Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

alegerea mea


Recommended Posts

Corina, iti tinem pumnii si sintem alaturi de tine.

 

Eu zic ca ai nevoie de o masina pe continentul asta. Nu stiu ce fel de masina este (sper ca nu e Audi-ul ala de care se vorbea la inceput) dar eu zic ca una modesta isi face treaba.

 

Daca credit cardurile sint pe numele lui si eu le-as lasa balta dar vorbeste cu cineva care se pricepe inainte asa cum prea bine te-au sfatuit fetele.

 

Din ce ai povestit tu el sufera clar de maniaco depresie si sper ca isi ia medicamentele.

 

Important este ca tu sa ai grija de tine si de fetita sa nu faci si tu depresie. Ma mir ca nu ai facut depresie post-natala ca eu m-as fii urcat pe pereti la episodul reintoarcerii de la maternitate.

El mi se pare o fiinta cu probleme serioase si este si manipulat de ai lui.

 

Depresia este o boala grea si nu se face de la stresul din Canada[bang], cauzele sint multiple si nu este niciodata un singur motiv ci un lant...

 

Eu una l-as taia total de pe lista, nu trimis poze cu copilul, nu discutii pe messanger si sa vedem atunci ce intiativa ia.

 

Te tine amagita intre doua lumi si nu e bine pt tine si pt fetita. Daca tu inca il mai iubesti si crezi ca merita sa lupti atunci fa-o.

 

Vine primavara asa ca profita de soare si de timp frumos.

Incearca sa-ti faci prieteni,iesi in parc tot timpul cu micuta.

 

Incearca sa obtii toate ajutoarele federale si provinciale posibile (Quebecul e mai darnic in privinta asta) ca single parent.

 

Te astept cu drag la Montreal la o cafeluta pe terasa.

 

Multa putere si noroc,

 

 

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Poate eu fiind in Romania si neavand atata experienta cu partea asta de gestiune financiara nu inteleg exact dimensiunea problemei. Dar citind discutia voastra vad ca tu totusi ai pus foarte mare accent pe bani si pe neplacerile despre soacra. Cred ca l-ai descusut prea mult. Bine, asta a fost o singura discutie si nu se poate determina stadiul relatiei voastre numai de pe urma ei, dar eu iti spun cum vad eu din exterior. Ce spun fetele din Canada pare foarte util, poate daca nu o sa mai aveti presiunea asta financiara asupra voastra o sa puteti sa discutati si despre altele. Si primul lucru a intrebat de Stephie dupa care a spus ca citeste o carte de psihologia copilului. In rest, nu mi se pare ca i-ai lasat tu vreun loc sa discute altceva in afara de bani...

 

Scuze, poate-s pe langa. Dar asa vad eu discutia voastra. Tu ai foarte multa ranchiuna acumulata, nu spune nimeni ca nu pe buna dreptate. Poate el nici nu vrea sa rezolve problemele. Dar si daca vrea, nu prea pare sa aiba cum sa sa deschida discutia, daca tu esti asa agresiva. Stiu ca ti-e greu [flo] dar mai bine ai incerca sa te mobilizezi si sa fii puternica si sa nu mai stati cu reprosuri...

 

PS. Au mai fost situatii in care sotzul a citit pe acest forum ce spus sotia si s-a suparat...

 


In aceasta nehotarare, la raspantia optiunii, eu insami, in restul de realitate pe care-l ignor, stau si ma astept in zadar.

id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o i-au pe rand in a scrie, si ca sa nu incurc capra cu barza, adica las partea financiara pt urmatorul mesaj, care daca am timp o sa-l scriu tot azi, si continui cu realitatea in care ma cofrunt acum in relatia cu sotul

 

zicea cineva ca daca-l mai iubesc de ce nu lupt? as vrea sa lupt, mai vreau sa dau o sansa relatiei, dar din pacate lipsa comunicari si zidul total care-l am vizavi de viata lui actuala ma impiedica total. Stiu ca am gresit pe alocuri amandoi, cu toate aspectele negative ale lui aici, e totusi un om minunat, are un farmec aparte, datorita lui mi-am schimbat oarecum viziunea hippista care o aveam despre viata, m-a facut sa-mi doresc mai mult...sunt convinsa ca daca am discuta am rezolva multe din probleme, am putea oarecum sa ne recucerim unul pe altul dar nu stiu ...nu stiu daca el vrea asta, are intentia asta, si e ca si cum sunt prinsa intr-o cursa.....poate ca se gandeste sa revina, dar poate ca eu intre timp o sa mi se acreasca de zidul asta care e intre noi si fac alta miscare, sau poate ca nici nu se gandeste si de fapt aici s-a terminat totul si eu ma framant degeaba cand as putea pune capat acum....

