Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce mi se intampla?!


Recommended Posts

quote:Originally posted by forte

Nadia, welcome to the club. Mie mi-e bine asa de vreo cinci ani si parca e mai bine ca la inceput.


id="quote">id="quote">Nu-i asa? Hartia aia... parca mai mult complica lucrurile. Verighetele le vrem ca pe un simbol, sunt simbolul dragostei, al uniunii, nicidecum al "legalitatii" ce ti-o confera un act. Eu cred ca "legalitatea" e oferita de dragoste si respect reciproc, nu de "hartiuta".____________________________Winners don't quit; quitters don't win.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nadia si Forte absolut de acord. Eu am si uitat de citi ani sint impreuna cu prietenul meu si ma feresc de casatorie ca de nu stiu ce… Mereu evit discutia ori de cite ori prietenul o abordeaza. Dar in fine noi avem o virsta, copii etc… Ca sa revin la subiect m-a impresionat foarte tare postarea ta. Deduc o anumita sensibilitate la tine si multa suferinta. Parerea mea sincera este identica cu a lui Marius. Marius e mai in virsta; vocea experientei (multi ani de casatorie) il face sa fie asa categoric. Apoi si faptul ca e barbat si stie cum ar trebui sa gindeasca si sa se manifeste un barbat casatorit. Sincera sa fiu ceva e in neregula cu sotul tau. Poate e diabetic si din cauza asta sufera de e.d. Poate e homo… oricum ceva nu e normal. Si eu zic ca it pierzi timpul cu el intr-o tara straina, unde nu te poti implini profesional, nici ca sotie nici ca mama. Sfatul meu este sa ai o discutie sincera cu el in care sa-I spui ce te doare. La urma urmei nu ai pretentii absurde. Intreaba-l ce s-a intimplat cu el si de ce nu e atras de tine asa cum a fost atras de acele tipe ale caror poze le-ai gasit (poate nue homo?). In functie de asta ia o decizie, dar ceasul ticaie (Marius se refera la ceasul biologic, la perioada de fertilitate; e stiut ca 28 ani e apogeul fertilitatii care dupa aceea va descreste continuu). Bizar… Inteleg ca e religios convins din moment ce ati postit etc.. De curiozitate stii cumva de ce a divortat de fosta nevasta? Apoi eu sint de parere ca o csnicie nu poate rezista fara partea sexuala. Pur si simplu nu se poate as ca mai devreme sau mai tirziu daca nu isi schimba comportamentul veti ajunge la divort. Apoi tu spui ca seara la culcare se plinge ca il dor toate cele. La 34 ani? Banuiesc ca nu bea si nu fumeaza ca doar e credincios convins. Atunci poate are probleme grave de sanatate si nu stii tu? Succes sa alegi decizia cea buna.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum...sincer vorbind, poate casatoria nu foloseste la nimic, dar nici nu cred ca strica nimic.

 

problema expusa nu provine de la acte.

sau paote inainte sa "hartie" aveau o viata sexuala normala si n-am inteles eu ?!

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, e doar o mica deviere de la subiect. Sau poate nu, desi nu reiese de nicaieri ca ar fi fost doi iepuri inainte de casnicie si s-a schimbat totul brusc dupa.

Desi am mai auzit eu de un individ care din noaptea nuntii i-a interzis net proaspetei neveste sa-i mai faca felatie, pentru ca acum era femeie respectabila. :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

b0b0cel,nu stiu ce hotarare vei lua, dar as vrea sa iti scriu si eu cateva randuri.de cele mai multe ori fetele care scriu, ne multumesc pt mesaje,dar pana la urma fac oricum cum ele simt si cum cred ele ca e mai bine.imi aduc aminte de perioada mea de inceput cand am venit aici si cand eram la fel: fara serviciu, limba o invatam,era tare aiurea.dar eu am avut parte de sustinerea si iubire lui si inca o am.insa pot sa inteleg ce aiurea te simti ca nu ai o viata sociala,nu esti independenta, tre´ sa stai acasa pana vei reusi sa iti gasesti un serviciu si pe langa toate astea,care poate de multe ori te fac sa te simti trista, depresiva, nici macar nu ai parte de o implinire in viata de familie.am sa iti scriu cum as proceda eu: as discuta cu el deschis,direct!!i-as spune ce ma deranjeaza si i-as spune ca nu ma simt iubita alturi de el.tu ai incercat sa-i dat de inteles,daca vezi ca nu merge....discuta ´´cu cartiile pe fata´´.si daca vezi ca nici asa nu se schimba....nu stiu daca merita sa iti pierzi timpul, mai ales ca poate nici social nu vei reusi repede sa te integrezi extrem de repede,iar atunci???ce faci cu viata ta??incotro te vei indrepta???

