Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

alegerea mea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Caroline nu e chiar asa, eu nu depinde de el deloc cu bani, in afara de cele 2 zile de weekend, primesc bani pt cursul de franceza, sistemul e oarecum diferit aici, ca stii ca la Toronto nu primesti bani pt engleza, am alocatia lui Stephie; daca nu as plati pe carduri m-as descurca chiar bine....cu restul mai revin ca mi-e un somn......

 

Va multumesc pt sfaturi

 

Corina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Draga pucku,

 

Am citit primele doua pagini, dar dupa aia n-am mai avut energie si nici disponibilitate sufleteasca. Ca sa n-o mai zic p-aia cu timpul.. [:)]

Uite parerea mea:

Sotul tau, pe linga una sau mai multe boli psihice are si-un caracter infect. Aia cu caracterul infect, nu-i problema, ca iubirea-i oarba si peste multe se pot trece cu iubire. Si bineinteles ca soacra ta are dreptate cu reprosurile! Cum de nu ti-a trecut prin cap pina acuma sa te faci medic psihiatru ca sa stii exact cum trebuie sa-l manevrezi pe sotul tau ca sa aveti o casnicie vrednica de laudele si admiratia ei?

Scuza-ma, dar casniciile alea "pe tapet" nu merg. Trebuie sa mearga caruta intre aia doi care-o trag. Daca privitorii de pe margine aproba sau dezaproba, ii priveste in exclusivitate. Avem neamuri si prieteni ca sa avem neamuri si prieteni, nu ca sa ne dea aprobarea in familia noastra!

 

Asa ca, din punctul meu de vedere, ai doua optiuni:

1. cum ziceam, te faci medic psihiatru, si-o sa-ti fie un pic mai clar ce se intimpla cu sotul tau. O sa poti sa-i fii pina la capat alaturi, atit cu medicatia cit si cu consilierea. Asa n-o sa mai raneasca iesirile lui care, dupa parerea mea sint provocate de un echilibru chimic compromis in organism. In timp ce faci asta, poate lucrezi un pic asupra caracterului cel infect si-l convingi sa-si mai ia si el toate responsabilitatile pe umeri cit te duci tu la schi - sau unde ai chef. La cum sa-ti scoti soacra din casnicie nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau, dar pune-o undeva high pe lista de prioritati. Nici un tratament n-o sa functioneze cita vreme un om bine intentionat dar lipsit de pregatire medicala intervine si face mai mult rau. Stau si ma gindesc ca traim totusi vremuri bune, ca macar antibioticele si antitermicele se dau dupa pareri avizate si nu dupa cum i se pare soacrei ca-i mai bine si ca nu e considerat rusinos sa fii racit cobza. Din pacate, o boala cum e sindromul persecutiei nu trece cu luat 10 zile pastile. Nici nu-s convinsa ca trece, dar macar se tine sub control suficient ca sa poti sa ai o viata normala ca oamenii.

 

2. Tragi linie. Asta a fost, n-a mers si cu asta basta. Capitolul urmator. N-ai decit sa-l iubesti in continuare, ca stiu ca nu-i pe alese cu iubirea.. Dar macar sa-ti fie clar ca nu se poate. El nu-i capabil sa se ocupe de el, e cu atit mai putin capabil sa se ocupe de voi. Fa-ti viata asa cum vrei tu sa fie. Asa cum poti. Incerci sa iesi din starea de spirit in care ti se pare normal sa primesti suturi si reprosuri si refuzuri, pentru ca nu-i normal. Normal e sa fii pretuita, respectata si ajutata. Zau. Pe bune. Iti dau si in scris.

 

Fericirea nu-i garantata, ca asta-i viata, vine fara certificat de garantie. Dar n-o sa-ti petreci restul vietii plingindu-ti de mila si crispindu-te la judecatile soacrei si asteptindu-te de la un om bolnav sa se poarte ca si cum ar fi sanatos! Ca n-o sa se intimple! (aia, ultima parte). Copilei spune-i ca tati are niste probleme cu sanatatea si ca o iubeste asa cum poate, chiar daca nu poate sa-i arate.. In fond, poate chiar e adevarat..

 

 

 

Ah, am citit si ultimele postari, in legatura cu banii... de parca n-aveam deja nervii pe bigudiuri... mai fata draga, tie-ti arde de glume? Ii platesti TU datoriile LUI? Nu te supara, dar in Africa de Sud situatia e foarte naspa, nu vrei mai intii sa rezolvi problema foametei acolo?

Ia fii atenta ca esti la un pas de situatia nevestei batute care dupa aia mai zice si saracu, uite ce l-am suparat..

Mama draga, vezi-ti de ALE TALE mai intii si dupa aia, daca simti ca te plictisesti, rezolva-i si lui problemele.. E VIATA TA - pune mina si fa-ti-o CUM VREI TU. Primul pas e sa tai de pe lista ce-ti face rau.

 

Apropo de bani - el ar trebui sa contribuie la intretinerea copilului - vreun soi de alimony, ceva.. nu prea stiu care-s legile, trebuie musai divort sau ajunge si separarea? Fetele, voi stiti cum e?

 

Sanatate la bebei si mamici.

Poze de cind eram mici si Poze si filme

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak situatia cu banii este mai delicata. Eu am inteles ca datoriile le-au facut amandoi si acum tot impreuna ar trebui sa le platesca (ma refer la cartiile de credit). Dar ele (creditele) sunt numai pe numele lui, de aici a aparut si ideea ca Pucku ar putea sa le ignore, dar nu ar fi tocmai cinstit. Complicata kestie... Poate ne mai zice Pucku in ce directie au evoluat lucrurile.

 

Edit: .. eu asa am inteles, ca ea ar vrea sa le impace pe toate dar ce trimite sotul nu ajunge pentru toate iar solutia propusa de Pucku ar fi sa isi asume el falimentul pentru a reusi sa fie absolviti de datorii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io's de parere c-ar fi mai sanatos pentru ea sa fie mai egoista oleaca. Iara vorba aia cu impacatul caprei cu varza de-acolo vine ca nu se-mpaca! [:)] Si daca tot impaca doar capra, macar sa fie capra ei! [:)] Adica nu-i cinstit ca pucku sa le ignore, da'i cinstit sa le ignore titularu'?

 

Sanatate la bebei si mamici.

Poze de cind eram mici si Poze si filme

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Titularul nu le ignora, am inteles ca trimite bani sa le plateasca.

 

Edit: daca luam in considerare ca el este un om bolnav, efortul lui financiar nu mi se pare de neglijat. E dificil de luat o decizie corecta, mai ales pentru Pucku, un om cinstit si sanatos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...