 

Si da am ajuns la concluzia ca nu ne-am cunoscut prea bine inante de a face pasul, pe de o parte pt ca in focul romantismullui nostru nu am pay attention la unele aspecte, nu am convenit anumite reguli de la inceput privind x si y, viata a curs el a plecat in Germani/ Franta si cum cam tot timpul am fost unul hais si unul cea a fost cam greu sa ne vedem defectele si sa ne cunoastem indeajuns ca sa avem o relatie bazata pe respect unul fata de altul si sa tinem cont si de opinia celuilat cand luam o decizie

 

si va mai spun o intamplare ca sa intelegeti si mai bine ce vreau sa spun: intamplarea are loc in fata firmei lui, scuze daca am mai relatat-o , nu mai stiu exact in ce moment era, cred ca era primavara, ca era frumos afara, poate chiar vara, un moment la care eu m-am plans ca nu-mi prea gasesc locul, ca el sta prea mult la servici si eu stau singura in casa si-l astept, el imi spune ca vine in 15 min sau o ora si defapt vine peste 3....legat de asta mi-am mai adus aminte ceva, dar la asta nu mai am deloc locazirea unde si cand s-a intamplat, mi-a cerut oarecum sa incetam relatia care o avem sa ramanem doar prieteni, ca i-ar parea rau ca din alte cauze sa ne stricam relatia de prietenie pe care ne-am facut-o....nu stiu daca discutia asta a fost dupa momentul cu banca sau inante....cert e ca am fost oarecum surprinsa, cred ca era seara ca totusi a doau zi a reintrat incet totul in normal, sau asa vad eu acum lucrurile.....si cand l-a inceput ma sufoca cu iubirea lui, parea tare interesat sa petrecem cat mai mult timp impreuna dar cu timpul ne-am instrainat ...si nu stiu a fost prea frumos totul la inceput ca sa las totul balta....cred ca am putea lucra cu ceva ajutor sa ne cunoastem mai bine, sa ne acceptam defectele sa ne cunoastem prioritatiile, sa ajungem la un consens

 

mai zicea cineva ca au fost cazuri cand sotul a citit pe forum si s-a suparat, eu m-as bucura daca ar citi, in primul rand ca mi-ar cunoaste opinia si in acelas timp ar cunoste ce se intampla aici si cu ce probleme ma confrunt, si in acelas timp mi-as bucura daca ar scrie si el parerea lui, opinia lui

 

iar daca s-ar supara, nu stiu daca as avea prea multe optiuni, si nu m-as explica in fata lui de ce am ales sa vorbesc aici pe un forum de problemele mele ....asa am simtit eu ca ma pot integra/ cunoaste pe mine si incercand sa vad unde am gresit si ce s-ar putea face

 

de ce nu vorbesc deschis cu el....asta e o buna intrebare, in primul rand ca in momentul in care ating un punct mai sensibil e ca si cum s-ar inchide intr-o carapace si vorbeste ce vrea el: ce mancare mai pregateste tati lui si ce mai fac eu si Stephie, 5 min problema banilor si cam asta e ziua de vorbit, l-am intrebat duminica cum e la servici si mi-a raspuns ca altceva nu am sa-l intreb, cum ar fi ce face Titi.....

