Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand intervine a treia persoana


Recommended Posts

Este uimitor, frustrant si debusolant cand vezi in jurul tau relatii care se despart dupa cativa ani de convietuire, oameni care candva s-au iubit mult, care au insemnat pana odinioara totul unul pentru celalalt. Ea este o prietena din copilarie care s-a casatorit cu el din dragoste reciproca, facand-o pentru totdeauna. Au crescut practic impreuna, s-au format unul pe celalalt. El nu a mai avut o alta relatie serioasa pana la ea, ea nu a mai avut un alt baiat in viata ei pana l-a cunoscut pe el. Au facut facultatea impreuna, s-au casatorit, au trait impreuna o adevarata poveste de dragoste cum rar vezi. Cu putin timp in urma, relatia lor a luat o intorsatura neasteptata, dupa ce el a intalint o alta femeie. A uitat toate momentele frumoase pe care le-au trait impreuna, a ajuns pana la a spune ca s-a insurat cu ea din obligatie, a calcat in picioare tot ce a iubit pana nu demult, s-a lasat luat de val. Ea este ranita, debusolata, nu intelege de ce li se intampla lor toate astea. El, acum o alunga din viata lui, acum face dragoste cu ea si-i spune cat o doreste, dupa care o balacareste ca incearca sa-i strice lui toata viata. Sunt prietenii mei si nu pot sa-i ajut cu nimic, sau nu stiu ce as putea face sa-l determin sa revina la sentimente mai bune fata de ea. Cum vedeti voi chestia asta? Ce ati face in locul ei? Ce ati face voi pentru prietenii vostri aflati intr-o asemenea situatie? Ma doare sufletul pentru ei. Multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Poate ca aici s-a sfarsit drumul lor impreuna... stiu ca atunci cand te casatoresti spui 'pana ce moartea ne va desparti', dar... viata este imprevizibila. Da, s-au cunoscut de mici copii, au 'crescut' impreuna, s-au casatorit si s-au maturizat unul langa celalalt... dar asta nu inseamna ca nu a evoluat fiecare in alta directie. Poate ea nu mai e fata pe care a cunoscut-o, poate s-a schimbat... poate el nu mai are asteptarile de la 18 ani... cine stie? Chiar daca esti bun prieten cu cineva, nu poti cunoaste toate 'tainele' din cuplul lui... Asta e viata, stiu ca suna cinic...

 

*******************************

Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.id="size1">id="Comic Sans MS">id="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, intr-adevar, nu cunosc toate tainele din cuplul lor. Si da, se poate ca fiecare sa fi evoluat in felul lui. Si totusi, dupa toate cele intamplate, printre certuri si jigniri, au momente de aplanare, iar din ce imi zice ea, fac amor la fel de frumos ca atunci cand erau impreuna! [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trist, dar tipic.

 

Cam toti baietii, ca sa devina barbati, au nevoie de o perioada "de coacere".

Perioada care include femeia... in diverse ipostaze.

 

E cinic sa spui ca inainte sa il iei ar trebui sa-l lasi sa experimenteze, dar cam asa e.

 

Altfel s-ar putea sa descopere pe la virsta medie ca s-au schimbat lucrurile, si acum ar putea avea succesul pe care baietelul timid din el nu l-a avut.

 

Si sa-l apuce frenezia cuceririlor cind are deja 2-3 copii acasa.

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti spun ceva, Elleid="red">, cunosc un cuplu (sunt parintii unei bune prietene) care au divortat de vreo 15 ani... el s-a recasatorit, ea a ramas singura... tot cu gandul la el... el o viziteaza din cand in cand si fac amor... ea INCA spera ca se va intoarce, desi el are acum o casnicie solida si nu-i da nici o speranta, ii daruiaste din cand in cand momente de placere... Sunt sigura ca acea femeie zice la fel ca prietena ta, ca 'fac amor la fel de frumos ca atunci cand erau impreuna'... E trist atunci cand nu ne putem rupe de trecut, cand nu putem accepta ca drumurile s-au despartit pt totdeauna...

