Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bugetul familiei??!?


Recommended Posts

Buna!Eu incep sa cred ca am o mare problema si as vrea sa stiu in alte familii cum se procedeaza. Pe scurt suntem casatoriti, avem amandoi serviciu si salariu fiecare. Sotul meu are un serviciu normal(8 ore pe zi)iar eu am unul mai aiurea (in sensul ca neori muncesc si 24 de ore, alteori 4 depinde de zi si am zile libere pe saptamana(in total muncesc 4O de ore pe saptamana). In august cand m-am angajat sotl meu mi-a dat un card (eu crezand in inocentza mea ca daca mi-a dat card am si un cont..separat)Bun, salariul meu a inceput sa intre in cont in fiecare luna ca acum cateva luni sa aflu ca de fapt e cont comun la care el are acces nelimitat (deci contul meu e cont comun iar eu nu am acces la conturile lui). Luni am primit salariul o suma destul de mare dublu decat de obicei, am avut o discutie cu al meu in care l-am rugat ca daca are nevoie de bani de la mine sa ceara. a promis ca asa va face. Azi ma duc sa scot niste bani si observ cu stuopare ca jumatete din suma disparuse. Ma suna il intreb si imi zice a pai e o clauza ca daca sunt bani mai multi in contul asta si bani mai putini in contul firmei mele banii se duc automat in contul firmei........mentionez ca e vorba de doua banci total diferite. La noi in casa e asa-el plateste chiria iar eu retsul(mancare lucruri pentru casa, daca e vorba d cheltuieri mai mari-tv, pat etc le plateste el)Eu imi platesc singura telefonul,benzina, asigurarea cate vreme ale lui sunt platite de firma la care lucreaza. Incep sa ma simt aiurea rau nu am incredere in el(la partea cu banii) desi incerc asta.Nu stiu cum sa procedez si cum ar fi mai bine (M-am gandit sa imi fac cont separat dar s-a suparat cand i-am zis asta). exagerez eu sau chiar am motive de ingriorare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mai e nasol sa nu ai incredere in sotul tau la capitolul asta si e si mai nasol sa nu stii exact unde sunt si unde se duc banii (toti, ai tai si ai lui!)

Mi se pare cam straniu cum se duc banii singuri din contul tau in contul firmei (poate doar daca firma iti emite bilete la ordin?!?! ).

Eu zic sa separi conturile cum adica sa se supere? Pai tu nu te-ai suparat?

Eu una sa stiu ca sotul meu are cea mai mica suspiciune legata de ce fac cu banii as face carnetel de cheltuieli sa fie totul la vedere... deci nu inteleg de ce sa se supere.

 

 

J si Carla (05.02.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, nu mi se pare normal sa nu sti ce se întâmpla cu banii munciti de tine si sa se duca in firma lui. Cred ca primul lucru pe care ar trebui sa îl faci luni este sa fugi la o banca si sa iti faci cont curent pe numele tau si sa dai noul nr de cont la servici. Adica daca sunt prea multi bani pe contul vostru si intra in firma, mai bine virezi tu in fiecare luna o anumita suma care sa mearga doar pt cheltuieli. Daca muncesti 40 de ore pe saptamâna, cred ca e dreptul tau sa dispui de salar cum vrei. E totusi o nimica toata sa-ti faci un cont in banca si nu are de ce sa se supere ...decât daca are alte interese.

 

Noi avem conturi separate si toata lumea se mira . Mie mi se pare o mare libertate pt ca fiecare face ce vrea cu banii, iar atâta vreme cât ne intelegem, nu ascundem nimic unul fata de celalalt ( eventual eu, câd IAR mi-am cumparat o pereche de pantofi si e casa plina). Cheltuielile le platim cam ca voi, el chiria si eu restul. Când am avut eu mai multi bani, am platit mai multe, si el a facut la fel.

Pentru siguranta proprie eu mi-am deschis si un cont separat unde mi-am pus deja bani buni deoparte. Oricum, e clar ca vom folosi acei bani împreuna, dar mie imi place sa-mi vad rezultatele muncii în cont. Uneori mi se parea ca nu e bun sistemul nostru, dar acum nu as renunta la el.

 

Fa-ti un cont cât mai rapid si profita de banii pe care-i câstigi. Acest lucru nu înseamna separare, ci doar respect pentru munca si banii partenerului de viata.

 

Sibylle

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca ai dubii, intr adevar, cel mai bine e sa ai cont separat

la noi lucrurile stau altfel, dar imi dau seama ca depinde mult si de omul pe care il ai alaturi.banii noi ii avem la comun si a fost asa si cand in studentie eu am lucrat un an el nu, si cand el avea sal mai mare decat mine(sau invers)...acu stau acasa cu bb, si din cauza actelor nu lucrez inca, dar lucrurile stau la fel(la banca noastra de ex putem vedea online extrasul de cont,actualizat zilnic)El insa e una dintre cele mai generoase persoane pe care le cunosc, nefacand nici un comentariu legat de modul in care cheltui eu banii, imi ajut si parintii , iar el chiar propune sa trimitem sume mai mari decat cele la care ma gandisem eu.Si mai e si o fire f comoda...adik nu se duce la cumparaturi de unul singur, asa ca el nu are cheltuieli personale...

 

alinutza si david nazdravanul (11 mai 2004)

http://community.webshots.com/user/alinutzza77

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, cand ai avut prima data nevoie de un cont unde sa ti se vireze salariul, cum adica ti-a dat el un card si tu ai crezut ca este decat al tau?

Aici(si sunt sigura ca si in Belgia), un cont cu numele tau se deschide personal si tot personal ti se trimite cardul pe care mergi la banca si il activezi cu parola aleasa personal.Odata ce contul a fost deschis de el are si el acces.