 

un alt lucru care ar trebui reglat e ralatia mea cu mama lui, eu m-am saturat de reprosuri asa ca deocamdata cel putin pana nu inceteaza a mai face reprosuri eu nu mai vorbesc cu ea....i-am scris o scrisoare de ziua si mi-a zis ca nicioadata nu i-am scris asa cuvinte frumoase....asta pt ca decand am cunoscut-o nu a facut decat sa-mi reproseze: ca de ce umblu cu el, ca nu vad ca nu-i de mine, ca-s prea mica pt el, ca de ce aia si nu ailalta....cum sa ma pot apropia de o persoana cand ea are tot timpul ceva de reprosat? problema este ca niciodata nu am stat toti 3 jos sa reglam oarecum problema; tot timpul a fost intre mine si ea, intre mine si Osi , si intre ei 2. Consider ca ar fi mult mai eficace daca am ajunge la un consesns, fiecare si-ar spune parerea, si reglam pobrela, dar asta e ipotetic pt ca nu cred ca asa ceva e posibil

 

de ce sunt suparata si am atata ranchiura in mine? din teama ca o sa colapsez din nou din cauza crizei de timp si a atator lucruri cate am de pus la punct, si pt ca am fost adusa oarecum fortat intr-un nou sistem si cu o alta limba ca apoi sa fiu parasita si lasata oarecum de izbeliste sa ma confrunt singura cu toate problemele, daca eram la Toronto era intr-un fel mnai usor ca ma acomodasem cum mergea sistemul, stiam in mare unde si ce trebuie sa fac sa gasesc x si y, stiam limba si ma exprimam cu mai multa facilitate....aici , da sistemul e mai bun, parerea mea, numai ca pana-l cunosc si invatz limba mai dureaza, si oricum in topul cel mai de sus sta limba, care-mi consuma multa energenie, suficient ca la sf unei zilei sa fiu obosita si nu fizic ci phihic....sa-mi doresc sa ma culc de la 7...cateodata o fac, dar ma simt prost, fata de mama si Stephie ca eu dorm si ele se invart prin casa...

 

am o lista intreaba cu ce trebuie sa fac, toate sunt cu prioritati dar nu gasesc timpul necesar sa le fac toate- fac my best every day, si nu scade deloc din lista

 

revin mai tarziu, ma duc sa fac o baie, ca sriu la mailul asta cu intreruperi de cand am venit acasa

 

Corina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Pucku, tocmai ca o ai pe mama ta aici, poti profita sa te odihnesti mai mult si apoi sa inveti putin din dictionare, sa-ti imbogatesti bagajul de cuv in franceza si gramatica .

Mama ta ar intelege ca tu nu esti atat de obosita fizic cat psihic si sunt sigura ca ar accepta sa o scoata la joaca pe Steph cat te odihnesti tu .

Pai daca ai fi singura, ce ti-ai mai dori pe cineva sa o plimbe pe fetita sa te poti rtelaxa si tu putin !

Si cand esti odihnita si ideile vin mai usor !!

 

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !

Laura si shoricutzu' Otilia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

partea financiara

 

nu am timp sa sriu totul asa ca ma rezum numai la prezent

am de platit asa chirie, masina rata, asigurare masina, hydro odata la 2 luni, asigurare de viata, internet, telefon fix, abonament de autobuz, convorbiri internationale si 4 carti de credit cu diferite sume, la care trebuie asigurat macar minimul de 100 pe luna/fiecare la care se adauga mancare, pampers si ce mai ai nevoie intr-o casa; suma de care singura nu dispun...si din care cartile de credit si masina nu-s pe numele meu, accept sa-mi platesc partea mea de cheltuieli din ele, facuta ca familie pe care mi-am propus sa o platesc, ca sa nu mai existe un mar al discordiei intre mine si soacra-mea, ca vezi domne l-am lasat pe el cu toate datoriile, cardurile fiind pe numele lui.

 

Mentionez ca sunt intr-un buget limitat, foarte limitat, primesc ajutor in produse alimentare aproape total, singurul lucru care-l cumpar sunt lapte, oua, branza, iaurt, strudel la Stephie, jeleuri sau ceva fructe care sunt la oferta pt ea. In rest ma limitez la ce primesc ca sa nu cheltui bani; mi se rupe sufletul cand dau aproape 40$ pe cutia de pampers, sau cand se apropie de cumparat gen: detergent, tampoane, condimente, servetele si mai stiu eu ce alte maruntisuri prin casa. M-am saturat efectiv de asta.....m-am saturat sa stau intre salari cu 5$ in buzunar de lapte ca sa pot plati toate cardurile la timp

