Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul moldovencelor de peste Prut (20)


Recommended Posts

Alina, am uitat sa te intreb ceva legat de tarta: in ce forma se face? Vad ca iese inalta, inseamna ca trebuie o forma adinca. Formele speciale de tarte de aici nu sint deloc inalte (probabil pentru ca notiunea de tarta e un pic alta). Daca fac intr-o forma de tort de 24 cm diametru, e ok?

Si inca ceva: as vrea sa folosesc pentru baza tartei aluatul de la tortul cu brinza. Nu e chiar aluat fraged, ca are si ou, dar l-am folosit la tarte si mi-a placut. Uite pe scurt lista ingredientelor

quote:200 g faina

1 pliculet praf de copt

75 g unt

75 g zahar

1 fiola esenta de vanilie

1 ou


id="quote">id="quote">

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad (22.06.2004)

 

Bunatatiid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Alina, m-am uitat inca o data pe pozele tale si cascind ochii mai bine, am vazut ca ai folosit o forma adinca de sticla. Am si eu asa ceva, o s-o folosesc la tarta. Cred ca diseara am s-o fac, sau cel tirziu miine.

Inca o intrebare: meringul iese ca un sufleu la consistenta sau crocant ca bezeaua? Eu nu stiu de ce imi imaginez ca e moale ca sufleul.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad (22.06.2004)

 

Bunatatiid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Un prieten al sotului ne-a rugat sa ii cununam in august la Chisinau si nu prea stim care sunt obiceiurile pe acolo..am inteles doar ca nasii sunt cei mai importanti la petrecere! Va rog ajutati-ma cu sfaturi,informatii!Parintii fetei nu stiu deloc romaneste, iar ai lui sunt plecati de multa vreme din Chisinau, insa ei au ales sa faca nunta acolo, la Chisinau, la Teatrul National(probabil e un restaurant langa..habar nu am).

Multumesc anticipat.

 

Cristina S.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor,

 

Nu am fost nici eu vre-o 2 zile pe aici dar nici noutati nu prea am. In continuare sunt cam obosita si mii somn mai des ca in trim I.[bang] Bebe bate, dar foarte discret si gingas, zici ca crede ca mami e din sticla si o strica.

Lucia,id="red"> normal ca il cunosc pe Ion Cernea, lucram impreuna, de fapt in sectii diferite. Tu de unde il stii?

 

Dorotiid="red">, eu la Bucuresti nu sunt sigura ca plec, si apoi, tu ce nu nasti fara mine? [:D]

 

Raluca si Helgaid="red">, bine ati venit in grupul moldovencelor.

 

Crinia,id="red"> refedritor la epilat, eu ti-am raspuns la intrebare, cred ca tu ai trecut cu vederea: am dat 100 lei, dar era 85 lei, si imi fac inghinala totala la salonul Orhideea, merg acolo ca e buna cosmeticiana. Am vazut pozele cu Luciu, e plin de viata, si eu cred ca si fetele ca seamana cu tati.

 

Cristina,id="red"> eu nu stiu exact ce sa-ti spun referitor la obiceiuri la nunti, sunt foarte diferite in diferite colturi ale Moldovei, de fapt ca si in Romania. Noi am avut nunta in Romania, si combinam obiceiuri si de la Chisinau si din Constanta. Poate te ajuta fetele care au facut nunta aici.

 

Pupici la toate,

Nati[gravi]19 fix[bis]

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce am mai ras citind despre Vlad si Deanna la baita, si despre Paula cocheta, cu multe haine pe ea. Imi inchipui ce haiosi sunt.

 

Corina, am vazut si pozele voastre, Lucian zici ca e tati tras la xerox cu micsorare de vreo 80 % [:D]( asta cat m-am uitat eu din ochi)

 

Alina dulciurile tale ma omoara, tare apetisante sunt.

 

Helga si Raluca, nu am inteles prea bine, daca ati trecut doar sa ne salutati aici, sau vreti sa faceti parte din grupul nostru. Daca da, asteptam datele voastre pentru listuta: Data nasterii, de unde esti si unde traiesti acuma, facultatea si ce mai vreti voi.

 

Helga, care e legatura ta cu Argentina? Ca nu m-am prins...

 

Doroti, sper sa poti dormi cat mai bine. Profita de orice moment. Eu insa ma straduiam sa nu dorm ziua si asa dormeam mai bine noaptea.

