Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Chiar ne poate "izbavi" o relatie?


Recommended Posts

Hai sa recunoastem ca suntem egoisti de la bun inceput in viata asta si facem lucruri ca asa e bine pt noi, ca suntem NOI fericiti si de fapt relatia e un "ingredient" care ne duce sa o avem.Stam cu un anume om pt. ca ne ofera destule, macar pt un timp finit, sa vrem sa avem "de a face cu el" si nu atat pt. porcariile pe care le poate face si parca nici nu am vrea sa stim ca minte,ca ne poate insela,ce face el dimineata pe buda,ca ne ar subestima capacitatile.........A ti reflectat vreodata la asta?Cine e cel mai important ?Timpul trece, nu asteapta pe nimeni si asta parca ar fi cea mai importanta carte a vietii noastre(uneori trasa cu ochii inchisi) Astept pareri !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

daca am inteles corect postarea ta ( daca nu scuze ca sunt off-topic) da, m-am gandit deja la cine e mai important in relatie si am ajuns la concluzia ca EU...poate e intr-adevar o forma de egoism din partea mea dar pentru mine e normal sa ma iubesc mai intai pe mine, face parte din instinctul de auto-aparare, si m-a ajutat pana acum sa iau deciziile potrivite ca sa nu sufar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma simt fericita cand ii vad pe cei din jurul meu fericiti. Nu o data m-am pus pe locul doi spre binele persoanei iubite, chiar daca uneori mi-am calcat pe inima... dar in final, cand i-am vazut chipul luminandu-se de fericire, mi s-a umplut si mie sufletul de multumire. Eu cred ca asta e iubirea: sa-l (sa o) faci pe cel (cea) de langa tine fericit(a).

De ex. (si mamicile stiu mai bine decat mine, care inca nu sunt mamica) sa luam iubirea neconditionata pe care o simtim ptr. copiii nostri; ptr. ei am face orice ca sa le fie bine si sa fie fericiti, nu-i asa? Noi suntem intotdeauna pe locul 2, dupa copii. Asta e iubire! Atunci mie, personal mi se pare normal sa fie la fel cu partenerii de viata. Stiu ca uneori ar fi mai bine sa ma pun pe mine prima, mintea mea o stie, dar cu inima-mai greu. Stiti cum e: teoria ca teoria, da' practica ne omoara!

 

____________________________

Winners don't quit; quitters don't win.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia1976

Trimise - 04/03/2006 : 03:01:20

 

"Eu ma simt fericita cand ii vad pe cei din jurul meu fericiti. Nu o data m-am pus pe locul doi spre binele persoanei iubite, chiar daca uneori mi-am calcat pe inima... dar in final, cand i-am vazut chipul luminandu-se de fericire, mi s-a umplut si mie sufletul de multumire. Eu cred ca asta e iubirea: sa-l (sa o) faci pe cel (cea) de langa tine fericit(a)."

 

nadiaid="red"> si eu vad la fel lucrurile!! atunci sunt fericita cand si cel de langa mine e fericit!!!! si atunci mie bine cand stiu ca si lui e bine!!!

 

Lavinia: Sotie alintata.....id="red">

 

poze :http://pg.photos.yahoo.com/ph/lavicerei/album?id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu generalizez,sunt constatari si bag mana in foc ca si in viata ta de cuplu e asa ceva, chiar daca nu constientizezi, nu poti sa vezi asta.Iubire vesnica? hmmmmmm,poate interese vesnice !!!

Chiar mi a cazut in mana cu ceva vreme in urma un articol al unor pshihologi si in care spunea ceva la modul ca un om sanatos nu poate iubi mai mult de 2 ani.Asta nu inseamna ca tre' sa se si desparta de partener, dar nu e iubire ce e dupa, hai sa zicem 2 ani ca plecaram de la "oamenii aia",nu?

Intr o viata te pot incerca atatea sentimente fata de partener incat nici tu nu cred ca mai stii daca e dragoste, adoratie, drag, interes impletit cu un dram de emotie, etc.

Eu inclin sa cred in ipoteza asta si nu o vad doar ca pe un citat ci ii gasesti relativ repede aplicatie in viata (poate fi si a ta,.....si a ta.......).Intri in caruselul asta ce se cheama "cuplu", tinzi sa ti evaluezi "situatia" din cand in cand si uneori, faci bilanturi(chiar daca nu asa elaborate) si te poti gandi ca parca ar fi fost mai bine sa fi plecat cu un alt om pe "drumul" asta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu generalizez,sunt constatari si bag mana in foc ca si in viata ta de cuplu e asa ceva, chiar daca nu constientizezi, nu poti sa vezi asta.Iubire vesnica? hmmmmmm,poate interese vesnice !!!

Chiar mi a cazut in mana cu ceva vreme in urma un articol al unor pshihologi si in care spunea ceva la modul ca un om sanatos nu poate iubi mai mult de 2 ani.Asta nu inseamna ca tre' sa se si desparta de partener, dar nu e iubire ce e dupa, hai sa zicem 2 ani ca plecaram de la "oamenii aia",nu?

Intr o viata te pot incerca atatea sentimente fata de partener incat nici tu nu cred ca mai stii daca e dragoste, adoratie, drag, interes impletit cu un dram de emotie, etc.

Eu inclin sa cred in ipoteza asta si nu o vad doar ca pe un citat ci ii gasesti relativ repede aplicatie in viata (poate fi si a ta,.....si a ta.......).Intri in caruselul asta ce se cheama "cuplu", tinzi sa ti evaluezi "situatia" din cand in cand si uneori, faci bilanturi(chiar daca nu asa elaborate) si te poti gandi ca parca ar fi fost mai bine sa fi plecat cu un alt om pe "drumul" asta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

papushelid="red">, ce conteaza ca e iubire, adoratie, obisnuinta, interese , ca sunt vesnice sau ca se sfarsesc la un moment dat???!! cel mai important este traiesti prezentul, iubirea, asa cum o concepi tu , egoista sau darnica, sa fii tu fericita!!! fiecare vede altfell dragostea, o intelege altfel....

si faza cu cei 2 ani de iubire nu mi se pare prea real. nu fiecare persoana iubeste din prima clipa, la mine de exemplu, iubirea a venit pe parcurs, si inca vine....dupa 6 ani. pot spune ca il iubesc si mai mult decat la inceput!!!

 

Lavinia: Sotie alintata.....id="red">

 

poze :http://pg.photos.yahoo.com/ph/lavicerei/album?id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...