 

*******************************

Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.id="size1">id="Comic Sans MS">id="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ea accepta sa faca sex cu el, in timp ce el se mai culca si cu alta, nu face decat sa-i scada foarte mult respectul de sine (la ea ma refer). Tot spera ca poate se intoarce la ea. Este o greseala parerea mea. Cred ca ar trebui sa renunte la a mai face dragoste cu el si sa dea divort. Se pot intampla doua lucruri: el sa realizeze ce pierde si sa renunte la aventura lui si sa se intoarca (ea il poate primi inapoi sau nu- dar dupa cum se comporta acum cred ca ar prefera ca el sa se intoarca) sau el se va simti intr-adevar usurat si va dori sa semneze cat mai repede actele de divort. Nu-mi imaginez cum ar fi sa traiasca in continuare in cazul in care el si-ar vedea de noua lui iubita si din cand in cand ar mai face sex si cu cea de-acasa. E o situatie oribila si sper ca ea sa aiba puterea sa iasa din acest cerc, oricat ar durea.

 

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ce spui tu nu face decit sa-mi confirme parerea ca fiecare din soti are nevoie sa cunoasca si alti oameni, sa isi traiasca viata inainte de a se casatori. Cred ca niciunul din ei nu e vinovat. Ceea ce iubim cu infocare si ni se pare vesnic si superb la 16 ani, la 25,30, 40 nu mai e chiar asa. Vinovatii ar fi parintii fiecaruia ca i-au lasat sa se casatoreasca imaturi emotional fiind. Iar daca le-au spus, vinovatii sint ei ca n-au ascultat. Numai in mintea unei femei tinere si naïve ar putea incape gindul ca un barbat ar putea sta toata viata din frageda pruncie prina cind moare fara sa aiba sex decit cu o singura femeie? Daca astfel de casatorii intre prieteni de liceu se mai intilnesc fii tu sigura ca barbatii aceia si-au inselat sau isi vor insela sotiile cind ajung la 40-50 ani. Sau vor divorta dupa vreuna de 18! In particular colega mea de banca din liceu a trecut prin asta. Explica-I prietenei tale ca nu e vina lor si sa-si vada fiecare de viata lor. Vor intilni in mod sigur altii care ii vor face fericiti. Apoi nu stiu citi ani ai tu dar juramintele, legamintele si promisiunile de dragoste vesnica facute in copilarie/liceu sint absolut irelevante.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Adrienne, sunt de aceiasi parere ca trebuie sa-ti traiesti viata inainte de a te baga intr-o casnicie, iar legat de faptul ca un barbat nu sta din frageda pruncie pina cind moare fara sa aiba sex decit cu o singura femeie, iar sunt ferm convinsa de asta, lucruri de genul asta se intampla chiar si barbatilor care au trecut prin viata, cu toata experienta lor. E in natura omului greseala si dorinta fructului interzis.

Jocelyn are perfecta dreptate cand spune ca este injositor pentru ea sa accepte sa mai faca sex cu el in conditiile date; la divort nici nu vrea sa se gandeasca; o vad cat e de schimbata si naucita, i-a scazut mult scara de valori, tonusul emotional.

Avalon, cunosc si eu un cuplu asemanator cu ce mi-ai spus tu, si intr-adevar, asta este finalul finalului. Timp pierdut si tinerete irosita.

Cinism... asta imi vine si mie in cap. Elisa, care a trecut prin chestii asemanatoare, stie ce zice.

Iar prietena mea inca spera la o minune, este inca sub influenta socului, nu poate realiza ce se intampla. Cu toate aste, a rupt oarecum relatia cu el, a revenit in Buc (ei locuind de 3 ani in Pitesti) si incearca sa-si reia viata pe care a lasat-o aici, inainte de a se rupe de toti si de toate pentru a-si urma sotul doritor de cariera. [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saracuta de ea ! Probabil ca ii este tare greu ,dar trebuie sa se rupa de el .Asta nu e viata.Acum are nevoie de prieteni ,trebuie sa fie inconjurata de oameni,sa nu stea numai cu gandul la el.

Nu ne-ai spus ce varsta are.

 

 

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

 

Dana

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu este regula ca doi oameni care cresc unul linga altul sa devina maturi cu aceleasi dorinte si sa plece pe acelasi drum.

Sint multe perechi care cu timpul, in evolutia personala si individuala,au ales cai paralele fara sa-si dea seama.

parerea mea, poate gresesc, este ca de regula barbatii stagneaza, pe cind femeile cer schimbari si devin altele in decursul anilor.Daca el ramine pe loc, e dificil.

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...