 

Cristina, eu sunt de langa Chisinau. Noi am facut una dintre nunti in Moldova. Si noi am avut nasi din Romania. Traditiile sunt diferite. Noi nu am vrut sa ne complicam cu prea multe traditii. Dar pentru ca sa isi dea seama cam cum decurge o nunta acolo si ce se va astepta de la ei, le-am adus o caseta de la niste prieteni de la nunta ca sa se uite. Altfel e mai greu cu explicatul. Dar pana la urma eu cred ca numai finii vostri pot sa va spuna ce traditii se vor respecta. Daca vrei iti pot da anumite raspunsuri si pe YM ca sa nu plictisim fetele...

 

Si ca apropo, chiar azi am fost la niste prieteni care s-au casatorit nu demult. La nunta nu am reusit sa ajungem, dar am vazut caseta si am vazut ca difera mult traditiile.Deci depinde, desi e mica Moldova tot multe sunt traditiile astea [:)]

 

Lilia si printesa ei Aid="red">Mid="orange">Eid="blue">Lid="red">Iid="purple">Aid="red">id="orange"> (26.09.2004)

 

 

 

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinaid="blue"> - ce dulce e Deanna, sa o papi nu alta. Eu zic ca Tom Soyer "se

odihneste" in comparatie cu sotiile ei :D.

 

Merci de receta, cu prima ocazie incerc sa mesteresc dupa ea.

 

Nataliaid="blue"> - cum ai spus ca pleci in deplasare la ambasada SUA din Bucuresti, mi-am dat seama ca ai putea lucra la cea din Chisinau. Si de aici am presupus ca-l cunosti si pe Ion.

 

Am fost intr-un torent la universitate, + a invatat cu Valeriu (sotul meu) intr-o grupa (LMA_971), deci ne cunoastem destul de bine.

 

Si pe Olga o cunosc. Ne-au rugat sa le fim nasi, si tocmai cind voiam sa ne intilnim si sa le dam raspunsul "Da", cu parere de rau, a fost Valeriu sunat si trimis in deplasare aici (Bahrain). Uite asa am fost nevoiti sa-i refuzam.

 

Si daca cinstit, am pierdut legatura cu ei. Poate ca s-au suparat sau o fi alta cauza, dar nu ne mai scrie. Ultima lui scrisoare era prin octombrie, p cind Olga era doar insarcinata. De la straini am aflat cind a nascut. Cred ca si ei deasemenea au aflat de la straini ca am nascut si eu.

 

Cind dai ochii cu el, transmite-i salutari si numai bine.

 

Helgaid="blue"> - bun venit si sedere placuta [;)].

 

Corinaid="blue"> - ce frumos ti-i baiatu, are un zimbet asa fermecator, si dintisorii te topesc, dupa cum a zis si Natalia, parca-i un iepuras.

 

Fetelor, un we placut si aveti grija de voi si bobocii vostri.id="black">

 

-------------------------------

Bucate [pofta]

[8**]Luciaid="orange"> mamili lu [zana]Laurasid="red"> (4 oct 2005)

 

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia id="blue">m-am luat cu curatenia si altele prin casa ca nici nu am deschis calculatorul ,n-am vazut mesajul la timp si sper sa nu fie tirziu .

Tava e din sticla dar cred ca se poate face si in alte forme mai inalte cam 4 cm .

Bezeaua coapta e moale si aeriana ,nu stiu cum sa explic [:I]

Sa-mi spui cum ti-a esit .

Pentru ca azi plecam la socrela am facut din aluatul ramas inca o tarta ,dar cu crema de vanilie.Am facut si niste poze la bezea sa-i arat Crinieiid="blue"> sa nu creada ca e cine stie ce complicat .

Luciaid="blue"> hehe asa o fi cu Tom Soyer .Azi dimineata la dejun copilu se ridica pe dejetele de la picioare, se uita ce-i pe masa si sare cu furculita ei in farfuria lui tatsu sa-i fure scobul [:D],pacat ca nu am avut aparatul de fotografiat sub mana .

Liliaid="blue"> fa o vizita pina la Nati ,dupa ce te impartasesti ,sint sigura ca are ceva dulcisor in casa [:p]

Criniaid="blue"> super baby si super cadouri a primit .100% seamana taticului .In ce limba vorbiti cu el ?

Burticutelor multa sanatate si aveti grija de voi .

v-am pupat .

 

 

 

Alina si bebe Deanna 09.09.2004

poze

poze noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...