Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bugetul familiei??!?


Recommended Posts

Eu nu prea tin de bani si nu prea imi pasa ce fac cu ei.

Dar totusi mi se pare ciudata situatia ta.

 

M-ar deranja ca principiu sa stiu ca banii din contul meu se duc automat in alt cont si eu nici macar n-am stiut clauza asta.

 

In locul tau, i-as cere sotului drepturi egale: cu banii lui se intimpla la fel?

 

Are aceesi limita peste care banii intra automat in firma?

 

Tu ai acces nelimitat la cardul lui, asa cum are el la al tau?

 

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Oana, eu iti inteleg problema pentru ca locuiesc in tara vecina, si aproape de granita cu Belgia si stiu obiceiurile locului.Dupa cate imi pare, sotul tau e flamand?

Pai sa-ti spun cum fac marea majoritate a familiilor olandeze pe care le cunosc eu.Fiecare sot are contul lui si cheltuielile familiei(chirie, facturi, rate , etc) se platesc absolut fifty-fifty.Da, mai exista si oameni mai intelegatori, adica daca in cazul ca unul castiga mai putin, plateste si un procent mai mic din cheltuielile casei.Toti banii absolut la comun, cum majoritar vezi in Ro, este o ideea aici de neconceput.Deci si eu imi dau seama ca pentru un olandez poate fi de neconceput o asemenea idee.

Dar si faptul cum esti tu tratata este jignitor:adica nu poate sa scoata cat a investit in tine [alcool] (adica sotia e o afacere din care speri sa scoti profit[xx(]).Iti spun cu toata sinceritatea , chiar pentru cultura flamanda/olandeza , asa ceva este inacceptabil si jignitor.

Voi nu ati discutat inainte de casatorie despre lucrurile astea?Eu am fost aici intai in timpul facultatii si cand l-am cunoscut pe sot am discutat diverse aspecte legate de traiul in comun, tinand cont ca venim din culturi diferite si am ajuns la o conclusie multumitoare pentru amandoi.Asa nu te trezesti cu surprize mai tarziu.Oana, mai bine platesti totul fifty-fifty daca vrei sa ramai alaturi de el(si atunci imparti si treburile casnice tot fifty-fifty), decat sa te trezesti mai tarziu singura, intr-o tara straina si fara un cent in buzunar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io nu lucrez, deci bani din afara canci [:D], dar sotzul vireaza in contul meu- personal shi la care doar io am acces- bani lunar, pentru casa- mincare shi tot felul de kestii necesare in casa, dar nu platit de facturi- shi pentru keltuieli personale. Deci fiecare are contul lui, io n-am acces la contul lui, shi nici el la al meu, dar io shtiu un' se duc banii din contu lui, ca ma uit pe extrase, da el nu shtie un' se duc banii din contu meu, important e ca nu murim de foame, daaa? [:D]

 

[*]Iren dubla mamicaid="red">[zana] Bogdanelu nazdravanuid="blue"> [aerob] si Julia turboid="purple">[majoreta][*]

decembrie

degetzeii

 

 

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Ieri am primit intr-adevar un telefon de la banca prin care ma instiintau ca au retras o suma din contul asta pt a echilibra celalat cont iar aseara al meu cum a venit a transferat banii din nou in contul de unde fusesera luati. Saptamana asta ma voi duce si imi voi deschide contul meu ca sa terminam cu shouwri din astea.Al meu face faze din astea(a zis ca oricum mai tb mult pana sa isi scoata investitia in mine)insa s-a intamplat o data si i-am zis sa aiba grija sa gandeasca mai bine ceea ce rosteste pentru ca a doua oara nu mai inghit. Multam mult de raspunsuri m-au ajutat foarte mult ma bucur ca v-am intrebat!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana cred ca te-ai simtit foarte nasol cand ti-a turnat fazele alea:(E pacat pentru ca inteleg ca nu sunteti casatoriti de mult timp.Sper sa rezolvati cumva fara sa trebuiasca sa mai treceti prin faze din astea...la care te sperii sa vezi ce e de fapt in capul partenerului.Ceea ce ai spus tu nu se potriveste deloc cu ce a spus coranima despre obiciul flamand,in care fiecare sotz are treaba lui si contul lui.Faptul ca el face asa teatru ca tu vrei contul tau..nu miroase a bine,vrea sa fii total dependenta de el sau ce???.Si eu sunt de parere sa-ti deschizi contul tau separat pentru salariu si pe asta pe care il ai acum sa-l pastrezi pentru cheltuieli casnice.Adica tu virezi din salariul tau si el din salariul lui pentru chirie,cheltuieli,mancare dupa cum va intelegeti.

Ce ramane din salariul tau e al tau,pentru cheltuielile tale,pentru economii-ceea ce te-as sfatui sa incepi sa faci!!!!

 

Eu sunt de 3 ani jumate aici,pana anul asta am avut card la contul sotului meu si din ianuarie cand am rezolvat actele(am primit dreptul de sedere definitiv) am contul meu la alta banca unde vireaza sotul meu o anumita suma/luna.In rest..situatia e identica cu cea a lui iren,si e super!!!El plateste toate cheltuielile(trebui,ca eu nu am job:)

 

Eu inca am cardul vechi,de la contul lui si i-am facut si sotzului card la contul meu,nu ca s-ar uita vreodata ci sa fie acolo,de o urgenta.Tot atunci i-am facut card la contul meu si mamei mele,care e in romania-ca sa nu ma mai chinui cu busul sau posta cand ii trimit bani de autocar sau cine stie ce se poate ivi.

