelor de Forum, cum ati proceda daca partenerul vostru de viata ar avea o boala sau un accident si n-ar mai putea avea relatii intime cu voi? L-ati parasi si ati merge cu un altul. Ati sta alaturi de el, la bine si la rau? Aceeasi situatie se poate petrece si-n cazul plecarii in strainatate, la lucru, a partenerului de viata. Intrebarile sunt identice cu cele de mai sus.
id="quote">id="quote">Cred ca n-are nici o legatura cu situatia de mai sus...unde domnu' nu-i lovit, deci e perfect apt de procreere, numai ca-i e cam lene...sau poate vrea sa sara femia pe el?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serios vorbind, omul ala are o problema. Nu stiu de ce natura, dar incearca sa-l convingi sa mergeti la analize sau la un sexolog, dupa nevoie. Este cit se poate de nefiresc ca un barbat de 34 de ani, presuspus heterosexual, sa nu schizete nici cel mai mic gest de dorinta fata de o femeie fertila, in deplinatatea puterilor si farmecelor ei.

Faceti controale, discutati si abia pe urma decideti daca divortati sau nu. Ai idee ce a provocat primul lui divort?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Timpul petrecut impreuna, nu e o garantie; eu cu fostul meu sot am fost cei mai buni prieteni din lume (doar rieteni, nimic mai mult, eram ca frati) vreo 5 ani, apoi am inceput o relatie, in 6 luni eram casatoriti, el s-a schimbat 180 grade in ziua casatoriei si un an mai tarziu-divortati. Acum cu cel pe care-l numesc "sotul meu", suntem impreuna de 3 ani, am hotarat sa nu ne casatorim, dar vrem sa cumparam verighete, am hotarat sa purtam verighete, cu numele noastre gravate, dar NU vrem sa ne casatorim, nu vrem hartia; si ne e ft bine asa.

 

____________________________

Winners don't quit; quitters don't win.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...