mi se pare tare aiurea ca la inceputul casniciei sa te lase asa pur si simplu sa te muti in alta camera fara sa te intrebe ce se intampla?fara sa isi dea interesul sa vada ce e cu tine,de ce nu mai vrei sa dormi langa el?

brrrr!b0b0cel! fii inteleapta si nu te lasa intr-o situatie care in loc sa te ridice te trage la fund!!!scriai ca pana la 25 de ani ai fost virgina.sa nu te gandesti ca acum trebuie sa stai langa el pt ca....te-ai casatorit!!!schimba directia daca vezi ca nu merge!!!incerca sa vezi ce sentimente nutreste fata de tine.dar ma gandesc ca daca tu i-ai spus ca iti vei gasi pe altcineva , iar el ti-a raspuns sa-i spui repede ca inca e loc de divort.....[xx(]....lupta pt fericirea ta si eu iti mai scriu ca ar fi bine sa te gandesti adanc inainte de a lasa un copil cu el.cauta ca mai intai sa clarifici situatia ta cu el si nu lasa un copil in ideea ca dupa va fi mai bine.s-ar putea sa te trezesti,pana la urma cu un bebe in brate, intr-o tara straina,fara serviciu....vei putea deveni astfel la cheremul lui,iar el sa se schimbe si mai rau....acum se pare ca nu-i prea pasa ce e cu tine,cu sentimentele tale,cu ce simti,cu ce doresti....mai tarziu se poate transforma si mai si...

gandste-te ca esti tanara si meriti ceva bun,daca el vrea, atunci stai de vorba cu el si incerca sa-l convingi ca ai nevoie de mai multa atentie din partea lui,daca nu vrea sau ....nu poate....atunci...mai gandeste-te!!dar iti repet!! nu fii copila si nu te lasa inecata in ganduri de genul ca tre´ sa stai cu el pt ca esti cu el casatorita!!esti tanara,fara copii....deci priveste bine in jurul tau!!! [flo]

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am 38 de ani ca si varsta si 14 ani de casnicie. De ce sunt atat de ferm? Pentru ca:

1. Raspunsurile date de acest barbat si informatiile colaterale sunt elocvente (ia-ti, daca este sub 1 an inca nu e tarziu sa renuntam pt ca este ieftin, nu e la prima casnicie, atunci cand esti casatorit cu cineva de extrem de multe ori consider ca poti sa ajungi sa iti pese mai mult de cel de langa tine decat de propria-ti persoana si as mai departe) De asemenea desi o relatie fie ea statuata sau nu prin casatorie presupune acomodarea reciproca, bilateral compromisorie atunci cand are loc o perceptie unilaterala asa cum vad eu in ceea ce descrii pentru mine notiunea de relatie NU EXISTA in acest caz. Nu este vorba de o relatie ci de o absorbtie. Ori noi avem nevoie de relatii in mod cert. Si de aceea daca nu exista o relatie inseamna ca NIMIC nu mai conteaza pentru ca pe NUL pe VID nu se poate face absolut nimic pentru ca nu este decat un mare ZERO la mijloc. Si oricare dintre noi avem dreptul la o relatie si nu merita sa ne pierdem nici macar o fractiune de secunda din viata aceasta si asa mult prea scurta pentru a avea un NIMIC. O astfel de descoperire desi eu nu cred ca este o descoperire eu inclin sa cred ca defapt chiar stii ca este un mare ZERO dar este greu de acceptat provoaca traume sufletesti, dezamagiri, vise ruinate pentru ca asa este omul predestinat sa spere sa-si doreasca sa ierte si sa incerce pana in ultima clipa traind de multe ori o agonie desarta. La capatul ei ajunge sa accepte ceea ce stia defapt dar nu a vrut sa renunte. Si de aceea uneori e bine sa ai pe cineva apropiat tie dar suficient de detasat de visele tale care sa te ajute cu un sfat dezinteresat, dar uneori dureros de lucid.