 

Cand o sa am un job situatia o sa ramana la fel(si pentru inceput nu cred ca e posibil sa-mi gasesc ceva super bine platit,probabil tot minijob pe 400/luna),aceeasi suma de bani ramane de la sotz dar probabil bunul meu simt o sa-mi spuna sa platesc macar telefonul[:D]

 

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="red">, deloc placut ce ti s-a intimplat.

Nu pot vorbi decit din experienta mea, noi avem numai conturi comune la care virarile 90% le fac numai eu, sotul nu prea are timp.

Salariile intra in acelasi cont, in rest ref. la cheltuieli nicodata n-am avut discutii indiferent ce mi-am cumparat, oricit de ieftin sau scump a fost.

De la cunostinte stiu ca se poarta conturi separate.

Eu nu le-am avazut rostul atita timp cit stim impreuna unde se duc banii.

Cind am venit aici, am primit un card de la contul lui, mai tirziu am facut toate conturile pe ambele nume.

 

toate cele bune

narcisa

[cavaler] Patrick 2906.2002 [zana] Vivien 27.01.2004

 

concediu noiembrie Marea Baltica

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este cat se poate de rau cnd nu exista incredere in cuplu. Chestia asta ar trebui sa fie la temelie..

 

Noi avem conturi comune. Asa am avut de cand ne-am casatorit. Asta am vazut la parintii mei, asta a vazut la parintii lui.

 

In RO eu castigam de 2 ori cat el, dar nu mi-am pus problema ca eu castig mai mult si ca mi s-ar cuveni mai mult. Banii intrau toti la un loc, plateam darile (intretinere, chirie, mancare etc etc), iar ce ramanea - vedeam care are nevoie de ceva - cumparam, luam ce mai era de luat prin casa, ne distram..etc etc.

 

Cnd s-a ivit sansa sa venim in Fr, timp de 2 ani eu nu am muncit. De un an muncesc, si castig mai putin decat el. Si iar, nu s-a pus problema ca eu as avea mai putine drepturi decat el.

Discutam impreuna bugetul, vedem ce isi doreste fiecare si luam in limita posibilitatilor si in ordinea prioritatilor.

 

Oana - cred ca e o problema in familia ta, si ar trebui sa o clarificati cat mai repede. Daca in sotul tau nu ai incredere, atunci in cine sa ai?

Stii tu: coase camasa cat mai repede posibil, ca daca se face gaura mare, mai greu o poti repara.

 

Bafta multa!

 

[cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)


id="right">

 

Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,

 

probabil ca in alte tari difera si obiceiurile, dar pana la urma banii la comun sunt un exercitiu de incredere.

 

La inceputul relatiei am incercat cu cheltuieili impartite, proportional, etc, dar era complicat, asa ca acum fiecare are conul lui in care sunt virate salariile dar stim amandoi cat avem in total si discutam toate cheltuilile mari.

 

Cred ca important e sa fiti amandoi de acord cu solutia aleasa!

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da asa este si stiu ca in primul rand este problema de incredere. De altfel imi si reproseaza ca nu am incredere in el si asta pe de o parte asa este. Bine sa nu credeti acum ca nu am incredere de loc in el, ci din contra stiu ca nu m-ar insela niciodata si nici eu pe el si stiu ca sunt totul pentru el si el pentru mine, dar incepe sa dezvolte o frica ca ma va pierde(absolut fara motiv dupa cum a zis si el)si asta este motivul pentru care uneori spune lucruri care ascuns denota tocmai asta(nu suntem casatoriti demult dar nici de ieri-avem 1 an 3 luni in martie). Si il inteleg mie imi da siguranta sa am contul meu lui ii da siguranta sa avem cont comun. Asa ca am cazut de acord sa imi deschida un cont in care sa imi pun o suma pe luna de care nu ma voi atinge sa fie in caz de necaz si restul sa ramana ca pana acum.

pupici tuturor si multzam de raspunsuri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="left">Oana, ma gandeam sa nu ma mai amestec in discutie, dar ce sa faci cand te mananca degetele sa scrii[:D], si apoi tu ai postat sa ceri pareri.
Mie nu imi pare ok solutia propusa de el.Ceea ce imi pare de neinteles este faptul ca sotul tau tine sa-ti controleze venitul, in timp ce tu ramai fara acces la banii lui.Si tot el iti face alt cont(de ce nu tu???) in care sa-ti vireze o suma din banii castigati de tine, in timp ce contul tau va ramane in continuare cont comun.Nu inteleg de ce tu nu poti dispune cum vrei de salariul tau, in ce cont vrei tu, etc, etc, in timp ce el poate dispune cum vrea de banii lui.
Sorry, am impresia ca sotul tau profita de faptul ca esti straina(si poate ai permis de resedinta obtinut prin casatorie) ca sa te poata manevra cum vrea el.E fff.trist si nu este fair play daca este asa.
Oana eu iti doresc putere sa treci peste .[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...