Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cea mai importanta calitate a unei neveste


Recommended Posts

Presupun ca un barbat ar vrea ca nevasta lui sa-si pastreze in timp calitatile (sau cea mai mare parte a lor) pentru care s-a casatorit cu ea, indiferent care ar fi acelea. Si e valabila si reciproca. Se intampla insa ca, pe parcurs, alte lucruri sa conteze mai mult si pentru ea, si pentru el si atunci trebuie gasit un echilibru, trebuie restabilita cumva armonia initiala daca merita efortul si cei doi doresc sa ramana impreuna.

 

 

 

 

 

 

Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu cred ca cea mai importanta calitate la o nevasta/partenera de viatza este sa fie intelegatoare (sau macar asa sa para) cu sotul/iubitul/partenerul. Sa inteleaga cand e obosit, cand e nervos, cand e vesel sau beat sau cand ii spune vreun banc idiot sau cand e gelos ca un prost. Si sa treaca cu eleganta peste.

Eu una nu cred ca voi fi vreodata o sotie/partenera perfecta[xx(][:D]

 

ra_mata

 

http://photos.yahoo.com/ra_mata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic asa: cea mai mare calitate a unei neveste e sa isi respecte sotul ales. Asta presupune deja multe in opinia mea: a-l accepta asa cum este, a se comporta cu el ok, fara certuri si mutre, etc. Poate iubirea de la incepu mai dispare, se mai atenueaza, devine obisnuinta. Dar daca respectul dispare, pot fi toate celelalte calitati prezente de pomana.... Desigur in afara acestei calitati sunt multe altele necesare, dar eu vad respectul ca pe ingredientul nr 1.

 

Eu vad si reciproca valabila: poate fii alesul meu toate alea, gospodar si frumos, sa cisatige bani cu carul si sa fie nemaipomenit in pat. Dar daca nu m-ar respecta ca pe egalul sau, nimic nu m-ar face fericita!

 

------------------

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

pai si care e diferentza?Elise


id="quote">id="quote">Exista o mare diferenta, oricit ne-ar place sa credem ca e totuna....am observat ( eu am observat, subliniez ca e parerea mea si pe care nu doresc sa o impun) ca barbatii se orienteaza instinctiv spre un anumit tip de femeie sa le fie nevasta si spre cu totul altul sa le devina "iubita" a inimii forever si, daca e sa fiu cinica, spre cu totul si cu totul alt gen cind isi aleg amante....Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by daniela_b

barbatii se orienteaza instinctiv spre un anumit tip de femeie sa le fie nevasta si spre cu totul altul sa le devina "iubita" a inimii forever si, daca e sa fiu cinica, spre cu totul si cu totul alt gen cind isi aleg amante....


id="quote">id="quote">

 

daniela, eu n-am observat. Da' nu te contrazic....

As fi doar curioasa spre ce crezi ca se orienteaza cind isi aleg neveste.

Ca restul banuiesc.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by daniela_b

[br}Exista o mare diferenta, oricit ne-ar place sa credem ca e totuna....am observat ( eu am observat, subliniez ca e parerea mea si pe care nu doresc sa o impun) ca barbatii se orienteaza instinctiv spre un anumit tip de femeie sa le fie nevasta si spre cu totul altul sa le devina "iubita" a inimii forever si, daca e sa fiu cinica, spre cu totul si cu totul alt gen cind isi aleg amante....

 

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii


id="quote">id="quote">

 

 

Mie aceasta explicatie mi se pare foarte misogina..la fel ca si cea cu gospodina/geisha/etc...foarte denigratoare fata de femeie. Nu un barbat ma alege pe mine ca doar nu sint marfa in galantar. Presupun ca totusi am un cuvint de spus intr-o casnicie si nu sint acolo doar pentru decor/alintat/hranit/spalat/calcat.

 

 

 

 

 

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ocebine
quote:Originally posted by daniela_b[br}Exista o mare diferenta, oricit ne-ar place sa credem ca e totuna....am observat ( eu am observat, subliniez ca e parerea mea si pe care nu doresc sa o impun) ca barbatii se orienteaza instinctiv spre un anumit tip de femeie sa le fie nevasta si spre cu totul altul sa le devina "iubita" a inimii forever si, daca e sa fiu cinica, spre cu totul si cu totul alt gen cind isi aleg amante....Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
id="quote">id="quote">Mie aceasta explicatie mi se pare foarte misogina..la fel ca si cea cu gospodina/geisha/etc...foarte denigratoare fata de femeie. Nu un barbat ma alege pe mine ca doar nu sint marfa in galantar. Presupun ca totusi am un cuvint de spus intr-o casnicie si nu sint acolo doar pentru decor/alintat/hranit/spalat/calcat.Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)People who say they sleep like a baby usually don't have one.
id="quote">id="quote">nu te supara, Anamariaid="blue">, misogina nu poate fi, in acest context pentru ca sint femeie si-mi apartine aceasta explicatie, care e doar in capul meu, asa cum am si spus...din intimplare am suficienta informatie cit sa fie pe potriva acesteia ( a afirmatiei), desigur accept combateri pe marginea subiectului....Nu intotdeauna ce ne convine este adevarat.Si nici nu putem sti intru totul ce este adevarat.Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela_b, imi mentin opinia ca ideea ta este misogina. Acest site mi-a dovedit in nenumarate rinduri ca inamicul #1 al femeii in Romania este insasi femeia (nu generalizez, dar in mare proportie asta este concluzia mea). De ce insistati sa creati aceste etichete/idealuri nerealiste si va autosabotati?

 

Pina la urma revenim la ideea de baza de drepturi ale femeii. Cit valoreaza o femeie in societate? Daca ne luam dupa modelul tau, o femeie sa masoara in metri de intelegere/gatit/curatenie/supunere/frumusete (nu neaparat in aceasta ordine). Dar asta este scara de valori universala?

 

De ce nu ne judecam dupa baremuri individuale? De ce nu putem fii unice? De ce trebuie sa ne integram intr-un format care nu mai primeaza in lumea moderna?

 

O femeie (si un barbat la fel) inainte de casatorie trebuie sa se descopere pe ea insasi, sa fie independenta, sa fie sigura pe ea. Nu trebuie o casnicie sa defineasca femeia. Casnicia este o completare a ambilor parteneri in masura egala.

 

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...