Si apoi, adica tu nu ai acces la conturile lui, dar el s-ar supara daca tu ti-ai deschide un cont personal[bang]!Mai mult, banii castigati de tine se tranfera tot automat la el, mai sa fie.[alcool], in timp ce viceversa nu este valabila.Oana, fiecare familie are obiceiurile ei, adica unii au banii la comun, altii separati, totul este OK daca AMBII SOTI sunt de acord.

Oana, la tine nu-mi miroase a bine.Adica el vrea sa tina sub control venitul tau in timp ce tu nu ai acces la banii lui.Eu cred ca trebuie sa discuti deschis si sa rezolvi situatia, si da, ai dreptate cand scrii ca incepi sa crezi ca ai o mare problema.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana, ce coranima ti-a scris as putea sa iti scriu si eu.tu trebuia sa te duci personal sa iti deschizi un cont, asa cand ai vazut ca el iti ´´daruieste´´ cardul trebuia sa iti dai seama ca e facut de el,deci are acces.stii ce mi se pare aiurea? ca el s-a suparat cand tu i-ai spus ca vrei sa iti deschizi alt cont separat.eu zic ca asta ar trebui sa faci, sa fii mai ferma si sa spui tu asa ai decis si asa faci.sunt banii munciti de tine,deci poti tu decide singura unde sa primesti bani,in care cont,la care banca.nu fii naiva si nu lasa asa,altfel te vei vedea in situatia in care vei munci,iti vei plati singura facturile,in timp ce ale lui le plateste firma,iar apoi ce castigi vei ´´imparti´´ cu el fara sa vrei,el avand acces la contul tau.mie mi se pare ca el te cam crede naiva ( sa nu te superi ca scriu asta)la faza cu banii si face ´´fite´´,in sensul ca te ´´ameninta´´ cu ´´supararea´´ daca iti faci alt cont,numai al tau.aici ar trebui sa vezi ca la faza asta e nesincer fata de tine pt ca daca nu ar fi asa ti-ar fi raspuns pur si simplu ca fiind banii tai,poti sa faci ce vrei,respectiv alt cont,iar daca el are nevoie,poate sa ceara, sa te intrebe.as vrea sa iti scriu ca dupa mine cand cineva isi insuseste ceva ce nu-i apartine,fara voia celuilat,chiar sot,sotie sa fie,tot ....un fel de ´´furtisag´´ e.....parerea mea este ca tu nu exagerezi si chiar ai motive de ingrijorare!fii lucida si nu te lasa ´´pacalita´´!fa-ti un alt cont separat,iar daca face pe suparatul poti sa-i spui ca nu prea vezi motivul de suparare.atata timp cat tu nu ai acces la conturile lui,de ce ai avea tu un cont comun la care el isi baga nasul cand iti intra banii??fa acest cont si apoi va fi liniste!!

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fete!Povestea nu este doar atat, am scris pe scurt, lucrurile sunt mai complicate. Nu sunt naiva din contra sunt destul de 'barbata'si de tare. Faza cu cardul dat de el s-a intamplat in august cand eu nu prea stiam care e treaba pe aici cu bancile-intre timp am aflat. Nu pot sa cred ca crede ca ma poate manipula in felul asta;Am avut o discutie luni si i-am zis ca imi voi deschide un cont separat-Reactia lui a fost dupa parerea mea departe d a fi normala-Daca iti faci cont platim jumi juma chirie(salariul meu e de 2 al lui de 5 de ce sa platim jumi juma?Apoi a zis ca ce mi-e frica ca imi ia banii orcium nu isi recupereaza cati bani a bagat in mine(hehehe sa cad pe jos)-avand in vedere ca in 6 luni am invatat olandeza in asa 'hal'incat mi-au oferit astia serviciu deci am inceput sa castig poate mai mult decat un average belgian-deci in afara de mancare si banii de scoal de olandeza nu vad cat a investit in mine.Plus ca aud mereu de masina (a tbs a imi ia masina ca altfel cum naiba sa ajung la serviciu 50 km in miez de noapte sau devreme)si telefonul facut cadou de ziua mea cum ca sunt ale lui etc.

Eu sunt calma si rationala si cred in schimbarea unui om insa e greu sa stii ca esti casatorita dar ca de fapt esti singura in fata turturor si ca si banii albi pt zile negre pe care incerc sa ii salvez ajung la firma sotului de la care eu nu vad nimik.

oooff

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A si argumetul lui cel mai tare este ca suntm casatoriti fara contract(adica in caz de necaz facem jumi juma). Insa omul are firma si pune tot pe firma ceea ce cred ca va face si intr-o buna zi cu mostenirea de la mama lui (de la care i-am zis ca nu am pretentie ca nu e mama)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, nu sunt de acord cu imparteala asta a cheltuielilor.Cum adica sa faceti jumi-juma?pai ce voi sunteti colegi de apartament?

Si cum poate sa-ti reproseze ca a investit in tine?Oare tu nu ai facut nimic pentru el?Sau te considera ca pe o afacere?A investit si acum trebuie sa scoata profit?

Eu una sincer iti spun ca nu te merita.Si eu nu l-as suporta langa mine.

Intr-o familie nu trebuie sa conteze cine cati bani aduce in casa.Totul trebuie impartit.Si bune si rele.Asta e parerea mea.Si nici unul dintre soti nu trebuie sa-i ia celuilalt salariul.Banii trebuie socotiti si impartiti pe cheltuiele de catre amandoi.Am luat salariul?Avem de platit aia, aia si ailalta.Restul... ce mai avem de cumparat.Si asa mai departe.

 

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

 

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...