Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotia m-a inselat


Recommended Posts

Subscriu la cele scrise de Ana-Maria. In plus sunt bucuroasa sa aud ca ai luat aceasta decizie. Era sg. varianta posibila. Capul sus, mergi inainte! Cat despre vacanta judecatoreasca (asa se numeste) din pacate da ea incepe undeva la inceputul lunii iulie si tine pana la 1 septembrie. In aceasta perioada se pot depune cereri de chemare in judecata dar termenele vor fi date pentru septembrie. Un proces de divort se poate rezolva la un sg. termen daca ambele parti sunt de acord cu divortul si daca cererea de partaj se judeca separat. Daca mai ai intrebari juridice pot sa te ajut cu cea mai mare placere.

 

Cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Geo , sincer cred ca faci un pas greu dar corect.

Nu am fost si nu sunt deacord cu divortul atunci cand se mai poate face ceva pentru o casnicie , dar asta e viata ...uneori nu prea mai ai ce face.

Si eu ma gandesc tot mai serios la divort.

Multa intelepciune si puterea de a trece peste aceste incercari ale vietii iti doresc.

Miramar , vad ca stii multe despre problemele juridice.Probabil lucrezi in domeniul.M-ai ajuta si pe mine daca mi-ai raspunde la unele intrebari.

In cazul in care amandoi detinem o casa , 50%fiecare si eu raman cu copilul , pot cere sa raman in casa???

am acest drept???

Si alta intrebare ...

Noi detinem o firma in care el este administrator ...eu nu apar in acte , se ia in considerare venitul firmei atunci cand se calculeaza suma cu care el trebuie sa contribuie la cresterea copilului???

El mai are un serviciu stabil.

Multumesc mult.

 

Alexmona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea!

GEO, iti doresc o viata linistita si frumoasa dupa divort! Doamne ajuta!

 

Sa va spun in ce masura m-a afectat pe mine o intamplare in familie: aveam cred, in jur de 7 ani, cand in noaptea de revelion, jucandu-ma de-a "v-ati-ascunselea" cu fata prietenilor nostri de familie, ma ascunsesem in dormitor, unde era lumina stinsa. Apare la un moment dat tata, care, tot, pe intuneric, formeaza un numar pe telefonul fix, care era situat undeva pe hol, langa usa dormitorului cu pricina. S-a auzit foarte clar: "Alo? tu esti? te-am sunat sa-ti spun ca TE IUBESC!" am inlemnit!!! atunci am facut marea greseala, pt care nu ma pot ierta, si anume, i-am spus mamei! nu am putut sa tin doar pentru mine...nu stiu de ce...nu imi pot explica....stiu doar ca mi-era foarte frica si mi s-a parut ceva grav...din cauza acestei intamplari, eu EU NU AM INCREDERE IN BARBATI!! din pacate...DELOC...am si eu familia mea, eu zic ca suntem o familie reusita....dar am intotdeauna o rezerva in mine, cum ca s-ar putea intampla oricand! stiu, am auzit in multe parti ca nu toti sunt la fel [:D] si sincer, mi se pare si firesc, dar....teama tot exista sincer!!

Mai e cineva care simte acelasi lucru? [alcool]

 

Onitza si [bonjovi]Paul Constantin (28.11.2004)

 

pozele noastre

PETRECEREA DE 1 AN!!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexamona iti raspund cu cea mai mare placere, asta este intr-adevar meseria mea, dar desi tu adresezi niste intrebari clare si precise (apropos am urmarit si povestea ta pe forum sa stii si imi pare rau de ceea ce ti se intampla) totusi raspunsurile la ele depind de la caz la caz.

 

Eu iti voi spune acum niste principii generale de drept care se aplica in cazul partajului la divort. Exista insa multe circumstante, imprejurari care se iau in calcul pana la decizia finala. Daca vrei la un moment dat cand te intorci din Italia putem sa ne intalnim sau sa vorbim la telefon sa-ti explic mai multe. Totusi tot ceea ce-ti spun are repet valoare orientativa nu trebuie luat ca un adevar absolut. Desi de meserie, nu m-am ocupat niciodata de divorturi asa incat ceea ce iti scriu/spun eu este pura teorie.