Nu voi fi fiind eu acea persoana dar ceea ce am scris este cert o pozitie dezinteresata, detasata si bazata strict pe experienta mea ca si barbat, casatorit de 14 ani (aproape 15 [:)]). Nu e bine deloc si daca as fi avut cel mai mic reper ca ar fi altfel sigur ori nu as fi scris nimic ori as fi scris altceva.

Du-te in drumul tau acesta este "one wrong way". Ai timp si meriti sa ai altceva , ceea ce ai scris chiar tu insati. nimic din ce ai scris tu nu este o recompensa, un supliment ci este NORMALUL la care are drept oricare dintre noi, NORMALUL pe care il au majoritate covarsitoare a celor printre care traiesti.

 

Marius Pernes

home page - www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by forte

Desi am mai auzit eu de un individ care din noaptea nuntii i-a interzis net proaspetei neveste sa-i mai faca felatie, pentru ca acum era femeie respectabila. :)))


id="quote">id="quote">

 

Foarte tareeeee[:-)))][:-)))][:-)))]

 

On topic: DE ACORD CU MARIUS

 

(Am 27 de ani, aproape 2 copii, nu sunt casatorita dar sunt in aceeasi relatie de 4 ani juma', am fost casatorita anterior (cu altul, evident![:D]). Multumita? Am dat toate aceste informatii despre mine ca sa vezi ca nu-s o baba decrepita si categorica. Mai ales ca-mi umbla su buhul de feminista. Ptiu, drace![:D])id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]29 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004) id="Comic Sans MS">id="green">

 

pozici id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bobocel, eu am o plaja extrem de larga de intelegere, fata de natura umana.

Si pot indura nesfirsite privatiuni, la o adica.

 

Inteleg daca sotul meu e fabricat din alt material si gindeste altfel despre univers.

 

Insa, lucrurile nu mai stau chiar asa cind vine vorba despre sex.

 

Stii de ce? Stii de ce sint intransigenta cind se pune problema asta?

Pentru ca am invatat ( de la cineva mai destept decit mine) ca omul are 5 nevoi fara de care nu poate trai, 5 lucruri primitive: foame, sete, somn, excretia naturala si sexul (instinctul de reproducere). De abia de aici incep alte nevoi dar care nu mai sint primitive...ma rog, e mult mai complicat iti explic eu alta data, acum nu e vorba despre ele.

 

Asa incit plecind de la aceasta idee, tin mortis sa mi se respecte macar nevoile mele primitive, de catre cel cu care am consimtit sa-mi fie sot, consoarta pina la sfirsitul vietii mele, la bine si la rau.

Daca in privinta a patru dintre instincte se mai poate face cite ceva, in sensul ca putem ajunge la un acord sau macar ne putem respecta dreptul de a face fiecare cum il taie capul, ei bine in privinta sexului, e nevoie de amindoi pentru ca fiecare sa se simta respectat.

Mie mi se pare ca sotului tau nu-i pasa deloc de aceasta nevoie a ta absolut fireasca, nu-i pasa despre echilibrul tau fundamental de om.

In aceste conditii, trebuie sa-i spui raspicat ce doresti de la el iar daca el nu poate intelege bucata ta de "adevar" inseamna ca nu ti-e jumatatea potrivita tie, nu cu el te poti simti bine in pielea ta.

Poate ritmul lui este altul, asa cum singura te intrebai...poate are alte repere, poate e astenic, obosit, etc.

 

Insa daca nu lupta sa se armonizeze cu felul tau, n-o va face nici peste 100 de ani iar tu trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa-l cauti pe cel cu care poti intra in rezonantza, de la simplu (primitiv) la complex.

In tot cazul este necesara o confruntare. Nu lasa lucrurile asa, provoaca-l la discutii profunde. Daca nu e in stare de ele, nu va fi in stare de nimic.

 

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu totusi am impresia ca si el asteapta ceva.... poate e obisnuit cu femei mai "agresive"?

 

poate, din contra, o fi avut inainte o molusca de nevasta pentru care cu cit mai putin sex, cu atit mai bine?

 

poate si el e nemultumit cumva de viata lor sexuala si a renuntat sa incerce sa o mai schimbe?

 

sau poate pur si simplu isi "desfasoara" fortele in alta parte?

 

da, poate e gay, poate e pervers, poate are alte gusturi si vrea totusi o familie linistita?

 

sau poate e bolnav, are vreo forma de impotenta si incearca sa ascunda asta?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...