 

stie oarecum situatia, am facut si refacut de multe ori calculul ce bani imi intra si ce ramane de platit, dar cu toate astea nu vrea sa trimita bani, iar daca o face apoi soacra-mea imi reproseaza ca de ce i-am cerut bani, nu i-am cerut sa-mi trimeata mie, daca nu vrea sa-mi trimita pas problem sa-si faca singur transferul pe carduri ca nu sunt pe numele meu

 

am fost la banca mai demult si am vorbit cu un consiliier financiar, mi-a dat o rata buna pt un imprumut pe numele meu ca sa platesc totul si sa lichidez toate credit cardurile. nu a fost de acord, dar dupa discutia relatata a zis ca e interesat, dar nu stiu eu daca mai sunt interesata..de ce? de ce sa i-au in spinare un credit care nu-l pot duce sa platesc totul cand el acuma cand e pe numele lui abea daca trimite bani, si aia dupa o discutie de 2 ore, de parca s-ar fi schimbat ceva intre timp, de fiecare data sau ce stiu fac bani peste noapte, si apoi mi se reproseaza ca de ce i-am cerut bani? dar cu-i sa-i cer? si sa zic ca sunt oarecum norocoasa ca pana acum nu trimitea nici macar cat pt masina, acum a trimis masina si aproape minimul pt un alt card, mai am si eu de adaugat dar stau bine...

 

ce imi garanteaza mie ca in data x cand m-o pune ala sa platesc banca el o sa-mi trimeata bani? daca o platesc eu banca ce imi garanteaza ca el o sa plateasca masina la timp?

 

ce se intampla daca nu le plateste? eu nu vreau sa ma trezesc cu creditorii la usa .....ca nu cred ca e asa simplu, el a plecat de aici, nu sta aici si gata nu ma mai intreaba nimeni de sanatate, doar trebuie sa-si recupereze cumva si bani

 

daca el nu vrea sa coopereze eu nu ma pot baga asa in asa ceva? am un copil de crescut si trebuie sa ma gandesc la el, vreau sa dorm si eu linista o noapte fara sa ma gandesc cu ce o sa platesc luna viitoare masina, cardul x sau y

 

si recunosc ca am fost cam dura in discutia dat, nu toate sunt asa, dar efectiv imi vine sa ma urc pe pereti cand ma intreaba asa faca nici o jena in mailuri: trebuie sa-tzi trimit bani luna asta?

 

initial eu nu am vrut sa-i cer nimic luna asta voiam sa vad daca din propie initiativa o sa trimeata ceva si cat, cred ca totusi asteptam zadarnic bani ca daca nu-i ceream el nu trimitea ceva[bang][bang][bang]

 

Corina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura nici nu vreau sa ma gandesc ce m-as fi facut fara mama, cum de altfel nu vreau sa ma gadesc inca cum o sa fie dupa ce o sa plece, programul eu e ceva de genul: la 8 incep scoala, la 7.30 cel tarziu trebuie sa plec din casa, si am asa:

lunea dupa amiaza voluntariat si conducere- termin pe la 7

marti o saptamana ma duc sa-mi i-au mancare, o saptamana vad un social worker- ajung acasa pe la 6

miercuri , pshiholog- ajung la 6

joi- termin scoala la 4, pe seara conducere

vineri - nu am nimic, e ziua in care, dupa scoala rezolv toate celelte chesti: banci, RV in diverse locuri

 

Toate telefoanele mi le fac de la scoala: gen sa schimb sau sa ma duc undeva, tot de la scoala caut si loc la gradinita si x si y

 

sambata lucrez, dupa servici ma duc pana la biblioteca

duminica lucrez, incep mai tarziu dar termin si mai tarziu- ajung acasa intre 6 si 7

 

gandeste-te ca peste toate astea trebuie sa si gatesc, sa si spal, la masina ce-i drept de vre-o luna jumate, dar in miezu ierni nu am avut si era mama care spala la mana, si o data la 2 saptamani mergeam la spalatorie, sa ma joc si cu Stephie, sa-l plimb si pe Toto, sa-mi fac si teme, eseuri pt la scoala, sa va scriu voua , o data la 2 saptamani vad un film, sau jumate din el...

