Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bugetul familiei??!?


Recommended Posts

Draga mea, mi se pare o greseala ca nu ati discutat INAINTE de casatorie cum veti gestiona banii. Mi se pare o greseala ca nu ati facut un document (nu stiu cum se zice la voi acolo dar aici se cheama prenuptial agreement in care se stipuleaza cum se ipart bunurile in caz de divort, deces sau alte situatii). Atunci nu ti=ar mai fi scos ochii ca in caz de divort e 50-50!!!

Mi se pare josnic din partea lui sa pronunte numai ca “a facut o investitie” in tine sau sa-ti scoata pe nasa ca ti-a luat masina!

Mi se pare aiurea ca cheltuielile se platesc proportional cu salariul. D.p.d.v-ul meu asta e ok cind esti numai prieten. Cind esti familie (la bine si la rau) ar trebui (parerea mea) ca fiecare sa aiba cont personal pt. cheltuieli personale si un cont comun. Lunar salariile ar trebui varsate in contul comun dupa care o anumita suma (stabilita de comun de voi) se va vira in contul fiecaruia. Din contul comun se fac platesc toate cheltuielile casei + eventuale investitii pe care le faceti tot ca familie. Altminteri ce s-ar intimpla daca doamne fereste unul din soti devine somer si nu-si mai poate plati partea de cheltuieli? Sfatul meu este sa discuti cu sotul tau toate aceste aspecte si sa stabiliti de comun acord cum gestionati banii.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

.Noi am discutat inainte de nunta daca sa facem un asemenea "contract nuptial" si sotul nu a fost de acord... El plateste majoritatea darilor, pt ca el cistiga mai mult si am facut in asa fel incit sa fie favorizat in urma casatoriei si sa fie intr-o clasa unde plateste mai putine impozite. Iar eu platesc mai mult la impozite...

 

Deci e greu de zis ai cui sunt banii. Dar cu toate astea avem fiecare contul lui! Si mie mi-i se pare normal. Nu ne-am ciondanit niciodata pe cheltuieli, nu ne tinem contul unul altuia, dar una e sa stii care e plapuma ta si pina unde se intinde...[:D]. Plus ca avem avantajul ca banca mea are automate la care poti sa faci transfer bancar la orice ora, pe cind a lui nu are si sunt multe cecuri care ajung astfel pe mina mea (noi neapucind sa ajungem decit rar la banca in timpul programului).

 

Eu nu as lasa sotul sa ma conduca, am oroare de "sefi" [:D].

 

Iar cu impartitul 50-50% daca are firma s-ar putea el sa aiba mai mult de furca daca aveti divort. Iar daca apar copii si mai si (cel putin in Germania platesti in functei de salariul tau si al celulialt parinte alocatia).

 

Sfatul meu e sa ai si tu contul tau, facut de tine si controlat la optiuni de tine (cui ii mai faci card, etc). Eu ma simt mai independenta cu contul meu...

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca tine de "obiceiurile locului", pentru ca mie mi se pare cam ciudata disputa asta intre doi soti.

La noi eu tin finantele, dar nu-mi convine de loc treaba asta, as vrea sa fie invers; insa daca ar plana ceva dubii asupra unuia din noi, ar fi nasol.

Oricum ar fi, banii sotilor sunt comuni, iar disputa pe conturi si note de plata este de prost gust.

Asa ca oana, nu ma mir ca nu-ti convine. Sunt sigur ca, in educatia ta, acest capitol este scris in alt fel ca cel din educatia sotului.

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana ti-au tot explicat fetele pe aici cam cum sta situatia, eu iti dau doar un sfat: indiferent de ce va zice sotul tau fa-ti card separat.Ai dreptul sa stii ce se intampla cu banii tai, ca doar tu muncesti pentru ei.Nu se stie cum se schimba omul, da Doamne sa nu fie asa dar daca ti-a reprosat ca el te-a tinut si ca a facut n lucruri pentru tine este cazul sa ai niste bani ai tai. Sper din tot sufletul sa se rezolve in bine situatia....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by oanademunck

