Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Credeti in spirite?


loneanbianca

Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa va povestesc si eu ceva. Profa mea de cosmetica a facut un masaj facial unei colege de curs, seara a visat ceva. A doua zi cand ne-am reantalnit la clasa, ne-a intrebat cine locuieste intr-o casa cu 3 dormitoare, baia e in capatul scarilor, dormitorul mare e in mijlocul casei si pe pat se afla asternuturi rosii. Si atunci fata la care i-a facut masaj a spus asta e casa mamei mele !!!! De unde sti cum arata casa mea. Si profa a intrebat-o cine doarme jos , in stanga, pe podea langa pat ? Fata a spus ca tatal ei doarme in pat cu mama ei pe partea dreapta. Si din una in alta , i-a spus profa ca in camera ai , jos pe podea in urma cu mai multi ani , a murit o femeie si ca spiritul acelei femei inca mai e acolo in dormitor, doarme in continuare jos pe podea. Am inteles ca profa asta a mea e medium. Si a mai spus ca exista spirite si ca nu trebuie sa ne fie frica de ele, si sunt multe persoane care au premonitii, de obicei prin vise, dar nu stim sa le interpretam. Oricum e foarte interesant tot ce ne-a povestit. [url="http://uk.photos.yahoo.com/mariamuj2000/"]Noi 2 singurei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am stat mult si m-am gindit daca sa postez urmatorul mesaj...Hai ca ma risc: deunazi, am descoperit site-ul www.spiritus.ro, cu fel de fel de intimplari paranormale si chiar cu fotografii in care apar spirite, trimise de diversi vizitatori. Am fost surprinsa sa constat ca spiritele benefice apar in poza sub forma unor sfere translucide(Chiar va rog sa va uitati si voi).Acolo explica, ca este foarte normal sa apara spirite surprinse de aparatul foto pentru ca ele sint pretutindeni in preajma noastra, doar ca nu le vedem cu ochiul liber. Ma rog, cei mai multi dintre noi. Ei, si ma apuc eu sa-mi verific arhiva de poze si...constat ca in foarte multe sint prezente sfere semitransparente. E fdoarte posibil ca scepticii sa afirme ca sint particule de praf pe obiectiv. Chiar mi-ar place sa schimbam pareri despre asemenea aparitii. Va uitati si voi? Theiuta [url="http://community.webshots.com/user/theiuta"][pup]poze cu Nicolas[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irlandeza
Sa va povestesc si eu ceva. Profa mea de cosmetica ...
Mai e ceva care se poate remarca in privintza asta: nu la toate popoarele in masuri comparabile/egale se "intampla"/intalnesc lucruri de felul asta... iar Anglia... din cate am intzeles eu, cam exceleaza in privintza asta, a aparitiei spiritelor shi a oamenilor care paricipa la fenomen ! ...o fi shi o chestie de mostenire culturala... o mai fi si altceva care explica de ce sunt "acumulari"-concentrari din astea in unele zone... ?! ...mie tot nu mi se pare ceva sanatos [:(!] pentru ca e un fenomen acompaniat de frica shi spaima...iar care ajunge s-a nu mai aiba fiori reci pe sira spinarii pentru ca s-a exersat pana la atrofierea reactziei naturale shi a ajuns prieten cu cine ii e dushman... pentru mine nu e un model de urmat ! [q] Daca n-ar fi cu frica lucrurile astea, ar fi poate in regula, daaaaaaa sa-mi zica shi mie careva c-a intalnit un moroi "benefic", ca au ras impreuna shi s-au distrat shi s-au simtzit bine impreuna shi ce fericire a fost...shi mai ma gandesc sa-mi revizuiesc atitudinea ! ...insa pana una alta... io personal nu ma voi a deveni spirit bantuitor nimanui, nici spirit benefic shi nici malefic = oare o conta ce vreau io?[tv] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ManyHope, uite incerc sa iti dau eu o explicatie bazata pe cele ce am citit si eu in domeniu: A nu se confunda prezenta spiritelor normale, ajunse in sfere superioare de evolutie care apartin celor ce au murit e moarte normala, ca sa zic asa, si carora li se fac orinduielile prevazute de fiecare religie pentru aceasta "trecere"-probabil pe acestea le zarim in fotografii sub forma de sfere translucide si spiritele rele sau cele nelinistite. Spiritele nelinistite, care incearca sa se manifeste si in lumea fizica, se spune ca au suferit o moarte violenta, o rupere brusca de lumea noastra si sint dezorientate. Ele nu stiu carei lumi apartin.De aceea si incearca sa se manifeste ca si cum ar fi vii.Se mai spune ca este o suferinta foarte mare pentru ele sa nu se poata desprinde in totalitate de planul material.De aceea uneori, devin si rautacioase si ii siciie pe cei vii. Cu spiritele malefice(gen moroi, strigoi) este alta poveste.Se pare ca posesorii lor au avut in timpul vietii legaturi cu Raul, care l-e a luat sufletul si acesta face ce vrea el. Adica Diavolul. Este o explicatie sumara, am incercat sa sintetizez in cuvinte putine cam ceea ce am citit eu despre aceste fenomene. Cit despre faptul ca aceste fenomene inspira frica...da, orice este necunoscut ne inspira teama.Si mai ales marele necunoscut care este "trecerea dincolo".Prin natura fireasca umana, sintem obisnuiti sa dam o explicatie logica tuturor lucrurilor care se intimpla in jurul nostru. Iar aceste lucruri care nu pot fi percepute fizic de majoritatea dintre noi, nu pot fi explicate logic si ca atare, ne inspira ori negare, ori acceptare cu teama sau retinere. Theiuta [url="http://community.webshots.com/user/theiuta"][pup]poze cu Nicolas[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine Theiuta, cu alealalte...o fi cum o mai fi, dar ia sa vedem cu asta cum scri tu ca ramane? [cit] cu frica care e treaba ?!
quote:
Originally posted by Theiuta
...Cit despre faptul ca aceste fenomene inspira frica...da, orice este necunoscut ne inspira teama.