 

si uite d-aia sunt suparata si nervoasa si am prins atata ranchiura in suflet, dar nu ma pot oprii de uitat in trecut, sa-l arunc pe fereastra, sa-l inchid ca pe un caiet si sa-l pun intr-un sertar, sa privesc numai spre viitor? care viitor?

 

si de aia am cerut la inceput o zi libera, nu pt mine, cum zicea alyssa, o zi in care sa nu ma simt vinovata ca fac altceva decat cotidianul asta, ca nu ma joc cu Stephie suficient sau ca nu am facut aia....nu e principiul de a nu merge la munca, oricum nu-mi permit sa nu ma duc, parce que C'est la vie......

 

 

Corina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti faci prea multe probleme si il protejezi prea mult. Nu era parca vorba ca barbatul protejeaza femeia si copilul? Nu mai ii plati cardurile si nu vine nimeni "la usa". Poate o sa sune creditorii, dar le zici ca nu mai locuieste aici si tie n-au ce-ti face, sa se duca dupa el in Ro. Ce iti pasa ce zice soacra-ta? N-are decat sa zica. Ai un copil de crescut, nu te ajungi cu banii, sa se spele pe cap cu cardurile. In nici un caz nu lua datoriile pe numele tau, ramai cu ele pe cap. Poti sa iei masina pe numele tau daca s-ar putea, pentru ca tu o platesti, dar e pe numele lui, asa ca nu vad cum ai face. Adica tu ii achiti masina si maine/poimaine el vine si o ia sau o vinde? De fapt eu in locul tau as lasa balta si masina si mi-as lua alta ieftina pe numele meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E groaznic prin ce treci, nu-mi pot imagina ce as face eu in situatia asta. Ar trebui sa-ti stabilesti prioritatile, sa-ti usurezi viata de atatea plati de care nu mai scapi. Cu ce te ajuta pe tine ca platesti ceea ce ar trebui sa plateasca sotul tau, el sta linistit in timp ce tu nu mai stii cum sa le impaci pe toate, asta nu e viata.

Am vazut ca vrei sa faci poate un tort de ziua Stephaniei, intra la bucatarie la deserturile Nataliei, am facut si eu unele dintre ele, sunt bune si nu au cum sa nu-ti iasa.

Curaj, numai bine! [flo]

 

babirusa si [copil] Alexandra(14 oct.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, acum inteleg ca cartile de credit sunt pe numele lui. Eu nu as mai plati NIMIC din ele, iti vor trimi scrisori peste scrisori, la gunoi cu ele. Afara din Canada nu te da.Ca ii atirna lui... ce-ti mai pasa? Nu ii pasa lui daramite tie?

 

Si daca vreodata se va intoarce inapoi, le va plati, rate pe luna.

 

Sotul prietenei mele cele mai bune, s-a intors in Ro la numai citeva luni dupa ce au ajuns aici. E drept nu au avut copiii, dar a lasat-o pe ea cu multe datorii pe cartile lui de credit. Povestea e de acum vreo 5 ani. Eu lucra , in ture de noapte, si cind lua salariul il dadea tot pe chirie, hydro, tel, etc. Avea un jaf de masina Buick de vreo 200 $, cu care isi facea treaba. Imi povestea ca lua salariul, impartea totul si nu-i raminea nimic de mincare. Intr-o zi i s-a facut rau pe strada, s-a asezat pe trotuar si a plins in hohote in vazul lumii, nu mai vroia sa traiasca...mai ales ca EL a fost cel care a tirit-o aici.

 

Am ajutat-o si eu cum am putut, mai mult moral ca la vremea respectiva si noi eram la inceput.

 

 

si i-au venit scrisori de peste tot, Canadian Tire, Visa etc.Au sunat ea le-a explicat ca el a parasit tara. Dupa citeva luni de aruncat scrisorile la gunoi, nu a mai primit nimic. dar nici nu a platit.

 

Eu una asa as face. E inadmisibil sa te chinui atit doar de dragul lui.Si i-as spune si lui, ca sa stie ce il asteapta.Poate asa se trezeste la realitate intr-un fel sau altul.

 

Imi pare rau ca esti asa departe si nu te pot ajuta in nici un fel.

 

Dana si gemenii

Voiculestii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...