De fete!Povestea nu este doar atat, am scris pe scurt, lucrurile sunt mai complicate. Nu sunt naiva din contra sunt destul de 'barbata'si de tare. Faza cu cardul dat de el s-a intamplat in august cand eu nu prea stiam care e treaba pe aici cu bancile-intre timp am aflat. Nu pot sa cred ca crede ca ma poate manipula in felul asta;Am avut o discutie luni si i-am zis ca imi voi deschide un cont separat-Reactia lui a fost dupa parerea mea departe d a fi normala-Daca iti faci cont platim jumi juma chirie(salariul meu e de 2 al lui de 5 de ce sa platim jumi juma?Apoi a zis ca ce mi-e frica ca imi ia banii orcium nu isi recupereaza cati bani a bagat in mine(hehehe sa cad pe jos)-avand in vedere ca in 6 luni am invatat olandeza in asa 'hal'incat mi-au oferit astia serviciu deci am inceput sa castig poate mai mult decat un average belgian-deci in afara de mancare si banii de scoal de olandeza nu vad cat a investit in mine.Plus ca aud mereu de masina (a tbs a imi ia masina ca altfel cum naiba sa ajung la serviciu 50 km in miez de noapte sau devreme)si telefonul facut cadou de ziua mea cum ca sunt ale lui etc.Eu sunt calma si rationala si cred in schimbarea unui om insa e greu sa stii ca esti casatorita dar ca de fapt esti singura in fata turturor si ca si banii albi pt zile negre pe care incerc sa ii salvez ajung la firma sotului de la care eu nu vad nimik.oooff


id="quote">id="quote">Adica tu vrei cont separat dar el sa plateasca tot. [:D] Poate ca omul are unele datorii facute si din cauza ta... pe ccard sau mai stiu eu. D"aia iti ia din salariu si ii muta dintr-un cont in altul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Munca La Domiciliu

Vrei Sa Castigi Un Ban In Plus Stand Acasa?

Tot ce trebuie sa faci,este sa trimiti un e-mail cu textul ''detalii'' la : alexa1985_4u@yahoo.com! iar eu iti voi trimite toate informatiile necesare,NU conteaza ce varsta si ce studii ai,Totul Este Foarte Simplu!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare avem conturi diferite,dar la noi in familie ,sotul plateste tot:de la intretinere,telefoane mobile,inclusiv cumparaturile pentru casa.Toate le suporta el,eu imi pastrez banii,si imi cumpar absolut ce imi doresc.

credeti ca gresesc?sotul meu nu mi-a reprosat niciodata nimic,dar nici asa nu mi-ar comveni ca el sa imi ceara bani.

Eu nici macar nu stiu codul de pe card al sotului meu,sau cati bani areel.

Parerea mea este ca mai bine ti-ai creea un cont individual,si ar fi bine sa ii spui in fata acest lucru.

 

cezara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by kiwwy

Fiecare avem conturi diferite,dar la noi in familie ,sotul plateste tot:de la intretinere,telefoane mobile,inclusiv cumparaturile pentru casa.Toate le suporta el,eu imi pastrez banii,si imi cumpar absolut ce imi doresc.credeti ca gresesc?sotul meu nu mi-a reprosat niciodata nimic,dar nici asa nu mi-ar comveni ca el sa imi ceara bani.


id="quote">id="quote">mai mie de ex nu mi se pare normal sa plateasca el tot, atata timp cat avem ambii cam acelasi venit..adica ce, el daca e barbat e mai fraier? acum insa tocmai si-a schimbat locul de munca si urmeaza sa castige mult mai mult, asa ca a propus sa plateasca el intr-un procent mai mare cheluielile comune, dar pun si eu bani in continuare( sa vedem, la inceputul lu aprilie vine prima leafa mai mare)...asa mi se pare mie normal si corect, mai ales ca oricum la mijloc nu sunt multi bani, iar el isi plateste si masteratulcum zicea cineva mai sus, nu conteaza cum gestionam banii in cuplu, important e sa ne intelegemnoi daca am pune tot la comun ar fi tragic, pentru ca din pacate cam am tendinta sa dau bani aiurea, pe prostii, si nu am reusi sa punem nimic deoparte...asa e perfect, cu un sot rational!!"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...