( Mi pare mie ca simplifici excesiv! Nu vorbesc in numele altora, insa in ce ma priveshte: - sunt shi chestii NU necunoscute, ci foarte bine-cunoscute mie, care imi "inspira frica" in ciuda faptului ca imi sunt cunoscute ! - sunt shi necunoscute(necunoscutzi!!![:o)]) care nu-mi inspira frica, ba chiar dimpotriva... = ...tu p-astea cam cum le-ai mai incadra, ca-s reale, da totushi paaarca n-ar incapea in "sentintza" ta/regulamentul tau de mai sus! )
quote:
Si mai ales marele necunoscut care este "trecerea dincolo".Prin natura fireasca umana, sintem obisnuiti sa dam o explicatie logica tuturor lucrurilor care se intimpla in jurul nostru. Iar aceste lucruri care nu pot fi percepute fizic de majoritatea dintre noi, nu pot fi explicate logic si ca atare, ne inspira ori negare, ori acceptare cu teama sau retinere.
DECI cum ramane pentru tine: - a-tzi provoca frica..."acele lucruri", afirmi ca ar fi normal, da? (am intzeles io corect pana aici?) - daca e normal sa tzi se faca frica de "acele lucruri", inseamna ca e un lucru bun? (frica respectiva) inseamna ca nu e un lucru bun? inseamna ca e o frica de dat la o parte? inseamna ca ne impiedicam cumva pe noi de la un lucru pozitiv? inseamna ca de am avea "o explicatzie logica" pentru "acele lucruri" shi de "le-am putea percepe", atunci frica n-ar mai fi? ci ar disparea ca fumu spulberat de vant fi shi ceeee mai privelishte minunata, mirifica, paradisiaca s-ar mai infatzisha ochilor nostrii?! asta zici tu? - este deci frica aia de "acele lucruri" ceva bun sau ceva rau?, respectiv sunt "acele lucruri" ceva rau sau ceva bun,bun,buuuun de tooot? - cum sta treaba pentru tine personal ...ca in ce ma priveshte, io deja am spus ! [help] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma sperie lucrurile astea, desi culmea nu cred in ele ( nu stiu cum vine asta[bang]) Mi s-au intamplat ciudatenii, inclusiv cu o fotografie facuta de tel mobil pe care am sters-o. Am avut si vise ciudate dar eu cred ca ne joaca feste coordonatorul nostru central si anume creerul. [flo] "Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212 "Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius www.funscience.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor....realitatea e relativa,in functie de reperul fiecaruia.Frica a fost inoculata in noi din frageda pruncie de parinti,bunici,atunci cand ne-au facut educatia religioasa.Biblia,a trecut prin numeroase transformari pana a ajuns la noi,functie de interesele economice si politice ale clerului.Adevarul relevat de ea este trunchiat de numeroasele traduceri.Nu uitati ca biserica a fost dusmanul acerb al cunoasterii.Evul mediu a fost era neagra ,care a distrus invataturile anticilor,pentru ca un popor ignorant e usor de condus.Biserica ne cere sa credem fara sa cercetam...si totusi cercetarea ne-a facut sa progresam.Eu cred ca subiectul e prea vast ca sa-l putem dezbate aici.Dar cu siguranta exista si ceea ce nu percepem,exista si premonitii,destin,dar si liber arbitru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marusia
... Biblia,a trecut prin numeroase transformari pana a ajuns la noi,functie de interesele economice si politice ale clerului.Adevarul relevat de ea este trunchiat de numeroasele traduceri. ...
[baie] Fara o legatura macar indirecta cu subiectul, totushi despre ce fel de "transformari" vorbeshti tu ? Ce tzi se pare tzie ca are sau ca nu mai are Biblia noastra de azi, fatza de cea a "anticilor"? ...ca mie mi se pare foarte buna, am citit-o shi mi-a fost&ramas de folos asha cum e, asta care este...shi nu prea imi inchipui ca o virgula,un cuvant sau chiar un pasaj in plus sau in minus, ar putea afecta in vreun fel efectul "ingerarii" ei in intregime ! Ai tu vreun exemplu concret de ceva din Biblie "transformat" pana la "inutilizabil" ? [medic] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,nu exista o biblie a anticilor.Biblia e o culegere de texte,unele antice,vechiul testament si unele scrise la cateva sute de ani dupa moartea lui isus,noul testament.Dar unii cercetatori afirma si au probe in sensul asta ,ca ar mai exista niste evanghelii care nu au fost incluse in noul testament,deliberat.Pentru ca ar fi adus prea multe dovezi ca isus era om ca si noi.Ca lupta lui a fost in primul rand o lupta de eliberare ,o lupta impotriva romanilor si mai putin una religioasa.Sunt de acord cu tine,biblia e un cod de percepte morale excelent.Dar biserica fiind un instrument al puterii,a folosit-o o lunga perioada de timp pentru a oprima.Vezi inchizitia,indulgentele si prigonirea oamenilor de stiinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...