 

SI in sfarsit sa-ti raspund la intrebari - raspunsul de fapt la felul in care ai formulat tu intrebarile este un "DA" categoric.

 

Da, ai dreptul sa ceri sa-ti ramana tie casa pentru ca ai un copil in grija si crestere si da veniturile sotului tau se vor calcula tinand seama atat de remuneratia lui de administrator cat si de veniturile firmei in care este asociat (daca nu e asociat unic se vor calcula cf. cu cota parte detinuta).

 

In plus daca te gandesti la partajul in sine absolut toate bunurile pe care voi doi le-ati acumulat in timpul casniciei sunt bunuri comune, exceptie fac cele strict legate de persoana, respectiv de exemplu fardurile tale, aparatul lui de ras, cartile tehnice care folosesc intr-o anumita meserie etc. Altfel, de principiu orice proprietati de natura imobiliara sau mobiliara sunt bunuri comune si se vor imparti la 2. Asta ar insemna ca si apartamentul si firma intra in aceasta comuniune. astfel daca apartamentul iti ramane tie, de principiu ar trebui ori sa renunti la un alt bun echivalent (de exemplu partea ta din firma - faptul ca tu nu esti in acte e irelevant) sau sa -i platesti jumatate din val. sa. In cazul in care apar copii problemele se complica, avand un copil in crestere instanta poate hotara ca apartamentul sa-ti ramana tie fara sa trebuiasca sa acoperi jumatatea sotului tau.

 

Ma intind deja prea mult - ceea ce am vrut sa spun cred ca s-a inteles.

 

Daca vrei mai multe informatii te rog sa-mi scrii mesaj privat - altfel riscam sa fim off topic.

 

Cu bine si succes! Si tie iti spun la fel, mergi inainte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miramar, sunt plecata de o luna , dar nu mai stau mult.

trebuie sa termin aici corectura la o lucrare importanta .In functie de cum evolueaza treaba vin spre casa .

Mai vorbim .

Oricum , sper sa functioneze mes.privat si-ti voi scrie.

Multumesc.

Pupici

 

Alexmona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Geosorin,

dupa cele 8 pagini citite,mi-am dat seama ca ai ajuns sa te clarifici si ca deja ai hotarit.Nu trebuie sa cauti aprobarea celor din jur, nici sa faci ceea ce e corect,ci trebuie sa fii sigur ca ceea ce vrei sa faci ti se potriveste tie.

Eram obisnuita sa citesc, si sa regasesc situatia inversa,(femeia inselata),dar rareori am avut ocazia sa vad un barbat ca isi deschide sufletul,sinceritatea,bunul simt,educatia si eleganta cu care ai raspuns unor mesaje deloc primitoare,stoicismul de care ai dat dovada atitia ani,stind linga acea persoana,si te felicit ,sincer.. pt toate calitatile tale.

Viata merita traita pt ca e numai UNA..merita sa fii fericit,merita sa lupti si sa nu incetezi sa cauti acea persoana care sa te completeze.Incearca sa gasesti resurse si sa nu renunti nici o clipa la viata..intotdeauna am crezut ca fiecare isi primeste ceea ce merita,mai devreme sau mai tarziu.

Centreaza-te in propia ta persoana,cu atit mai mult cu cit am inteles ca nu ii mai ai pe ai tai,fii egoist in limita posibila,si incearca sa gandesti pozitiv,cauta cu indirjire aceasta latura,chiar si atunci cind nu vezi nici o iesire,forta si motivatia sa fie aliatul tau,inconjoara-te de prieteni,bucura-te de micile placeri ale vietii.

Stiu ca poti vedea doar vorbe goale si poate in anumite momente nu te ajuta nimic din toate astea,dar vreau sa stii ca exista persoane carora LE PASA,chiar daca nu ne-am vazut si nu ne vom vedea niciodata.Iti doresc sa fii fericit si sa ai grija de sanatatea ta fizica si mentala!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...