Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cateva intrebari legate de botez...cumatrie


Recommended Posts

Avem botezul lui Sebastian pe 9 noiembrie si cumatria pe 11... Va rog sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari care ma streseaza rau de tot!! 1.cadoul nasilor cand il dau? 2.la inchinat va fi cu plicul dar nu se potriveste sa iau casa din aia speciala...ca e pentru nunti...ce ma sfatuiti sa fac?? 3.copilul trebuie adus si el cateva ore la sala sa il vada invitatii? 4.este obligatoriu sa dam si icoana pe langa cadou nasilor? Va rog cine poate sa imi raspunda si mie la aceste intrebari... _________________________________________ Andreea mamica de ingeras luptator[url="http://community.webshots.com/user/mexxa"][foto][/url] [url="http://blog.360.yahoo.com/blog-WLalfXQ8equ0PneS_iGZL0qrd9eWeEP_YJaDrA--?cq=1&p=6 "]Povestea nasterii ingerasului meu Sebastian-Mihai [/url] [url="http://www.totsites.com/tot/sebastian-mihai"]Pagina noastra...[:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din experienta mea de nasa iti raspund punctual: 1. Nu am primit cadou de la parintii copilului 2. Banii i-am dat parintilor in mana, la plecare (am pregatit de acasa plicul - pe care l-am cumparat de culoare bleu mai inchis si pe care am lipit norisori albi din hartie, o luna si un soare din hartie colorata ca sa fie mai haios - in care am pus banii si o felicitare; ceilalti invitati fie au procedat la fel cu un plic adus de ei de acasa, fie au lasat banii in cosuletul in care dormea bebe). Poti pregati tu niste plicuri haioase (confectionate in genul celui pe care l-am dat noi, te asigur ca nu-ti ia mult timp) si le pui undeva la vedere, eventual la masa voastra sau langa cosuletul unde va sta bebe (daca va sta la petrecere) 3. Finutul nostru a fost in sala tot timpul; a dormit dus intr-un cosulet de bebei. Evident ca nimeni nu a fumat acolo, dar era si firesc, avand in vedere ca mai toti invitatii erau preoti (tatal finutului e preot). Nu a fost nici foarte mare galagie, dar muzica a cantat continuu. Bebe a dormit fara probleme, era tare obosit [:D] 4. Am mai spus ca noi nu am primit nicmic de la parinti. Icoana am daruit noi finutului, nu invers. Nasii sunt parintii spirituali ai finutului si e datoria lor sa aiba grija ca finutul sa aiba lantisor cu cruciulita, carticele religioase, icoana (una de argint, sa o aiba toata viata) Dar voi faceti cum simtiti. Daca e sa dati cadou cred ca e mai bine sa-l dati imediat dupa botez, deci pe data de 9. Mi se pare un gest frumos sa multumesti nasilor ca au fost de acord sa se inhame cu aceasta mare responsabilitate, sa fie parintii spirituali ai copilasului tau. Din punctul meu de vedere, o icoana e argint e suficienta. E un cadou ce se potriveste cu gestul lor de a accepta sa fie nasi. Petrecere frumoasa la botez si sa fie sanatos viitorul mic crestin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost nasica pe 25 iulie. La mama copilului i-am cumparat o camasa. Dar nu am luat icoana pentru bb. Sincer nu stiam. Trebuie neaparat sa o cumpar? Daca i-o cumpar acum e rau? Sau sa astept taierea motului? Hmm Cand te-a inselat cineva odata e vina lui, cand te-a inselat a doua oara e vina ta [url="http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angie2000it2000/my_photos"]POZELE MELE[/url] "]POZELE MELE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am dat a doua zi o masa si am dat cadoul nasilor. in felul acesta am vrut sa le multumim si sa petrecem impreuna cu ei o dupa amiaza placuta, sa fim numai noi cu ei. banii de la ei, i-am primti o data cu cadoul copilului, erau pusi acolo. iar la botez am primit banii in plicuri, pe care ii pasam sotului. sacoul lui era burdusit. cam asa a fost si la nunta. Sabina + Alexandra + tata Silviu http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_sabina_pop/my_photos www.fotografiibotezuri.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam tarziu dar acum am vazut subiectul: 1. nu am dat cadou si nici nu am primit cand am botezat ca nu-mi place. E optional. Dar cred ca e indicat sa-l dai intr-un cadru restrans(voi si nasii). 2. poti sa faci imitatia unui leganutz. La noi a fost fara dar si nu am idei. 3. poti sa-l aduci un pic daca nu risti nimic: viroze, raceala, etcc... si sa nu fie obositor pt. el 4. nu se da icoana decat la nunta. La botez nasii dau copilasului icoana si biblia pt. copii. Sa fie sanatos viitorul crestin si distractie placuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La cei 4 fini pe care i-am botezat pana acum: - nu am dat plicuri cu bani ci cadouri multe (hainute, jucarii, cercei daca au fost fetite); - copilul a fost cu noi la petrecere insa petrecerile au fost restranse la familie si cativa prieteni, cam toti cu copii, desigur n-a stat acolo tot timpul; - am primit cadou de la unii (o icoana pe lemn si o ladita de zestre), de la altii nu dar in mod cert nu l-am asteptat; musafirii au adus cadouri nu bani; - am cumparat eu icoana si biblie fiecarui finut / finuta; icoanele le-am comandat unei prietene si pentru fiecare am ales cu parintii cate un sfant anume. ... cu inalte calificari de nasa si matusa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...